Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Bu hususta kanun ve yönetmelik resmi gazetede "Resmî Gazete Tarihi: 08.06.2001 Resmî Gazete Sayısı: 24426" bunu demiş.

"Yönetmelikler - İçişleri Bakanlığından:
Eskimiş, Solmuş, Yırtılmış ve Kullanılamayacak Duruma Gelmiş Bayrakların Yok Edilmesi Usul ve Esaslarını Gösterir Yönetmelik
Amaç
Madde 1 — Bu Yönetmelik eskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılamayacak duruma gelmiş bayrakların yok edilmesi usul ve esaslarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.
Kapsam
Madde 2 — Bu Yönetmelik, kamu kurum veya kuruluşlarının, gerçek veya tüzel kişilerin, dış temsilciliklerin ellerinde bulunan eskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılamayacak duruma gelmiş bayrakların toplanması ve yok edilmesi usul ve esaslarını kapsar.
Dayanak
Madde 3 — Bu Yönetmelik, 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanununun 9 uncu maddesi gereğince Bakanlar Kurulunun 25/1/1985 tarihli ve 85/9034 sayılı kararı ile çıkarılan Türk Bayrağı Tüzüğünün 22/10/1999 tarihli ve 99/13554 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik 38 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar
Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen bayrak; kullanılamayacak duruma gelmiş Türk Bayrağı anlamına gelir.
Bayrakların Toplanması
Madde 5 — Eskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılamayacak duruma gelmiş olan bayrakları elinde bulunduran gerçek veya tüzel kişiler ile resmi kurum ve kuruluşlar bu bayrakları ilçelerde kaymakamlığa, illerde valiliğe, yurt dışında büyükelçilik veya başkonsolosluklara teslim ederler.
Kaymakamlıklarca toplanan bayraklar valiliklerine teslim edilir.
Yok Etme Usulü
Madde 6 — Valiliklerde toplanan bayrakları yok etme işlemi; valinin belirleyeceği üç kişilik bir komisyonun gözetiminde, ay-yıldız ile kırmızı kumaşların kesilerek ayrılmasından sonra kırpma makinasında veya kapalı alanda yakılmak suretiyle yapılır. Yurt dışında yok etme işlemi büyükelçiliklerde ve başkonsolosluklarda, Dışişleri Bakanlığının uygun göreceği bir yöntemle yapılır.
Yürürlük
Madde 7 — Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
Madde 8 — Bu Yönetmelik hükümlerini Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Maliye Bakanı yürütür."


Peki! Denizde her geminin kaptanı o teknenin mülki amiri sıfatıyla bu işlemi kendisi yapamaz mı? Sonuçta lüzumunda nikah bile kıyabildiklerine göre...
2
Mevzuat / Ynt: Teknelerde Türk Bayrağı nerede nasıl taşınır?
« Son İleti Gönderen: Özgür Ökten 27 Ekim 2020, 23:44:37 »
SG, Jandarma veya polis'e teslim edebilirsin.
Usulüne uygun imha ediyorlar.

öZgür (mobil)

3
Mevzuat / Ynt: Teknelerde Türk Bayrağı nerede nasıl taşınır?
« Son İleti Gönderen: Ersin Böke 27 Ekim 2020, 21:16:43 »
Belki gözümden kaçmış olabilir. Benim sorunum başka. Solmuş ya da yıpranmış bayraklar ile ilgili ne yapılacak?

Ne yapacağımı bilmediğimden ve bayrağa olan saygımdan neredeyse tüm eski bayraklarım teknede duruyor.
4
Mevzuat / Ynt: Teknelerde Türk Bayrağı nerede nasıl taşınır?
« Son İleti Gönderen: Tamer Sozener 27 Ekim 2020, 20:42:43 »
"Bayrak konusunda 47 yıllık orijinal bir çalışma buldum;"
Çok iyi bir derleme dikkatiniz ve paylaşımınız sayesinde eksikler ve yanlışlar ortaya çıktı.
Teşekkürler kaptanım.

SM-A315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5
Mevzuat / Ynt: Teknelerde Türk Bayrağı nerede nasıl taşınır?
« Son İleti Gönderen: Özgür Ökten 27 Ekim 2020, 19:39:24 »
Bayrak konusunda 47 yıllık orijinal bir çalışma buldum;

YACHT BAYRAKLARI - Ahmet Muhittin Öney - 1973
https://drive.google.com/file/d/1emUkrWR3ahQSfDA451saFJmdAn8OYn4Q/view
6
.......................
Ben denizdeyken sahil güvenlik botu ,savaş gemisi gördüğümde içimi bir sevinç kaplıyor yüzümde kocaman bir gülümseme ve güven duygusu içimi sarıyor .
.......................

Burakcım, bu tarz olumlu duyguların oluşmasının bir geçmişi var mutlaka..
Bu duygular bir günde oluşmadığı gibi burada aramızdaki yazışma ve eleştiriler sonucu yitirilmez.

Bu duyguların yitirilmemesi, bu kurumların yanlış uygulamalar yapmaması, gücünden kaynaklı olumsuzluklara adaletsiz davranışlara girmemesiyle sağlanır.

