Gönderen Konu: Naviga Dergisi  (Okunma sayısı 247 defa)

Çevrimdışı Mücahit Karabaş

  • *
  • İleti: 752
Naviga Dergisi
« : 04 Mayıs 2019, 00:03:28 »
Forumda daha önce pek bahsetmedik Naviga Dergisinden. Eşimle denizciliğe merak saldıktan sonra forum sitelerinden sonra en çok faydalandığımız kaynaklardan birisi Naviga Yayınları oldu. Yerli yabancı bir sürü önemli denizcinin kitaplarını okuma şansını bize sundular. Bu yayınlar, kitaplığımızda en az üç rafı işgal etti. Hani saymakla bitmez mazereti ile sayılmaz ya, ben saymadan edemeyeceğim. Joshua Slocum’dan, Hülya Leigh’e, Bernard Moitessier’den, Ekrem İnözü’ye, Steven Callahandan, Aksona Mehmet’e, , Derek Lundy’den,Ellen MacArthur'den, Atilla Algon’a Çetin Kent’e, Osman Atasoy’a, Haldun Sevel’e, Banu Öney’e, Meriç Köyatası’na, Alim Sür’e ve daha pek çok deniz kokulu yazarla bizi tanıştırdığı için minnettarız. Değerli Turgay Noyan’ın bütün kitaplarını da keyifle okuduk. Kitaplarla ilgili ufak tefek eleştirilerimiz de olmadı değil. Ama sonuçta amatör denizciliğimiz için en çok çalışan kurumlardan birisi olduğunu hepimiz kabul ettik ve saygı duyduk Naviga’ya…

Yazılı eserlerin gitgide azaldığı, dergilerin ve gazetelerin kapandığı günümüzde 16 yaşının içinde olan Naviga Magazin, başarılı çizgisini korumaya ve biz amatör denizcileri aydınlatmaya devam ediyor. Derya Tuba Noyan’ın Genel Yayın yönetmenliğinde kendisini sürekli yenileyen derginin her sayısı birbirinden güzel. Derginin çok fazla reklamını yaptığımı düşünüyorsanız haklısınız. Dergiyle en ufak bir organik bağım yok ama özellikle Turgay Noyan’ı yıllardır okuduğum için kendisini bir aile büyüğümmüş gibi kendime yakın buluyorum. Derginin tirajını bilmesem de reklama pek ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Çünkü takip etmeye çalıştığım bütün dergiler içinde en çok reklam alanlardan birisi olduğunu görüyorum. Yelken Dünyası Dergisi kapandı, Yeni Deniz Mecmuası’nın dağıtımında bir sorun olduğu için son sayısı süper marketler ve pek çok kitapçıda bulunamıyor. Denizle ilgili her türlü basılı ve elektronik yayının peşinden koşmamız gerektiğine inanıyorum. Ve sizi Naviga Dergisi almaya davet ediyorum. 

Mayıs sayısında, Şahika Ercümen’in Antarktika dalışı, Koza Teknesinin Dünya turundan dönüşü, Tutkumm kadınlarının 19 Mayıs Ralli heyecanı, İbrahim Ethem Kal’ın güney denizlerine seyahati, Yukon Nehrinde kano keyfi, Ören Marinanın tanıtımı, Alim Hattaya Sür çiftinin Uzakdoğu seyirlerinden bir bölüm, Haslet Soyöz’ün Rahmi Koç Müzesindeki buharlı gemiler sergisi ve daha pek çok ilginç konuyu okumak büyük keyif verecek.

Şimdi sıkı durun ve Heyamolahey’in değerini bilin. Çetin Kent’in 22 Nisanda burada paylaştığı “Yunana yanlış yerden düşmanız” yazısı da derginin Mayıs sayısında yayınlanmış. Biz bu yazıyı Naviga okurlarından neredeyse on gün önce okuma şansına eriştik. Atlama haber diye buna denir. Çetin Reise tekrar teşekkür ederiz.

Bundan belki üç beş sene sonra yazılı basın belki tamamen yok olacak. Ben şimdiden fazladan aldığım birkaç dergiyi ambalajını açmadan bir köşede bekletiyorum. İleride bir gün sanki bayiden yeni almışım gibi içlerinden birisinin ambalajını açıp kokusunu içime çekerek nostalji yaparım.

Naviga Magazine uzun ömürler diliyorum. Teşekkürler Naviga Magazin. Viya Böyle.Çevrimdışı Çetin Kent

  • *
  • İleti: 140
Ynt: Naviga Dergisi
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2019, 00:32:38 »
Alan, okuyan, paylaşan herkese dergi adına ben teşekkür ederim. Nice yıllara inşallah.
Yaşayıp gidiyoruz.