Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Kablo Terminalleri

S

Servet

Kablo Terminalleri
OP: 04 Mart 2017, 20:53:35
Tekne elektrik tesisatı hakkında hiç bilgim yok..
Okuyarak bir yere kadar geldim,takıldıgım nokta kablo baglantıları yuvarlak,çatal,fiş vb gibi terminallerle yapılıyor..
Kablo uçları açılıp özel penselerle sıkılıyor..Bu penselerde bizde pahalı google amca da baktıgım da..
Çin'e müracaat ettik bizde,AE de inceliyoruz iki gündür..
İzoleli,izolesiz,ayıydı,catalıydı onlarca pense türü var yetişmek almak imkansız. :)
Fakat pratik amcamlar,tek pense degiştirilebilir uçlar gördüm..
Takıldıgım nokta,goggle amcaya da sordum ama,ya çalışmadıgı yerden geldi :),yada ben dogru kelimelerle ifade edemedim..
Bu uçların ''mm'' ölçüleri var..Bu mm'ler kablo kalınlıgını mı ,yoksa terminal ölçülerini mi temsil ediyor?
Kullanacagım kablolar tesisatta 1.5-2-3 mm kare...
Terminal alırken dikkat edecegim hususlar varmı? Yada tavsiye edeceginiz bir marka..
Karaköyde de görüyorum,oto tamircilerinde de,AC-DC Direnç farklılıkları varmıdır bunların?

• IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Ynt: Kablo Terminalleri
#1: 04 Mart 2017, 22:31:06
Pense ağız ölçüleri kablo için değil pabuç içindir..

Normal günlük hayatta kullandığımız pabuçlar için AC-DC veya frekans ayrımı yoktur, ama RF (Radyo Frekans) işi veya hassas/zayıf sinyaller sözkonusu ise kullanılan malzeme kritik olur.

ama kalite en önemli şey tabi.. kaliteli bakır, kaliteli kaplama gibi.

buradaki dökümanda pabuçlar hakkında biraz bilgi var;
http://tr.prysmiangroup.com/tr/business_markets/Teknik-Makaleler/50.yil_Kablo-Pabucu-ve-Kablo-Uyumu.pdf
  • IP logged
><(((º>

S

Servet

#2: 04 Mart 2017, 22:59:09
Sagolasın...Böyle bir,iki makale okudum,youtube de videolar seyrettim,ama ölcülerin kabloya göremi,yoksa papuça göremi oldugunu tespit edememiştim..
  • IP logged

C

Cem Eğrikavuk

#3: 05 Mart 2017, 21:56:13
Halka olanlarda iki rakam oluyor. Biri kablonun kesit alanı, öbürü içinden geçecek vida çapı.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#4: 06 Mart 2017, 16:51:46
Dün teknedeki ufak bir elektrik işim için dikkatsizlikle kalitesiz kablo pabucu aldığım gibi bir de  pabuçların yedeksiz tam sayıda olmasından dolayı başarısız oldum. İşi yarım bırakıp barınaktaki diğer reislerle muhabbete dalınca içerde daha önemli işlerle uğraşan Ece Reis'ten fırçayı yedim. 

O nedenle bu konu benim için ayrı bir öneme sahip. Hafta sonuna kadar bol sayıda kaliteli pabuç alıp işi tamamlamak farz. 
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#5: 08 Mart 2017, 22:55:18
Penseyle sıkamayacağımız kadar büyük ve kalın pabuçlar ( 16 - 20 - 25 lik ) haricindeki
oto elektrik sistemlerinde kullanılan pabuç ya da geçme jaklar yan keski ve pense ile kolaylıkla sıkılır.

Hele birde sıkıştırma işleminden sonra lehim yapılır, üzeri de ısı makaronu ile kaplanırsa
oluşturulan sistem tadından yenmez.

Kapitalist pazarlama tekniklerinin tuzağına düşmüş gördüm seni Servet.

Takma bunlara. jakın/pabucun kablo bağlantı terminalinin yarısı uzunluğu kadar kabloyu sıyır.
Ardından önce yan keski ile ön tırnakları kablonun üzerine iyice sık,
ardından arka tırnakları pense ile kabloyu (izolasyonu ile birlikte ) sıkıca kavrayacak şekilde sık.
Ön tırnakları tekrar pense ile yoklamayı unutma.

Tüm sıkıştırma işleminden sonra lehim yapmayı unutma.
Lehimleme işleminde arka tırnakların bastığı kablo izolasyonunun ısıyla yumuşayıp
arka tırnaklardan kurtulmamasına dikkat et.
Lehim sertleştirir, kablo bağlantı noktasından kırılır şehir efsanelerini de bir kenara koy.

