Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
Ynt: Yengeç karada...
#375: 13 Aralık 2019, 11:21:59
İzmir Yengeç arası için rota çizmek istedim ama 2 farklı Marintürk görünüyor haritada.
Hangisine gideceğimizi bilen İzmir'li kaptan var mı?
Anlayanlara. ;D

Haritada İstanbul Pendik Marintürk ü görmüyorsan sorun yok. Göcekte 2 marintürk arasında 2-3 km mesafe vardır. Village port olan
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#376: 13 Aralık 2019, 11:55:53
İzmir Yengeç arası için rota çizmek istedim ama 2 farklı Marintürk görünüyor haritada.
Hangisine gideceğimizi bilen İzmir'li kaptan var mı?
Anlayanlara. ;D

Haritada İstanbul Pendik Marintürk ü görmüyorsan sorun yok. Göcekte 2 marintürk arasında 2-3 km mesafe vardır. Village port olan

Zafer kaptanım bilgi ve cevap verme nezaketiniz için teşekkürler. :)

Asıl hedef kitlemden ses yok maalesef. :'(

Bu arada Göcek'ten yanıt verip yatacak yer teklif eden dostlara da buradan selam olsun. :D
  • IP logged
DeDe

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#377: 13 Aralık 2019, 12:38:23
Dede, gün içinde pek fırsatım olmuyor bakmaya kusura bakma. Marintürk çekek sahası Göcek'e girmeden hemen sağda. Sen alo de, ben toplarım seni.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#378: 13 Aralık 2019, 12:40:15
Bilezik aşağı yürümesin diye ahşap takoz yapabilirsin. Hatta hem alta hem üste. Bence ikişer kenarından atsan yeter. Direğe de hiç saplama koymamış olursun.

Bugün tam da bunu düşünüyordum direğin etrafında gezinirken. Sadece kurcata altına atılacak bir ahşap takoz yetmez miydi diye takıldı kafama. Üste atmayı düşünmemiştim. Neden gerekir sence üste?

Dört tane altına atmak yerine simetrik olsun iki alta iki üste diye düşünmüştüm. Hem de traversi destekler diye düşünmüştüm. Normalde gurcata taraflarından birer tane yetecektir.  Bu arada benim düşündüğüm takozlar,  küçücük raf ayağı gibi üçgen destekler gibi şeyler.
Hiç saplama atmadan bir sistem düşündük bakalım. Bir ara çizerim de. İskele-sancak, iki yanına takoz yapacağız aşağı basmasını engellemek için. Çarmık ayaklarını modifiye etmem yeterli olacak gibi. Direği kaldırırken de bu takozları kullanacak şekilde yapacağım.

Şimdilik kafamdaki bu :)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2019, 12:41:58 Gönderen: Hakan Tiryaki »
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Bilen bilir
#379: 13 Aralık 2019, 13:21:48
Dede, gün içinde pek fırsatım olmuyor bakmaya kusura bakma. Marintürk çekek sahası Göcek'e girmeden hemen sağda. Sen alo de, ben toplarım seni.

Eminim, kusura bakma maz moz yapıyorum ama vuran yok henüz. :'(
  • IP logged
DeDe

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#380: 15 Aralık 2019, 15:53:29
Bugün tufan tadındaki yağmur nihayet durdu ve güneş yüzünü gösterdi. Haliyle mesai de başladı. Öncelikle teknenin komple boşalması gerekiyor. Başlı başına bela bir iş.

