Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş

• *
Arkadaşlar
Bir önceki türk bayrağına geçişte hazırladığımız tüm evraklar ve yurt içi yurt dışı yazışmaları fotolayarak bir rehber olması amaçlı Matay dostuma yolladım.
Elbette ilgili dosya da kişisel bilgilerimiz bulunması nedeniyle sevgili matay ya bunları sansurleyerek paylasacak yada şunlar şunlar yapılacak diyecek.
Sınırlı internet ve cep telefonu ile maalesef ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum.
Kusuruma bakmayın.
Kolayına yürüsün işleriniz.

Matay da çocuklarla sömestr tatilimde olduğundan dosyaları sizlerle paylaşması biraz gecikiyor.
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
Ynt: Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş
#46: 11 Şubat 2017, 22:16:22
Bugün fuarda tekneleri gezmedim. Denizlerdeyiz standına Zafer reise merhaba demek için uğramak dışında eşime ve oğluma yelken montu aldım. Zafer reisin konuşmasına maalesef katılamadım nedeni malum ben hala Karadayım denizelerde olmama biraz daha var ve o süreyi sorunsuz atlatabilmek için iletişimde olduğum yegane grup acentalar. Kendilerinden aldığım "duyuma dayalı" bilgilere göre yönetmelik bu hafta çıkamayacak. En erken 15 gün içinde yönetmelik çıkabilir. Sadece çok emin olarak söyledikleri TC bayrağına geçen teknelerin başkasına devri için bir süre kısıtı olmayacağı. Hatta x kişisinin sahip olduğu yabancı bayraklı tekne y kişisine direkt olarak Türk bayrağına geçirilerek devir yapılabilecek. Duyduklarımı paylaştım. Bir dayanağı yok elbette. Ancak acentalar ne olacağını bilebilmek adına devamlı Ankara'daki bağlantılarıyla iletişim halindeler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

K

Kamil Çelik

#47: 12 Şubat 2017, 10:33:39
Merhaba, öğrenciliğimden beri fuara giderim; dün ilk defa eşim ve 6 aylık oğlumla ''tekne sahibi'' olarak gittim :-) ve tekneniin birkaç eksiği için alışveriş yaptım. Gitmişken 3 farklı acentenin standına uğradım. Bayrak geçişi için üçü de farklı şeyler söylediler; biri yönetmeliğin bu hafta çıkcağını söyledi, diğeri Mart başını bulur dedi. Biri geçişte 1% KDV var, gümrüklü saha çekilecek dedi, neye göre 1% olacak deyince biri sigorta bedeli dedi, diğeri bilirkişi olacak dedi. Diğeri de, ki en doğrusa da bu, ''KDV  ''sıfır'' tekneler için 1%, bayrak değişiminde yok bu'' dedi.  Acenta ücretleri için 3'ü de sözleşmiş gibi ''2500-3000 dolar gibi birşey'' dedi. Siz şaşırmışsınız kendinizi, 120.000 TL lik tekne için size 12.000 TL mi vereceğim deyince '' e öyle'' dediler. Ben de ''yok öyle'', siz tekne sahiplerini parasının hesabını bilmeyen,zevk sefa düşkünleri sandınız galiba deyince, aralarında gençten bir ukela, 'Türk bayrağı çekmek istiyorsan bu masrafları yapacaksın abi'' diye bıdı bıdı edince. Aklınızı başınıza toplayın, bu rakamlarda kimseden iş alamazsınız diye söylenip uzaklaştım oradan.

Aslına bakarsanz, kimsenin henüz birşey bildiği yok. Acenteler 2009 daki uygulamayı baz alıyorlar ama şu anki durum, kapsam ve samimi niyet çok daha farklı. O bakımdan çıkacak yöntmeliği okuyup, liman başkanlıklarıyla konuşmadan acentelerin söylediklerini pek kale almamak gerekir düşüncesindeyim.
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#48: 12 Şubat 2017, 15:26:45
Bi dedikodu da benden;
Acentalar DTO çatısı altında toplantı yapmışlar, 10-12bin TL olarak ağız birliği etmişler.

öZgür

• IP logged
><(((º>

G
  • *
Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş
#49: 12 Şubat 2017, 16:02:13
Önceki af döneminde kolaylıkla liman başkanlığından başvuru yapılmıştı. Bu sefer işlemleri zorlaştıracak bir süreç mi var? Acente aracılığı ile yapmak zorunlu değildir sanırım!

• IP logged

T
  • *
#50: 13 Şubat 2017, 14:34:25
Eeee ne oldu yani şimdi ?
Denizci büyüklerimiz konuştu, yabancı bayraklı yabancıların bile Türk bayrağına geçeceği uygulama yapılıyordu, her şey güzzel olacaktı filan.
Sonuç ne ?
Bugün itibari ile yabancı bayraklı tekne alan birisi, yarın Türk bayrağına geçebilecek mi ? ondan haber veriniz. Laf dolandı durdu, sonuçta, yine "af" mı oldu ?

