Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Hangi tekneyle dünya turu yapılır

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Hangi tekneyle dünya turu yapılır
OP: 09 Temmuz 2017, 01:45:01
Arkadaş, bu konudaki yorumlar cidden canımı sıkıyor. Öncelikle hiç bir zaman dünya turu yapmayı planlamıyorum ama Pasifik görmeden de ölmeye niyetim yok!

Kısa vadede hedefim Hint Okyanusu ve evet, Yengeçle. Kime söylesem 'bu tekneyle mi?' diye sormalarına bayılıyorum. Son 50-60 senenin getirdiklerini şöyle bir kenara bırakalım ve basit sorularla ilerlemeye çalışalım.

İlk soru şu olsun, tırhandille okyanusa çıkılır mı?

Kökleri neredeyse Homeros'un koca karınlı gemilerine kadar uzanan, ataları diyebileceğimiz teknelerle Fenikelilerin Akdeniz'i bitirip tüm Afrika kıtasını dolaştıkları, hatta yanlışlıkla ta M.Ö. 800'lerde Güney Amerika'ya ulaştıkları tarihin en köklü tekne formunu günümüzde hala koruyan bir tırhandile güvenmemek için bir sebep göremiyorum kendi adıma.

Kaldı ki asırlardır tüm Akdeniz çanağında ticareti ve dolayısıyla denizciliği ayakta tutan, geliştiren bir tekneden bahsediyoruz tırhandilden bahsederken.

Yok mudur handikapları. Eminim zorlanmadan bir düzine sayılabilir. Ama diğer taraftan tarih boyunca alabora olmamış bir form, ki tüm kazmalığıma rağmen ben bile beceremedim, en temel gerekliliği konusunda, yani denizin üzerinde kalabilme konusunda rüştünü ispat etmemiş midir?

Bana göre açık deniz seyri için donanım kesinlikle önemli ama psikolojik altyapı donanımdan da önemli. Geride kalan yıllarda kendi adıma ihtiyacım olan en önemli iki şeyin sabır ve her koşulda umut olduğunu öğrendim diyebilirim. Bir başka sayfada yazıldığı gibi, dünyanın en büyüğü Titanic ilk seyrinde battı. Hiç bir tekne deniz için en mükemmel tekne değil ve sanırım olamayacak. Sadece diğerlerinden daha iyi olabilecek ama üzerinde adının yazılı olduğu dalga onu bulduğunda markası ya da modeli ne olursa olsun denize boyun eğecek.

Son elli yıl bizi çok bozdu. Bildiklerimizi unutturdu, tembelleştirdi. Cep aplikasyonundan hava durumuna bakarken arada bir kafamızı kaldırıp gökyüzüne bakmaz olduk. Ya da Navionics varsa gerisi fasa fiso der, yaklaşık beşbin yıllık navigasyon mirasımızı görmezden gelir olduk.

Önce şu denizcilik kavramı da kapitalizm ile tamamen içi boşalmadan bir ucundan sahip çıkmanın yollarını arayalım. Gerisi bizimle doğa arasında...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
Ynt: Hangi tekneyle dünya turu yapılır
#1: 09 Temmuz 2017, 02:57:09
Bir gerçek hikaye :

1976 yılı Olimpiyat Flying Dutchman şampiyonu bir Alman doktor. Adı Jörg Diesch imiş.
Bir gün bir yerde bir " türkisch gület " ( nedense Almanlar inatla gület diyor ) resmi görmüş.
Tam da bunu almalıyım demiş, 1999 yılinda da aradığı tekneyi bulmuş, almış adını da Carolin koymuş.
Epey emek ve para sarf etmiş, tam kafasındaki tekneyi yaratmış.
Bizim sularda yıllarca gezdikten sonra , olimpiyatlara birlikte katıldığı erkek kardeşi ve başka iki tecrübeli denizci ile, önce Atlantiği geçmek, sonra da keyiflerine göre ne yapacaklarına bakmak istemişler ve yola çıkmışlar.

Ekip gerçekten tecrübeliydi ve hata da benimdi...diyor ; Sardunya sahilinde gece kaba dalgada tramola için dümeni bırakıp, ekibe yardıma gitmiş, bu arada karaya fazlaca yaklaşmışlarmış, tekne karaya oturmuş ve yan yatmış. Kimseye bir şey olmamış ama tekne sürüklendiği yerden açık denize çıkarılamıyormuş, yani kaderine terk edilmek zorunda kalmış...

Röportajı yapan muhabir soruyor : Sizin gibi harika bir yarışçılık geçmişi olan birinin hantal bir Türk guletiyle ne işi vardı ?
Amcanın cevabı ( tam böyle değil, azcık serbest tercüme ettim diyelim...) : Yemişim yarışçılığı, ben onu yıllar önce unuttum, bir yere de hızlı gitmek istemiyorum ; yavaşlığı seviyorum...

Sağlam bir tekne sigortası olduğundan parayı tahsil edip , yeni bir türkiş gület bakıp yola devam etmek istiyormuş.

Demem o ki : olimpiyat madalyalı yabancı bizim geleneksel kayığımızla okyanus aşmak veya dünya turu yapmayı kafaya takiyorsa bu ülkenin insanı niye niyetlenmesin ?

