Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: Yengeç karada...
#585: 30 Aralık 2020, 14:00:34
Omurgaya yakın ağaçlarda biraz nem var, o kadar. Ağaçlar sağlam, süngerleşen, mantarlaşan vs ağaç yok. Şimdi hazır açık haldeyken bir kaç gün kurutacağım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

O kadar da olsun 35 sene kalıp tahtası gibi betonun altında durmuş. Aslında beton bilinenin aksine rutubeti epeyce çekiyor.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#586: 30 Aralık 2020, 14:11:21
Omurgaya yakın ağaçlarda biraz nem var, o kadar. Ağaçlar sağlam, süngerleşen, mantarlaşan vs ağaç yok. Şimdi hazır açık haldeyken bir kaç gün kurutacağım.

O kadar da olsun 35 sene kalıp tahtası gibi betonun altında durmuş. Aslında beton bilinenin aksine rutubeti epeyce çekiyor.
Aklım almıyor zaten şu beton işini. Ahşapla bütünleşmeyen malzeme. Cem sağolsun, yeni bir öneri getirdi. Bugün ona çalışıyorum. Polyester+üstübeç karışımı.

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#587: 31 Aralık 2020, 20:23:14
Kimi seyir hazırlığındaydı bugün, kimi akşam yemeği. Hatta atölyede bile erken paydos etmiş bizim ekip. Haberim bile olmadı. Öğleye kadar direkle oynaşıp, son yüzünün de epoksi reçinesini vurup, öğleden sonra da tezgahlara giriştim. İçim el vermedi güzelim ağaca vernik vurmaya, bastım teak wonder'ı. Nefis oldular yahu...

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#588: 31 Aralık 2020, 22:57:22
Bence vernik daha işlevsel olabilir , iç mekan netice de . Bir de vernik üstüne bee wax çok işe yarıyor. Malum Serkan ve Erol 'un önerisiyle bende denedim çok başarılı. Malum benim tezgahında çerçevesi masif ahşap.
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#589: 31 Aralık 2020, 23:21:09
Hiç sokasım yok verniği kayığa. Tezgahları koyarken bir kaç kat daha atarım diyorum. Göreceğiz bakalım.

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#590: 06 Ocak 2021, 08:49:54
Kimi seyir hazırlığındaydı bugün, kimi akşam yemeği. Hatta atölyede bile erken paydos etmiş bizim ekip. Haberim bile olmadı. Öğleye kadar direkle oynaşıp, son yüzünün de epoksi reçinesini vurup, öğleden sonra da tezgahlara giriştim. İçim el vermedi güzelim ağaca vernik vurmaya, bastım teak wonder'ı. Nefis oldular yahu...

Ağaca verilen emeğin haddi hesabı yok ,yalnız sonunda çıkan şu doku görüntü yok mu her şeye değiyor eline sağlık abi.
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#591: 06 Ocak 2021, 10:23:46
Sorma abicim. Bu da hastalık gibi birşey.

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#592: 30 Ocak 2021, 20:35:22
Yarın Ocak da bitiyor. Yengeç hala yerli yerinde duruyor. Dışarıdan bakan hala 2-3 ay iş var diyor. Ben de her seferinde boya bittikten sonra 3 haftası var diyorum. Ama gel gör, boya işi hala başlayamamaya devam ediyor. Günlerim macun-takoz zımpara arasına sıkışmış halde devam ediyor. Malum, adam çalıştıracak para kalmadı, iş başa düştü. Elim iyiden iyiye alıştı ama tek başına doğal olarak yavaş ilerliyor. Bir de daha önce yapmadığım işler bir kısmı. Mesela köşelere macun çekmek belki zor bir iş değil ama ilk deneme her daim fiyasko. Şimdi elim alıştı. Takoz zaten başlı başına bela bir iş. Çok ciddi efor istiyor. Son iki gece sağ kolumun ağrısından uyuyamadım. Ki bayağı dayanıklıyımdır aslında. Yeteri kadar takoz zımparayla gerçekten nefis bir yüzey çıkıyor ortaya. Fakat ciddi sabır işi. Macun çekerken itinalı olmazsanız takoz zımparaya geldiğinde sıra kendi kendinize bayağı bir küfür ediyorsunuz :) Hele bir de sakarlığım efsane. Lumbozların altına çektiğim cillop gibi macunu güvertede gezinip, iş yaparken tepikleye tepikleye mundar etmişim. Kendi topuğuma sıkmak istedim valla. Şimdi artık macun çektiğim tarafta bir daha iş yapmıyorum macun donana kadar. Macunun donma süresi de ayrı sorun tabi bu mevsimde...

Öncesi

Sonrası

Bir kaç güne üst bina büyük ölçüde bitecek gibi. Ama asıl "challenge" yumrular :)

Makine dairesi neredeyse hazır. Yeni şaft ve kovan geldi. Bu hafta esnek kaplin ve şaft yatakları da gelince mekanik kurulumu da bir yandan başlayacak.

Neyse, devam işte...
  • IP logged

• *
  • Selamlar
#593: 30 Ocak 2021, 21:56:23
Kolaylıklar dilerim arkadaşım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#594: 30 Ocak 2021, 23:13:35
Kolay gele.
  • IP logged

• *
#595: 31 Ocak 2021, 23:06:16
Abi diğer forumda da yazdım, ama asıl buraya yazmalıydım. Burada olur o iş..

Denize atmadan evvel son bir kaç güne orada toplansak, son işlere biz de el atsak; zira mutlaka o güne yetişmemiş işler olacaktır.

Sonra denize atarken kutlama ile atsak... Akşama da bir yerde kadeh kaldırırız; akabinde sen teknene keyfe, kalanlar evli evine, köylü köyüne...

Ne dersin abi, tabi tüm reislerimiz ne der?
  • IP logged

• *
#596: 31 Ocak 2021, 23:20:20
çok iyi fikir.. hem seneye pandemi de bitmiş olur.  ;D ;D
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#597: 01 Şubat 2021, 00:27:50
En azından Don Böke'yi güldürdük diyelim Murat :)

Bana ziyadesiyle uyar. Boyadan sonra çok ciddi toplama işi var. İnmeden hemen önce bir de direk ve arma donarılacak tekrar.

Ucu bir görünsün hele...

• IP logged

B

Burak Doneray

#598: 01 Şubat 2021, 02:18:46
Güzel fikir Tiryaki’ye motivasyon olur. Tarih bekliyoruz .Don Böke ‘de formunda bu aralar 😀
  • IP logged
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2021, 02:21:15 Gönderen: Burak Doneray »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#599: 01 Şubat 2021, 13:18:25
Hala zımparalık iş olursa , baştan söyleyeyim ,ben Ben zımpara yapmam, geri kalan her şey uyar.
  • IP logged

Yukarı git