Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Hobilerimiz / Ynt: Ara Sıra Film..
« Son İleti Gönderen: Cem Gür Bugün, 22:40:48 »
-Mikra Anglia 2013 Yunanistan / Türkçe Altyazılı-Küçük İngiltere adlı bir Yunan adasında, 1930'lu yıllarda geçen hikayede, denize açılan tayfalar bazen evlerine hiç bir zaman dönemez. Onların geride bıraktıkları anneleri, eşleri, kız kardeşleri veya sevgilileri her gün gelmeleri için dua ede..

https://www.vizyonfilmizle.tv/29456-mikra-anglia-izle.html
2
Seyir Anıları / Ynt: Pastırma yazında Çam Limanı
« Son İleti Gönderen: Cem Gür Bugün, 22:34:38 »
Eh artık bu yıl tanışırım değil mi Faruk Amcalar ile Ahmet?
3
Cevat Abinin Resneli Niyazi'si beni de çok etkilemiştir.
4
Hulusi Reisimizin Gülen Martı'sı efsanedir.  Hala ilham vermesi çok güzel.

Benim de aklıma gelenler; Cevat İpekçi- Resneli Niyazi, Enes Save - Ebabil
5
Seyir Anıları / Pastırma yazında Çam Limanı
« Son İleti Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu Bugün, 21:48:27 »
Bu hafta sonu spontane bir şekilde Mücahit ve Ece Reislerin gazına geldik Çam Limanı yaptık. Sağolsun Mücahit Çam Limanının Cumartesiden kapatmış, bizde fırsatı kaçırmadık sabahın köründe bastık gittik Çamlimanına. Bu mevsime göre oldukça yumuşak ve konforlu bir seyir havası vardı. Güneş olmayan yerler hava insanı ısırıyordu ama olsun. Her şey çok güzeldi. Çam limanın da saçma sapan müzik çalan teknelerin yerini martılar ve kargalar almıştı.
Bizde erkenden vardık Çamlimanına bordaladık bizi bekleyen Andromeda-1 e . Sağolsun Ece ve Mücahit harika bir kahvaltı hazırlamışlar.  Bizde uzun süredir tam kadro seyre çıkmamıştık vesile oldu. Güzel bir kahvaltı beraberinde keyifli sohbet çok hoştu.
Öğleden sonra bizim komşularımız Faruk Amcalar da geldiler, gelirken palamut tutmuşlar. Sonrasında onlarda bordaladılar. Epeyce keyifli sohbetten sonra güzel bir rüzgarla limanlarımıza hava karardıktan sonra döndük.
Çam limanı hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Kış güneşi çok iyi geldi. Sağolasın Mücahit.
6
Bu sene bizim barınağa bir rota martı yelkenli geldi. Sahipleri ile selamlaşıyoruz. Esaslı tanışmak bu hafta sonuna nasip oldu. Kendileri yelkene ve denizciliğe yeni başlıyorlar fakat iyi araştırmışlar, gerekli eğitimleri almışlar. Sonunda küçükten başlamak adına bir rota martı almışlar. Çokta keyifli yelken seyri yapıyorlar.
Şimdi efendim asıl konu şu; bu işe başlarken araştırmışlar ve internet ortamında küçük tekneyle yapılan seyirleri aramışlar. Tesadüfen Sevgili Hulusi Abimizin yaklaşık 20 yıl önce Teknesi Gülen Martı ile yaptığı seyrine rastlamışlar , keyifle okumuşlar ve gidip Martı'yı almışlar.
Farkında olmasak ta  Hulusi abinin 20 yıl önce yazdığı seyir anısı arkadaşlarımıza kaynak olmuş.
İnternet ortamında çok fazla küçük tekne seyrine dair anı ve bilgi olmadığından şikayetçiler. Daha ziyade büyük teknelerle yapılan seyirlerin ve bunların anlatıldığı blog ve yazıların çoğunlukta olmasından haklı olarak şikayetçiler. Ben de kendilerine  Çetin Kent- Twetty, Mustafa Ertör - Küçük, İsmail Oruç-Devekuşu gibi hemencecik aklıma gelen kayıtlı seyir anılarını ve kitapları sıralayıverdim.
Uzun lafın kısası , bilgi paylaştıkça güzel. Siz farkında değilsiniz belki kimbilir kimlere ilham oluyorsunuz.
Teşekkürler Hulusi Abi.
7
İngiliz Limanı Haziran ayı tenhalığında bizim için bir cennet köşesi gibiydi. Siz oraya gidince kendim gitmişim gibi mutlu oldum. Önceden haberim olsaydı size dondurma gönderirdim.  :)