Onlar, kopyala yapıştır sahiplen arsızlığında ki kişilerin kopyalayıp yapıştırdıkları
kısımlarda basit değişiklik yapalım da teori bize olsun dürtüsüyle uydurdukları teraneler.

Eeee kolay değil, yalan söylemek bile maharet ister.
Aynı yalanı söyleyeceksin ki yalan söylediğin ortaya çıkmasın.
Oysa doğru tektir her seferinde aynı şeyi söylersin.

Türkiye cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları der gibi.

Oysa Ülkedeki ilk bira imalatını izin veren,
Yüksek kaldırımı emisyona sokan biri hakkında söylentilerle kahramanlık yaratmak istersen,
her seferinde boka batarsın.
Çünkü bilmediğin, öngörmediğin bir konuda ki esas bilgiyi  birileri önüne koyuverir günün birinde.
Kolay gele.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#6: 09 Mart 2017, 02:09:32
Lehim sertleştirir, kablo bağlantı noktasından kırılır şehir efsanelerini de bir kenara koy.
Fekat hocam bu şehir efsanesi dünyada denizciliğin teknik kurallarını yazan ABYC (american boat and yacht council) 'nin bir kuralı/standardı değil mi?

Bizdeki lehimler farklı mı? Ya da tubitak titreşimde kırılmayan lehim yaptı da bize mi haber vermediler?

Bi yerli kaynak versenizde oradan kopyala yapıştırsak keşke..

Mesela aşağıdaki yabancı kaynakta teknede lehim kullanmanın bazı dezavantajlarından bahsediliyor;
http://www.marinewireandcable.com/2013/11/crimping-vs-soldering-marine-cable-and.html?m=1

öZgür

• IP logged
><(((º>

S

Servet

#7: 09 Mart 2017, 02:14:39

Kapitalist pazarlama tekniklerinin tuzağına düşmüş gördüm seni Servet.

Ee,be Can,şunu bir saat önce yazsaydın ya. :)

Merak etme tuzaga düşmedikte,tekstil sektöründe gelmiş bir adamız,yalnış,eksik,hatalı yapmıyalım diyorum..
ömrün bu işlerin teori,pratigi ile geçmiş sana kolay tabi :)..
Luzumlu,lüzumsuz ne kadar alet varsa toplarım (merak,yada kolleksiyonculukmu acaba?bilemedim şimdi :)) tabi alabilecegim bütçe sınırları içinde..
Havyam da var bir kaç kere denedim,çok basarılı oldugum söylenemez...Ama pratikle geliştirecem..
Kablolar,sigortalar,bara,devre kesici vb hepsi tamam,dogru,yalnış emin olamadıgım birde şema çizdim kendime :)..

10 yaşında beri sigorta sararım,anahtarları,prizleri filan degiştiririm,lamba tesisatı vb elimden gelirde DC konusunda yeterli bilgim yok..En azından ne bilip,bilmedigimin farkındayım  :)..Dur şemayada bir başlık acayım..

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#8: 09 Mart 2017, 02:26:31
Fekat hocam bu şehir efsanesi dünyada denizciliğin teknik kurallarını yazan ABYC (american boat and yacht council) 'nin bir kuralı/standardı değil mi?

Bizdeki lehimler farklı mı? Ya da tubitak titreşimde kırılmayan lehim yaptı da bize mi haber vermediler?

Bi yerli kaynak versenizde oradan kopyala yapıştırsak keşke..

Mesela aşağıdaki yabancı kaynakta teknede lehim kullanmanın bazı dezavantajlarından bahsediliyor;
http://www.marinewireandcable.com/2013/11/crimping-vs-soldering-marine-cable-and.html?m=1

öZgür

Özgür kardeş var git işine.
Diğer forumdan bu tür tartışmalardan dolayı sıtkımız sıyrıldığı için buradayız.

Her kes işini yapsın.
Bak sen ne güzel elektronik seyir aletlerini anlatır durursun.
Bence devam et o kısımda. Ben bile yararlanıyorum anlattıklarından.

ABCY amcalarına selam eder, gözlerinden öperim.

Haaa Tubitak konusuna gelince, o kurum geçmişte bir değerdi.
Güreşçiler peşrev çekmeye başlayınca Gebzenin hünkar çayırında
olanlar ortada.

Benim ne ABYC ile ne de Tubitakla   sidik yarıştırmam gereksiz.

Bilmeyen ne bilsin bizi,
Bilenlere selam olsun.

