Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Roger Barnes Kimdir?

• *
Roger Barnes Kimdir?
OP: 04 Ekim 2018, 22:35:22
Camiamızdan beni tanımayanlarımız için yazıyorum. Denizcilikle ilgili bilgi ve görgüm sınırlıdır. Ancak bu beni bir şeyler yazmaktan alıkoymuyor. Yazılarımı uzman birisi yazıyormuş gibi değil de bu kapsamda değerlendirmenizi rica ederim.

Gelelim benim kahramanlarımdan biri olan Roger Barnes'a. http://www.rogerbarnes.org.uk/ sayfasına göre :

Roger küçük tekne denizcisi ve yazardır.

Motorsuz yelkenli dingisiyle sahil şeritlerine yakın seyirler yapıyor ve deneyimlerini anlatıyor.

2014 yılında Bloomsbury tarafından The Dinghy Cruising Companion - Tales and Advice from Sailing a Small Open Boat isimli kitabı yayınlandı.

Uzun yıllar boyunca Dinghy Sailing Magazine'de dingiyle seyir hakkında ayda bir sütun yazdı. Güncel olarak Classic Boat, Watercraft ve diğer dergiler için makaleler yazmaktadır.

Dinghy Cruising Association'ın başkanıdır.

Kendi videolarından birini aşağıda beğeninize sunuyorum.

Ps: Kahramanımız aynı zamanda Oxford mezunudur. Bu da benden olsun.
  • IP logged
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

• *
  • Bilen bilir
Ynt: Roger Barnes Kimdir?
#1: 04 Ekim 2018, 22:44:43

Ps: Kahramanımız aynı zamanda Oxford mezunudur. Bu da benden olsun.

Vışş. :)xx :)xx :)xx
  • IP logged
DeDe

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#2: 04 Ekim 2018, 23:14:08
Bu adamları görüpte imrenmemek mümkün mü?
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • instagram
#3: 05 Ekim 2018, 08:03:39
Niye sahilde mangal yakmamışlar? ;)

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
#4: 05 Ekim 2018, 10:55:34
Bumba üzeri tente bir anda çadır haline geliyor.Minimalist yaklaşımla kamarası oluyor teknenin.
yine bir videoda başkası Decathlon çadırı tekne üzerine modifiye etmişti.Üstelik çoğunluğu 50+yaşlarda insanlar.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#5: 05 Ekim 2018, 12:08:29
Bumba üzeri tente bir anda çadır haline geliyor.Minimalist yaklaşımla kamarası oluyor teknenin.
yine bir videoda başkası Decathlon çadırı tekne üzerine modifiye etmişti.Üstelik çoğunluğu 50+yaşlarda insanlar.

Abi körük icat olmadan bizde de açık güverte sandallara böyle çadır yapalırdı. Kürekleri birbirine çatıp üstüne gönder uzatılırdı. Üstüne Amerikan bezinden branda atıldımı on numara olurdu. Bırandanın etekleri kurşunlu halat donatılı olurdu, küpeşteden dışarı sarkıtılırdı böylelikle uçmazdı. Hatta sandalları kıyıya çekip  içinde bu şekilde uyuyanlar bile olurdu. Çok yağmurda bir müddet sonra o branda su çekerdi, bu yüzden üstüne de muşamba örterlerdi. Bu amcaları görünce onları hatırladım şimdi.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
Roger Barnes'ın Alabora Olma Durumu
#6: 07 Ekim 2018, 20:45:20
Roger Barnes'ın küçük teknesiyle yaşadığı alabora olayıyla ilgili izleyenlerine yaptığı açıklamalardan bir derleme sunmak istiyorum :

Tekne festivaline katıldığı günün akşamı gece yarısından sonra saat 02:00'ye kadar sohbet  etmiş, aynı gece 05:00'te kalkıp rüzgarı bulmak için iki saat kürek çekmiş.biraz rüzgar bulup yol almış.  Sonrasında kitap okumak için bir ara vermiş. Yelkenin iskotasını bırakıp yelkeni indirmek üzere pruvaya geçtiği sırada yelken rüzgarla dolmuş ve küçük teknesi alabora olmuş. Alabora şu nedenle olmuş. Bıraktığı iskota iki tahtanın arasına sıkışıp yelkene gelen rüzgarın boşalmasını engellemiş.

