Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Ahşap tekne merdiveni..

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: Ahşap tekne merdiveni..
#15: 28 Aralık 2016, 23:54:38
Şİmdi Tayo Mar için konuşuyorum, Merdivenin karinaya oturduğu yer hem pruva pupa hattına doğru , hem de küpeşteden omurgaya doğru eğimli. Yani Dayanaklar , hem yatayda , hem de düşeyde değişken.
"Balık sırtı" şeklinde yani.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#16: 18 Ocak 2017, 17:39:11

ve merdiven artık son şeklini almaya başladı , tekneye basan tarafın bağlantıları da yine pirinç köşebentler ve pirinç vidalar  ile yapıldı.

İki Parça destek yerine uzun bir bar , kuvveti tekne bordasına daha rahat dağıtacağından bu yöntem kullanıldı.

Üstü bordayı çizmesin diye kalın halat ile el incesi yapıldı. Bu halatın şöyle bir faydası da var. Merdivenin bordaya bastığı nokta hem pupa hattına hem de karinaya doğru eğimli. Tam oturtabilmek için halatı farklı kalınlıklarda sarmak yeteri kadar basit bir çözüm oldu..

BU merdiven ile kanı ya da dingiye binmek ya da çıkmak daha kolay olacak. ..

Tayo Mar 'ın bu yaz için en önemli ihtiyaçlarından birini de bitirmiş olduk böylece..

Gördüğünüz üzere askı kısmında şerit halinde deri var. Bu deri ters çevirdiğimizde merdiveni bumba taşıyıcısı olarak kullandığımda , ahşabın çizilmesini önleyecek.. BUdur.

Tekne üstündeki fotoğrafları da geliyor.. Yakında..

• IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#17: 18 Ocak 2017, 21:21:15
Ersin eline sağlık.
Çift amaçlı tasarlamış olman ayrıca önemli.
Ama bir sorum olacak: Seyir halinde bu merdiveni Tayo-Mar içinde nerede kaybedeceksin? Baş yatak üzerinde mi olacak? Katlanabiliyorsa ambarlardan birine mi girecek?
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
#18: 18 Ocak 2017, 23:17:47
Katlanır yapmayı düşündüm önce ancak, Mustafa abinin uyarısı ile fikrimi değiştirdim. Dandik olanı bumkinin altına asıyordum. (bu bumkin in Türkçe anlamı var mı ? ) 

Gözüme görünmüyordu pis plastik şey..  :)

Bunu iskele ana yelken çarmıhlarına asıyorum. hiç çapariz vermiyor. Zaten son rötüşlar bitsin, kullanım şekli ile ilgili resimleri paylaşacağım..
  • IP logged

• *
#19: 19 Ocak 2017, 00:09:34
  Masallah güzel olmuş Ersin abi..
Hem işlev  hemde görsellik olarak güzel bir tasarım .. 
Usta adamsın vesselam...
  • IP logged

• *
#20: 19 Ocak 2017, 03:38:37
Dur daha bitmedi.. İnce zımparası var.. Üzerindeki yağ çok koyu oldu.. Bir iki ton açacağım..

Bir iki ufak detay daha .. az kaldı..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#21: 19 Ocak 2017, 09:57:56
Ersin reis ,

Eline sağlık bence rengi de güzel  :)
  • IP logged

• *
#22: 19 Ocak 2017, 10:45:11
Serkan reis ,

iki türlü ahşapta kullanılan yağ var.

Kimilerinin içinde bir miktar renklendirici oluyor. Bu , ahşabı, ultraviole ışınlardan korumak için imiş.

Kullandığım ahşap, apachi, şu saunalarda kullanılan çok beyaz bir ağaç. Dayanıklı ancak yumuşak bir dokusu var.

Çok çabuk su emiyor ve çabuk kuruyor. O yüzden yağı çok hızlı emdi. İlk başta çok koyuydu. Anck kurudukça rengi açmaya başladı. Fena durmuyor yani..

Teşekkür ederim..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#23: 19 Ocak 2017, 11:08:16
Ersin reis.

Acaba diyorum bu yağlarla ilgili ayrı bir başlıklı mı açsanız nasıl olur ? .
  • IP logged

• *
#24: 19 Ocak 2017, 11:13:28
İyi fikir aslında.. Ancak biraz çalışmak gerek..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#25: 19 Ocak 2017, 11:55:31
Ersin Abi,

Merdiven harika olmuş eline emeğine sağlık. Ahşap ve teknelerler ilgili bir maruzatım var. O nedenle iletimin geri kalanında senin gibi yazmaya çalışacağım çünkü bu tarzın genelde hoşuma gidiyor. Konu da tam senlik.