Kal sağlıcakla.

• IP logged
« Son Düzenleme: 09 Mart 2017, 02:39:50 Gönderen: Can Deniz »
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#9: 09 Mart 2017, 02:29:47
Servet kardeş sana gelince, gerek telefonla gerek meil yoluyla sorduklarına yanıt verdim aksatmadan.
Ne o aramıza kara kedimi girdi de bilmediklerini  sormaz oldun.

Seni bilmem ama biz aynı yerde otlamaktayız vesselam. ;)
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#10: 09 Mart 2017, 02:32:16
Havyam da var bir kaç kere denedim,çok basarılı oldugum söylenemez...Ama pratikle geliştirecem..
Haah! Lehimdeki en büyük tehlike de bu işte.. :)
Çoğu yeni başlayan lehim teli eriyip kabloya yapıştığında olduğunu düşünür ama olan sadece "soğuk lehim" dir ve çok fenadır.

Kendi kendine yerine bi bilen ile birlikte pratik yapmak daha iyi olabilir.

öZgür

• IP logged
><(((º>

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#11: 09 Mart 2017, 02:37:02
Hocam sağolun çok yardımcı oldunuz ama benim de diplomasına sahip olduğum ilk mesleğimde az bi söz hakkım olsaydı keşke..

öZgür

• IP logged
><(((º>

S

Servet

#12: 09 Mart 2017, 02:38:59
Servet kardeş sana gelince, gerek telefonla gerek meil yoluyla sorduklarına yanıt verdim aksatmadan.
Ne o aramıza kara kedimi girdi de bilmediklerini  sormaz oldun.

Seni bilmem ama biz aynı yerde otlamaktayız vesselam. ;)

Bende aynı yerde otluyorum..
Ama insanları zırt,pırt arayan,şunu nasıl yapayım?
Bu böylemi olsun? diyen bir yapım yok Can..
Çok talep eden bir kuşak degiliz,sende öylesin..
Eksik yada fazla huyum bu..
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#13: 09 Mart 2017, 03:00:56
özgür kardeş tartışmak istemiyorum ama madem sordun bir iki kelam edeyim.

Bak ben kışın göbeğinde üstelik Ruscam da iyi iken taaa Kerç limanına kadar gidip,
oradan bir tekneyi üstelik bir kaç yıl yatmış ve dahi hidrolik sistemi arızasına aldırmayıp
hiç durmadan Türkiyeye getiremem.
Bu konuda haddimi bilirim.

Ama kendi sözlerinle yanıt verecek olursam;
Benim ilk mesleğim ve 44 yıldır bu işin içindeyim.

Yağmurlu bir hafta sonunda, hobi amaçlı,
<<Hanım getir bakalım şu gözlüklerimi de, çalışmayan su ısıtıcısını bir bakak. >>
Modunda değilim yani

Jakın ucunu havaya tutup kablo sıkılan kısmı aşağıda iken lehimleme yaparsan eriyik lehim,
kablo içine akar ve kablo yaklaşık 2-3 santim boyunca sertleşir.
Ancak pabuç ya da jakın ucunu aşağıda tutup kablo sıkılan kısmı yukarıda tutarak lehimleme yaparsan,
sadece jakın kabloyu sıkıp sardığı noktaya lehim işler.
Üzerine de ısıyla büzüşen makaron geçirdiğinde Şamda kayısı olur.

Sadece lehim yapmak sakıncalıdır.
Bu yüzden teknelerde birçok elektronik cihaz klemens ve / ve ya jaklarla,
enerji / data iletir hale getirilir.

Kablo kablo pabucunda usulune uygun olarak sıkıldıktan sonra bahsettiğim gibi lehimlenirse,
kablo uçları deniz ortamının  neden olduğu tuzlu nem nedeniyle korozyona uğramaz.
Uğrasa bile lehimsiz pabucun en az 5 katı dayanır.

Verdiğin kaynağı iyice tetkik edersen söylediklerimi doğruladığını göreceksin.

Ha birde seri üretim teknikleri diye bir konu var.
İşte o seri üretim tekniklerine terstir her bir pabucu ayrı ayrı  lehim yapmak.

Umarım anlaşılır olmuştur anlatmaya çalıştıklarım.
Saygıyla.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#14: 09 Mart 2017, 03:01:01
Her kes işini yapsın.
Bak sen ne güzel elektronik seyir aletlerini anlatır durursun.
Bence devam et o kısımda.
Bi de başka hangi konularda konuşabilirim onları da öğrenirsem sevinirim hocam.

öZgür

• IP logged
><(((º>

Yukarı git