Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Plymouth Hooker, Spinaway. 1889

• *
    • Classicboats Turkiye
Plymouth Hooker, Spinaway. 1889
OP: 04 Ocak 2017, 23:56:56
Yani 128 yıl..... Dile kolay !!

Önce kısa bir geçmiş ve tanıtım yapalım.

Büyüük büyüük anneleri...

Kızları......

Polperro Gaffer’lar  Cornwall’da kullanılan balıkçı tekneleriydi.  1891 Büyük Fırtınası pek çok Cornish küçük balıkçı köyünü ve onların küçük balıkçı filolarını telef etti. Eski tarz tekneler genelde bindirme kaplama ve lugg/lüğer armalıydılar.  Büyük Fırtına sonrasında yeni tasarımlı ve devlet destekli balıkçı tekneleri standart borda kaplamalı ve “modern” randa armalıydılar. Bunlar, Batı sahillerinin tipik baltabaş ve ayna kıçlı, genel hatları limandan limana farklılık gösteren teknelerdi.

Polperro filosu
Polperro küçük balıkçı teknesi  Looe’nun 5 mil batısındaki küçük yerleşimde kullanılıyordu. Randa armalı idi. Yıl boyunca zaman zaman uzun oltacılık zaman zaman ağcılık yapıyorlardı.  Teknelerin çoğu Looe’da 26Ft boy ve derinliği 6ft, randa armalı, karanfil yelken de taşıyan, direği omurga ıskaçasına oturan, sular çekildiğinde Polperro Limanında, bordalarında bulunan bacaklar üzerinde duran teknelerdi. 

Benzer tekneler
Plymouth Hooker Polperro teknelerine tıpa tıp benzeyen ve halen yelken ile balıkçılık yapmaya devam eden yegâne teknedir. Falmouth İstridye Teknesi çok benzer tekne dizaynına sahiptir.

Tasarım
Polperro Gaffer ve  Plymouth Hooker temel olarak açık ambarlı, direkten itibaren baş ve kısa bir kıç güverte ile yan güverteye sahip teknelerdi. Bizim anladığımız anlamda kokpit ön tarafı canlı livar arka tarafı ağların atılıp toplandığı bölüm olarak ikiye ayrılmıştı. Başaltında iki ranzanın da bulunması nadir değildi.

Yelkenler
Arması, her havada  az mürettebatla kolay abralanabilmesi için olabildiğince düşüktü ve ağlar ana yelken kullanılarak döşeniyordu.  Buna karşın yelken alanı ana direk cundasına basılan büyük karanfil yelken ile ciddi olarak büyüyor ve yarışlarda önemli hızlara erişiyordu.

Bu tekneler mükemmel denizciydiler. 1940larda Dr.Peter Pye karısı ile birlikte bir Polperro Gaffer olan Moonraker ile dünya turunu tamamladı.
(Tercüme M.Cem GÜR. )

Aşağıdaki film ise bu 128 yaşındaki dipdiri hanımefendinin tanıtım filmi
https://www.youtube.com/watch?v=Qxj-reShv3o

• IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: Plymouth Hooker, Spinaway. 1889
#1: 05 Ocak 2017, 00:09:07
Kızlar pek afili.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#2: 05 Ocak 2017, 00:15:37
Cem, bahsi geçen 1891 büyük fırtınası ne ola? Bir adı var mı arayıp bulabileceğim?
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

T
  • *
#3: 05 Ocak 2017, 00:16:26
Bu iş teknelerinin güzel tarafı bu.
Sade, işlevsel, her şeyi düşünülmüş, tecrübeler ile geliştirilmiş.

Bir içim su şeklinde görünüyorlar üstelik.
  • IP logged

T
  • *
#4: 05 Ocak 2017, 00:18:40
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#5: 05 Ocak 2017, 00:25:09
Teşekkürler :)
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • Classicboats Turkiye
#6: 05 Ocak 2017, 00:30:32
Cem, bahsi geçen 1891 büyük fırtınası ne ola? Bir adı var mı arayıp bulabileceğim?