Bu arada küheylanı da yerinden çıkartmaya karar verince, hele ki tam da üstüne Rıza'da ne var, ne yok diye arayınca, bugün birlikte indik makine dairesine. Derdim malum, gevşeyen kaplinler ve seyir halinde devir arttıkça artan rezonans. Rıza neden motoru çıkartmak istiyorsun diye sorduğunda öncelikle yatakları görmek istiyorum demiştim. 5 sene önce motor koptuğunda sancak, arka pabucun denk geldiği yerde bir tamirat yapmıştım. Gerisinden de emin olmak istiyordum. Rıza kaplinlere, pervaneye, motor takozlarından sonra yatak bağlantılarını kontrol edince iki tarafında da, özellikle iskele tarafın, bayağı gevşek olduğunu farketti. Yine özellikle iskele yatak tahtasında bir deformasyon da gözümüze takıldı. Muhtemelen bu hafta küheylan yerinden çıkacak, façası düzeltilecek ve başta yataklar olmak üzere makine dairesinde de yenileme çalışmaları başlayacak. Bu arada daha dün Uğur ustaya teknenin bir takım yapı malzemelerini soruyordum, laf döndü dolaştı yataklara geldi. Kendi ifadesi mazot, yağ onları korur, kolay kolay bir şey olmaz oldu. Teknenin hemen her yerinde olduğu gibi yataklarda da çam kullanılmış. Ama eğriler ve yataklar gibi yerlerde Uğur ustanın "tarla çamı" tabir ettiği, reçineli ağaç kullanılmış.

Birazdan mesaiye toplama ve söküm işleri ile devam...
  • IP logged

• *
    • S/Y DUA-1 SEYİR DEFTERİ
#381: 16 Aralık 2019, 07:54:08
Yengiç'in silueti çok güzel. Beynimizde sarı rengi yer etmişti; sonra renk değişim kararını hatırladım.  Kolaylıklar diliyorum Tiryaki Reis.
  • IP logged
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#382: 20 Aralık 2019, 17:31:27
Teşekkürler Hulusi reis. :)

Yengeç'te çalışmalar ağır aksak ama istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Karina neredeyse yakıldı bitti, sırada borda var. Geçen sene taktığım True Design vanaların bir kısmı söküldü, bir kısmı hala öttürüyor. Kıç dinlencenin yarısı iskele tarafı söküldü ama sancak taraf iskele girmediği için ellenemedi henüz. Demir loçaları Yengeç'in en efsane işlerinden biri. Dün yaklaşık bir saatim zincirlikte geçti. Loçaları tutan saplamaları ayırdık ama nasıl bir sika basmışsam loçalar kıpırdamadı bile :) Pazar'dan itibaren önümüz yağmur, fırtına. Sırada ilk fırsatta çadırı kurmak var bakalım.

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#383: 20 Aralık 2019, 17:38:48
Şu iş listesini buraya taşıyalım:

Karina
Kovanların sökümü
Yakma
Ahşap yoklama
Çivi yoklama
Kalafat
Macun
Astar/Zehirli

Borda
Yakma
Ahşap tamiri
Kalafat
Macun
Astar
Boya

Dinlence/Pasarella
Dinlence ahşap kaplama
Pasarella ahşap yenileme
Yüzme merdiveni ahşap yenileme
Dinlence krom bakım

Yumrular
Ahşap silme
Ahşap tamiri
Epoksi reçine
Astar
Boya

Dümen Yelpazesi
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama
Macun
Astar
Zehirli

Güverte
Üst güverte kaplama
Meze güverte kaplama
Cam kenarları kaplama
Davlumbaz kaplama
Epoksi/elyaf uygulama
Epoksi macun
Astar
Boya

Pıraçollar
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama
Astar
Boya

Baston
Ahşap onarım
Vernik

Havuzluk
Tik silme
Davlumbaz tavanı revizyon ve kaplama
Davlumbaz kemere tamir
Kokpit ahşap tamiri
Giderler
WC tavan tahtası değişimi
Kokpit gösterge paneli boya
Oturma grubu revizyon ve vernik

İç Mekan
Duvarların kaplanması
1. WC dolabı vernik
2. WC tezgah verniği
Mutfak tezgahı vernik yenileme

Arma
Direk tamir ve verniği
Arma kontrolü
Lazybag balenleri değişimi
Arma güverte bağlantılarının revizyonu
Kokpit anayelken iskotası donatım

