Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yelkenden Motoryata geçilirse ne olur?

• *
Yelkenden Motoryata geçilirse ne olur?
OP: 24 Haziran 2024, 10:49:34
Merhaba değerli üyeler,

Yakın geçmişte güneyde emeklilik için bir ev almamız sebebi ile, eskiden tüm izin, bayram tatili vb günlerimizi geçirdiğimiz yelkenlimizi daha az kullanır olduk.
Ama teknesiz kalmak da bise uygun değil; 2000 yılından beri hep denizde olduk.
Bu bayram tatilinde, biz evde keyif çatıp tekne marinada pineklerken acaba dedik, bizi günübirlik eğlendirecek, yakın koylarda gün geçirmemizi sağlayacak belki 2 ya da 3 gece içinde kalacağımız bir motoryata mı devşirsek diye  düşünceler, projeler geldi.

Küçük bir motoryatın (Antares 9 gibi) kullanım kolaylığı malum, yakıt masrafı da... tek emin olamadığım 45 feet bir yelkenlinin stabilitesi ve sessizliğinden sonra, nispeten oynak ve sesli bir tekneye geçmek ne hissettirir?

Bu deneyimi ya da benzerini yaşayan varsa, görüşlerini paylaşabilir mi?
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
  • Donatan Temsilcileri
#1: 25 Haziran 2024, 02:50:43
1) Deneyim yaşamadım.
2) Motoryat için çok gençsiniz.
3) 45'i 40 düşürün olsun bitsin!
4) Özledim.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#2: 25 Haziran 2024, 11:31:50
1) Deneyim yaşamadım.
2) Motoryat için çok gençsiniz.
3) 45'i 40 düşürün olsun bitsin!
4) Özledim.

1) Ben de deneyim yaşamadım, ondan sordum  ;D
2) Artık 60'a geliyorum; hiç de genç değilim. Eski enerjimin olmadığını görüyorum. 2-3 sene önce teknenin içini dışını silerdim, şimdi "amaaaan" diyorum
3) Mesela sadece boy değil, madem bir değişiklik yapıyoruz bari hayatımıza hız katalım; günü birlik kullanırken, varacağım yere 1 saatte geitmeyeyim.
4) Ben de ... ama yakında yolum o tarafa düşmüyor. Eğer siz Istanbul'a gelirseniz bileyim.
5) Sevgiler

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#3: 25 Haziran 2024, 11:55:50
Bence sahiden nasıl denizde olmak istediğinizle ilgili bir karar bu. Bir kaç günlük seyirler, temiz hava vs için yelkenli doğru bir tercih olmayabilir.   İyi düşünülmeli. Çünkü bir yaşam biçiminden de vazgeçiyorsunuz. Hadi sizin deyiminizle bir hobinizden. Hem bu böyle olmaz, iyisi mi ben geleyim oralara, laflayalım.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#4: 25 Haziran 2024, 13:38:59
Buradaki yazışma hızı, kafamda değişen düşüncelerin hızına yetişemiyor.
Projeyi şimdilik dondurduk.
Bu yaz mevcut tekneyi ne kadar kullanabileceğimize bağlı olarak ilerde bakacağız duruma.

Ama bu kesinlikle buluşmaya ve rakılamaya engel değil.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#5: 25 Haziran 2024, 14:23:01

Ama bu kesinlikle buluşmaya ve rakılamaya engel değil.

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Belli mi olur, belki bu hafta gelirim.
  • IP logged

• *
  • Selamlar
#6: 25 Haziran 2024, 18:32:37
Antares serisi tekneler fazla oynak oluyor. Hafif çırpıntılı denizde içi dışına çıkıyor insanın. Ben son kara fuarında, yanılmıyorsam Şubat ayındaydı, Antalya merkezli bir firmanın 30 ft cıvarı deplasman mini yatını gördüm ve çok beğendim. Şimdi tam hatırlamıyorum ama 100 Hp altı bir Yanmar vardı. Motorlu teknede tek çekince tek motora kalmak. Sordumda iki motor koyma imkanı olup olmadığını. Cevap olumlu değildi. Galiba şimdi aynı teknenin 40 ft boyuna başlıyorlar. 30 ft telnenin fiyatı 120.000 € cıvarındaydı. İsterseniz firmanın yetkilisinin kontak bilgilerini yollarım. Maalesef marka adı hatırımda kalmamış. Esasen tüm özelliklerinide yollamıştı ama benim gelen mesajları okuduktan sonra silmek gibi gerçekten saçma bir huyum var