Sadece "The Great Gale of 1891 " olarak geçiyor. Araştırmak gerek.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

T
  • *
#7: 05 Ocak 2017, 00:31:13
Rica ederim. Bir aralar beni de celb etmişti. Çalıştığım yerden geldi yani.  ;D
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#8: 05 Ocak 2017, 00:34:10
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#9: 05 Ocak 2017, 00:41:04
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#10: 05 Ocak 2017, 00:58:13
Sildim, pişti olmuş :)
  • IP logged

• *
#11: 05 Ocak 2017, 04:23:33
Eh , hep methiye düzecek değiliz ya.. Bu iş teknelerinde şöyle bir dert var. Geçen sene seyir 'e çıkmadan önce atıp tuttuydum bir sürü. ama kazın ayağı öyle değil. Ege ve Akdeniz için durum çok başka.

Tam da 15 Temmuz günü , Öğlen saat bir suları, her ne dürttü ise , Bir haftadır keyifle pineklediğim Limnos'tan Midilli 'ye gitmeye karar verdim. Öğlen 13.30 gibi Myrina dan Midilli'nin Sigri limanına doğru yola çıktım.

Hiç rüzgar yok.. Hava çok sıcak.. Motor seyri yapıyorum. 65 mil yaklaşık 10-12 saat yolum var. Hava öyle kalmış ki , teknenin kendi sür'ati dahi rüzgar yapmıyor neredeyse. Saat 3 gibi sıcaklık dayanılmaz hale geldi. Ne gam.. Hemen Brandayı, bumba üzerinden gerip, gölgelik yaptım.. Ama olanı söyleyeyim. Yaz aylarında kamp çadırlarının içi manyak sıcak olur ya.. Öyle oldu. Gölge omasına gölge de , bu sefer tentenin altı sauna gibi oldu. Her bir harekette üzerimden terler boşalıyor.

Geri söktüm.. Eski , bocurumu çıkarıp, Ana direk istıralyaları ve mizana direği arasına gerdim. Ohh. dünya varmış.. Beyaz yelken , ışığı emmiyor da.. Ancak sıcaklık hala dayanılır gibi değil. Neredeyse her 5 dakikada bir kova ile su çekip, baştan aşağı su dökünüyorum. Bir ara iş bildiğiniz hamam durumu aldı sanki kurna başındayım. Yanımda kova , elimde tas niyetine kullandığım kap, sürekli su dökünüyorum.

Şİmdi demem o ki, internette defalarca bütün bu tür iş teknelerinin videolarını izledim. Hiç birinde ne bimini var ne serpinti körüğü. Bir iki yapılmışı gördüm , sadece kamara girişinde ve çok çirkinlerdi.

Bumbanın , hareketli olması, Rüzgarın durumuna göre kimi zaman çok aşağıda tutmak zorunluluğu , bir serpinti körüğü yapmaya imkan vermiyor bu tür teknelerde. Adam Kuzeyde , İngiltere de , zaten yaz dediği ayda biz burada soba yakıyoruz o hesap..

Ancak bu yaz için bir iki zihni sinir projem yok değil.. Yakında..  :)

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#12: 05 Ocak 2017, 11:14:37
Yengeç'in lanet olası davlumbazı hala yerinde duruyorsa, sırf bu yüzden işte. Tam gözü karartıyorum, indireyim gitsin diyorum, sonra bir öğle seyri geliyor aklıma, Akdeniz güneşi altında ya da Ege'de yağmur altında bir kış seyri...
Konformist de değilim ama, yemiyor işte. :)
  • IP logged

• *
#13: 12 Ocak 2017, 22:42:51
Cem Abi, projeyi değiştirsek mi acaba ?  :-\
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#14: 12 Ocak 2017, 23:11:38
Cem Abi, projeyi değiştirsek mi acaba ?  :-\

Her an her şey değişebilir Tayfun.  ;)
Ersin'in yazdığı gibi tam olarak ne istediğini bilirsen ve olanakların ile isteklerin örtüşüyorsa neden olmasın ?
Burada forumda aç bir topik tartışalım.
  • IP logged

Yukarı git