Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Solar panel hikayesi

• *
  • Bilen bilir
Solar panel hikayesi
OP: 26 Ocak 2017, 20:14:53
Geçen yaz başı herkes de var da bende niye yok,bana da bana da diyerek aldığım 2 adet 150 wattlık panel yaz sonuna doğru

sanki çalışmıyor moduna geçti.Regülatör söylese de ben sen anlamazsın oğlum o çalışıyordur diye telkopsiko oyalanma

moduna girdim. Bir gün Erol biladerim ile teknede tıkırdarken''yafu bu çalışyor değil mi ?dedim. Cevapo abi bunların ikisi de

kaput oldu. Can biladerime de bahsettim kendileri abi bunlar yaramaz sen ver onları ben okulda bozuk solar panel dersinde

ders aracı olarak gösteririm diye telkin moduna girince.Salla diyerek şaraplamaya devam edildi.

Yine bir gün Erol biladerim ile tıkırdarken,abi bunları aldığın yere götür değiştirsinler,deyince sökülüp arabaya kondu ve sa-

tıcı firmaya verildi.Biz ithalatçıya gönderelim sizi ararız denince bekleme dönemi başladı.İki ayı aşkın bir süre sonunda telefonda

panelleri verdiğim arkadaş.Buraya gelin ithalatçı aynısını temin edemiyor,ya paranızı alın ya da 140 wattlık esnek olmayan

panellerden verelim dediler.Benim paneller Al levha üzerine yarı fleksi denebilecek bir paneldi ve bimini üzerine dikilen ceplere

giriyorlardı. Ben paramı aldım ve bu sefer beyaz pvc üzerine yapılmış yeni panelleri beheri 800 tl bedelle satın alarak arabanın ar-

kasında gezdirmeye başladım.Yeni paneller Amerikan yapımı ve aldığım firma 2 yıl garanti belgesi yazarak onaylayıp verdi.

Eski panelleri İzmir'de gıda çarşısında AKÜ-NAK adlı firmadan beheri 700 tl  ya almıştım.İlgilenen arkadaşa beni üzmediği için

buradan teşekkür ederim. Yenilerini de yine gıda çarşısında A C S Enerji teknollojileri San.Tic şirketinden Cihan beyden aldım.

İlgi ve alakası ve beyefendiliği için kendilerine teşekkür ederim.
  • IP logged
DeDe

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: Solar panel hikayesi
#1: 27 Ocak 2017, 00:13:35
Sonuçta hala enerji elde edilemiyor galiba. Bagajda dolaşıyorlar sanırım.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • KUTUP YILDIZI
#2: 27 Ocak 2017, 00:43:08
Eskilerini okula vermedi iyi de yapmış vermemekle.
Ama bunları verecek okula. :D ;D
Esnek panel alıp 3-5 sene kullananı görmedim.
Evimdeki 60 watlık mono kristal panel, tam tamına 31 senelik, yazıyla otuz bir  sene.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • instagram
#3: 27 Ocak 2017, 10:22:51
Evimdeki 60 watlık mono kristal panel, tam tamına 31 senelik, yazıyla otuz bir  sene.

Hay maşallah, monokristal canmış demek ki...
  • IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
  • Bilen bilir
#4: 27 Ocak 2017, 11:16:23
Sonuçta hala enerji elde edilemiyor galiba. Bagajda dolaşıyorlar sanırım.

Hani meşhur bir aslan hikayesinde aslan diyor ya ''ben şu boynumu bir kımıldatabilsem''

Soğuklardan bir marinaya gidebilsem,ben yapacağımı biliyorum ama  :)

Marinanın en ucundaki pontonun, en ucundaki tekne olunca arabadan oraya gidene kadar zatürre olmasan da bronşit kesin  :'(

Can biladerim o senin dediklerinden almak istesem yine 2 adet veriyordu ve ben alırken adedi 400 tl idi.

Yarı esneğine ben 700 tl vermiştim o gün için.Bir de konulacak yer sorunsalı var biliyorsun  ?0-?