Mekanik/Sintine
Motorun çıkarılması
Motorun kumlama ve boyanması
Sintine temizliği
Şaft kontrolü
Pervane kontrolü
Yatak kontrolü
İç glen kontrolü
Orta sintine pompası değişimi
Dümen hidrolik hortumları değişimi
Akü kutuları kontrolü
Su deposu temizliği
Pis su tankı temizliği
Pis su tankı tesisatı yenileme
Manuel sintine pompası diyafram değişimi
Dümen pistonu bağlantısı revizyon
Dinlence duş

Elektrik/Elektronik
İlave solar panel montajı
Şarj sistemi revizyonu
Otopilot servis
Webasto bakım
1. WC tamir
Arıza feneri tamir
Demir feneri ampulü
Aydınlatma led değişimi
Deep Sounder servis
Irgat bakımı
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#384: 25 Aralık 2019, 17:25:09
Zorunlu yağmur molasının ardından dün ve bugün başladık çalışmaya kaldığımız yerden. Karinanın yakma işi bitti, borda az kaldı. Kıç dinlence ve dümen palası söküldü. Vanalar biri hariç söküldü. Saplamaları almama rağmen yerinden kıpırdamayan demir loçaları da ısıyı görünce koyverdi, aldık onları da bir kenara. Ana tema halen söküm :)

Bir kaç güne çadırı kurmaya başlayacağım gibi...
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#385: 26 Aralık 2019, 01:25:02
Görüldüğü üzere Yengeç hâlâ "Daş Gibin" !!! :)xx :)xx
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Donatan Temsilcileri
#386: 27 Aralık 2019, 17:53:05
Şu iş listesini buraya taşıyalım:

Karina
Kovanların sökümü
Yakma
Ahşap yoklama
Çivi yoklama
Kalafat
Macun
Astar/Zehirli

Borda
Yakma
Ahşap tamiri
Kalafat
Macun
Astar
Boya

Dinlence/Pasarella
Dinlence ahşap kaplama
Pasarella ahşap yenileme
Yüzme merdiveni ahşap yenileme
Dinlence krom bakım

Yumrular
Ahşap silme
Ahşap tamiri
Epoksi reçine
Astar
Boya

Dümen Yelpazesi
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama
Macun
Astar
Zehirli

Güverte
Üst güverte kaplama
Meze güverte kaplama
Cam kenarları kaplama
Davlumbaz kaplama
Epoksi/elyaf uygulama
Epoksi macun
Astar
Boya

Pıraçollar
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama
Astar
Boya

Baston
Ahşap onarım
Vernik

Havuzluk
Tik silme
Davlumbaz tavanı revizyon ve kaplama
Davlumbaz kemere tamir
Kokpit ahşap tamiri
Giderler
WC tavan tahtası değişimi
Kokpit gösterge paneli boya
Oturma grubu revizyon ve vernik

İç Mekan
Duvarların kaplanması
1. WC dolabı vernik
2. WC tezgah verniği
Mutfak tezgahı vernik yenileme

Arma
Direk tamir ve verniği
Arma kontrolü
Lazybag balenleri değişimi
Arma güverte bağlantılarının revizyonu
Kokpit anayelken iskotası donatım

Mekanik/Sintine
Motorun çıkarılması
Motorun kumlama ve boyanması
Sintine temizliği
Şaft kontrolü
Pervane kontrolü
Yatak kontrolü
İç glen kontrolü
Orta sintine pompası değişimi
Dümen hidrolik hortumları değişimi
Akü kutuları kontrolü
Su deposu temizliği
Pis su tankı temizliği
Pis su tankı tesisatı yenileme
Manuel sintine pompası diyafram değişimi
Dümen pistonu bağlantısı revizyon
Dinlence duş

