Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2019 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
  • Viya böyle!
Ynt: 2019 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#30: 21 Ocak 2019, 15:20:49
Perşembe günü sabahı yine şenlik var buralarda. Bu kadar yıldır hava raporu takip ederim, Girit civarında Doğu yönünden 50 knot işaretini ilk kez görüyorum.

Bodrum ve civarında Kıble / Keşişleme yönlerinden sağanaklarda 50-55 knot bekleniyor. Yina çatılar uçacak, yine bazı tekneler karaya vuracak, ağaçlar sökülecek..!

Umarım tahminler yanılır, hasarsız ve kazasız atlatılır.

• IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

• *
#31: 23 Ocak 2019, 15:53:43
24 ve 25 Ocak, Perşembe ve Cuma geceleri Marmaris 10 kuvvet keşişleme veriyor
  • IP logged
BALIM SY

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#32: 24 Ocak 2019, 12:21:20
Ayandon erken mi geldi, ne...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#33: 24 Ocak 2019, 13:29:54

Göceğe'de kar yağdı ya tamam artık. Akın koş  bak buda tuttu , emekli olmuyoruz galiba.

Ahmet 24-30 Kasım arası bir kuvvetli soğuk görünüyor. Avrupa'ya kaçmassa ilk kar tanelerini havada da olsa görürüz. Bu arada bu sene kar yağmaz dedigimiz yerlere bile kar yağabilir. Göcek neden olmasin? Bu sene kutup, Sibirya kökenli sistemleri cok alıcaz gibi tahmin ediyorum, bu sistemlerin güneye kadar sokulmasını bekliyorum ve bir çok yerlerde kar rekorlarının kırılacağını tahmin ediyorum. Yani tarihe geçecek bir kiş bekliyorum ve bunu her yerde de dile getiriyorum eğer tutmazsa emekli oluyorum. ;) :D
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#34: 24 Ocak 2019, 13:32:18

Göceğe'de kar yağdı ya tamam artık. Akın koş  bak buda tuttu , emekli olmuyoruz galiba.

Ahmet 24-30 Kasım arası bir kuvvetli soğuk görünüyor. Avrupa'ya kaçmassa ilk kar tanelerini havada da olsa görürüz. Bu arada bu sene kar yağmaz dedigimiz yerlere bile kar yağabilir. Göcek neden olmasin? Bu sene kutup, Sibirya kökenli sistemleri cok alıcaz gibi tahmin ediyorum, bu sistemlerin güneye kadar sokulmasını bekliyorum ve bir çok yerlerde kar rekorlarının kırılacağını tahmin ediyorum. Yani tarihe geçecek bir kiş bekliyorum ve bunu her yerde de dile getiriyorum eğer tutmazsa emekli oluyorum. ;) :D
Yani neymiş; her boku benden bilmeyecekmişsiniz :) Benim de gücüm bir yere kadar :)

• IP logged
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2019, 13:33:43 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#35: 24 Ocak 2019, 13:36:13
Yok canım ne alakası var, senle hiç alakası yok. Az önce bir whatsapp grubunda bir arkadaşımızla yaşıyorduk. 10 yıldır göcekte yaşıyormuş. Hiç böyle bir şey görmemişmiş. Senin daha ikinci kışın bu kadar etkili olamazsın değil mi?  :) :) :)
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#36: 24 Ocak 2019, 20:29:19
Evet Deniz Kaptanın paylaştığı ve bizleri haberdar ettiği hava resmen Antalya, Datça gibi yerleri dümdüz etti. Hortumlar, dolular , 60 a kadar çıkan rüzgar çok fenaydı. Demek ki bundan sonra her halükarda gelen havaya göre hesap kitap yapıp teknelerimizin başına gideceğiz.
  • IP logged

