Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Biraz Beyin cimnastiki yapalım mı?

• *
    • Classicboats Turkiye
Biraz Beyin cimnastiki yapalım mı?
OP: 06 Mart 2018, 16:24:55
Yeni taze taze faprikasından çıkmış yooğrt kaplarına da full full full donamla bu kadar para veriliyor zaten.

VARAN (1)

İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

Şaş kaz Milli Piyango bendenizin bilatına isabet etse,
ben de kafayı sıyırıp ansızın bir kararla aşağıdaki ilanda bulunan tekneyi satın alsam....
Hiiç bayrak felan değiştirmesem,
Adına da ellemesem...

HeyamolaHey forum donatanları olarak bu sefineyi nasıl değerlendiririz?

http://www.woodenships.co.uk/sailing-yachts/colin-archer-gaff-ketch-3/

Atış serbest. Kolay değil, Bakım- onarım- marina - yakıt - yenilemeler vs... 

Satış ilanındaki filmlerin devamı Youtube da da var... İzlemenizi öneririm.

• IP logged
« Son Düzenleme: 08 Mart 2018, 09:19:28 Gönderen: Hasan Toparlak »
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
    • Classicboats Turkiye
Ynt: Biraz Beyin cimnastiki yapalım mı?
#1: 06 Mart 2018, 16:34:30
(VARAN 2)
Paramız pulumuz olmasa da hayal kurup beyn cimnatiki yapmak bedava...  ;)
Bu hanımefendi çok bilinen tanınan bir afet-i devran.
Luke Powel Kardeş elleriyle yaptı. Hikayesini hatırlıyorum.

http://www.woodenships.co.uk/sailing-yachts/luke-powell-gaff-cutter-3/

Biraz tuzlu

Aynı soru bu örnek için de geçerli. Atış serbest. Sınırlama yok.

Kolay değil, Bakım- onarım- marina - yakıt - yenilemeler vs... 

• IP logged
« Son Düzenleme: 08 Mart 2018, 09:19:40 Gönderen: Hasan Toparlak »
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: Biraz Beyn cimnastiki yapalım mı?
#2: 06 Mart 2018, 16:35:31
İzlemiş, bayılmıştım.(ilkini)
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Classicboats Turkiye
#3: 06 Mart 2018, 16:37:42
İzlemiş, bayılmıştım.(ilkini)

Pek çoğumuz bayılıyoruz..... Da....  :) ;)
  • IP logged

T
  • *
#4: 06 Mart 2018, 16:43:03
Bu konularda ki benim düşüncemi biliyorsun abi...

Gerçekçi baktığımızda çok ikiyüzlüyüzdür.
Hepimiz ayılır, bayılır, methiyeler düzer, fotoğraflar çeker, "arkadaşımızın" teknesiyle gurur duyarız.
Ama desen ki, aldım ama başka bir şey için satmam lazım, beğenen yüzlerce kişi var, hemen satılır... Çok beklersin derim.

Bu tür tekne sahibi olmak için lazım olan şey ;  aşık olmak, zamanı ve maddi durumu yerinde olmak.

Genelde, aşık olanların parası yetmez, parası yetenler aşık olmaz.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#5: 06 Mart 2018, 16:49:34

Ben kapıyı açmak için aklıma hemen geliveren birkaç fikir döktürüvereyim

- Örneğin şimdi HeyamolaHey  Rodos- Girit için bir program düşünüyor.
Teknesi olanlar tekneleri ile katılabilirler. Ama teknesiz olup da katılmak isteyenlerin sayısı giden tekne kapasitelerini aşarsa ?

- Denizcilik ve yelken eğitim kurumları programlarının bir bölümüne geleneksel armayı da katsalar..

-Yılın belirli zamanlarında Karpaz Marina-Türkiye limanları arasında gidiş dönüş seyirler organize edilse de Deniz(Akaltan) ın başına iş açsak  ;D ;D

- Ortaöğretim ve üniversite öğrencilerinden süreli ekipler kursak ve mesela o tarihteki ekip 3-4 ay süreyle teknenin sabit ekibi olsa....

- Akdeniz çanağında deniz şenliklerine katılsak.....

E siz de uydurun artık.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#6: 06 Mart 2018, 16:51:23

Bu tür tekne sahibi olmak için lazım olan şey ;  aşık olmak, zamanı ve maddi durumu yerinde olmak.

Genelde, aşık olanların parası yetmez, parası yetenler aşık olmaz.

Sevgili Kaan,
% 1500 haklısın.
Aşık olmak ... Problem değil.
Maddi durum için elbirliği, ortak amaç için girişim düşünülemez mi?
  • IP logged

T
  • *
#7: 06 Mart 2018, 17:14:47
İlk bakıldığında ne güzel diye düşünülebilir ama yine gerçekçi bakmak lazım.