Sevgiler..
7
Size garip gelmeyeceğini hatta benzer düşündüğünüze inanarak bir şey söylemek istiyorum .Ben denizdeyken sahil güvenlik botu ,savaş gemisi gördüğümde içimi bir sevinç kaplıyor yüzümde kocaman bir gülümseme ve güven duygusu içimi sarıyor .Telsizden sizleri çok seviyoruz dememek için kendimi zor tutuyorum her seferinde.

Bu mavi karttı atık cezasıydı haksız cezalar söylemleriyle bu duygumun sahil güvenlik botunu gördüğümde  korkuya dönüşmesinden gerçekten çok korkuyorum.

İyi geceler.
8
  • h
Burada kimsenin denizleri kirletelim, atığımızı her yere basalım, kimse bize bişey demesin, bizim bokumuz çok organik dediğini düşünmüyorsun herhalde Burak?

Diye bir soru sormuşsun cevaplamamışım pardon Mavikart uygulaması yanlış iptal edilsin yenisi yazılsın atık vermek çok pahalı ayda buna bu kadar paramı verceğiz cezanın adı konsun ( az olsun ) diyen ve bunun amatör denizciliğin sorunu olduğunu söyleyenlerin evet yukarıda yazdığın gibi böyle dediğini düşünüyorum.

Sorun zaten burda olaya birey olarak bakarsan kimse denizi tek başına  kirletecek atık üretemez(kimyasal yada fosil yakıt atıkları hariç)hepimiz birey olarak masumuz Binlerce tekne bir araya geldimi bambaşka bir durum ortaya çıkıyor Denizlerimizi biz hep birlikte kirletiyoruz bu yüzden bu yasaklar malesef doğru umarım doğruda uygulanır insanların insiyatifine yada yakalanmazsa yırtacağı yakalanırsa ceza ödeyeceği bir sistem olmaz Cezaların çok yüksek olması belki çalışır ama denetleme güzel bir şey değil özellikle denizde o nedenle bu imkanı yaratmayacak önlemler alınmalı istesende atık denize boşaltılamamalı atık sular dahil sorun ortadan kalkıyor böylece .

Benim düşüncem budur.
9
Göcekte ben sıra bekleme sorunu hariç çalışmayan görmedim . Yakıt alımı bitmeden atık verme işlemi bitiyor  Göcek gibi yoğun bir yerde bu iş oluyorsa 5 atık alım istasyonu var diğer yerlerde yakıt istasyonlarına zorunlu yapsalar atık alım istasyonunu sanırım kimse veremiyoruz  diyemez .Bölgemize atık alım istasyonu kurun yetmiyor yada hiç yok diye müracaat eden varmıdır acaba.

Göcek pespembe Marmaris  Netsel şu an teknedeyim nefis(bok)kokuyordu marina dün akşam bu akşam temizlemiş deniz kendini koku yok .Yasaklara cezalara rağmen böyle durum . Sorun ceza yeme korkusu bence . Umarım özel tekneleride deniz çıkışlarını körlerler yorgan gider kavga biter.Hatta ben bunu dilekçe olarak yazayım  sorun bitsin. Amatör denizcilik kurtulsun.

Tabi yeni iş kollarını doğurabilir bu tür bir uygulama hafif sızdıran mühürler yada vana aparatları satışları patlayabilir  ,teknelerinize gizli ikinci çıkış yapılır ilanlarını falan da görebiliriz . Aksiyon bitmez bizde.
10
Yasaklar yanlış gelmiyor, yeterli altyapı olmadığı halde bu yasakların tepemizde kılıç gibi sallanması yanlış geliyor.

Burada kimsenin denizleri kirletelim, atığımızı her yere basalım, kimse bize bişey demesin, bizim bokumuz çok organik dediğini düşünmüyorsun herhalde Burak?
Bak Erman yazmış işte, bu salaklık yüzünden başına bişey gelmesin diye bi sürü gereksiz uğraşmış.

Söylediğin atık istasyonlarının çoğu çalışmıyor, göstermelik ve yetersiz.
Belediye limanlarında günübirlik teknelere ayrılmış bölümdeki istasyonları özel teknelerin veya yelkenlilerin kullanması pratikte imkansız.
Sanki Norveç'te yaşıyor gibi pespembe bir tablo çizmişsin.

Ben 8 yıldır bu işin ticari yakasındayım ve hiç de söylediğin gibi yaygın ve kullanılabilir bir atık altyapısı yok.
Sezon içinde, en kalabalık zamanlarda kaç kere Göcek'te ve Fethiye'de atık istasyonlarının hiçbirinin çalışmadığına denk geldim.
Cuma akşam tekne teslimi için marinaya dönen yüzlerce kiralık tekne ne yapabilir sence?

Diğer kıyı bölgelerinin Marmaris, Göcek kadar bile donanımlı olduğunu da hiç düşünmüyorum.

Atık vermek yakıt almak kadar kolay olmadıkça bu yasaklar adil değil.

Ben bokumu kova ile de taşırım ama bu altyapı yetersizliğini bahane ederek her türlü pisliği ve kimyasalı denize boşaltan binlerce tekne var.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10