Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Vallahi değmez billahi değmez..

T
  • *
Ynt: Vallahi değmez billahi değmez..
#105: 18 Ocak 2018, 00:05:22
En faydalı şeyleri icat edip hayatımızı kolaylaştıran insanlar, "keyfine düşkün tembel adamlardır"

YAŞASIN TEMBELLİK, YAŞASIN KEYİF SEVERLER  :P
  • IP logged

• *
#106: 18 Ocak 2018, 00:13:05
Honduras purosu kesin buzdolabında saklamalı Tahiti purosu olsaydı teknede pardon Ketch de saklanabilirdi.
Burak Ersin sürekli puro içiyor görüyorum,ne yani Ersinin teknede buz dolabı yok diye puro içemeyecekmi seyir esnasında  :)  puroyu yakarken kibrit kullanıyor hemde  :)
  • IP logged
“Merhaba denizci, sen de senden sonrakilere anlat…”

B

Burak Doneray

#107: 18 Ocak 2018, 00:19:50
Ersin reiste buzdolabı olsa humidor gibi kullanır soğutma yaptırmaz .😎 Dur bakalım buzdolabının humidor gibi kullanılabileceğini anlarsa belki taktırır sonra soğutma yaptırmaya ikna ederiz yavaş yavaş 😎
  • IP logged

• *
#108: 18 Ocak 2018, 00:28:28
Ersin reiste buzdolabı olsa humidor gibi kullanır soğutma yaptırmaz .😎 Dur bakalım buzdolabının humidor gibi kullanılabileceğini anlarsa belki taktırır sonra soğutma yaptırmaya ikna ederiz yavaş yavaş 😎

Hiç olmadı dingi niyetinede kullanabilir.  ;D
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

• *
#109: 18 Ocak 2018, 00:32:20
Ersin reiste buzdolabı olsa humidor gibi kullanır soğutma yaptırmaz .?????? Dur bakalım buzdolabının humidor gibi kullanılabileceğini anlarsa belki taktırır sonra soğutma yaptırmaya ikna ederiz yavaş yavaş ??????

Hiç olmadı dingi niyetinede kullanabilir.  ;D

:) :) :) :) fotoğraftaki olmaz ahşap değil :)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2018, 00:35:50 Gönderen: Ali Ünalan »

• *
#110: 18 Ocak 2018, 13:45:43
Evde niye buzdolabı lazım ki...
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#111: 18 Ocak 2018, 14:32:27

Benim küçüklüğümde rahmetli anneannemde buzdolabı yoktu. Eti kuyuya salardık. Kuru menafih içinde tel dolap vardı. Vay be şimdi düşünsenize buzdolabı olmayan ev.

İstanbul'a göndereceğimiz kalkan balıkları için , yukarı köylerden katırla kar gelirdi. İkindi vakti serinliğinde getirirlerdi. Akşam üzeri elma sandıklarına kalkanları dik bir şekilde tersli düzlü dizer karla ovalardık. Sonrada akşam yedide doğru otobüsün bagajına , bir tarafı tamamen balıkla doldururduk.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#112: 18 Ocak 2018, 14:42:17
Öyle ya da böyle hepimizin büyükleri böyle yapardı; çünkü buzdolabı yoktu.
Sonra yavaş yavaş artmaya başladı ve hatta Türkiye’nin global markaları da oldu.
Şimdi hepimizin evinde var ve keyfini sürüyoruz.
Eh imkanımız varken teknemizde de bu keyfi sürmek istiyoruz.

Benim esas çözmeye çalıştığım: buzdolapsız yaşamayı seven, beceren, savunan, katlanan biri neden evinde de bu prensibi uygulamasın ki...

• IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

S

Serdar Çırak

#113: 18 Ocak 2018, 14:48:30
Teknede buzdolabı neden lazım..

Şarap,bira,rakı,buz...bunlar çok uç örnekler..ve birazda şımarıkça kalıyor..

Bizler tipik Türk aileleriyiz..ve bir kişiden fazlayız..kahvaltı dahil,çoğu ana yemekte teknede yenir..

Peki o dolapta devamlı duran neler var...