“Şimdi Efendim,

Geçenlerde Taksim Denizler Kitabevinde bir kitaba rastladım. Osman Kademoğlu’nun Denizlerin Güzelleri kitabı.
Niye böyle bir kitaptan burada hiç bahsedilmedi?  Nasıl bunca zaman atladık bu kitabın varlığını? Sizi kınıyorum. “

Neyse ben Ersin Böke olmayı beceremiyorum.  :)
Geçenlerde bu kitabı gördüm. Denizler Kitabevinde 200TL’di. Ben başka bir sahaftan biraz yıpranmış da olsa 80TL’ye aldım.
Bu kitap için belki daha sonra ayrı bir başlık açmak gerekecek. Tiryaki’nin Tirhandil konusuna da bu kitaptan kaynak göstererek  katkıda bulunabilirim.
Şimdiye kadar sadece bir defa Hakan Erim bahsetmiş kitaptan. Belki çoğunuzun kütüphanesinde vardır.. Beni müthiş heyecanlandırdı. Zaten senin dingi yapma ve tekne imal etme projelerin de bizim de hayaller kurmamıza neden oluyor. Sonumuz hayrolsun.
Şu konulara bakar mısınız? Kitabın adını bile telaffuz edince burnumda ahşap atölyesi kokusu tütüyor.

Marmara'nın güzelleri
İskele sandalı
İstanbul piyade kayığı
Kancabaş ve alamana
Karadenizin güzelleri
Taka, çapar, avarya, çırnık, çektirme, İnebolu kütüğü
Ege ve Akdeniz kütüğü
Tırhandil, bodrum çırnığı, aynacı sandalı, piyade, bodi
Ağaçlar ve ustalar
Bir halk sanatı çıraklık, ustalık
Denizin öğrettikleri
Denizde tarih, esin kaynağı tekneler

Tüm bu kayıkların hikayeleri , sahipleri, evrakları bile var. Müthiş bir belgesel kitap. Ağaçlar ve marangozluk konusunda ayrıca bölüm yazmışlar.
Bilmeyenler için haber vermek istedim.

Bu kitapta kendini ağaç tekne yapımına adamış ustaların, onu kullanan eski denizcilerin görüşlerini, hikayelerini, denizlerin güzellerine bakış açılarını bulacaksınız.
Kitap; ağaç, tekne ve insan olayını inceliyor, etraflı bir şekilde bilgi veriyor. Sonunda bir de mahalli deyimleri yansıtan 500 kelimenin üstünde bir sözlük sunuyor. “Denizlerin Güzelleri” sadece bir tutkunun eseri değil, aynı zamanda Türk denizciliğine kazandırılmış belge niteliğinde olan bir kitaptır. Bu haliyle eser; çektirmeler, guletler, tırhandiller, alamanalar, iskele kayıkları ve piyadelerle bizleri geçmişin romantizmine çekiyor. Geçmişi yaşatıyor, geleceğe de ışık tutuyor.
Necati Zincirkıran
Önsöz’den...

http://www.denizlerkitabevi.com/kitap/denizlerin-guzelleri-osman-kademoglu-p14.html

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#26: 19 Ocak 2017, 11:59:54
Ersin Abi,

Merdiven harika olmuş eline emeğine sağlık. Ahşap ve teknelerler ilgili bir maruzatım var. O nedenle iletimin geri kalanında senin gibi yazmaya çalışacağım çünkü bu tarzın genelde hoşuma gidiyor. Konu da tam senlik.

“Şimdi Efendim,

Geçenlerde Taksim Denizler Kitabevinde bir kitaba rastladım. Osman Kademoğlu’nun Denizlerin Güzelleri kitabı.
Niye böyle bir kitaptan burada hiç bahsedilmedi?  Nasıl bunca zaman atladık bu kitabın varlığını? Sizi kınıyorum. “

Neyse ben Ersin Böke olmayı beceremiyorum.  :)
Geçenlerde bu kitabı gördüm. Denizler Kitabevinde 200TL’di. Ben başka bir sahaftan biraz yıpranmış da olsa 80TL’ye aldım.
Bu kitap için belki daha sonra ayrı bir başlık açmak gerekecek. Tiryaki’nin Tirhandil konusuna da bu kitaptan kaynak göstererek  katkıda bulunabilirim.
Şimdiye kadar sadece bir defa Hakan Erim bahsetmiş kitaptan. Belki çoğunuzun kütüphanesinde vardır.. Beni müthiş heyecanlandırdı. Zaten senin dingi yapma ve tekne imal etme projelerin de bizim de hayaller kurmamıza neden oluyor. Sonumuz hayrolsun.
Şu konulara bakar mısınız? Kitabın adını bile telaffuz edince burnumda ahşap atölyesi kokusu tütüyor.

