Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Aziz Elmo'nun Ateşi

• *
Aziz Elmo'nun Ateşi
OP: 29 Şubat 2020, 23:21:11
iki yıl aradan sonra bu dönem yine Elektrik Manyetizma dersi veriyorum. Şansıma üniversitenin laboratuarında eski bir Van der Graff jeneratörü buldum kenara atılmış. Orasını burasını kurcalayıp ayağa kaldırdım, Alman malı olduğu için çalışmaya yeminli tabii, fazla zorlanmadı. Acaip zevkli statik elektrik deneyleri yaptık sınıfta geçen hafta, saç baş uçurmaca, kıvılcım çıkarma vs. Bol bol çarptım kendimi elbette...  :P

Neyse konuyu dağıtmayayım, eski denizciler gökgürültülü fırtınaların yaklaştığını gece gemilerin direklerinin sivri kısımlarının ışımaya başlamasından anlarlarmş. Göğün elektriklenmeye başladığından olsa gerek, korona boşalması ismi verilen bir yük boşalması... Buna Aziz Elmo Ateşi diyorlar. Google'a yazınca inanılmaz güzel betimlemeler ve görseller var, bir ikisini aşağıya bırakıyorum. Bizde tecrübeli yelkencilerden hiç gören olmuş mudur acaba merak ettim?

• IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: Aziz Elmo'nun Ateşi
#1: 02 Mart 2020, 09:28:04
Ben Ahmet'ten anlıyorum.
Sanıyorum 4 yıl kadar önceydi, kafaya koydum Kıbrıs seyri yapacağım. Gece 12- 12:30  sularında yola çıktım. Bir-bir buçuk saat kadar yol aldıktan sonra, çok uzaklarda şimşekler görmeye başladım. Deniz de durgun. Havaya bakıyorum, tarak şeklinde bulutlar var. Şimşekler yaklaşmıyor.  Ulan dedim Ahmet'i bir çaldırayım bakayım, açarsa sorarım. Hemen açıverdi sağolsun. Ahmet dedim böyle böyle, ufuk çizgisinde, tam pruvada şimşekler ufuk çizgisine  kadar iniyor.  Bulutlar nasıl dedi, tarif ettim, taraklar ne yöne, şu yöne, ay nasıl böyle, şu nasıl böyle... abi dedi dönüyorsun. Yanlış olmasın, 10-15 mil gitmişimdir herhalde. Gerisin geri döndüm. İyi bi gece seyri olduydu.

Bundan sonra direk tepesine bakarım.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#2: 02 Mart 2020, 10:51:16
İlk defa duyduğum bir konu, sağol Doğan Hocam. Bizim açık denizde şimşek ve yıldırım düşmesiyle ilgili bir miktar gözlemlerimiz var aslında . Bülent ile konuştuğumuz bunlardı. Daha önce forumlarda da yazdım sanıyorum.

Biz eskiden elektrikli havalarda da denize çıkardık. Özellikle Eylül  Ayında ,  ay karanlığı olduğu dönemlerde fırtına öncesi, ara boşluklarda ve devamında denize çıkarız. Bu bir risktir ,ama ekmek davası olunca bu risk alınır. İşte bu zamanlarda denizde hareketlilik olur ve bereketli olur. İşi rast giden avlanır. Bu elektrikli havalardaki , şimşeğe biz "çakmakçı" deriz. İşte bu çakmakçı ay karanlığında palamut  gibi orta su balıklarını hareketlendirir. Bereketli bir ortam oluştuğu zamanlar olur.
Burada dikkat ettiğimiz bir şey vardır. Bu şimşek çizgileri ufka paralelse sorun yok, korkmayız. Ama gözümüzü ondan bir an olsun ayırmayız.  Bu yatay elektrik hareketleri denize ilk düştüğü anda , başlarız kaçmaya. Ağ üstündeysek ağı keseriz. İnat etmeyi bırakır kaçarız. Çünkü hava geliyordur. Çok kısa süre sonra rüzgarı indirecektir bile. İlk indirdiği anda felaket olur, sonrasında yağmuruyla birlikte rüzgarı biraz yumuşar ama bu seferde deniz kaldırırır. İşte ondan sonrası artık denize çıkmaya tövbe ettirecek cinsten durumlar .
Bunu yaparken sadece şimşeğin yönüne değil , şimşekle birlikte aydınlanan gökyüzündeki bulutların durumuna da bakarız. O anlık aydınlanma bir çok şeyi anlatır.
Bazı reisler geçici körlük yaşayıp sonrasında balığın yakamozunu göremeyiz diye şimşeğe bakmazlar, yada gözlerini kapatırlar , teknede bulunan başkalarına takip ettirirler. Bizdeki deneyim böyle işte. 
Bu hareketlilik bizim batı karadenizde hep karayelden olur, bazen batı ve neredeyse hep ay doğarken olur. Yıldıza drise ederse zaten kusursuz fırtına olur.

