Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: Yengeç karada...
#330: 04 Ekim 2018, 09:25:40
Tiryaki Yengeç ten ayrılmaya karar vermiş demekki , hayırlısı olsun. Alan hikayesi olan bir kayık alacak buda başka güzel bir şey.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-yelkenli-satilik-tirhandil-611835791/detay
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
#331: 04 Ekim 2018, 10:10:45
Hakan'ın gönlüne göre olsun.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Donatan Temsilcileri
#332: 04 Ekim 2018, 10:23:37
Hakan'ın gönlüne göre olsun.
Kesinlikle gönlüne göre olsun , hayırlısı
  • IP logged

• *
#333: 04 Ekim 2018, 11:28:27
Umarım isteyerek aldığı bir karardır. Hiçbirimizi istemeden Allah teknelerinden ayırmak zorunda bırakmasın...

Tiryaki Reis umarım kafana yatan başka bir kayığa hemen kavuşursun...
  • IP logged

• *
#334: 04 Ekim 2018, 11:52:10
 Hayirlisi olsun. Teknemi sattiktan 1 hafta sonrasinda cok pisman olmustum. Eski sevgiliyi hatirlar gibi fotograflarina cok bakmistim.

Ilani ben goremiyorum. Bende mi bir problem var acaba?
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#335: 04 Ekim 2018, 12:15:13
Fotoğraf değiştirmiştim. Yeniden onay bekliyor büyük ihtimal.

Kesinlikle kolay bir karar değil ama artık gerekiyordu diyeyim kısaca. Nasıl olsa uzun uzun yazarım bir ara.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2018, 12:16:48 Gönderen: Hakan Tiryaki »
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Selamlar
#336: 04 Ekim 2018, 12:29:29
Hayırlısı olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#337: 04 Ekim 2018, 12:53:05
Hayırlısı olsun.
  • IP logged
DeDe

n

nuri_kongur

#338: 04 Ekim 2018, 15:47:43
Hayırlısı olsun Tiryaki reis. Umarım en kısa sürede gönlündeki kayığı alırsın.
  • IP logged

• *
  • Viya böyle!
#339: 04 Ekim 2018, 15:50:58
Olur da satılırsa, olur da ahşap kokusu özlersen, Yalıkavak çok uzak değil biliyorsun.
  • IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

• *
#340: 05 Ekim 2018, 16:33:29

Hayırlısı olsun Tiryaki reis.
Sizinle çok bütünleşmişti Yengeç,gözümüz çok arayacak.
  • IP logged
Her hata bir ders, ne hata biter ne de ders.(Mevlanadan denizcilere)

• *
#341: 05 Ekim 2018, 19:23:55
Umarım istediğin gibi gelişir herşey. Hayırlısı olsun.
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#342: 11 Aralık 2019, 18:41:52
Başlık israfı olmasın, bütünlük de bozulmasın dedim, uzun bir aradan sonra yine aynı başlık altında paylaşmaya karar verdim Yengeç'in kara serüvenini. E zaten içerikte çok farklı olmayacak; planlanan, hayal edilen, gerçekleşen, aksayan, elde kalan, bol küfür vs vs...

Neyse efenim, kara park parasını denkleştirir denkleştirmez, dün, soluğu Marintürk ofiste aldım. Ayıptır söylemesi diyeceğim ama asıl ayıp o rakam; o nasıl bir rakam, 19.500 TL... Söylemesini bilmem ama bu rakam çok ayıp. Hemde topu topu iki ay için. Neyse, dün parayı ödeyip tüy gibi hafifleyince bu sabah için yaptık programı.

Program derken, içeriği basit, gideceğiz, alıp geleceğiz. Yani anlayacağınız hala akıllanmamışım. Ulan ben ve Yengeç bir araya gelince hayat ne zaman rutin ve kolay oldu ki?

Sabah 8:30'da Yücel -ki bu genç adamı ayrıca anlatmak lazım bir ara- yağmura rağmen gelip botla aldı Serhatla beni. Yolun ilk on dakikası Dechatlon'dan aldığım sözde su geçirmeyen pantolon ve monta küfrederek geçti. (Daha sonra en azından çabuk kuruyormuş diye sevindirik oldum ki çok zavallı bir durum bu.) Sırılsıklam oldum evelallah.

