Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: RÜZGAR FIRTINA VE FIRTINA TAHMİNİ

C

Cengo

Ynt: RÜZGAR FIRTINA VE FIRTINA TAHMİNİ
#30: 24 Aralık 2016, 13:54:10
Valla yine kendi payıma kaptanlık kiiiim ben kim..
Örneğin Suat kaptanın yanında birisi bana kaptan dese yerin dibine geçerim.

Bende oyle ama, bilemedim hitap anlaminda kullanabiliriz diye dusundum, Suat kaptan yanimda iken etrafa kas goz ederiz. 😎
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
#31: 24 Aralık 2016, 15:59:29
Geko da hitaplarda Korsan diyorduk,

Burada da "Hey" ( Hey Suat, Hey Kaan gibi) olabilir mi? 😎

Ya da Suat Kaptan, Kaan Kaptan?

Bende oyle ama, bilemedim hitap anlaminda kullanabiliriz diye dusundum, Suat kaptan yanimda iken etrafa kas goz ederiz. 😎

Öncelikle estafurullah demek isterim, olur mu öyle şeyler.... ;)
Hepimiz kendi teknelerimizin reisi değil miyiz? Hahhh o zaman ''REİS'' desek no'lur? Hemi de Goca Reis'in altını sağlamlamış oluruz... ;)
  • IP logged

• *
#32: 24 Aralık 2016, 17:05:12
Bak bu da çok hoş.. Reis ! bomba ..

Herkes reis .. Ama bi de Goca Reis var.. Evet via böyle..

Sevgili reisler..  çok iyi bir hitap şekli..

sonunda da Heyamola yı hoşçakal anlamında da kullansak.. ?
  • IP logged

• *
    • instagram
#33: 06 Mayıs 2017, 00:57:23
Ahmet Reis'in kocakarı takvimi bilgilendirmelerinden sonra kafayı buna takmıştım. Geçenlerde kayınbabamla görüşürken (ki kendisi cereyan çarpmasın diye Mersin sıcağında yazın kapılar kapalı oturan bir insandır) içerden arşivinden buldu çıkardı takvimi bu vesileyle ben de küçük bir not kağıdı olarak paylaşmak istedim.
  • IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#34: 06 Mayıs 2017, 01:05:10
Ahmet Reis'in kocakarı takvimi bilgilendirmelerinden sonra kafayı buna takmıştım. Geçenlerde kayınbabamla görüşürken (ki kendisi cereyan çarpmasın diye Mersin sıcağında yazın kapılar kapalı oturan bir insandır) içerden arşivinden buldu çıkardı takvimi bu vesileyle ben de küçük bir not kağıdı olarak paylaşmak istedim.
Süpermiş ellerinize sağlık, Eylül, Ekim ve Kasım aylarına , İlkgüz, Orta Güz ve Son Güz Demişler. Neredeyse tek fark bu.Tarihler aynı , demekki aylara bölgesel isimler vermişler. Kayınpederinize de çok selam ve teşekkürler.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • instagram
#35: 06 Mayıs 2017, 01:10:50
Süpermiş ellerinize sağlık, Eylül, Ekim ve Kasım aylarına , İlkgüz, Orta Güz ve Son Güz Demişler. Neredeyse tek fark bu.Tarihler aynı , demekki aylara bölgesel isimler vermişler. Kayınpederinize de çok selam ve teşekkürler.

Baş üstüne... bir dahaki görüşmemizde Karadeniz çektirmelerini de anlatacağım bakalım neler çıkaracak : )

An itibariyle de Hızır 1'e girmiş bulunduk... Hepimize güzel bir bir yaz dilerim : )
  • IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#36: 06 Mayıs 2017, 01:12:03

Baş üstüne... bir dahaki görüşmemizde Karadeniz çektirmelerini de anlatacağım bakalım neler çıkaracak : )

An itibariyle de Hızır 1'e girmiş bulunduk... Hepimize güzel bir bir yaz dilerim : )

An itibari ile pişti olduk, diğer başlıkta bende aynı şeyi yazmışım eş zamanlı :)
  • IP logged