Marmara'nın güzelleri
İskele sandalı
İstanbul piyade kayığı
Kancabaş ve alamana
Karadenizin güzelleri
Taka, çapar, avarya, çırnık, çektirme, İnebolu kütüğü
Ege ve Akdeniz kütüğü
Tırhandil, bodrum çırnığı, aynacı sandalı, piyade, bodi
Ağaçlar ve ustalar
Bir halk sanatı çıraklık, ustalık
Denizin öğrettikleri
Denizde tarih, esin kaynağı tekneler

Tüm bu kayıkların fotoğrafları, hikayeleri , sahipleri, evrakları bile var. Müthiş bir belgesel kitap. Ağaçlar ve marangozluk konusunda ayrıca bölüm yazmışlar.
Bilmeyenler için haber vermek istedim.

Bu kitapta kendini ağaç tekne yapımına adamış ustaların, onu kullanan eski denizcilerin görüşlerini, hikayelerini, denizlerin güzellerine bakış açılarını bulacaksınız.
Kitap; ağaç, tekne ve insan olayını inceliyor, etraflı bir şekilde bilgi veriyor. Sonunda bir de mahalli deyimleri yansıtan 500 kelimenin üstünde bir sözlük sunuyor. “Denizlerin Güzelleri” sadece bir tutkunun eseri değil, aynı zamanda Türk denizciliğine kazandırılmış belge niteliğinde olan bir kitaptır. Bu haliyle eser; çektirmeler, guletler, tırhandiller, alamanalar, iskele kayıkları ve piyadelerle bizleri geçmişin romantizmine çekiyor. Geçmişi yaşatıyor, geleceğe de ışık tutuyor.
Necati Zincirkıran
Önsöz’den...

http://www.denizlerkitabevi.com/kitap/denizlerin-guzelleri-osman-kademoglu-p14.html
  • IP logged

• *
#27: 19 Ocak 2017, 12:08:58
vay anasına..

Zaten aslında şöyle bir fikrim var benim. Örnek , Tayo Mar 'ı yapan Yener yatçılık.. Her gün mesaiye gider gibi bir ay boyunca gidip , atölyede yapılanları izlemek istiyorum aslında.. Şu kitabı edinmek lazım acilen..

Şu sahaf ta başka kopya yokmuydu:)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#28: 19 Ocak 2017, 13:44:30
Biz bir zamanlar ahşap tekne peşindeyken Nurettin Yener, bize çok yardımcı olmuştu. Ben de o zaman tekneyi alıp restore edersek, aynı şekilde orada senin gibi mesaiye gitmeyi bile düşünmüştüm. Senin vaktin varsa Nurettin Bey’in geri çevireceğini sanmıyorum. O atölyeyi de özledim :)

Kitabı başka yerden buldum, pazarlık ettim sana mesaj gönderdim. Başka almak isteyenler varsa, bir iki sahafta daha buldum. Yardımcı olabilirim. 
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#29: 19 Ocak 2017, 14:08:40
Osman Kademoğlu'nun " Denizin Güzelleri" kadar değerli bir başka kitabı da pas geçmeyelim.
Yücel Köyağasıoğlu'nun "İstanbul Kotraları"

Yücel Ağabey hem çekirdekten ahşapçı hem de yelkenci. O kadar ki dayısı şimdiki dede "Seddülbahir"i in ikinci sahibi ve tadilatçısı.
Yücek Ağabey de "Bodrum Okul Gemisi" nin hem tasarımcısı hem yapımcısı sonra da kaptanı, eğiticisi.

İstanbul Kotraları bize bu deniz dudağı kentten nelerin gelip geçtiğini hikayeleri ile birlikte anlatıyor. Bir anlamda bir envanter, diğer bakış açısı ile kitabın tekneleri tanıtmaya başlamadan önce Yücel Ağabey'in tarihe tanıklığı.

O küçücük adamdan bu kadar kocaman şeyler nasıl vücut buluyor !?...... Saygıyla eğiliyorum önünde.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

Yukarı git