• *
#37: 24 Ocak 2019, 23:36:39

Ahmet bu kışı ekstrem olarak öngörmüstük.Akdeniz ektrem bir kış gecirdi sayılır.ic anadolu dogu anadolu son yilların büyük kışını yaşıyor.marmara karadeniz sıradan bir kış.Neyse artık duragan bir döneme giriyoruz belkide atmosferin biraz dinlenmesi de diyebiliriz yani kış bitmedi sadece dinlenmeye gecti biraz fönlenicez yani yazdan kalma bahar havaları. Aralik 15 ten itibaren ocak 16 ya kadar soğuk tarafta kaldik, sahiller icin soguklar hep sınırda kaldı, ocak 16 dan sonra sıcak tarafa gectik yagisli laodoslu havalar.görünen şu ki bu sene ayandon yapmayacak böylelikle ocagin altini kapattık :)Tabi ki kiş bitmedi tekrar sicak taraftan soguk tarafa geçicez, bu kırılma şubat 5 veya 10 olabilir.yani kış tekrar bu tarihlerde baslayabilir.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2019, 23:42:00 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
#38: 25 Ocak 2019, 20:14:26
Hep hava geliyor sistem geliyor bahsettik.Kışın oryasinda toz tasinimi ve camur yagacagi aklımızdan gecmezdi genelde bahar ayında olurdu.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#39: 29 Ocak 2019, 10:50:49
Cüneyt Abi müsadenizle alıntılıyorum. Dostlar Cüneyt Abi Facebook taki sayfasında paylaşmış, çok güzel bir bilgi, benzerini babannemden dinlemiştim.

"AYANDON" MUŞ..

Fırtına geliyo yine. Bir kaç gün havalar yamuk..
Fekat bunu atlatırız; o kadar da kötü görünmüyor canım followırlar. Biraz esecek güneyden güneyden; biraz da yağacak. Başa çıkarız; sıkıntı yok..
Fırtına takvimi "Ayandon" bu diyor.

28 Ocak'tan başlayarak 3 gün devam edecekmiş.
Yazılı kayıtlara göre, Emevi denizciler zamanından beri bilinmekte olan bi fırtınaymış.
Güneyden esen en kuvvetli fırtına derler.
Osmanlı’da bu fırtına zamanında denize açılmak yasaklanmış. Din adamları bu vakitte denize açılmayı mekruh görürlermiş, Ayandon fırtınasında boğulan denizciye," mundar gitti" denirmiş.

Ben çıkmam anacım yarın öbürgün denize.

Adı nerden geliyo derseniz, Ayandon köyünden zannımca..
Günümüzde Hamamlı olarak anılan, Sinop ilinin, Türkeli ilçesine bağlı bir köy..
Osmanlılar zamanında, Ayandon'da yaşayan ve evlenmeye hazırlanan bir genç, yelkenliyle başka bir ilçeye, düğün alışverişi yapmaya gider. Dönüşte fırtınaya tutulur ve denizde kaybolup gider.

Günlerce oğlunu bekleyen annesi, bir ağıt yakar ardından.
"Ayandon’dan ay doğdu
Ben sandım sabah oldu
İstifan’ın önünde
Oğlum Sabri kayboldu

Denizde kum kaynıyor
Sabrim yelken bağlıyor
Oturmuş güverteye
Gencim diye ağlıyor

Beklerim gelir diye
Dalgalar erir diye
Güneş doğdu gün battı
Nerdesin yavrum yine"

Yaa.. İşte böyle.. Demek ki Ayandon; tikkatli olunuz canım followırlarım
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#40: 29 Ocak 2019, 11:29:47
Sadece babaannem den duymamışım , geçen yıl Tan Kaan Özkan da burada paylaşmışmış
hatırlatma babından oldu.Teşekkürler...

28 Ocak’ın Fırtınası, Ayandon öncesi, bir yerlerde okudum ;

Alışılmışın çok dışında bir fırtına malumunuz bu Ayandon.
Yazılı kayıtlara göre, Emevi denizciler zamanından beri biliniyormuş.
Güneyden esen en kuvvetli fırtına, denizin altına gömülmüş batıkların sebebi olarak görülüyormuş. Özellikle Bizans çok çekmiş bu fırtınadan.
Osmanlı’da bu fırtına zamanında denize açılmak yasaklanmış. Din adamları bu vakitte denize açılmayı mekruh görürlermiş, öyle ki bu duruma uygun bir deyim bile türetilmiş:

Ayandon fırtınasında boğulan denizciye, mundar gitti denirmiş.

Bizanslılarda ayandon fırtınasına Dicentrarchus Labrax fırtınası derlermiş.
Yani Levrek fırtınası levrek kadar yırtıcı ve hırçın bir fırtına.
28 Ocak’ta başlayan bu fırtına 2-3 gün içinde etkisini yitiriyor ve yerini balık fırtınasına bırakıyor. Belki de ardından levrek geliyor diye demişlerdir.