İlanlarda ki tekneler 200,000€
Ahh ne güzel olur böyle bir şey diyecek en az 20 kişi bir araya gelse adam başı 10,000€ demek.
Bu günün rakamı ile 46,960tl.

Deseniz ki 20 kişiden bahsetmiyorum, çok daha fazlası, bu seferde bakım, tutum vs derken iş, bir ticari yapıya döner. Çünkü dönmezse sahipsiz kalır.
Hadi eller cebe denildiğinde, zamanla herkes yan çizmeye başlar.
Sürekli eli teknenin üzerinde olacak birileri lazım gelir.
Herkes sırayla filan, hayal. Hangi şehirde ise orasının işi olacak. Sezon gelince herkes "bir tur" isteyecek ama bakarken, tutarken uzakta olacak.
Bu da zamanla bakanların emeği, seyredenlerin parası haline dönecek.

Çok olumsuz yazdım belki ama böyle şeyler düşünülürken hep en kötü şartlar ve insanın en kötü hallerini düşünmek ve tedbiri, düzeni ona göre kurmak lazım diye düşünürüm.

Belki, o da belki, olabilecek şey, bir resmi yapıyla, eğitim okulu ve teknesi projesine çıkar. Az sayıda insan yüksek maddi yatırımda bulunur, projeyi gerçekleştirir. Diğerlerinden elinden gelenler, bakım işlerinde yardımcı olur.
Belki, yelken eğitimi verenler, tamirat öğretenler vs, bu yapıya gönüllü destek olur.
Destek olanlar için ve belki katılmak isteyenler için yılda bir ralli düzenlenir, hep beraber bir yerlerlere sefer düzenlenir. Birlik beraberlik kutlanılır, arkadaşlaıklar pekiştirilir.
Festivallere, masraflar karşılığında bu yapı ve dışarıdan ücretli misafirlerle festivallere, şenliklere katılınır filan.

Uydurun dedin, uydurdum abi  ;D

• IP logged

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#8: 06 Mart 2018, 17:57:43
Bu bir vakıf işidir. Tekneyi almak, bakım ve tutumunu yapmak için ciddi kaynakların bulunması gerekir. Bu kaynaklar ancak çok çalışıp, bağış toplayabilen veya kendi kaynakları (bina, arazi vs.) olan bir vakıf tarafından yapılabilir. Profesyonel bir yapı kurulur, kaynaklar sağlanır ve bu tekne(ler) tüm çalışmanın sadece bir bölümü olarak düşünülür. Mümkün müdür? Evet. Sayısını bilmediğim kadar vakıf var ve kendi kaynakları ile veya bağışlarla bir çok şeyi başarabiliyorlar.

Sorum:

Burada yapılabilir mi?
  • IP logged

• *
#9: 06 Mart 2018, 18:40:07
Bu iş şöyle olur.. Öyle hayal filan da olmaz.. Ama bu tekne pahalı.. Bir yaz okulu teknesi olarak hizmet verecek bir tekne organize edilebilir.

İş yapar mı yapar.. Bakın nasıl?  Şimdi efendim yaptığımız işten dolayı her yaz tesiste yaz okulu açılıyor.. Nedeni şu.. Okulların bitmesi ile birlikte özellikle anneler (her anne değil ama çoğu anne ) karalar bağlıyor.. Anneanne ler babanneler de eskisi gibi değil.. Artık torun morun bakmıyorlar. Bir iki saat en fazla.. (hepsi değil tabi.. Mesela bildiğim kamber şanslı olanlardan )

resmen ne ne yapacağı şimdi diyen  ebeveyin biliyorum.. Geçen sene yelken kulüpleri fuldü. Gökova daki yelken kulübü nin 15 gün için çocuk başına bedeli 9500 TL idi. Bu sene her halde 11 bin TL olmuştur.

BU okul gemisi yazın iş yapar.. kışın da sömestirde iş yapar.. İçine bir de matematik coğrafya gibi dersler konursa üç ay çatır çatır çalışır.. Okullar kapanınca ekim ayında da emekliler için turlar yapar..

Bunun için bir okul gurubu ile anlaşmak gerekir.. Yabancı okullar daha ilgi duyabilir. Bodrum ya da benzeri bir tekne iş görür..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
#10: 06 Mart 2018, 18:41:37
Yeni taze taze faprikasından çıkmış yooğrt kaplarına da full full full donamla bu kadar para veriliyor zaten.

VARAN (1)

İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

Şaş kaz Milli Piyango bendenizin bilatına isabet etse,
ben de kafayı sıyırıp ansızın bir kararla aşağıdaki ilanda bulunan tekneyi satın alsam....
Hiiç bayrak felan değiştirmesem,
Adına da ellemesem...

HeyamolaHey forum donatanları olarak bu sefineyi nasıl değerlendiririz?

http://www.woodenships.co.uk/sailing-yachts/colin-archer-gaff-ketch-3/

Atış serbest. Kolay değil, Bakım- onarım- marina - yakıt - yenilemeler vs... 

