Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Ups'den inverter yapımı..

• *
Ups'den inverter yapımı..
OP: 01 Haziran 2017, 23:35:25
Sevgili Reisler teknelerde bazen 220v elektrik ihtiyacı olabiliyor. Bu ihtiyaç inverter ile giderilebiliyor. Burada anlatacağım atıl durumdaki upsinizi değerlendirmek için pratik bir bilgidir. Elinizde eski aküsü bitik ups var ise bunu teknede aküye bağlayarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için önemli nokta kullanacağınız upsin tek akülü yanı 12v girişli modelinden olmasıdır. Bunu anlamak için upsin kasasını söküp içine baktığınızda tek 12v akümü var yada seri bağlanmış 24v akümü var bunu tespit etmekte. Eğer tek 12v akülü ups ise ufak bir modifikasyon ile aküsünü söküp akü kablolarını uzatarak teknenizin aküsüne bağlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer husus bağlantı yapacağınız kabloları kalın seçmeniz ve araya sigorta eklemenizdir.  Ama en önemlisi kullandığınız ups kaç watt ise bağlayacağınız cihazlar bu wattın üstünde olmamalıdır yani 600watt bir ups kulandıysanız güvenlik açısından en fazla 300w cihaz bağlantısı yapınız.

• IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: Ups'den inverter yapımı..
#1: 02 Haziran 2017, 00:11:51
Valla bence hayli yarayışlı bir bilgi.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#2: 02 Haziran 2017, 00:28:32
Benim bir arkadaşım, benim eski kayık için bana bir tane yapmıştı ama yanlış hatırlamıyosam benimki yük altında olmadığı halde de bir miktar enerji çekiyordu. O yüzden 12 volt girişine anahtar yapmıştık diye hatırlıyorum.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#3: 02 Haziran 2017, 00:32:59
Benim bir arkadaşım, benim eski kayık için bana bir tane yapmıştı ama yanlış hatırlamıyosam benimki yük altında olmadığı halde de bir miktar enerji çekiyordu. O yüzden 12 volt girişine anahtar yapmıştık diye hatırlıyorum.

Tüm dönüştürücüler yükte olmasalarda bir miktar enerji çekerler bunu şöyle düşünebilirsiniz cihaz hatta enerji varmı yokmu diye kontrol ediyor ve düşük güç algıladığında kendini kapatıyor. Bu kaybı sıfırlamak için araya anahtar koymakta tabiki fayda var. Kullanmadığınız zamanlarda kapatarak hem enerji tasarrufu yapmış olursunuz hemde güvenlik önlemi almış olursunuz.
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

• *
#4: 11 Haziran 2017, 09:19:39
Komşular arasındaki farka bak.. adam her gün tknesine başka bir elektronik getiriyor. Geçen gün de buz makinesi getirmiş.

Bak buz makinesine karşı değilim. Yan teknemde buz makinesi olması çok faydalı. Ne demişler zamanında ev alma komşu al diye..

Bende de o hesap, buzdolabı neyim alma.. Komşu al.  :)
  • IP logged

Yukarı git