Şuan ki yabancı bayraklılar geçecek, güzel. Sıfır tekne alacaklar içinde güzel. Sonra, sonrası yok mu ?
Yine bir kaç "ünlü" peeek meşhur denizcimizin dediği gibi, "2. el tekne ithalatı bu ülkeye ihanettir" sınırında kaldık mı ?
Yani artık ya Sıfır tekne alacağız yada sadece Türkiye'de satılan Türk bayraklı 2. eller 3.,4.,5. olarak devam mı edecek ?

Eğer böyleyse, insanlar neye seviniyorlar ?
  • IP logged

• *
#51: 13 Şubat 2017, 14:48:29
Eeee ne oldu yani şimdi ?
Denizci büyüklerimiz konuştu, yabancı bayraklı yabancıların bile Türk bayrağına geçeceği uygulama yapılıyordu, her şey güzzel olacaktı filan.
Sonuç ne ?
Bugün itibari ile yabancı bayraklı tekne alan birisi, yarın Türk bayrağına geçebilecek mi ? ondan haber veriniz. Laf dolandı durdu, sonuçta, yine "af" mı oldu ?

Şuan ki yabancı bayraklılar geçecek, güzel. Sıfır tekne alacaklar içinde güzel. Sonra, sonrası yok mu ?
Yine bir kaç "ünlü" peeek meşhur denizcimizin dediği gibi, "2. el tekne ithalatı bu ülkeye ihanettir" sınırında kaldık mı ?
Yani artık ya Sıfır tekne alacağız yada sadece Türkiye'de satılan Türk bayraklı 2. eller 3.,4.,5. olarak devam mı edecek ?

Eğer böyleyse, insanlar neye seviniyorlar ?

Yönetmeliğin yayınlanması haftaya kaldığı bilgisi tekrar az önce teyit edildi. Kuvvetle muhtemel sizin bahsettiğiniz şekilde şu anda yurt dışında bulunup yabancı şahıslara ait teknelerin ithalatını kapsamayacak. Hatta Türk bayrağına geçiş yapılmasını çok istediklerinden yine bundan sonra ithal edilmek istenen yabancı bayraklı teknelere yoğun baskı uygulayacaklardır. Transit log işlemlerinde süründürebilirler.

Pendik Marintürk ofisini arayıp tekneleri Türk bayrağına geçirip geçirmediklerini sordum. Evet geçirmişler. Fuardaki bir hanse tekneyi TC bayrağı ile sattıkları bilgisini aldım.

• IP logged

• *
#52: 13 Şubat 2017, 18:21:23
Fuarda Daksar standına Ulaştırma Bakanlığı standından biri uğradı, ona sordum;
27 Ocak 2017 tarihinden önce yabancı bayraklı olan tekneler, herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan Türk bayrağı çekebilecekler. 27 Ocak Tarihinden sonra yabancı bayraklı tekne alanlar bir bardak soğuk su içecekler.
Arkadaşla mutabakata vardığımız konu, eğer bir Türk'ten yabancı bayraklı tekne alınacaksa ve Türk bayrağı taşıması isteniyorsa satıcının tekneyi Türk bayrağına geçirmesi ve sonra satışın yapılması... Burada da sınırlama yok, bugün bayrak değişimini yapıp yarın satabiliyorsunuz.
  • IP logged

• *
Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş
#53: 13 Şubat 2017, 19:34:42
 acentelerin WhatsApp grubunda paylaşılan mail:
Sayın Üyemiz,

Bilgilendirme Grubumuzun Üyeleri,

Bildiğiniz üzere, Türk sahipli yabancı bayraklı yatların Türk bayrağına geçişine imkan sağlayan yasal düzenlemeler yürürlüğe girmiştir.

Düzenlemelerin getirdiği imkanlar ve izlenecek süreç hususunda Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü (UDHB) tarafından yapılan ön açıklamalar aşağıda özetlenmiştir:

Şöyle ki;

Türk sahipli olup, yabancı bayrakta bulunan ve özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçlarının Türk bayrağına geçişi için yapılan mevzuat çalışmaları ile:

·         Bağlama kütüğü vize harcı kaldırılmıştır.

·         Türkiye’deki gerçek ve tüzel kişilere bedelsiz intikali, veraset ve intikal vergisinden istisna tutulmuştur.

·         Söz konusu teknelerin Türkiye’ye ithali ve tescili ile ilgili iş ve işlemler bağlama kütüğü ruhsatnamelerinden alınacak harçlar hariç, gümrük vergisi dahil her türlü vergi, resim, fon ve paylardan istisna tutulmuştur.

·         Mezkur teknelerin Türkiye’ye ithali öncesi dönemlere ilişkin olarak bunların ediniminden kaynaklı vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır.

·         Uygulama kapsamındaki yat, kotra gezinti teknelerinde KDV %1, ÖTV %0’a indirilmiştir.