• IP logged

• *
#2: 09 Temmuz 2017, 02:58:40
Kaldı ki kimi Bodrum guletleri Maldivlere kadar götürüldüler ve orada çalıştırılıyorlar diye biliyorum...
  • IP logged

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#3: 09 Temmuz 2017, 07:29:17
Maldivlere giden Guletler modern teknoloji ile yapılmış saç Guletlerdi diye hatırlıyorum. Ahşap bir teknenin okyanus geçmemesi için hiç bir sebep yok ama donanımı da ona göre olmalı. Sintinede bir dikmeye yaslanmış akü ile donatılmış, yeteri kadar salması daha doğrusu safrası olmayan bir Gulet ve Tirhandil, okyanus geçer mi sorusunun cevabı, şartlar elverişli ise geçer olur ama 3 hafta veya daha fazla sürecek bir açık deniz yolculuğuna ben şartlar elverişli olacak varsayımı ile çıkmam.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#4: 09 Temmuz 2017, 10:19:58
Tirhandillerin fiberini yapsalar acayip güzel olacak hemen alırım diyeceğim; bissürü kişi Adana'ya ziyarete gelecek diye korkuyorum.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Teknede yaşamak..tekneyi yaşamak..
    • Rota Atlantik
#5: 09 Temmuz 2017, 11:21:23
Bakim ve donanim ile sen de dayanikliysan evet.. ben gecerdim.. ama ben deliyim bana bakma 😀😀 Yengeç ile bunca zamandir neler yaptin bilmiyorum.. dogru calismalar ile neden olmasin..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#6: 09 Temmuz 2017, 11:55:14
Kaldı ki kimi Bodrum guletleri Maldivlere kadar götürüldüler ve orada çalıştırılıyorlar diye biliyorum...
2 yıl önce bir guletin Bodrum-Maldivler transferi için istek gelmişti, ama teknenin taşı ve yelken donanım eksikleri nedeni ile reddettik.

O dönem yaptığım görüşmelerde her yıl 1-2 guleti Maldivlere ve çeşitli Akdeniz lokasyonlarına gönderildiğini öğrenmiştim.

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

G
  • *
#7: 09 Temmuz 2017, 20:06:33
Aksona Akdeniz'de geçtiğimiz yıllarda uzun ve güzel bir seyir yapmıştı. Yengeç Kızıldeniz'e yakışır...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#8: 09 Temmuz 2017, 22:52:21
Rahmetli Sadun Usta'nın bir lafı "cebilitarık'tan kütüğü de bıraksan Atlantik'i geçiyor" diye hatırlıyorum (uydurmuyorsam).

Bir de bir İngiliz amirali şöyle buyurmuş: ege'de 100 mil yol yapmak iki kere hindistan'a gidip gelmeye bedeldir.

Yine de iyi bir can salı alırdım yanıma ben olsam  ;)

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#9: 09 Temmuz 2017, 23:11:16
Rahmetli Sadun Usta'nın bir lafı "cebilitarık'tan kütüğü de bıraksan Atlantik'i geçiyor" diye hatırlıyorum (uydurmuyorsam).

Bir de bir İngiliz amirali şöyle buyurmuş: ege'de 100 mil yol yapmak iki kere hindistan'a gidip gelmeye bedeldir.

Kütük, Dünya turunu tamamlar derler. Bir tek rüşvet veremeyeceği için Suveyş kanalını geçemezmiş.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#10: 10 Temmuz 2017, 11:09:40

"Kütük, Dünya turunu tamamlar derler. Bir tek rüşvet veremeyeceği için Suveyş kanalını geçemezmiş."

Bak bunu bilmiyordum, hoşuma gitti :))
  • IP logged

• *
#11: 11 Temmuz 2017, 13:41:03

Kütük, Dünya turunu tamamlar derler. Bir tek rüşvet veremeyeceği için Suveyş kanalını geçemezmiş.

Son duyumlara göre artık kütükler de Süveyş kanalını geçiyorlarmış.Sadece boyları kısalıyormuş  :)
Hem onun adı Mısır'da rüşvet değil.Bahşiş.. Bahşiş  8)
  • IP logged
Her hata bir ders, ne hata biter ne de ders.(Mevlanadan denizcilere)

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#12: 11 Temmuz 2017, 21:22:39
Biraz abartı gibi gelebilir ama Süveyş'i bir kere geçtim. Maliyeti ise resmi ödemelerin tam iki katı oldu. Hepsi de "bahşiş"ti. Bir kısmı gerçek bahşiş bir kısmı ise rüşvetti. Örneğin işlemler için beklerken bağlı teknede oturuyorsunuz, biri veya kisi gelip içecek birşeyler istiyor. Bu genellikle kola veya meyve suyu oluyor. Bazen sigara istiyorlar. kimin istediğini kestiremediğiniz için bir dilenciye mi veriyorsunuz yoksa rüşvet mi veriyorsunuz, genellikle kararsız kalıyorsunuz.  Süveyş hariç kütük dünya turu yapabilir.
  • IP logged

• *
  • Teknede yaşamak..tekneyi yaşamak..
    • Rota Atlantik
#13: 12 Temmuz 2017, 11:25:52
Eralp Akkoyunlu'nun kitabında yazıyordu.. Steve Jobs insansız çalışan bir yelkenli geliştirmişti sanıyorum.. Eralp Bey'de soruyordu kitabında..Suveyş'te rüşveti kim verecek diye  ;D ;D
  • IP logged

Yukarı git