Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: bir efsane.. Vixen ..

• *
bir efsane.. Vixen ..
OP: 16 Ocak 2017, 13:21:07
Vixen , Atkin tasarımı 1950 li yıllarda imal edilmiş bir ahşap randa arma yelkenli. BU yelkenliyi bu kadar meşhur eden ise Bir karı kocanın dünya turuna bu tekne ile çıkmaları

Müthiş bir hikaye.. Mutlaka takip ediniz , okuyunuz.. Bu arada Atkin demişken, Kısmet 'de bir Atkin tasarımı..

Şimdi efendim, geçen akşam Cem Gür, Vixen ile dünyayı dolaşmış olan reisin , neden böyle bir seyahat için ahşap bir gaff cutter arma tercih ettiğini analatan makalesini koydu Heyamola Face sayfasına.

İngilizce bilenler için ilginç bir dökümantasyon. Kısaca özetlemek gerekir ise yaşasın yanlız değilim, yaşadıklarım ve bunlardan çıkardığım sonuçlar o kadar da yanlış değillermiş dedirten bir yazı..

Her türlü bakım zorluğuna rağmen ahşap direğin avantajlarını çok güzel ortaya koymuş, Benzer şekilde çoğunlukla pupa gidilen dünya seyahatlerinde randa armanın avntajlarından bahsetmiş.

elbette ki büyük yelken alanı avantaj, ancak aslında randa arma , istemsiz kavança da riskli bir arma. Seren, bumbadan bağımsız hareket edebildiğinden istemsiz kavança riski yüksek. Ancak bu durmlar da da İngilizcesi " boom wang " olan bir halat ile seren sabitlenerek bu rizk ortadan kaldırılıyor.

Tüm randa armalarda bu donanım var. Tayo Mar'da da ben bunu orsa seyrinde de orsa performansını artırmak için kullanıyorum.

Sonuçta i aslında emniyetli bir şekilde rüzgarı kaçıran sereni bumba ile bu donanım sayesinde aynı düzleme getirip, ana yelkenin orsa performansını arttırıyorum.

Vixen, bilinmesi gereken önemli bir yelkenli.. İzleyin memnun kalacaksınız..

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: bir efsane.. Vixen ..
#1: 16 Ocak 2017, 15:54:25
Her türlü bakım zorluğuna rağmen ahşap direğin avantajlarını çok güzel ortaya koymuş, Benzer şekilde çoğunlukla pupa gidilen dünya seyahatlerinde randa armanın avntajlarından bahsetmiş.

İyi de, sen akdeniz havzası neyime yetmiyor diyordun? Akdeniz'de pupa? Pek zor.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Teknede yaşamak..tekneyi yaşamak..
    • Rota Atlantik
#2: 16 Ocak 2017, 17:40:04
Bu var ya... bu.. Vixen.. söylenmez bu..
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#3: 16 Ocak 2017, 23:43:56
Evet efsane  gerçekten, Mustafa Ertör Abi bahsettiğinde bu tekneden ve videolarından, merak edip izlemiştim.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Yukarı git