Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
    • instagram
Yengeç karada...
#660: 17 Mayıs 2024, 14:31:23
 Buçak biskevitimi alır gelirim valla : )))

Hadi hayırlısıyla bitsin artık..

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Yengeç karada...
#661: 18 Mayıs 2024, 00:15:05
Burçak itin köpeen ossun. Sen gel yeter ki...
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Donatan Temsilcileri
Yengeç karada...
#662: 19 Mayıs 2024, 02:06:16
Bu yıl denizlerde buluşalım artık.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Yengeç karada...
#663: 19 Mayıs 2024, 22:37:15
Bence bitmesin, eğer bitmiş olsaydı bu kadar deneyim 45 sayfa forum yazışması nasıl olurdu? Hem bence bu uğraşı sanırım Tiryaki'ye iyi geliyor. Birde Yengeç denizde daha fazla sorun çıkartıyordu.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Yengeç karada...
#664: 24 Mayıs 2024, 01:42:08
Sadece bugünden notlar paylaşayım. Gölgelik zamanı geldi, güverte fazla ısınmasın diye bumbanın montajını öne aldım. Teorik olarak işlem basit. Yattığı yerden kalkacak, teknenin üzerine alınacak, bağlantısı yapılacak.

Önce bumbayı tutan krom aksamı direğe monte ettim. Ama etmeden önce geçmiş deneyimlerden yola çıkarak iç yüzeylerinin köşelerine iç lastikten şeritler kestim. Tahminimden de nefis oldu. Bu kısım tek başına ve de bendeniz bayağı bir mal olunca olunca üç saat kadar sürdü. Kör somun kullanacağım ya, taktım kafaya. Daha önce iki kez kaybettiğim kör somunları üçüncü kez bulmam birbuçuk saatten fazla sürdü. Daha da acısı, tepsi gibi ortalıkta bana bakıyormuş fukaralar. Daha da sinir bozucu kısmı kör somunlarım 12'lik, bumba bileziğinin saplamaları 10'lukmuş :P

Hazır bunu takmışken hemen altındaki vincinde yer aldığı ikinci bileziği de takayım dedim. Somun-cıvata vs derken bir saat kadar da o sürdü.

Sıra geldi bumbayı olduğu yerden çıkartıp teknenin altına kadar taşımaya. Anında iş çirkinleşti. Komşu teknelerdeki deyyuslar öyle batırmışlar ki bumbayı önce yüklenip su olan bir yere götürüp bayağı bir temizlemem gerekti. İçerisinden sarımsak bile çıktı arkadaş. Böyle komşular düşman başına.

Sıra teknenin üzerine almaya geldiğinde ne olur, ne olmaz diye birilerini bulayım dedim. Tek başına çıkarttığım şeyleri yazsam inanmazsınız. Aştım arkadaş artık. Ama çok de biçimsiz şerefsiz, 6 metrelik ve 50-60 kiloluk bir kütle.

Atölyeden aldım iki destek elemanı. Vinçle kolayca aldık yukarı. Bu noktaya kadar da te :)mizlik, taşıma vs ile yaklaşık 2 saat daha geçti. Neyse, yerinde halatla yedekledim. Sıra geldi pimine ve film koptu. Kodumun pimi yok! Tipini de unutmuşum şerefsizin, neye benzediğine dair de en ufak bir fikrim yok. 4-5 ayrı noktada istifli malzemeleri bir kaç kez didikledim, yok. Bu kısım ikibuçuk saat sürdü. Malzemelerin bir kısmı burada yerelde hamaç dedikleri bir küçük römorkum var, onun içerisinde. Römorkun iki teker inmiş, incir ağacı üzerine binmiş. Yerinden çıkartmam birbuçuk saat kadar sürdü. Sonradan aklıma geldi ki dalış ekipmanlarını kaldırırken ağırlıkları da hamaça koymuşum. 150 kg kısmı kurşun ağırlık :)

Hamaçın içerisinden bumbanın pimi dışında bayağı bir aradığım ama bulamadığım malzeme çıktı, bir bumbanın pimi çıkmadı. Hava karardı. Bumba askıda, delireceğim. Derken yavaş yavaş pimin şekli şemali zihnimde canlanmaya başladı ama yeri hala muamma. Bumbayı direğe geçici bir düzenekle tutturup evin yolunu tuttuğumda saat dokuzu bulmuştu yine.

Önceki gece, ondan önceki gece, daha da önceki gece... hemen her gece 1-2 gibi çıkıyorum tekneden. Bu gece artık bir nefes alayım dedim. Ama gel gör hala kodumun pimine taktım kafayı. Yarın her yer didik didik edilecek.

Tekne bana göre nefis oldu. Bir tarafım umutsuzca satma lan, mal mısın, tam da sefası sürülecek kıvama geldi diyor. Küfredip susturuyorum hemen kapçıkağızlıyı. Teknenin içerisi de hemen hemen komple elden geçti. Kemereler, tavanlar, duvarlar, tezgahlar... ellenmedik yer kalmadı. Tabi her ellenen yer ayrı ayrı ipnalığını yapıp, burnumdan getirdi :)

Dümen simidi, tüm raflar, dolaplar, kemereler... ne varsa zımparalandı, verniklendi, boyandı. Majör iş olarak sadece güvertenin kaymaz boyaları ve mekanik aksamın tekrar kurulumu kaldı. Şaft, kovan, kaplin vs bekliyor bir kenarda. Bir kaç güne başlayacağım ona da. Bayramdan hemen önce indirebilmek gibi bir planım var :)

Tabi hayat sadece bu kadarcık zırva ve sıkıcı değil. Dahası da var. 55 yaşından sonra kodumun teknesi yüzünden bu yakınlarda bir de sabıkam olacak gibi görünüyor. Elemanın biri bizim teknelerin durduğu yerin fotoğraflarını çekip CİMER'e şikayette bulunmuş. Mevzu patladı ve kaldırmazsam orman alanını işgalden zabıt tutacaklar. Türkçe meali, tahminen 11 ila 14 ay arası hapis ve para cezası. Şaka gibi... Millet patır patır attı teknelerini, bir kaç tekne kaldık. Koyun gibi bekliyoruz. Bülent belki denk gelmiştir daha önce. Yatarım olmayacak ama kaç para kesecekler merak ediyorum. Neyse ki bu sene belediyenin istediği 20.000'i parasızlıktan ödeyememiştim. Yoksa hepten koyardı.

Bir de sağınızda, solunuzda temiz çıkma 200 ah ve üzeri akü olursa bir ses verin. Koca tekneyi şu an iki tane 55 ah AGM akü ile idame ettiriyorum :)
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Donatan Temsilcileri
Yengeç karada...
#665: 25 Mayıs 2024, 20:23:47
Denk gelmedi, muhtemelen 20-30 Kuküp rakısı civarındadır. Bir çaresine bakarız.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Yengeç karada...
#666: 26 Mayıs 2024, 10:43:39

Bekliyorum kurbanlık koyun gibin :) Katlanacağız artık cezasına.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Yengeç karada...
#667: 26 Mayıs 2024, 17:07:33
Suya inde bir Tiryaki, sonrasına bakarız canımcım.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Yengeç karada...
#668: 27 Mayıs 2024, 09:25:14

Ölçü birimine bak arkadaş. ;D
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Yukarı git