• *
    • instagram
#37: 06 Mayıs 2017, 01:22:56

An itibari ile pişti olduk, diğer başlıkta bende aynı şeyi yazmışım eş zamanlı :)
;D ;D ;D ;D evet farkettim... Yazınız güzel geçsin Ahmet Reis'im..
  • IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
  • Donatan Temsilcileri
#38: 06 Mayıs 2017, 10:53:56
Pişti olduğunuz nereye yazacağımı bilemedim. Ben de yeni başlık mı açsam  :)
Takvim çok güzel ve değerli. Kayınpedere selamlar Erman reisim.
Sizlerin de hızır ayları bolluk, bereket ve güzelliklerle geçsin.
  • IP logged

n

nuri_kongur

#39: 09 Ağustos 2017, 01:05:04
Bu  değerli malumatlar için çok teşekkürler. Özellikle gökyüzüne bakarak o günkü hava durumu ile ilgili tahminde bulunma kısımlarını not ettim. Ellerinize sağlık yazdığınız için reisler.
  • IP logged

R

Recep Ertürk

#40: 27 Şubat 2018, 11:45:41

Ne kadar çok fırtına var?
Bu takvimlerdeki fırtına ifadesi herhalde meteorolojinin ve denizcilerin fırtına tanımının aynısı değil.
Bir de memlekette küçük yelkenli azlığını hep altyapıya, bağlama yeri yokluğuna filan bağladık. Bu kadar çok fırtına ile de alakası var mıdır?

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#41: 27 Şubat 2018, 21:30:50

Ne kadar çok fırtına var?
Bu takvimlerdeki fırtına ifadesi herhalde meteorolojinin ve denizcilerin fırtına tanımının aynısı değil.
Bir de memlekette küçük yelkenli azlığını hep altyapıya, bağlama yeri yokluğuna filan bağladık. Bu kadar çok fırtına ile de alakası var mıdır?
Recep  Abi , bu fırtınaların bir kısmı karasal fırtınalar, sonradan gemici takvimine girmiş. Bu fırtınaların bir kısmı günümüz denizciliğine pek bir etkisi yok. Bu gemicilik takvimine , Kocakarı Takvimi ve Kameri takvimdeki fırtınaları harmanlamışlar. Birde  yirminci yüzyılın başında Hızır- Kasım takvmini uydurup Miladi takvime uyarlamışlar. Dolayısı ile bir anda gemici takviminde yılın yarısı fırtına olmuş. İsimsiz fırtınaların çoğu büyük fırtınalrın şaşmasından olan artçı fırtınalar benim kanaatim. Bizler, babam , ben, Akın Reis gibi denizden ekmek yiyenler yöremizdeki belli fırtınaları takip ediyoruz.Özellikle büyük ve tekrarlayan fırtınaları. Bu sayede kısıtlı da olsa belirli tahminler yürütüyoruz. Örneğin bu kışın  yumuşak, geçen kışında sert geçeceğini kış başında yorumladığımız gibi birşeyler işte.

Birde hangi fırtına kimin fırtınası, bu da önemli bir olgu. Daha önce bir yerlerde yazmıştım. 80 bin tonluk bir gemide süvari iseniz sizin fırtınanız başkadır,  kırk metre boyunda bir gırgır teknesi reisiyseniz sizinki de başkadır, sekiz metre bir balıkçı kayığında reisseniz daha bir başkadır, aynı şekilde 25 feet bir yelkenlinin fırtınasıyla 47 feet bir yelkenlinin fırtınasıda başkadır. Bu yüzden birinin fırtına dediği hava diğerinin keyifli ve kolayına yelken seyri de olabilmektedir.
  • IP logged

R

Recep Ertürk

#42: 27 Şubat 2018, 22:18:08

Ahmet reis çok teşekkür ederim. Eski kuşakların meteorolojiden haber-bilgi almazken de belli tahminleri vardı hava durumu hakkında. İşin tuhafı pek de yanılmazlardı.

