Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

n

nuri_kongur

Ynt: Yengeç karada...
#135: 18 Nisan 2018, 08:14:18
Abi geçen yıl sizinle konuştuğumuzda Mersin'de uygulama yapan var mı yok mu bayağı bir araştırmıştım ama sonuç alamamıştım. Burada hiç uygulanmamış. Şimdi Duayen'i aradım sanırım sizin görüştüğünüz aynı kişiye yönlendirdi, Murat Bey'miş.
Erman reis senin tekne ahşap mı kompozit mi? Su sızdırmazlığı için bir tekne epoksi macun kullandı bi işe yaramadı.  Epoxy ahşabın ısı ve neme göre çalışmasına dayanıklı değil. Kompozit ise sıkıntı yok ama ahşap ise iç dış tamamen lamine etmeden yani su ile temasını kesmeden o iş zor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • instagram
#136: 18 Nisan 2018, 10:20:57
Abi geçen yıl sizinle konuştuğumuzda Mersin'de uygulama yapan var mı yok mu bayağı bir araştırmıştım ama sonuç alamamıştım. Burada hiç uygulanmamış. Şimdi Duayen'i aradım sanırım sizin görüştüğünüz aynı kişiye yönlendirdi, Murat Bey'miş.
Erman reis senin tekne ahşap mı kompozit mi? Su sızdırmazlığı için bir tekne epoksi macun kullandı bi işe yaramadı.  Epoxy ahşabın ısı ve neme göre çalışmasına dayanıklı değil. Kompozit ise sıkıntı yok ama ahşap ise iç dış tamamen lamine etmeden yani su ile temasını kesmeden o iş zor.

Nuri reisim sağolun. Evet çalışan bölgelerde epokside çatlamalar olabildiğinden sızdırmazlığı sağlamak bazen zor olabiliyormuş.. Ben güvertenin su sızdırmazlığı için daha köklü bir çözüme gittim. Taban su kontraları sağlam çıktı şükür, polyester elyaf üzeri iroko döşüyoruz..

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#137: 25 Mayıs 2018, 10:11:09
Yengeç'te süreç sancılı yürüyor. Havalar ısınınca inatla kurumayan ahşap açmaya  polyurea için astar atacaktık sonunda, yine olmadı. Ekibin ustası olacak denyonun çektiği macun hala sırılsıklam olunca kaldık haftaya. Nitekim bu akşamdan itibaren üç gün yağmur var yine.

Bu arada tüm vanalar ve kovanlar söküldü. Yenilerinin montajı bayağı eğlenceli olacak gibi. Yanan transducer ve parakete yerine bir balık bulucu bulundu ama bugün öğrendim ki söküldüğü kayık batmış :)

Kasara ve cam kenarları için 3-4 usta daha geldi gitti ve sonunda pes ettim. Oralara da polyurea uygulatmaya karar verdim. O güzelim masif ahşap görüntüyle vedalaşma vakti geldi. Aksi durumda bütçe ahşaba anca yetiyor :)

Böyle giderse Bodrum tırhandili olarak karaya çıkan haspam Yunan tırhandili olarak dönecek denize...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Donatan Temsilcileri
#138: 25 Mayıs 2018, 10:33:56
Kolay gelsin Tiryaki reis , önmüzdeki haftalarda yanına gelme niyetim var  ;)
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#139: 25 Mayıs 2018, 11:08:05
Gel gel. Bolca antin kuntin iş var :)
Kolay gelsin Tiryaki reis , önmüzdeki haftalarda yanına gelme niyetim var  ;)

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

n

nuri_kongur

#140: 25 Mayıs 2018, 19:38:37
Sonucu görmek için sabırsızlanıyorum. Polyürea kaplanması sırasında bol bol fotoğraf bekliyoruz artık .

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#141: 25 Mayıs 2018, 19:39:55
Sonucu görmek için sabırsızlanıyorum. Polyürea kaplanması sırasında bol bol fotoğraf bekliyoruz artık .