Ayandon, aynı zamanda günümüzde Hamamlı olarak anılan, Sinop ilinin, Türkeli ilçesine bağlı bir köy. Önceleri, Osmanlı zamanında, Rum halkın yaşadığı, Kastamonu sancağının bir kazası sayılırmış. Burada Aya Andonis yani Aziz Antonios namına yapılmış pek çok kilise ve evler bulunurmuş. Ve buraya gemiler ancak yazın yanaşabilirmiş. Köyün Rumca olan ismi, sonralarda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkartılan hamam kalıntılarıyla Hamamlı olarak Türkçeleştirilerek değiştirilmiş. 

Söylenceye göre Ayandon’a bağlı Kirkoz mahallesinde yaşayan ve evlenmeye hazırlanan bir genç, yelkenliyle başka bir ilçeye, düğün alışverişi yapmaya gider. Dönüşte fırtınaya tutulur ve denizde kaybolup gider.

Günlerce oğlunu bekleyen annesi, bu ağıdı yakar.

Ayandon’dan ay doğdu
Ben sandım sabah oldu
İstifan’ın önünde
Oğlum Sabri kayboldu

Denizde kum kaynıyor
Sabrim yelken bağlıyor
Oturmuş güverteye
Gencim diye ağlıyor

Beklerim gelir diye
Dalgalar erir diye
Güneş doğdu gün battı
Nerdesin yavrum yine
  • IP logged

• *
#41: 29 Ocak 2019, 19:25:41
https://www.mersinradikal.com/haber-mersin-icin-sondakika-hortum-uyarisi/3476

Çarşamba , Perşembe Antalya, Muğla ve Mersin için hortum ve dolu uyarısı
  • IP logged

• *
#42: 29 Ocak 2019, 21:25:22
Akdeniz ve egenin bir kısmı yine ekstrem yagislar almaya devam edecek gibi duruyor.carsamba be persembe.Akabinde 5_6 şubat tarihlerinde.Türkiye geneli olarak baktıgımızda.Lodas ve sıcak hava veya yüksek basınc etkisi 8 veya 10 subat gibi kırılıyor.10 subatta soguk tarafa geciyoruz buda şu demek oluyor En az 10,15 gun soguk tarafta kalmamiz yani subatin sonu ve mart ilk gunlerine kadar.yukarilardan sanki sibirya göz kırpıyor gibi.belki 14 subat sevgililer gününe kar severlere gelebilirim demiş.
  • IP logged

• *
  • Viya böyle!
#43: 05 Şubat 2019, 09:45:09
Yine derin bir alçak basınç cephesi, yine orta Akdeniz'den bize doğru yaklaşıyor.

Antalya, Finike, Kaş ve Marmaris açıklarında 50 denizmiline varan Doğu yönlü sağanaklar bekleniyor. Şiddetli yağışlar öncesinde özellikle sağanakların bora şeklinde esmesi muhtemel. Kos ve civarında, kıyı şekillerinin de etkisiyle rüzgar Keşişleme ve Kıbleye dönecek ancak şiddetinden bir şey kaybetmeyecek. 05 Şubat ve 06 Şubat tarihlerinde, rüzgar altında kaldığımız halde Yalıkavak ve civarında bile 50 denizmili civarında sağanaklar öngörülüyor.

Bölgedeki denizcilerin önlem almasında fayda var... Kolaylıklar dilerim.
  • IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#44: 05 Şubat 2019, 10:07:49
Yine derin bir alçak basınç cephesi, yine orta Akdeniz'den bize doğru yaklaşıyor.

Antalya, Finike, Kaş ve Marmaris açıklarında 50 denizmiline varan Doğu yönlü sağanaklar bekleniyor. Şiddetli yağışlar öncesinde özellikle sağanakların bora şeklinde esmesi muhtemel. Kos ve civarında, kıyı şekillerinin de etkisiyle rüzgar Keşişleme ve Kıbleye dönecek ancak şiddetinden bir şey kaybetmeyecek. 05 Şubat ve 06 Şubat tarihlerinde, rüzgar altında kaldığımız halde Yalıkavak ve civarında bile 50 denizmili civarında sağanaklar öngörülüyor.

Bölgedeki denizcilerin önlem almasında fayda var... Kolaylıklar dilerim.

Teşekkürler,  bu uyarıdan sonra şöyle bir bakayım dedim , ciddi sıkıntılı rüzgarı olacak gibi duruyor. Çok içerilere giremeyecek gibi görünüyor ama datça , kaş gibi yerler acayip sıkıntı yaşayacak sanki, çok dikkat etmek lazım.
  • IP logged

Yukarı git