İkincisi karasal hava durumu ile deniz hava durumu aynı hava olsa bile insan (ve tekne) için farklı tutum almayı gerektiriyor. Karada nihayet pencereler çarpmasın camlar kırılmasın kaygısı olur. Ama deniz öyle değil. Ayrıca belirttiğiniz gibi tekne boyu kütlesi farkı da rüzgar şiddetine tepki vermeyi farklılaştırıyor.

Bu geleneksel bilgileri metrikleştirmenin yolunu bulursak daha işe yarar hale gelir. Metrikleştirme yanında yerelleştirmeyi de aklımızda tutmak lazım. Söz gelişi Edremit körfezinde 1.5 metre dalga varken Dalyan boğazına gelirken sıralanan adaların güneyi keyifli oluyor. Oysa aynı rüzgar.

Ama güzel bilgiler, el yazısı sayfayı hem print ettim. Hem de kaydettim.

Çok teşekkürler açıklama için..

• IP logged

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#43: 27 Şubat 2018, 22:22:06
Birde hangi fırtına kimin fırtınası, bu da önemli bir olgu. Daha önce bir yerlerde yazmıştım. 80 bin tonluk bir gemide süvari iseniz sizin fırtınanız başkadır,  kırk metre boyunda bir gırgır teknesi reisiyseniz sizinki de başkadır, sekiz metre bir balıkçı kayığında reisseniz daha bir başkadır, aynı şekilde 25 feet bir yelkenlinin fırtınasıyla 47 feet bir yelkenlinin fırtınasıda başkadır. Bu yüzden birinin fırtına dediği hava diğerinin keyifli ve kolayına yelken seyri de olabilmektedir.

Buna katılmıyorum. Fırtına fırtınadır. Rüzgar hızı 27 knot'u geçtiğinde, 7 boforun üzerine çıktığında fırtına olarak adlandırılır. Yabancıların "gale" dediği şey bizde "fırtınamsı rüzgar" olarak adlandırıldı. 47 ft bir teknede 20 knot havayı fırtına diye adlandıran reisler olabileceği gibi,  25 ft'lik bir teknenin reisi aynı havayı güzel yelken yapılacak hava olarak değerlendirebilir.  Fırtına ise bir tanedir: 27 knot üzeri rüzgar.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#44: 27 Şubat 2018, 22:41:08

Buna katılmıyorum. Fırtına fırtınadır. Rüzgar hızı 27 knot'u geçtiğinde, 7 boforun üzerine çıktığında fırtına olarak adlandırılır. Yabancıların "gale" dediği şey bizde "fırtınamsı rüzgar" olarak adlandırıldı. 47 ft bir teknede 20 knot havayı fırtına diye adlandıran reisler olabileceği gibi,  25 ft'lik bir teknenin reisi aynı havayı güzel yelken yapılacak hava olarak değerlendirebilir.  Fırtına ise bir tanedir: 27 knot üzeri rüzgar.

Bahsettiğim şey bofor skalasındaki tanım değil. Şöyleki biz balıkçılık yaparken denizde çalışamadığımız hava bizim için fırtınadır, kötü havadır ama aynı havada  siz yelkenle keyifli seyir yapabilirsiniz. Aynı havada 80-100 bin tonluk bir geminin rüzgar altında dalga bile olmaz.
Başka bir örnekte şöyle olabilir , benim Asterix 15 havadan sonra ana yelkene camadan isterken, Mustafa Abi'nin
Baba Tunca (muhtemelen bir çok kişi biliyordur Baba Tunca Ocean Cruiser bir kayık)  çok daha yüksek havalarda yelken küçültmeyi gerektirebiliyor. Farklı iki teknede ki aynı ben işte o iki havaya farklı bakıyorum. Anlatmak istediğim tam da bu.
Yada şöyle başka bir örnek; bir kez Ege de gemi yolculuğuna çıkmıştım, hava Atina'dan dönüşte 40 ın üzerine çıktı devasa gemi yol kesti flapları açtı akşam yemeği servisi devam etti. O hava adamlar için fırtına değildi, sadece garsonlar yengeç gibi dolaşıyorlardı. 45 esen hava  benim için mevcut kayığımla fevkalade fırtınadır.
  • IP logged

Yukarı git