Hiç şüphen olmasın :)
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#142: 25 Mayıs 2018, 19:53:51
Polyurea'yı anlattığından beri kafamın bir köşesinde bıbıklanıyor.
Haberlerini bekliyoruz.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
    • KUTUP YILDIZI
#143: 25 Mayıs 2018, 20:04:50
Dört yıl önce ürün videoları ilgimi çektiğinde aramıştım firma yetkililerini.
Çatı terasını polyürea kaplatmak için firma yetkilisi özgür isimli bir beyle,
epey teşviki mesaimiz oldu.
maksimum 120 metrekare düz beton üzerine kaplamak için istenen bedel,
küçük bir tekne bedeli idi.
Aynı görüşmelerde tekneler için uygulama farklarını konuştuğumuzda,
uygulama başladı ama kesin sonuçlar henüz belli değil demişti.

Sistemde kullanılan ürün ve uygulama aletleri yurt dışı kökenli olduğu için oldukça pahalı idi.
Aradan geçen dört senede sanırım rakamlar düştü.

Umarım beklentilerini karşılayabilirsin.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#144: 25 Mayıs 2018, 20:40:59
Polyurea'yı anlattığından beri kafamın bir köşesinde bıbıklanıyor.
Haberlerini bekliyoruz.

Çok yakında bolca enformasyon, hem de ilk elden emrinize amade olacak efenim.

Dört yıldır bende takipteydim doğrusu. Özellikle Duayen sağlam bir yatırım yaptı ve inşaat işlerindeki yoğun kullanım sayesinde bir servis ağı da oluşturdu. Fiyatlar hala metrekaresi 30 €'nun üzerinde. Fakat fiyat/fayda olarak çok görkemli. Bir de bana ciddi bir fiyat avantajı sağladılar. Aksi takdirde mümkün olamazdı.

Kompresörü hala özel. Söylediklerine göre en önemli iki özelliği, airless olması ve iki komponenti aynı anda farklı oranlarda karıştırarak atabilmesi.

Haftaya yağmur izin verirse tüm aşamalarını izlemenizi sağlayacağım.

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#145: 26 Mayıs 2018, 22:06:40
Hadi hayırlısı bende merakla bekliyorum.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#146: 31 Mayıs 2018, 16:25:50
Çekekte işler hafiflemeye başlayınca yağmur aralarında kendi kayığımda çalışmaya başladım. Uzun zamandır kayıktan uzak tuttuğum 40 kum zımpara sonunda yine Yengeçe girdi. Kasaradaki tüm armuzlar ve cam kenarları özellikle sikalardan temizleniyor. Kıl ama tuhaf bir keyif alıyorum bu işten. Tabi bu durum Yengeçle geçen beş yılın sonunda ulaştığım sado-mazo kişilik bozukluğunun da bir göstergesi olabilir. Bugün tüm öğleden sonra çalışıp sancak davlumbaz ve ilk pencere etrafını bitirdim ki bunun oransal karşılığı yaklaşık olarak sekizde bir :)

Yarın yağmur izin verirse tam gün mesai yaparak kalan sekizde üçü bitirmeyi umuyorum :)

Yarın biraz fotoğrafta paylaşayım ki neden bu lanet olası tahtaya deli olduğumu bir kez daha belgeleyeyim...
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#147: 01 Haziran 2018, 18:53:03
Galiba yağmur bitti. Şimdi önümde bir haftalık bir maraton var. Her şey yolunda giderse haftaya bugün Yengeç'in bu sezon majör işi olan polyurea uygulaması geride kalır. Sonrası yine yoğun ama daha az stresli.

Dün, bugün kasaraya kelimenin tam anlamıyla giriştim. İlk günden beri su yapan ve artık süngere dönen mutfak camı çevresine sonunda -gözü karartıp- daldım. Manzara hoş değil ama beklediğimden iyi. Düşünün, nelere şükrediyor tahta kayık sahibi adam.

Harici kamaranın sargıları da aldı nasibini. Hayırlısı bakalım. :)

Yarın sika temizliği ve ahşap işiyle devam..

• IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

#148: 02 Haziran 2018, 05:35:16
Tiryaki, çok uzun süredir birçok kaynaktan ahşap tekne tadilat ,yenileme işleri ile ilgili yapılanları okurum.

Adamlar ne halde tekneleri alıp harikalar yaratıyorlar. Teknelerin durumu Yengeç ile kıyaslandığında , Yengeç , tersaneden yeni çıkmış sayılır. Hiç biri poliüretan esaslı bir malzeme kullanmadı, kullanmıyor.