Öyle güverteye,puntellere tak gibi çözümleri bir sen şu menşur teknene uygula biz arkadan 2 sene sonra nasılsa geleceğiz

gibi görünüyor  ;D
  • IP logged
DeDe

• *
    • KUTUP YILDIZI
#5: 27 Ocak 2017, 11:29:48
Ben panel koymam sanırım.
Soğuk füzyon çevrim tamamlandı gibi. ;D
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
  • Bilen bilir
#6: 27 Ocak 2017, 11:35:09
Bana uyar biladerim yanınada içecekleri koyarsak onları da soğutur mu  :P
  • IP logged
DeDe

• *
    • KUTUP YILDIZI
#7: 27 Ocak 2017, 11:48:42
İçeceklerin üzerine bir kaç parça buz koyup  üzerine de tuz serpiştirince
buz gibi soğuyormuş. ( Ersin Böke'den )
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#8: 27 Ocak 2017, 12:24:00
Aşağıda ki çizimde kırmızı esnek panelleri mavi biminiyi göstermekte ( kesit olarak )

Şimdi hal böyle olunca esnek panel alt yüzeyinden hava alıp soğuma imkanını bulamıyor.
Ve bu nedenle geçtiğimiz yaz sezonunda bu şekilde pert olmuş 5. panel Utku abinin panelleriydi.
Hadi fabrikasyon hataydı - dandik markaydı olur diyeceğim ama,
pert olan panellerin içinde Batı  menşeli panellerde vardı.

Ve pert olmuş panellerin hemen hemen hepsi, içinde ki fotovoltaik elemanların bir dizisinin
açık devre olmasından kaynaklı idi.  Panelleri tersine eğip büktüğünüzde gerilim veriyor,
bıraktığınızda tekrar gerilimi kesiyor.

Panel altına fotovoltaik elemanları soğutma amacıyla konulan alüminyumun,
soğutma görevini yapabilmesi için hava ile temas etmesi gerekli.

Biminiye kamasutra pozisyonunda sarılmış panellerde maalesef bu hava sirkülasyonu kesilmekte.
Bu durumda da panellerimiz cıssss olmakta. ;D
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
  • Bilen bilir
#9: 27 Ocak 2017, 12:29:42
İyi de paneli alta koyarsak o zamanda panel güneş alamaz  ?0-?
  • IP logged
DeDe

• *
    • KUTUP YILDIZI
#10: 27 Ocak 2017, 12:33:24
Panelleritersine büktüğümüzde gerilim veriyor bıraktığımızda kesiyor dediğim şekil.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#11: 27 Ocak 2017, 12:49:59
Şimdi panelleri bu şekilde bimininin üzerine yerleştirmek yerine,

Panel ölçülerinden 5 er santim daha küçük bir delik  biminiye açılırsa, paneller alttan hava
alır ve alüminyum gerekli soğutma görevini yapabilir.

5 santimlik alana da biminiyle panel arasına sika 292 İ ve ya 295 UV ile yağmura karşı sızdırmazlık sağlanır.

Şekilde Mavi malum biminiyi, yeşil paneli  bordo ise sika 292 İ  yi temsil ediyor.
Beyaz alan ise  panel boyutundan 5 er santim küçük kesilip oluşturulan pencere.

• IP logged
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2017, 12:54:39 Gönderen: Can Deniz »
ВЛАДА / TEOS

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#12: 27 Ocak 2017, 22:16:33
Bimininin kumaşından panele göre cep yapılıp biminiye dikilse de sağlıklı olabilir mi?
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

T
  • *
#13: 27 Ocak 2017, 22:24:00
Şimdi panelleri bu şekilde bimininin üzerine yerleştirmek yerine,

İki paneli, bimininin kromlarına bağlayınca altı boş kalıyor ve havalandırma sağlanmış oluyor. Böyle olmasının bir sakıncası mı var ki ? Biminiyi kesmeye biçmeye gerekte kalmıyor.
  • IP logged

• *
#14: 27 Ocak 2017, 23:30:23
Estetik olarak gerçekten çok güzel duruyor.Ama panel ile tente arasına sikayı sıkarsak daha sonra tenteyi kapatmak filan gerekirse nasıl olacak,bilemedim.
  • IP logged

Yukarı git