Ne güzel anlatmışsınız seyrinizi. Nice keyifli seyirlere.
8
Seyir Anıları / Ynt: Ebabil'in Lodosu
« Son İleti Gönderen: Mücahit Karabaş Bugün, 21:17:09 »
Enes Reis tebrikler. Çok önemli bir etabı geçtin. Seyir anılarını heyecanla bekliyoruz.
9
Seyir Anıları / Ynt: CRIME AND PUNISHMENT
« Son İleti Gönderen: Burak Doneray 16 Kasım 2019, 22:16:42 »
Öcal reis güzel karikatürmüş .Malesef Metazori empati  bittiği için ordan daha fazla bir şey yazmayacağım .Seyir güzel gidiyor dün ve bugün gündüzleri 32 derece sıcaklık var Ööööööle geziyoruz.

Crime and Punishment bazı korsanlar tarafından pek anlaşılmamış . Şöyle açıklayayım.

A Duck diye bir İngiliz deyişi vardır Türkçe kullanamazsın  çevirsen Ördek olur .Örnekle açıklayayım Adama yeter artık dersin .İnsanları kırıyorsun dersin .Ööööle yaşayıp gidiyorsun dersin.Kırıp dökmeye devam eder işte böyle adamlara ingilizler A Duck der . Üzerine su damlasa kuyruğundan akar gider yani üstüne hiçbirşeyi alınmaz ööööölle yaşamaya devam eder.

Bu konuda burda biter. Yok saymak  güzelde bu dedikodu severler ona buna taşıdıklarını sana banada taşıyorlar. Dost arkadaş mertebesinede bu yüzden hiç bir zaman erişemiyorlar.

Benzer deneyimlerimiz (Telefonla aranmalar kibar kibar konuşmalar dedikodu algı yaratmaya çalışmalar)var aynı kişiyle ne dediğimi en iyi sen anlarsın dost Öcal reis.
10
Tekne Restorasyonu / Ynt: Yengeç 2019-2020 Kara Macerası
« Son İleti Gönderen: Hakan Tiryaki 16 Kasım 2019, 18:42:18 »
Efenim, takvim henüz netleşmedi. Şu an en net olan, bir aksilik olmazsa haftaya karaya çıkacak, çıkar çıkmaz karina ve borda ahşaba kadar yakılacak, iskele ve sancaktan birer sargı açılacak ve öncelikle kayık kurumaya başlayacak.

Önem sırası dersek; karina ve bordadan emin olmak, güverte üzerinden gelen suyu kesmek ve artık ömrünü neredeyse tamamlamış tikleri kaydırmazla değiştirmek ilk öncelikli işler. Zaten bu üçlü başlı başına zaman ve maliyet olacak. Tabi uzun denebilecek bir mesafe taşıyacağımız için, zaten verniği de biten direk sökülecek. Süre ve iklim göz önüne alınarak tekne komple çadırla kapatılacak.

Hedef Mayıs'ın ilk haftası çadırı söküp, fümigasyon yaptırmak ve ardından direği yerine dikip denize dönmek.

Video konusu bu sefer benim de aklımda, iki aksiyon kameramı mümkün olduğunca kullanmaya çalışacağım.

Öcal reisim, vernik konusunda tövbe ettim diyebilirim. Bu sene Yengeçle işim bittiğinde vernik atacak pek birşey kalmayacak. Küpeşteler, bordalar vs. topyekün boyaya döneceğim. Sağlam macun, astar ve boya işi var. Dolayısıyla bolca zımpara ve kazıma işi de...

Erdal reisim yer basit, oraya geçince konum da gönderirim. Anayolun kenarında hemen. Marintürk tarafındaki benzin istasyonuna gelmeden 200-300 metre önce sağda. İlk seferinde alo de yeter.

Bir çok konuda zihin jimnastiği yapmak gerekecek. Bu sene yapılacak işlerin bir kısmı benim için de teoride bildiğim ama deneyimim olmayan işler. Sonu hayrolsun bakalım. :)
Sayfa: [1] 2 3 ... 10