Neyse bizdeki deneyim böyle , Aziz Elmo ateşiyle bir alakası varmı bilmiyorum ama ,  artık bu konu sayesinde direk tepelerine de bakıyor olacağım.

• IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#3: 02 Mart 2020, 11:19:25
Bu durumu yıllar önce yaşamış olan denizcilerden biri yelken dünyasında yazmıştı.Ozamanlar Doğan hocamız olmadığı için anlamadan okuyup faraday kafesi etiketiyle kabullenmiştik.
Doğan hocam faraday kafesi tanımına da bir açıklık getirseniz.Hem teknelerde hem de uçaklarda önemli olduğununu okumuştum gençliğimde.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
#4: 02 Mart 2020, 22:43:18
Faraday kafesi çok alakasız değil Mustafa Abi. Yükler durgun iken (elektrostatik durumda) her zaman iletkenlerin dış tarafında toplanma eğilimi gösterirler ve içeriye elektrik alan sokmazlar. (Zaten metalin içine elektrik alan girse akım olur bu da yüklerin durgun olma şartı ile çelişir.) Sonuç olarak iletken bir kabuğun içi elektriksel olarak dış dünyadan tamamen "izole" durumda kalır. Boğazdaki köprülerden araba ile geçerken radyonuz açıksa sinyalin bir miktar kalitesinin düşmesi bu sebeptendir. Köprünün çelik konstrüksiyonu kısmen Faraday kafesi görevi görür.

Faraday kafesi etkisi yükler durgun değilken yani akım olan durumda da bir miktar içeriyi korur çünkü yine akım iletkenin dışından akmayı tercih eder. Bu da araba, uçak gibi metalik taşıtları yıldırım çarptığında içeridekileri bir miktar korur. Tekne için durumu bilemiyorum.  Hadi ıstıralyalar çarmıhlar desek güverteye ulaştıktan sonra nereden boşalacak suya? 100 milyon voltlar söz konusu yıldırımda...Allah muhafaza  :)

Aşağıda eski bir video var güzel gösteriyor bunu.

• IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#5: 23 Mayıs 2020, 21:35:04
Aziz Elmo dün beni çarptı dostlar! :)
Hem de karada bisiklete binerken..

Yoğunlaşan kara bulutlar yağmuru tepemize indirmeden yetişelim diye Fethiye sahilindeki bisiklet yolunda hızlıca pedal basıyorduk, birden tam üstümüzde fena bir şimşek çaktı ve aynı anda bisikletin gidonundan lastik elciklerin üstündeki elime, baş parmağıma, yaklaşık 2-3cm mesafeden bir kıvılcım atladı, fena çarpıldım! :D

Şimşek o kadar yakındı ki ses ve ışık aynı anda gerçekleşti gibi oldu. Ses dalgasını (ve muhtemelen elektrik alanını) vücudumda hissettim.

İlk gördüğüm trafik levhasının çıplak demirine sarılıp sıfırladım kendimi! :)

Mesleğim gereği 35kV ile 220v arasında çok çeşitli voltajlarla çarpıldım. Bu çarpılma pek öyle kaslarımı etkileyecek, kasılma yapan yüksek akımlı birşey değildi. Daha çok araba kapısında sık sık yaşadığımız statik elektrik çarpılmaları gibiydi. Arkın gidondan elime atlama mesafesinden 15-20kV civarında bir potansiyel olduğunu tahmin ediyorum.

Sebebi yakınımızdaki şimşeğin yarattığı hareketli elektromanyetik alanın içinde kalan bisikletimin metal aksamında oluşan (indüklenen) elektrik.