Burada çıkardığı dersler arasında şunlar varmış :

- Kendine fazla güvenmemek lazım
- Parti v.b. gününün ertesi günü seyir yapmamak gerekli
- Alabora olunursa çantaların su sızdırmazlığından emin olmak, farş tahtalarının çıkmamasını sağlayana şekilde önlem almak, Elektroniklerin bulunduğu bölmenin tam sızdırmaz olduğunu kontrol etmek.

• IP logged

• *
#7: 07 Ekim 2018, 22:52:22
Niye alabora gibi hoş olmayan bir konuyla ilgili yazdım? Belki daha önce bu forumda yazılmıştır. Ben rapel aşısı niyetine...

Her gün ıslak veya nemli zemin üstünde yürüyen bir çok kişinin ayağı kayar, bazıları düşerler. Ancak bu, onların yürümeyi sürdürmelerini engellemez. Küçük tekneyle yelken yapan bir çok insan sebepleri farklı olabilse de alabora durumuyla karşılaşırlar.

İşin ilginç tarafı bir çok kişi tekneyle ilgili kötü anılarını, anlarını kaleme almaz. Özellikle bizim gibi geri kalmış toplumlarda...

Ülkemizde 40 yaşına kadar yaşamış insanların en az bir defa küçük veya büyük ölçekli dolandırıldıklarına inanıyorum. Ama neredeyse kimse dile getirmez. Ama Karatay bunu dile getirince daha önce dolandırılmış bir çok insan tuhaf yorumlarda bulunurlar. Bulunsunlar, sorun değil. Bu, geçici bir rahatlık sağlar. Ama olumlu bir ilerleme olmaz.

Lütfen yazalım.
  • IP logged

• *
#8: 07 Ekim 2018, 23:18:34
Denebilir ki, ben bu nedenle büyük tekne aldım. Hayır efendim. Sizin teknenizin batması bazen açılacak küçük bir deliğe bakar. Ama küçük tekne delik bile olsa pek ala yüzdürücülerle batmaktan kurtulabilir.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2018, 23:33:47 Gönderen: Enes Save »

• *
    • Classicboats Turkiye
#9: 07 Ekim 2018, 23:26:46
Ola ki birileri merak eder.
Barnes'in teknesi 'Avel Dro' François Vivier tasarımı ILUR, 15 Ayak

Avel Dro

Roger Barnes aynı zamanda Dinghy Cruising Derneği Başkanı

• IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
#10: 07 Ekim 2018, 23:57:34
Hayat hiç kimse için kolay değildir. Hiç bir faaliyet de...

Gerekli deneyimi kazanmak için bazen ahmakça hatalar yapılabilir. Öğrenme eğrisi kişiye göre değişir.

Aşağıda 11 Aralık 2017 tarihinde yaşadıklarıma ilişkin yazdığım öyküyü bulacaksınız. Tabii ki yazımı okuyabilirseniz...

Yazdıklarımla ilgili değiştirilmesi veya eklenmesi gerekenler olduğu için uzunca bir süre bu yazı böyle bekledi. Bugün bu yazının aslına daha uygun yazılması, düzeltilmesi için daha çok uzun zaman gerekecek. Öyle ki bu öyküyü daktiloya almadan sizlerle paylaşıyorum. Çünkü alacak zaman bulacağımı sanmıyorum.

Öncelikle size sabır diliyorum. Ama bu öykünün yayınlanmasına bir yerden başlanmalıydı.
  • IP logged

• *
#11: 08 Ekim 2018, 00:02:48
Alabora ve Hipotermi
  • IP logged

• *
#12: 08 Ekim 2018, 00:05:13
2