Satış ilanındaki filmlerin devamı Youtube da da var... İzlemenizi öneririm.

Beni taaaa 80 ortalarına ilk teknem götürdünüz sevgili Cem reis bu paylaşımınızla. O bir Colin Archer replikasıydı diyebilirim. Tan Kaan reis de çok haklı; satmak durumunda kaldığımda ilgi sadece yurt dışından olmuştu. Ve büyük bir buruklulukla bir alman denizciye satmıştım.
Hala derinlerde bir yerlerde var içimde aynı projeyi günümüz methodlarıyla olgunlaştırmak ama nasip işte...

Teşekkürler anılarıma bir ipek zarifliğiyle dokunduğunuz için...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • IP logged
« Son Düzenleme: 06 Mart 2018, 18:44:15 Gönderen: Suat Zeybek »

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#11: 06 Mart 2018, 19:05:54
Her fırsatta yazıyorum; hayalim bir okul teknesi. Gerçi ben hep mavna hayal ettim ama şu en son Fethiye Buba Invest'te görüp fotoğraflarını paylaştığım kayık aklımı başımdan aldı. Fiyatı da makul.

Neyse, farklı olarak benim kafamda sadece seyir yapacak bir tekne değil de her konuda workshop'lar yoluyla hem eğitim verecek, hem de gelir elde edecek bir yapı var. Örneğin direkler yenilenecek; iyi bir usta liderliğinde kuşağzı direk atölyesi yapılacak. Hem işgücü bedavaya gelecek, hem de üstüne makul bir gelir elde edilecek. Tabi ki bu benim uydurduğum bir format değil, yurtdışında bir çok konuda uygulanan bir yöntem.

Diyorum diyorum da, Yengeç hala karada, hala iniş tarihi belli değil. Bulandırmayın aklımı yahu...
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#12: 07 Mart 2018, 09:41:45
Yaz tatilinde Okul Gemisi projesi çok güzel bir proje.
Sanırım ilham kaynağı Albatross.. )))

Biz projeyi biraz değiştirip Dalış, Balıkçılık, Astronomi, Doğa ve Kampçılık kalan vakitte de Denizcilik olarak 1'er haftalık kurslar şekilinde dizayn etmiştik. Yücel Köyağası hatta Bodrum Okul Gemisi ile destek vereceklerini belirtmişti.

İşin güvenlik, sigorta, pedagojik eğitmenleri, ahçısı, gemicisi devreye girince bütçe şişmiş biz de mecburen rafa kaldırmıştık. Halbuki ilk gelecek ekip hazırdı bile...

Karacasöğüt'te Karamanoğlu benzer birşeyi yapıyor ama arkalarında koskoca bir beylik ver ))
Şaka bir yana oradaki yapıda neredeyse Vakıf gibi birşey.

Çocuklarla birşeyler yapma fikrine her zaman varım, hele ki denizde. Elimden ne gelirse...
  • IP logged

• *
  • Arayanlar bulamaz , bulanlar arayanlardır
Bişey yapmalı...
#13: 07 Mart 2018, 10:01:47
Luke Powel denilen tekne ne kadar muhteşem bişey. Sanıyorum içinde hiç elektrik yok. Gaz lambası ve sobaya dikkat ettiniz mi? Ya tulumbalı muslukları... Tam hayalimde şey. Zero teknoloji.  Böyle bir tekne yaptıracak arkadaşa benden açık çek 10.000 €. Biraz daha kısa olabilir ama 2 direkli olması yüksek küpeşteli düz zeminli olması , içinde elektrik olmaması , gaz lambası aydınlatması , küçük de olsa soba olması ve herşeyi ile ahşap olması şartım var. Beni senede en az 3 seyire akip olarak çağırsın yeter. Düz zemininde bir yaz akşamı şehir ışıkları görülmeyecek bir uzaklıkta yatıp yıldızları izleyeyim yeter.

Heyecandan cok dikkat edememişim telsiz uydu telefonu vs vs varmış bunda da. Hidroforlu su tesisatı da.... Biraz gözümden düştü ama yine de güzel.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 07 Mart 2018, 10:04:43 Gönderen: Bulent Berksan »
I need your clothes your boots and your motocycle

• *
#14: 07 Mart 2018, 10:03:22
Bu tarz bir grubun eğitim tekneleri Teos Marina'da durmakta. İki tane 60 feet üstü katamaran, 3 ya da 4 adet kamarasız yarış yelkenlisi ve bunlara eşlik edecek sürat botu ile 42 feet bir motoryatları var. Şuan grubun ismini tam olarak hatırlamıyorum. Hafta sonu tekneye gittiğimde öğrenirim.

Asker gibi eğitimleri oluyor ve anladığım kadarıyla da belli bir alt üst ilişkileri var. Boş zamanlarında katamaranların cromlarını temizliyorlar.

• IP logged

Yukarı git