Gönderen Konu: Çift Kıç Istralya  (Okunma sayısı 1057 defa)

Çevrimdışı Enes Save

  • *
  • İleti: 905
Ynt: Çift Kıç Istralya
« Yanıtla #15 : 23 Nisan 2019, 14:18:55 »
Haliyle tekne bir kano olduğu için iki kıç ıstralya birbirine çok yakın duruyor. Seyirde hep çapariz. Başkaları nasıl çözmüş bilemem. Ama senin düşündüğün yöntem kullanılabilir, fakat tramolalarda  bir tarafı boşlayıp diğer tarafı kasmak biraz uğraştırabilir ama yapılır. Bunun benzeri randa armalarda kullanılıyor zaten, Tayo-mar dada benzeri bir uygulama var. Ben detayını bilmem. Ama yukarıda herkesin önerdiği açılı gurcata bu olayı çözer. Biliyosun Hunterlarda kıç ıstralya yok ve bunu açılı gurcatayla çözmüşler.Onda da tam pupaya yakın giderken açılı ıstralyalardan dolayı bumbayı tam yatıramıyorsun. Onunda öyle bir dezavantajı var. ama senin düşüncende fazlaca pupa seyri söz konusu olacağından runnerlarla yola devam etmek belki daha kolay olabilir. Kolay gelsin.

Çok gerekmeyecek olsa da orsa seyrinde tramolayı çalışmak istiyorum. Hiç olmadı kanonun pruvası tam rüzgar üstüne döndüğünde manevrayı yarım bırakıp diğer ıstralyaya geçerim. Sonra yeniden hareket ederim.
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

Çevrimdışı Enes Save

  • *
  • İleti: 905
Ynt: Çift Kıç Istralya
« Yanıtla #16 : 24 Nisan 2019, 18:36:52 »
Biraz daha açıklayıcı fotoğraf mümkünse.
Direk bumba ilişkisi.Istralyaların geliş açısı ve teknede bağlantı yerleri.
Direk boyu kısa ve yelken alanının 6-8mt2.civarında olduğunu yazmıştın.kıç ıstralyaları iptal edip runner benzeri düzenek olabilir mi diye hızlıca düşündüm.

Runner ne demek Mustafa aģabey?
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

Çevrimdışı Mustafa Ertör

  • *
  • İleti: 1187
Ynt: Çift Kıç Istralya
« Yanıtla #17 : 24 Nisan 2019, 20:43:39 »
Randa armada teknenin kıç ıstralyası yoktur.onun yerine sancak ve iskele vasat hizasından biraz kıça doğru konumlu direk tepesinden başlayıp küpeştede biten halat. Boşlamak ya da germek için küpeşteye yakın bölümünde palanga düzeneği olan donanım.
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY