Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#390: 28 Kasım 2018, 11:25:33
İki gündür İstanbul'da Lodos ve yağmur etkiliydi ama poyraza atlayıp biraz yüksek esecek gibi duruyor. Havayı da iyice soğutacak sanırım.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#391: 28 Kasım 2018, 16:33:24
Ahmet;  Marmara ve İğneada taraflarinda deyim yerindeyse bu poyraz kelle kopartir. Balkanlar, Bulgaristan ve Edirne taraflari bu geceden itibaren güzel kar yagişlari alir. Akabinde 12-14 Aralik sistemini  takip edelim.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2018, 16:47:15 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#392: 28 Kasım 2018, 16:45:46
Ahmet;  Marmara ve İğneada taraflarinda deyim yerindeyse bu poyraz kelle kopartir. Balkanlar, Bulgaristan ve Edirne taraflari bu geceden itibaren güzel kar yagişlari alir. Akabinde 12 14 Aralik sistemini  takip edelim.

Hadi hayırlısı bakalım, hoş geldin kış.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2018, 22:59:46 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#393: 28 Kasım 2018, 23:00:40
Sanırım Perşembe biraz üşüyeceğiz.
  • IP logged

• *
#394: 29 Kasım 2018, 00:45:13
Marmara adası güzel! yağdı ve esti bugün öğleden sonra , hala da devam.
Yarın daha da güzel esmesini bekliyoruz. :)
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#395: 29 Kasım 2018, 01:19:11
Bugün Göcek 7-8 bofor arasında gitti geldi. Dışarılarda ara ara 10 esmiş. Güney-Güneybatıdan.
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#396: 30 Kasım 2018, 00:11:06
İnebolu Limanında durum bu gün şöyleymiş. Balıkçı tekneleri bile liman içinde solugandan dolayı , demir üzerinde makinalar çalışır vaziyette eyleniyorlar. Denizin halini siz düşünün artık.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#397: 30 Kasım 2018, 00:15:51
Geçen yıl bunları yazmışız, şuraya alıntılayayım da örüntü ortaya çıksın.

Yunanistan'ı etkileyen sistem, pazar günü gücünü azaltarak egeden girış yapacak gibi görünüyor.Önce sert lodos, ardından karayel fırtınası.Sistem içinde bir çok hadise bulunmakta.(HORTUM,DOLU,SEL  gibi) Yüksek yerlere kar ihtimali yüksek. Hava baya soğuyacak. 25 Kasim gibi tekrar lodosla  bir kaç gün ara,  sonrasında ay sonu sistemi daha soğuk inebilir.

Sonra Zafer Abi ve ben şöyle yazmışız.

Dün Atina da selden 15 kişi öldü

Nolacak bu havaların sonu Kabaalioğlu kaptanım  ?0-?

Abi bazı şeyler alışılmışın dışında gelişiyor gibi görünüyor. Ama önceki dönemlerde de olurmuş ekstrem olaylar. Fakat günümüzde bu sel-su baskını olayların temelinde saçma sapan şehirleşme ve der yataklarını kontrol alma isteği yatıyor. Özellikle İstanbul'daki durum tam anlamıyla budur.Yoksa aynı miktar yağışlar çok defa olmuş geçmişte.

Hava durumuna gelince ; bu gün akşam tv kanallarından birinde hava durumu izledim. Bizim Akın Reisin yorumu okuyupta haber yapmışlar sanki, sadece biraz geç kalmışlar.
 Akın  bu günkü yorumunda bahsetmiş Yunan daki havanın girişinden. Evet Hava Ege de lodostan soluyup Karayele atlayacak bir de üzerine İstanbul'a  poyraz gibi düşen havayla çarpışacak, bu şekilde devam ederse Akın'ın söylediği ekstrem koşullar olabilir.Pastırma yazını da böylelikle uğurluyoruz ,seneye ölmez sağ kalırsak döner bakarız buraya tarihler tutmuş mu diye.

Yeni bir şey yok yani tarihler bile nerdeyse aynı, sadece fark bu kış erkek kış, yani sert ve kuzey ağırlıklı.

• IP logged
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2018, 00:18:43 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
#398: 30 Kasım 2018, 07:51:06
Marmara adasının 699 rakımlı tepesinde dünden beri beyaz bir şapka var , 48 saattir yağışla beraber sert poyraz esiyor , özellikle dun geceyi uyanık geçirtti bana ,:) 
 Adanın onunde ki kanalında demirde bekleyen bir kaç ticari gemiler de var.