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#7: 26 Haziran 2024, 01:35:02
Maalesef marka adı hatırımda kalmamış. Esasen tüm özelliklerinide yollamıştı ama benim gelen mesajları okuduktan sonra silmek gibi gerçekten saçma bir huyum var

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Akıllı adamsınız vesselam
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#8: 27 Haziran 2024, 10:44:33
Günübirlik ve hafta sonu kullanılacak tekneler kesinlikle hızlı ve dıştan takma motorlu olmalı. Dıştan takma motora geçince tekne küçükte olsa hacim ciddi artıyor. Tek motorlu olması kimseyi endişe ettirmesin artık Avrupa'da olta balıkçıları bu teknelere ikinci bir braketle küçük bir 9,9 takıyorlar. Bence 7-8 metre civarı bir şey fazlasıyla denizde olmaya yetiyor. Bizim limanda bir sürü var imreniyorum adamlara sürekli denizdeler. Çöz halatını git şeklinde. Eüer yelkenli ile yol yapmıyorsak İstanbul'dada yelkenli barındırmak doğru değil. Küçük keyifçi teknesi bu konulara ideal çözüm.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

K
  • *
#9: 27 Haziran 2024, 13:05:15
Selam kaptanım. Bizde bir Antares 30 var . Üç yıldır sahibiyiz, Aynı zamanda 40 feet bir yelkenli teknemde var.
Babam kullanıyordu pratik kayık.
Şaftlı olması avantaj. kuyruklu makineye göre bakım masrafı çok daha düşük oluyor.

30 feet bir yelkenli ile kıyaslandığında yaşam alanının daha konforlu olduğunu söyleyebilirim.
Yakıt az ( Bodrum - Erdek , geldim )
Uff amma yaktı be demedim aksine iyiymiş ha dedirtti . (260hp)
Tam bir takılma teknesi..
Erdekte bağlı , buyur gel kaptanım kurcalarız sağını solunu ;)
İki turlarız .
Hoşuna giderse alır gidersin :)

• IP logged

• *
#10: 30 Haziran 2024, 18:14:45
Tüm yorumlar için teşekkür ederim.
Ailece değerlendirdik ve bu yaz konuyu dondurmaya karar verdik.
Bu yaz kullanım durumumuza göre, etraftaki Antares benzeri tekneleri de gözlemleyerek, kışın bir karara varalım dedik.
İlginize teşekkür ederim.
  • IP logged

• *
#11: 30 Haziran 2024, 18:15:23
Selam kaptanım. Bizde bir Antares 30 var . Üç yıldır sahibiyiz, Aynı zamanda 40 feet bir yelkenli teknemde var.
Babam kullanıyordu pratik kayık.
Şaftlı olması avantaj. kuyruklu makineye göre bakım masrafı çok daha düşük oluyor.

30 feet bir yelkenli ile kıyaslandığında yaşam alanının daha konforlu olduğunu söyleyebilirim.
Yakıt az ( Bodrum - Erdek , geldim )
Uff amma yaktı be demedim aksine iyiymiş ha dedirtti . (260hp)
Tam bir takılma teknesi..
Erdekte bağlı , buyur gel kaptanım kurcalarız sağını solunu ;)
İki turlarız .
Hoşuna giderse alır gidersin :)

Nazik teklifiniz için çok teşekkür ediyorum. Not ettim teklifinizi :-)
  • IP logged

• *
#12: 16 Ağustos 2024, 12:11:23
Yıllardır yazılır çizilir bu ve benzer konular ancak bu konuda cevaplar çoktan bulunmuş gibi. John vigor 'un ne yazık ki Türkçeye çevrilmemiş olan "Things I wish I'd know before started sailing " adlı bir kitabı var. Türkçesi " keşke yeelkene başlamadan önce bunları bilebilseydim " olarak çevrilebilir. Ancak içeriği değerlendirdiğinizde " keşke tekne almadan önce bunları bilebilseydim " olarak çevrilse sanki daha doğru olur.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin adamın yazdığı şu cümle doğruluğunu hala koruyor bana göre. " kol gücünle çekebildiğin çapanın tutabildiği tekne senin için uygun teknedir " diyor.

