Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Güneş panelleri hakkında bilmek isteyecekleriniz.

• *
  • YAZDIKLARIMA O KADAR ÖNEM VERMEYİN.İHTİYAR İŞTE !!
Yani panelden Aküye hiç akım akmıyor gibi.Böyle olunca panel ile regülatör arasındaki bakır kablonun direncini bulamayız.
Peki regülatörün yanına gidip sadece panelden gelen kabloları çıkarıp bu serbest uçtaki voltajı ayrıca yine sadece panel kabloları çıkarılmış ama akü uçları çıkarılmamış iken panel üstünde akü çıkış uçlarındaki voltaj ve panel kablosu girişi olan ve o an için boşta olan panel terminalindeki voltajı okurmusunuz?
  • IP logged

• *
Yani panelden Aküye hiç akım akmıyor gibi.Böyle olunca panel ile regülatör arasındaki bakır kablonun direncini bulamayız.
Peki regülatörün yanına gidip sadece panelden gelen kabloları çıkarıp bu serbest uçtaki voltajı  20.58. 
ayrıca yine sadece panel kabloları çıkarılmış ama akü uçları çıkarılmamış iken panel üstünde akü çıkış uçlarındaki voltaj 12.12

ve panel kablosu girişi olan ve o an için boşta olan panel terminalindeki voltajı 1.975
 okurmuşunuz

Rakamları yazdım.
Enteresan sonuç, regülatöre panel kablolarını bağladığımda 12 olan voltaj, kabloları ayrıdığımda 20'ye çıkıyor
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ama regülatör o işe yaramaz mı zaten?
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
Yok. Hüseyin Ağabey'in istediği rakamlar çıkış rakamları değil. Öyle olsa haklısın.

Durum şu.
Panelden gelen kablolar, regülatere bağlı iken giriş noktasında 12.4 V ama aynı kabloyu regülatörden ayırıp çıplak ölçtüğünde 20 V .

Muhtemelen regülatör arızalı.
  • IP logged

• *
Bence de regülatörde bir sıkıntı var.Panel regülatöre bağlı iken akü uçlarını Regülatörden ayırıp voltajları bir daha ölçermisiniz. Yani panel tarafı ve boştaki akü terminali tarafı.
  • IP logged

• *
Ağabey,

Ölçemem. Söktüm :-)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Mppt alın diyeyim bari.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
Peki.yenisine yol görünmüş gibi.
  • IP logged

• *
Evet, artık Mppt vakti geldi.
Kaan Erdem'den örnek foto geldi bile.
Bir dahaki seyire takacağım.
  • IP logged

• *
Yeni MPPT takıldı ve performans gözle görülür şekilde arttı.
Ancak buzdolabı sorundalı devam ediyor.
Onu bşr başka başlıkta yazacağım.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Fiyat farkına değer.
  • IP logged

• *
Buzdolabı da çözüldü. Artık iyi çalışmayan termostat yerine dijital termostat bağladım.
Şimdi 2' olunca kapatıyor, 4.5' olunca çalışıyor.
Ama o dijital termostatı kurmayı 15 günde keşfettim.
  • IP logged

• *
Buzdolabı da çözüldü. Artık iyi çalışmayan termostat yerine dijital termostat bağladım.
Şimdi 2' olunca kapatıyor, 4.5' olunca çalışıyor.
Ama o dijital termostatı kurmayı 15 günde keşfettim.

Şu MPPT ve termostatın özellikllerini yazıp fotosunu ve buraya da atarmısın MAtay Reisim.
Teşekkürler.
  • IP logged

• *
Termostat Enda NT 2411
Ürün numarası arkasındaki kodlar önemli, volt ve amperi belirliyor.

https://www.kartalotomasyon.com.tr/ET241101208-12VACDC-Termostat-77x35,PR-572.html

Bu da MMPT
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/mppt-gunes-paneli-solar-sarj-kontrol-300w-280671754

Termostatı Hakan Tiryaki'nin önerdiği ama artık işi bırakmış olan elektrikçi tavsiye etti.
MPPT'yi de Kaan Erdem önerdi.

• IP logged

• *
Teşekkürler.
  • IP logged

Yukarı git