Tersane adasının boğazında içeri dönüp Yengeç'i görünce klasik olarak "Neyse, hala yüzüyor, sorun yok." diye düşündüm. Alarga alışkanlığı oldu bu durum bende. Kayık yüzüyorsa sorun yok, gerisi hallolur. Daha uzaktan su hattını incelemeye başladım ki "aha dedim, sintine dolmuş yine." Ben bilmem mi o koca karnın ne kadarı suda kalacak, ne kadarı dışarıda...

Kayığa atlar atlamaz hemen akülerin durumuna bakmaya indim ki benim akıllı invertörde ışık mışık hak getire. Hava kapalı olduğundadır dedim. Bu arada Yücel'den koltukları almasını rica ettim. Geçtim dümenin başına, bastım marşa. Daha doğrusu marşa basmaya çalıştım, ışıklar işin zor dercesine bir kıpraştı ama başkada bir aksiyon olmadı. Serhat'a dedim söyle Yücele koltuklara ilişmesin, daha buradayız. Kısaca aküler kaput. Nasıl oldu hala emin değilim ama 6 adet 235 ah akü bir marş motorunu döndürmekten aciz kalmış, öyle mal mal yatıyor yerlerinde. Serhat da klasik olarak ukalalığa başlayınca, senin gibi adam da bunu yaparsa, bot şalterin yok muydu vs dedim olm jeneratörün var. Nah var! Onu da son gelişimde bir arkadaşıma ödünç vermiştim, unuttum gitti. Kıçımı gere gere ukalaca anlattığım elektrik sistemimin bu durumlardaki "sigortası" jeneratörümdü ve ilk kez gerçekten ihtiyaç duyduğumda Dalaman'da bir arkadaşımın bahçesindeydi.

Akülerin kaput olduğuna ikna olunca birden aklıma geldi, lan bu kayık su yapıyordu, sintine ne alemde acaba deyyu, uçarak inip, makine dairesinin kapılarını açtım ki, ohooo, batıyoruz lan! Neyse, abartmayayım, Yengeç'i batırmak pek mümkün değil ama ciddi boyutlarda bir su vardı sintinede. Buradan anladığım yaklaşık bir haftadır sorun varmış sistemde.

Yücel'in bir an evvel dönmesi gerektiğinden atölyeyi aradık, iki tane akü ayarladık takviye için. Ufuk boktan havada, Volkan'ın kayığına atıp getirecek. Dost, denizci vs kavramlar böyle zamanlarda gerçek anlamını buluyor doğrusu. Bende o arada manuel pompayla suyu basayım dedim boş durmayıp. Tabi o da yerinde yoktu. Diyaframında yırtık var diye sökmüştüm :) Bulup yerine taktım ama bu sefer de diyaframı tutan halka koptu, kol elimde kaldı :)

Böyle durumlarda hep yaptığım şeyi yaptım; okkalı bir küfür ve sigara. 45 dakika kadar sonra Ufuk gülümseyerek geldi. Aküleri aldık. Takviye yaptık ve sonunda küheylanım kükredi...

Hemen saldık halatları, attık tonozu verdik yolu. İlginçti, devamında başkaca bir aksaklık olmadan geldik havuza, kaldırdık koyduk kenara haspamı. Şimdi çekek sahasında, havuzun kenarında biblo gibin duruyor...

Her işte bir hayır vardır derler ya, bir kaç gün daha gidemesem çok daha ciddi sorunlara gebeymiş koşullar. Bugün kayığı yerine koyduğum gibi gelip kurumaya ve ısınmaya bıraktık kendimi. Yarın tekneyi boşaltmaya başlayacağım. Ama asıl kafamdaki soru 4 yıldır hiç bir sorun yaşatmayan akülerimdeki sorun ve sorunun kaynağını anlayabilmek.

Sonumuz hayrola bakalım...
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Selamlar
#343: 11 Aralık 2019, 18:57:39
Allah kolaylıklar versin hocam. Akü işini bir Özgür hocamıza danışın derim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#344: 11 Aralık 2019, 19:08:21
Allah kolaylıklar versin hocam. Akü işini bir Özgür hocamıza danışın derim.

Danışmak mı? Ne danışacağım, kendi kayığını karaya aldığında koyarım önüne :) Komuşu olacağız nasıl olsa :)
  • IP logged

Yukarı git