40 lı yaşlarda hem yeteri kadar tecrüben hem de hala fazla enerjin oluyor. 50 li yaşlarda ise edindiğin tecrübelerden neye enerji harcayıp harcamayacağına daha rahat karar verebiliyorsun.  Bu durumu müstehçen bir fıkra çok güzel tarifliyor. Rahatsız  olabilecekler fıkrayı okumadan geçebilirler:)

Küçük bir tepenin üzerinde biri yaşlı biri de genç iki boğa duruyorlarmış. Aşağıdaki ovada ise bir sürü dolusu inek varmış. Genç olan burnundan soluyarak " bir koşu gidelim tuttuğumuzu sevelim " demiş.
Yaşlı olan ters ters bakmış ve " saçmalama " demiş. "Yavaş yavaş gidelim ama hepsini sevelim"

Bu Matay'ın neden 45 feet tekneyi temizlemek istemediğinin yanıtı.

Yelken yapmanın tekne boyundan bağımsız farkı ise şurada. Olay denizde olmak değil aslında. Yelken ile doğanın enerjisi ile uyum içerisinde ve onunla birlikte  hareket etme durumu söz konusu. Motoryat ise araba gibi bir şey işte. Kontağı çevirip gidiveriyorsun. Ha denizde gitmişsin ha karada ne farkeder!

Eğer deniz ile birlikte rüzgar ile uyumlu olmayı bilebilmişsen hiçbir motoryat seni kesmez. Aynı keyfi almak mümkün değil  bence.

Yıllarca 23 feetlik Tayo MAr 'ı kullandım. Sonrasında Akdeniz için Tayo Mar yeterli gelmeyince 35 feetlik Sanela 'yı kullanmaya başladım. Akdeniz'de gece seyri yapmadan menzile ulaşmak mümkün değil ve markoni arma basit kullanımı nedeni ile en uygun çözüm olduğundan tekneyi büyütmek durumunda kaldım.

Bence bu durumda esas konu ihtiyacı doğru belirlemek: İhtiyaç tekne boyunu küçültmekten geçiyor sanki. Madem artık bir yazlık var ve madem artık yoruldun 35 feetlik bir yelkenil senin işini görür diye düşünüyorum.

Son söz: Si...r et motoryatı:)
  • IP logged

• *
#13: 26 Ağustos 2024, 10:56:59
Ailece 1 hafta tekne tatili yapıldı.
Tekneyi küçükçe bir motorlu tekne ile değiştirmenin, kısa, günlük aktiviteler için hoş gibi gözükse de, bu keyfin asla olamayacağı görüşüne varıldı.
Artık daha az kullanılması sebebi ile ekonomik olarak rantabiltesini kaybetse de (eskiden yazlık ev niyetine en az 3 hafta + kışın kısa git gellerle 5 haftaya yakın süre kullanabiliyorduk), "niye çalışıyoruz ki, bu gibi keyifler için" denildi ve inceldiği yerden kopana kadar Sarıyaz'la devam kararı verildi.
Ağustos 2025'teki marina fiyatı bakalım, inceleceği yer mi olacak? (2025'e kadar olan ücerti bir kampanya ile 2023 sonunda ödediğim için 1 yıl daha rahat sayılıırm)
Tüm görüş bildiren dostlara teşekkür ederim.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#14: 26 Ağustos 2024, 23:34:51
Ailece 1 hafta tekne tatili yapıldı.
Tekneyi küçükçe bir motorlu tekne ile değiştirmenin, kısa, günlük aktiviteler için hoş gibi gözükse de, bu keyfin asla olamayacağı görüşüne varıldı.
Artık daha az kullanılması sebebi ile ekonomik olarak rantabiltesini kaybetse de (eskiden yazlık ev niyetine en az 3 hafta + kışın kısa git gellerle 5 haftaya yakın süre kullanabiliyorduk), "niye çalışıyoruz ki, bu gibi keyifler için" denildi ve inceldiği yerden kopana kadar Sarıyaz'la devam kararı verildi.
Ağustos 2025'teki marina fiyatı bakalım, inceleceği yer mi olacak? (2025'e kadar olan ücerti bir kampanya ile 2023 sonunda ödediğim için 1 yıl daha rahat sayılıırm)
Tüm görüş bildiren dostlara teşekkür ederim.

Mükemmel haber.
  • IP logged

Yukarı git