Kandilli rasathanesi de kış yumuşak geçecek demiş dün. :)
  • IP logged

n

nuri_kongur

#399: 30 Kasım 2018, 07:56:42
Kandilli rasathanesi de kış yumuşak geçecek demiş dün. :)

Kandilli Ahmet reise karşı

Kandilli: İstanbul'da kış ılık geçecek https://www.yenisafak.com/gundem/kandilli-istanbulda-kis-ilik-gececek-3411980

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#400: 30 Kasım 2018, 11:30:20
Ben bu tip haberleri hiç takip etmiyorum, aslında bir eksiklik, ayrıca  Gökhan Abur dışında hiç bir hava durumu yorumunu da dinlemem, o da denk gelirse. Özel olarak takip etmem. Ama babam Gökhan Aburu izlemeden kanal değiştirtmez. Hatta o nun hava durumunu beklerken 10 dakika reklam seyreder ve millete mecburen izlettirir.

Ayrıca kış yumuşak geçse ne olur dün gece dokuz hava vardı İstanbul'da hemde poyrazdan . Barınakta kayıklar kuru direk 15 derece yatıyordu. Hava sertliğinden bir müddet yağamadı bile.

Bana sorarsanız yine söyleyeyim , Ülke genelinde kış bana göre sert geçecek. Poyrazdan olunca hava yüksekler kara büründü, sahiller için daha vaktimiz var.

Durun bir kutup martısı gelsin de ;)
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#401: 30 Kasım 2018, 12:03:38

Martıyı vurun, kuş çubuklarını yakın.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2018, 12:45:31 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#402: 30 Kasım 2018, 12:46:55

Martıyı vurun, kuş çubuklarını yakın.

Dur Akın'ı arayayım gelen ilk martıyı vursun, kuş çubuklarını da yaksın. ;D
  • IP logged

n

nuri_kongur

#403: 30 Kasım 2018, 14:28:51
Ben bu tip haberleri hiç takip etmiyorum, aslında bir eksiklik, ayrıca  Gökhan Abur dışında hiç bir hava durumu yorumunu da dinlemem, o da denk gelirse. Özel olarak takip etmem. Ama babam Gökhan Aburu izlemeden kanal değiştirtmez. Hatta o nun hava durumunu beklerken 10 dakika reklam seyreder ve millete mecburen izlettirir.

Ayrıca kış yumuşak geçse ne olur dün gece dokuz hava vardı İstanbul'da hemde poyrazdan . Barınakta kayıklar kuru direk 15 derece yatıyordu. Hava sertliğinden bir müddet yağamadı bile.

Bana sorarsanız yine söyleyeyim , Ülke genelinde kış bana göre sert geçecek. Poyrazdan olunca hava yüksekler kara büründü, sahiller için daha vaktimiz var.

Valla Ahmet reis ben sonucu heyecan ile bekliyorum. Çünkü sen yılların tecrübesi ile elde edilmiş irfanı temsil ediyorsun. Kandilli ise elindeki o kadar teknolojik imkan ile feraseti temsil ediyor. Bakalım yapılan öngörülerde irfan mı feraset mi galip çıkacak. Senin dersini iyi çalıştığın konusunda kuşkum yok, kandilli’yi de dersini çalışmış kabul ediyorum. Daha önce tecrübe etmediğimiz zamanlardayız. İşler yolunda olsaydı irfan ve feraset bir biri ile örtüşürdü. İşler yolunda değil. Sonucu bekleyip göreceğiz.

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#404: 30 Kasım 2018, 14:42:24

Valla Ahmet reis ben sonucu heyecan ile bekliyorum. Çünkü sen yılların tecrübesi ile elde edilmiş irfanı temsil ediyorsun. Kandilli ise elindeki o kadar teknolojik imkan ile feraseti temsil ediyor. Bakalım yapılan öngörülerde irfan mı feraset mi galip çıkacak. Senin dersini iyi çalıştığın konusunda kuşkum yok, kandilli’yi de dersini çalışmış kabul ediyorum. Daha önce tecrübe etmediğimiz zamanlardayız. İşler yolunda olsaydı irfan ve feraset bir biri ile örtüşürdü. İşler yolunda değil. Sonucu bekleyip göreceğiz.

Yok be Nuri Hocam, bir şey bildiğimizden değil, adı üstünde tahmin işte. Tutunca seviniyoruz,işimize yarıyor. Denizle iştigal edince bu minik tahminler çok işe yarıyor, özellikle seyirdeyseniz. Yoksa çok erken tarihlerde bir şey söylemek çok mümkün değil. Daha önce de yazmıştık amacımız burada bir hava durumu hafızası oluşturmak. Yoksa biz kendimiz zaten amatörce tutuyoruz. Ayrıca çeşitli sitelerde de arşiv var. Ama bizim yapmaya çalıştığımız şekliyle yok maalesef. Daha şimdiden , Kızılerik, Kestane Karası, Ayandon, Balık Fırtınalarını  ve bir kaç fırtınayı daha üst üste  yaklaşık aynı tarihte ve aynı yönlerden gerçekleştiğini gördük ve hafızamıza not ettik.İzleyelim bakalım önümüzdeki günleri.
  • IP logged

Yukarı git