Peynir,tereyağ,birkaç parça sebze ve meyve (domates,biber vs.),konserve,süt,yumurta..
Bazen de,devamlı kullanmakta olduğunuz ilaçlar..

Tek kişiyseniz,sabah kahve,öğlen hazır çorba,ikindi patates kızartması,akşam bir konserve yersiniz gününüzü geçirirsiniz..arada bira mı içersin,şarap mı içersin,bilmemne puro mu içersin bu kimseyi bağlamaz..

Eşiniz ve çocuklarınız var..iki üç gün güzel bir koydasınız..sen yukardakilerle onların karınlarını doyurmaya çalışta görelim...şimdi o dolapta,ne kadar kahvaltılık,margarin vs. olması gerektiğini hesaplayın..ekmek bile buzdolabında durur...

Soğuk bir su...bundan bahsetmeye gerek yok..

Diyelim soğutmayan bir dolabınız var ve siz buna buz torbaları koydunuz..yani dolabın içi 25° den bir anda 5° ye düştü..yarım saat sonra 10°,iki saat sonra 15° diye artar..buz torbası zaten su torbası olmuştur..sonra bir buz torbası daha korsun,yine 5° ye düşürürsün..herşey için kötü sonuç verecek bir derece oynaması olur ve buna hiçbir şey dayanmaz bozulur...

Yani elzem olan sabit ısılı bir araca,yani soğutmayı otomatik olarak aynı derecede tutan buzdolabına ihtiyacınız vardır..

Oda sıcaklığı lafı,tekne için komiktir..çünkü çoğu zaman 35-40 dereceye varan sıcaklıklar oluşur..

Oda sıcaklığında şarap..sıcak şarap😀...ya da o kadar işin arasında ipe bağla denize sarkıt..deniz kaç derece..

Siz hiç buz kütlesi taşıdınızmı..ve nereden? Yoksa migrosun kazıkladığı küçük torbası 3-4 TL olan parça buzları..devamlı..

Yeni teknelerde bir şeye dikkat ettiniz mi?

Nerdeyse adamlar wc taşının altına bile buzdolabı koyacaklar..üstten açılanı,önden açılanı,çekmeceli olanı..vs..

Bırakın keyfi..sağlık için gereklidir buzdolabı.

• IP logged

• *
#114: 18 Ocak 2018, 16:44:39

Benim küçüklüğümde rahmetli anneannemde buzdolabı yoktu. Eti kuyuya salardık. Kuru menafih içinde tel dolap vardı. Vay be şimdi düşünsenize buzdolabı olmayan ev.

İstanbul'a göndereceğimiz kalkan balıkları için , yukarı köylerden katırla kar gelirdi. İkindi vakti serinliğinde getirirlerdi. Akşam üzeri elma sandıklarına kalkanları dik bir şekilde tersli düzlü dizer karla ovalardık. Sonrada akşam yedide doğru otobüsün bagajına , bir tarafı tamamen balıkla doldururduk.
Benim küçüklüğümde ramazan ayı yaza gelirdi,Anne Babam oruç tutarlardı evde buzdolabı yoktu,Ezan saati yaklaştığında evdekiler soğuk su içsinler diye 2,3 km yürüyüp soğuksu denilen yerden ibriklere buz gibi soğuksu doldurup eve getirirdim soğuk su içsinler diye hey gidi günler  :) 
  • IP logged

• *
#115: 18 Ocak 2018, 17:50:43
Eski karavancı biri olarak,karavanıma gittiğimde hafta sonları,Gelibolu dan balıkçılara buz satan yerden yarım çuval buz alırdım gıdalar bozulmasın diye,örneğin buzluğum 80 lt di 50 lt sine buz doldururdum
geri kalan 30 lt sine gıdaları koyardım ve pazar akşamı dönüşte buzluğun içerisinde su dolardı bana göre hiç hijyenik değil,buz dolabı öylemi örneğin 30 lt 30 lt de doldurabilirsin gıdalarla,hacim olarakda yer kaplamaz buz dolabı, buzdolabının gözünü seveyim :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#116: 18 Ocak 2018, 22:12:05
Vurun abalıya gibi olmuş... :)

Gerçi Ersin reis için sorun değildir ama ben onun yazdıklarını "Buzdolabım yok diye hayatın, denizin güzelliklerinden vazgeçilmemeli, bu keyifli yaşam ertelenmemeli" diye okudum..
Puro konusunu bilmiyorum, tütünün hepsine karşıyım.