İşte bu yüzden teknede şimşekli havalarda direk, ıstralya, çarmık ve vardavelalara dokunmamak lazım. :)

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

• *
  • Bilen bilir
#6: 24 Mayıs 2020, 08:46:26
Geçmiş olsun. Aziz olduğu için bayramını görsün demiş sadece gıdıklamış. ???
  • IP logged
DeDe

• *
#7: 24 Mayıs 2020, 10:23:27
Trafik levhasının çıplak demiri nasıl çalışıyor.?Bizde çarpılanı çıplak ayakla toprakta yürütüiür ya da yatırılır ayaklarına su dökülürdü.
Geçmiş olsun.Allah beterinden saklasın.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2020, 10:25:28 Gönderen: Mustafa Ertör »
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#8: 24 Mayıs 2020, 12:46:06
Aziz Elmo dün beni çarptı dostlar! :)
Hem de karada bisiklete binerken..

Geçmiş olsun.
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#9: 24 Mayıs 2020, 14:15:26
Trafik levhasının çıplak demiri nasıl çalışıyor.?Bizde çarpılanı çıplak ayakla toprakta yürütüiür ya da yatırılır ayaklarına su dökülürdü.
Geçmiş olsun.Allah beterinden saklasın.
Çok gerek yoktu da topraklama olsun diye tuttum işte bir trafik levhasını.. :)

genelde kışın yünlü veya sentetik şeyler giymişken araba koltuğundan kalkarken oluşan statik elektrik acıtmasın diye koltuktan kalkmadan önce kapıyı açar metal kısmından tutunurken koltuktan kalkarım, böylece vücudumdaki statik elektrik arabanın gövdesine ark yapmadan, elimi acıtmadan geçmiş/boşalmış olur.. zaten bu durumlarda oluşan akım o kadar düşük ki, zarar verme rahatsız etme ihtimali yok, ama tek bi noktadan ark olarak çıktığında oradaki sinirleri tetikleyip acı hissetmemizi sağlıyor.. hızlıca tuttuğunuzda veya elinizde zaten tuttuğunuz anahtar gibi bir metal ile dokunduğumuzda bu boşalmayı hissetmiyoruz bile..

ama şimşek oldukça yakınımda çaktı, sanki 50-100m tepemde gibi hissettim.. sonra düşününce yıldırım da düşebilirmiş tepemize, ufak bir Elmo uyarısı ile atlattık! :)
Cavidan da yanımdaydı, o hiç birşey hissetmedi, o yüzden allah seni çarptı diyor! :D
  • IP logged
><(((º>

• *
#10: 24 Mayıs 2020, 16:29:37
Genel kültür açısından sormuştum.Aslında merak ettiğim bir YouTube videosu var.Adamı birkaç kere yıldırım çarpıyor her seferinde kalkıp yürüyor.Bu mümkün müdür?
Videonun başlığındaki yazıda."Ne yaptıysa?"yazıyordu
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

B

Burak Doneray

#11: 24 Mayıs 2020, 17:21:41
Mustafa abi bu mu ? Kim bu adamı teknesinde ister ?

• IP logged
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2020, 17:31:16 Gönderen: Burak Doneray »

• *
#12: 27 Mayıs 2020, 16:45:45
Tam olarak söylediğim video buydu.Bana facebook tan geldi yorumlar kısmında olabilir." Ne yaptıysa? "yazıyordu.Böyle birini teknede istermiyim bilemedim?
Tekrar soruyorum. Bu mümkün mü?
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

B

Burak Doneray

#13: 27 Mayıs 2020, 16:58:40
Benim bu konuda bir bilgim yok ben içindeyken tekneme düşmedi ama 5,6 sene önce benim arkamdan marinaya giren tekneye 5 dakika sonra girişimden düştü tüm elektronikleri gitti yangın çıkmadı .Herhangi bir hasar oluşmadı  fiberde .

Yıldırım önleyicilere çok inanmıyorum bana Yıldırım Hoca bir muska yazdı artık teknene yıldırım düşmez gibi bir şeye para vermek gibi geliyor. Düşersede ben sana 3 sene önce yazmıştım 2 senede bir yenilemek lazım derler gibi geliyor kısaca düşeceği varsa düşer yıldırımın neye göre seçim yaptığını anlamak sanırım mümkün değil .

Bu videonun gerçek olup olmadığını bende merak ediyorum bilenler yazarsa sevinirim ayrıca tıbbi müdahale nasıl olmalıdır teknede böyle bir şey olursa ölmezde sağ kalırsak onuda Mustafa abi gibi öğrenmeyi çok isterim.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#14: 27 Mayıs 2020, 18:01:45
Adam şaka gibi yahu, Aziz Elmonun kendisi galiba. Fakat her seferinde ayağada kalkıyor yani.
  • IP logged

Yukarı git