Uygulamadan yararlanmak isteyen donatan tarafından;

hak sahipliğini gösterir belge, terkin belgesi veya herhangi bir sicile kayıtlı olmadığına dair konsolosluk yazısı ile birlikte Liman Başkanlığına başvurulur.

Liman Başkanlığı tarafından:

1)      Teknenin ölçümü yapılır.

2)      Bağlama kütüğü harcı alınarak kaydı yapılır.

3)      İlgili Gümrük Müdürlüğüne hitaplı, teknenin bağlama kütüğüne kayıt edildiğine dair, bir yazı yazılır.

4)      Yazının bir örneği ve Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi ile birlikte ilgili Gümrük idaresine başvurulur.

İlgili Gümrük Müdürlüğü tarafından :

Fatura bedeli üzerinden veya değer tespiti sonucu belirlenen bedel üzerinden; %1 KDV tahsil edilir.

ve böylece gümrük işlemleri de tamamlanarak Türk Bayrağı’na geçiş süreci sağlanmış olur.

Bir ülkenin DENİZ GÜCÜ ;

kendi bayrağını taşıyan deniz aracı sayısı dahilinde gerek ağırlık gerekse hacimle belirtilebilen toplam kapasiteleri ile ölçülmektedir.

Bilgilerinize arz olunur..

Saygılarımızla,viyy

İzzet UĞURLU

DTB Genel Sekreteri

• IP logged
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2017, 19:36:21 Gönderen: Oğuzhan Oğuz »

• *
#54: 17 Şubat 2017, 20:48:14
Acar muhabiriniz taze taze bildiriyor :)

http://www.youtube.com/watch?v=gsr1wkPQ0wQ

• IP logged

• *
#55: 21 Şubat 2017, 16:48:41
Acente'ye gümrük müşavirinden gelen gümrükleme tarifesi. Doğru bilgileri aktarmaya çalışılıyorum. Güncel olduğu bilgisi haricinde başka bilgi alamadım.

• IP logged

• *
#56: 21 Şubat 2017, 18:04:30
Dilin kemiği yok ,isteyenin bir yüzü kara , bir malın değeri satıldığı fiyattır vb. Bir çok atasözümüz var. :)
  • IP logged

• *
#57: 21 Şubat 2017, 21:23:36
Dilin kemiği yok ,isteyenin bir yüzü kara , bir malın değeri satıldığı fiyattır vb. Bir çok atasözümüz var. :)
Haklısınız. Sadece çok bilgi kirliliği oluyor diye elime geçen belgeyi paylaşıyorum. En nihayetinde bir gümrük müşaviri ile çalışılacak sonuçta bayrak geçişi sürecinde. Tarifeler sürüme göre indirime uğrar mı orasını bilemem ama bir müşavir bunu yayınladı.

• IP logged

• *
#58: 21 Şubat 2017, 22:07:03
Haklısınız. Sadece çok bilgi kirliliği oluyor diye elime geçen belgeyi paylaşıyorum. En nihayetinde bir gümrük müşaviri ile çalışılacak sonuçta bayrak geçişi sürecinde. Tarifeler sürüme göre indirime uğrar mı orasını bilemem ama bir müşavir bunu yayınladı.

Bence Gümrük Müşaviri ile çalışmaya gerek yok Oğuzhan reis. Yapılacak işlem belli ve sizin onu bireysel olarak yapma hakkınız var.
Konu yelkenli teknenin GTİP (Gümrük tarife istatistik pozisyonu) tesbiti ise ben yazayım 8903.91.10.00.00
Çok zor bir iş yapılmıyor  onu kastetmiştim. 
Selamlar,
  • IP logged

• *
#59: 21 Şubat 2017, 22:24:58

Bence Gümrük Müşaviri ile çalışmaya gerek yok Oğuzhan reis. Yapılacak işlem belli ve sizin onu bireysel olarak yapma hakkınız var.
Konu yelkenli teknenin GTİP (Gümrük tarife istatistik pozisyonu) tesbiti ise ben yazayım 8903.91.10.00.00
Çok zor bir iş yapılmıyor  onu kastetmiştim. 
Selamlar,
Anladım Öcal reisim, teşekkür ederim bilmediğim bu bilgi için. Ancak benim durum biraz nazik olduğundan ben bir acente ile çalışacağım. Sanırım ikili ilişkilerin etkisinin olduğu bir süreç bu. Zira çalıştığım şirketin gümrük müşavirine güvendiğim için kendisinden fiyat istemiştim. Kendisi bu işin basit olduğunu söyledi ve bir ücret talep etmedi benden. Yine de bir müşavir ve acente ile işlerini halletmek isteyenler olursa diye paylaştım. Zaman yokluğundan güneydeki teknesinin bayrak değişimi işlerinin bürokrasisinden kaçacak tekne sahipleri de bu şekilde ilerleyecekler sanırım.

• IP logged

Yukarı git