Aynısını Erman sorduğunda da söylemiştim. Güvertesinde çürük olduğunu sanıyordu. Çok az bir yerde çürük çıktı. Buna rağmen poliüretan esaslı bir malzeme ile kaplatıyor. Şimdi çürütecek kayığını esas.

O malzemeyi eğer Yengeç'in altına sürersen , tüm karinayı iki yıl içinde çürütmüş olacaksın.  Her ikinize de söylüyorum demedi demeyin sonra.

Hiç bir yurt dışı uygulamasında ben böyle bir malzeme kullanıldığını görmedim.

Başka sıradan bir tekne olsaydı bunları da yazmak istemezdim ancak her ikiniz de artık örnekleri çok azalmakta olan Tirhandil kullanıyorsunuz. Bugünlere kadar bir şekilde gelmişler. Doğru uygulamalar ile bundan sonra da uzun süre denizlerde olurlar.

Ben Yengeç gibi büyük bir ahşap kayık ile bütçe olarak baş edemem. O yüzden 7 m. bir kayık kullanıyorum.  Bütçen yetmeyebilir bu son derece doğal. Karakter olarak para pula da değer veren bir adam da değilsin. Takdir edilesi bir hayat görüşün var.

Bütçen yetmiyorsa ve Yengeç 'i seviyorsan gerçekten O 'nu satmalısın. Bana göre böyle denenmemiş yöntemler ile sorunu daha da büyütecek ve teknene zarar vereceksin.

Elbette benim şahsi görüşüm. (Zaten başka ne olabilir ki , her seferinde yazmak zorunda kalmak ne tuhaf. )

Sakın o sümsük malzemeyi Yengeç 'in karinasına sürme. !

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#149: 02 Haziran 2018, 08:11:06

Tiryaki, çok uzun süredir birçok kaynaktan ahşap tekne tadilat ,yenileme işleri ile ilgili yapılanları okurum.

Adamlar ne halde tekneleri alıp harikalar yaratıyorlar. Teknelerin durumu Yengeç ile kıyaslandığında , Yengeç , tersaneden yeni çıkmış sayılır. Hiç biri poliüretan esaslı bir malzeme kullanmadı, kullanmıyor.

Aynısını Erman sorduğunda da söylemiştim. Güvertesinde çürük olduğunu sanıyordu. Çok az bir yerde çürük çıktı. Buna rağmen poliüretan esaslı bir malzeme ile kaplatıyor. Şimdi çürütecek kayığını esas.

O malzemeyi eğer Yengeç'in altına sürersen , tüm karinayı iki yıl içinde çürütmüş olacaksın.  Her ikinize de söylüyorum demedi demeyin sonra.

Hiç bir yurt dışı uygulamasında ben böyle bir malzeme kullanıldığını görmedim.

Başka sıradan bir tekne olsaydı bunları da yazmak istemezdim ancak her ikiniz de artık örnekleri çok azalmakta olan Tirhandil kullanıyorsunuz. Bugünlere kadar bir şekilde gelmişler. Doğru uygulamalar ile bundan sonra da uzun süre denizlerde olurlar.

Ben Yengeç gibi büyük bir ahşap kayık ile bütçe olarak baş edemem. O yüzden 7 m. bir kayık kullanıyorum.  Bütçen yetmeyebilir bu son derece doğal. Karakter olarak para pula da değer veren bir adam da değilsin. Takdir edilesi bir hayat görüşün var.

Bütçen yetmiyorsa ve Yengeç 'i seviyorsan gerçekten O 'nu satmalısın. Bana göre böyle denenmemiş yöntemler ile sorunu daha da büyütecek ve teknene zarar vereceksin.

Elbette benim şahsi görüşüm. (Zaten başka ne olabilir ki , her seferinde yazmak zorunda kalmak ne tuhaf. )

Sakın o sümsük malzemeyi Yengeç 'in karinasına sürme. !

Uzun yazmam lazım. Şimdilik sadece bana yazarken  'şahsi fikrin' olduğu notuna ihtiyacın olmadığını hatırlatayım. :)

• IP logged

Yukarı git