Ama gerçekten akşam koya demirlemişsin, güzel bir şarap açmışsın veya single malt bir viski, yakamozlar vurmuş.. Buzdolabını kim dert eder.. :)
  • IP logged

• *
#117: 18 Ocak 2018, 22:54:50
 :)

Ben somut örneklerden gideyim..

Buz dolabına ne koyuyorsunuz?  Tereyağ..? olabilir.. ama zeytinyağ daha sağlıklı bir alternatif.. Zeytinyağını buz dolabina koymanıza gerek yok.

Bal? reçel? marmelat?  buz dolabına gerek yok..

Kavurma sevmeyeniniz var mı ? içinde katkı olmayan tek et mamülü. Pastırma , salam , sucuk ve sosis.. hepsinin içinde koruyucu var.. Kavurma da yok.. Kavurmayı buz dolabına koymaya gerek yok.

Kıyma? kavurun koyun kavanoza .. yine buz dolabına gerek yok..

Peynir? Gravyer peyniri ya da örneğini verdiğim suda saklanan Adıyaman peyniri.. hem tuzsuz hem sağlıklı. buz dolabına gerek yok..

Karatay Bas bas bağırıyor ekmek yemeyin şekerin ta kendisi diye.. Ne diyor ..? Ceviz, fındık, fıstık yiyin diyor.. Buz dolabında mı saklıyorsunuz fındığı fıstığı..?

Belki yoğurt bir istisna olabilir.. O da bozulmadan iki gün dayanıyor .. Dahası market yoğurtları artık ne menem birşey ise bozulmuyor bile..

Yumurta..? serin yerde saklayın.. çabuk tüketin..

sebzeler..? Yahu gidin alın taze taze gittiğiniz tatil beldelerindeki pazarlardan.. Domatesleri serin güneşe.. İyice sulansın, kızarsın..

Buz dolabı sağlıksızlığın ta kendisidir. Buz dolabı, insanı bu dünyadaki en büyük leş yiyici yapıyor..

sevgili Matay... sen bir gün teknede buz dolabını kullanma bak.. Haklı olduğumu görünce nasıl da şaşıracaksın.. 

Serdar Reis , Margarin ne Allah Aşkına.. Yemeyin diye bas bas bağırıyorlar..

Sabah kahvaltısında  zeytin, üzerinde zeytinyağı gezdirilmiş, domates doğranmış , hafif limon sıkılmış.. Izgara hellim peyniri, dilim eski kaşar, çilek reçeli ya da bal.. Sıkı bir kavurmalı omlet.. Mis gibi çay yanında.. Bir avuç ceviz ya da fındık..

Şu kahvaltı için hiçbir şeyi buz dolabından çıkarmanıza gerek yok..

Hiç cevizli erişte yaptınız mı..? Piyaz..? Kuru fasülye.., Taze barbunya..? Bulgur pilavı , patlıcanlı.. yanında çoban salata, yine zeytinyağlı..

Daha bir sürü sayarım böyle.. Buz dolabına gerek olmadan süper hem de sağlıklı yemekler yapmak mümkün.

Musakka, pirinç pilavı, kısır.

sabah hahvaltısında tetrapak süt, mısır ya da meyvalı çavdar gevreği.. Müsli.. Ara öğünlerde karpuz, kavun, yanında beyaz peynir ile..

Buz dolabı olmadan daha sağlıklı ve daha taze gıdalar tüketeceğiniz kesin..

Buz dolabına gerek yok.. deneyin göreceksiniz..

• IP logged

• *
#118: 18 Ocak 2018, 23:11:21
Eeee dondurmamı nerede saklayacağım ?
  • IP logged

• *
#119: 18 Ocak 2018, 23:14:18
Gökova körfezinde tatil yapacaksam kahvaltıda tereyağ ve bal da isterim. Canan Karatay tereyağı da faydalı ve yenmeli demişti . O no’lcek?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

Yukarı git