Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Anfibik Sulak Araç

n

nuri_kongur

Anfibik Sulak Araç
OP: 19 Mart 2019, 12:38:57
Bugün tesadüfen Kocaeli Büyükşehir belediyesine ait su ve kıyı çöpten toplama aracını karada gördüm. Sizler de görün diye fotoğrafladım.

Gördüğüm kadarıyla aracın suyla temas eden metal aksamı kromdan yapılmış. Paletler  kauçuğa benzer bir şeyden yapılmış. Su ve kara üzerindeki hareketi sadece paletler sağlıyor gibi. Makinanın dışından harici bir pervane gözüme çarpmadı.

Makina önündeki kepçeye deniz yüzeyindeki katı atıkları toplayıp kıyıya bırakıyormuş. Oradan İZAYDAŞ’a ait atık toplama araçları gelip alıyormuş. Bütün çöp biriktirme haznesi öndeki kepçenin hacmi kadar. Dolayısıyla kıyıdan fazla açılması pek mümkün değil. Önceki yıllarda kendi içindeki hazneye çöpleri toplayan amfibik çöp toplama aracı da görmüştüm.

Bu araç yurt dışında üretilmiş. Gebze’de yerli imkanlarla üretilenleri de var.  Geçenlerde nehir temizlemek için üretilen ekskavatör görevi için yapılmış büyük bir aracın bana göre hem hata önleme mekanizması eksikliğinden hem de operatör hatasından batması ile ilgili bir video facebookda baya popüler idi.

Linki bu

https://www.facebook.com/1783094248634470/posts/2325305921079964?sfns=mo
  • IP logged

Yukarı git