Elektrik/Elektronik
İlave solar panel montajı
Şarj sistemi revizyonu
Otopilot servis
Webasto bakım
1. WC tamir
Arıza feneri tamir
Demir feneri ampulü
Aydınlatma led değişimi
Deep Sounder servis
Irgat bakımı

Okumaktan yoruldum.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#387: 27 Aralık 2019, 23:36:11
Borda ve karina yandı, bitti. Sıra zımparasında. Ahşapta ciddi sorun çıkmadı. Bodoslamada yine su çürüğü var ama tamir olur gibi görünüyor. Sargılar gayet iyi durumda. Bir iki sargı dışında değişim gerekmeyecek gibi. Üst güvertenin de sırası geldi sonunda. Başladık kazımaya ne varsa. Pazar, Pazartesi yine iki gün yağmur arası var. Dolayısıyla tüm bu kazıma işleri önümüzdeki hafta sonuna doğru anca bitecek gibi görünüyor. Üst yapının zımparasına başlamadan çadırı da kurabilmeyi umuyorum. Hafta başının en önemli iş kalemlerinden biri, muhtemelen Salı günü emektar Ford'u dışarı almak olacak.

Bir de not; eğer vanalarınız biçimsiz yerlerdeyse montajını yaparken nasıl sökeceğinizi de düşünün :) Bir vanayla günlerdir cebelleşiyordum. İkinci tuvaletin dolabının altında yer alan True Design vanaların montajını yaparken sızdırmazlık için Loctite SI 5331 kullanmıştım. Arkadaş nasıl sağlam bir malzemeymiş, etmediğim küfür kalmadı. Teflonun gözünü seveyim. Eğer ki vanalarınızın bulunduğu yerde anahtar vs alet çalışmıyorsa bu ürünü kullanmayın. Öttürdü resmen. Bugün son kalan lanet vanayı ısıtarak anca sökebildim. Bir de montaj kitinden de bir takım edinin. Hayatı çok kolaylaştırıyor. Özellikle vanayı -eğer yeriniz müsaitse- hiç dibine kadar sıkacağım diye uğraşmayın. 5331 bir kaç diş arasına uygulansa yeter sanırım. Haddinden fazla başarılı.

Bugün yine uzunca bir süredir sırasını bekleyen baş -external- kamaraya, aslında kamara değil de depoya sıra geldi. Boşaltmam yaklaşık bir saat sürdü ama o bir saatte ancak içeride ne varsa çıkartıp güverteye istifleyebildim. Çıkanlara ben bile pes dedim valla. Yarın ayıklanacak ve bir yerlerde depolanmak üzere kaldırılacak inşallah :)

Yengeç'te kabaca bir hesapla 700-800 metrenin üzerinde, çeşitli çaplarda halat var. Sonunda hepsini bir araya toplayıp yumuşatıcıya basmaya başladık ki bu da bayağı gecikmiş işlerden biriydi.

Dinlence, loçalar, dümen palası... ne var ne yok söküldü. Çadır kurulur kurulmaz camlar da sökülecek. Hatta bir yolunu bulabilirsem bir daha takılmamak üzere sökülecek :)

• IP logged
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2019, 23:40:14 Gönderen: Hakan Tiryaki »

• *
  • Donatan Temsilcileri
#388: 28 Aralık 2019, 10:48:09
Masal'da bir ara kilometrelerce halat vardı. Küçük kayıkta çok yer kaplıyordu. Atmaya/vermeye de kıyamıyordum. Bir gün içtim içtim, kafamı güzel ettim, bir kısmını attım/verdim, bir kısmını depoya taşıdım. Şimdi 200 metre kadar kaldı.Biraz Alman likörü ile hızlı bir tasnif/tasfiye yapabiliyorsun.  Mutluyum, tavsiye ederim.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#389: 28 Aralık 2019, 10:54:41
Bir gece Burgazada'da sekiz ayrı halatla bağladığımı biliyorum bebim hayvanı. O geceden sonra takıntı gibi birşey oldu bende halat.

• IP logged

Yukarı git