Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2016 son günleri ile 2017 ilk günler tahmini

• *
Ahmet dostum geleneksel yöntem demisken, mesala bugün bulundugunuz yerde hava aciksa.gerci bu saatte ay batti ayin kucuk harmanini görebilirdik, muhtemelen yarin aksam biraz daha buyur, kisa vadede hic teknoloji olmadan,iki, üc güne havanin gelicani anlaya biliriztabi bu ayin harmani dedigimiz genelde kis aylarinda belirgin olur.buda aklimizin bir kösesinde dursun,
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Batı Karadeniz, İstanbul konuşuyorsunuz, eski takvimler filan, Akdeniz illerinin fırtına takvimi yok mu deme vatandaaşş, Akdeniz memleketlerinin de var.  ;D

Anında nereden buluyosun Abi bunları. evet 8 Ocak Kasım 62 -63 Zemheri , yani balıkçıların kasım 66 dediği fırtına.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

T
  • *
İşim bu  ;D

Ayın harmanı dediğiniz ayın ışığımı oluyor ?
  • IP logged

• *
Evet kagan hocam firtina takvimi ayni, yalniz kis firtinalarinda kuzey guney farki var sanirim
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ahmet dostum geleneksel yöntem demisken, mesala bugün bulundugunuz yerde hava aciksa.gerci bu saatte ay batti ayin kucuk harmanini görebilirdik, muhtemelen yarin aksam biraz daha buyur, kisa vadede hic teknoloji olmadan,iki, üc güne havanin gelicani anlaya biliriztabi bu ayin harmani dedigimiz genelde kis aylarinda belirgin olur.buda aklimizin bir kösesinde dursun,
Evet Akın  ay saat 11 gibi battı ben bakmıştım, ayın harmanı vardı bu akşam. Bu arada ayın etrafındaki toz bulutlu şekilde oluşan haleye yöresel balıkçı ve denizciler harman diyoruz. Ayın harmanı varmı yok mu az mı çok mu? hepsinin önemi var.
  • IP logged

T
  • *
Mesnevi de şöyle geçiyor ayın harmanı ;

"Ateş, önden, arttan bütün harmanı sarsa, gece yolcularına ayın harmanı kafidir."

Ben ışık olarak düşünmüştüm.

Bir şey daha öğrendim, teşekkür ederim.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Mesnevi de şöyle geçiyor ayın harmanı ;

"Ateş, önden, arttan bütün harmanı sarsa, gece yolcularına ayın harmanı kafidir."

Ben ışık olarak düşünmüştüm.

Bir şey daha öğrendim, teşekkür ederim.
Bende bir şey daha öğrendim sadece yöreye özgü bir terim sanıyordum. Demekki Mesnevi de de geçiyormuş.
  • IP logged

• *
Şİmdi bu ayın harmanı meselesi ile ilgili bir yaşanmışlık da var. Bu ayın harmanı ertesi günkü hava ile ilgili ciddi ip uçları veriyor.

Çanakkale boğazı Çardak koyunda alargayım. Üç gün olmuş hava bekliyorum, Marmara 'ya açılmak için. Artık iyice sıkılmışım. Sabah yola çıkacağım. Tepede dolunay.  Zello da Ahmet ile konuşuyoruz. Harman var mı yok mu..

Muhabbete , Orhan abi de giriyor. O da Hisarönünde alarga da. O da gördüğü  durum üzerine bilgi veriyor.. Biz böyle konuşurken Can hoca da muhabbete girdi. O sırada Moldova da kendisi. Malum Moldova Ermenistan dan sora dünyanın en iyi konyağının yapıldığı yer.

Can hocam da ayın durumunu merak eder, dışarı çıkar. Bir yandan da Zello da konuşmaktadır da .. Bir türlü Ayı göremez.. Arar tarar ne ay var ne de harmanı.. ayı ararken ıslanmıştır ama.. Yağmur yağıyor, ben ayı göremedim der ve eve geri döner.

Moldova konyağı yapacağını yapmış, yağmurlu havada Can hocama gökyüzünde ay aratmıştır..  :)
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
Yani Moldova'da ayılar yağmur yağarken ininden çıkmaz mıymış  ;) .
  • IP logged
DeDe

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Evet ocak 8 sisteminden bahsetmiştik sistem balkanlar sistemi merkezi marmara cuma giris 3 gün devam, kiyilar dahi 20 30 cm kar yapar, soguk hava 12 sinde son ve pesine kuvetli ayaz, ikinci soguk atak kasim 72 firtinasi yani ikinco sistem ayin 18 gibi giris yapabilir vade uzun takibe devam,

Akın Reisin 03 ocakta blogta yaptığı yorumu da buraya taşıyorum.
"Evet bahsettigimiz 8 ocak sistemi asagi yukari netlesti, biraz daha erken 7 si gibi giris yapabilir önümüzdeki hafta sonu muhtemel sahiller dahi kar alacak edirneden sinopa kadar ciddi anlamda kar birikimleri olacak, 20 cm DEK yagisi olan yerlerde 50 cm bulabilir, forumu takip edenlerin cogu istanbul oldugu icin zaten bu sistemin merkezi marmara, (sobalari, mumlari hazirlayin ))))))) persembe veya cuma akom alarma gecer):)))))"
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Şİmdi bu ayın harmanı meselesi ile ilgili bir yaşanmışlık da var. Bu ayın harmanı ertesi günkü hava ile ilgili ciddi ip uçları veriyor.

Çanakkale boğazı Çardak koyunda alargayım. Üç gün olmuş hava bekliyorum, Marmara 'ya açılmak için. Artık iyice sıkılmışım. Sabah yola çıkacağım. Tepede dolunay.  Zello da Ahmet ile konuşuyoruz. Harman var mı yok mu..

Muhabbete , Orhan abi de giriyor. O da Hisarönünde alarga da. O da gördüğü  durum üzerine bilgi veriyor.. Biz böyle konuşurken Can hoca da muhabbete girdi. O sırada Moldova da kendisi. Malum Moldova Ermenistan dan sora dünyanın en iyi konyağının yapıldığı yer.

Can hocam da ayın durumunu merak eder, dışarı çıkar. Bir yandan da Zello da konuşmaktadır da .. Bir türlü Ayı göremez.. Arar tarar ne ay var ne de harmanı.. ayı ararken ıslanmıştır ama.. Yağmur yağıyor, ben ayı göremedim der ve eve geri döner.

Moldova konyağı yapacağını yapmış, yağmurlu havada Can hocama gökyüzünde ay aratmıştır..  :)

Yanıt hakkımı gizli tutuyorum.
İşte bu Liberaller görüldüğü üzere algı yönetiminde mahirdirler.

Tavuğu darı ile kavga ettirirler ondan sonra geçer karşısına purolarına yakıp seyreylerler gümbürtüyü.

Tabi bu durum tavuklar için geçerli, ben yanıt vermiyeceğim ki purolar ellerinde kalsın. ;D
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

C

Cengo

Puro mu dedi birisi :)
  • IP logged

Yukarı git