Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

e

ersinboke@icrs.com.tr

Ynt: Yengeç karada...
#270: 19 Temmuz 2018, 10:42:58
O duyguyu biliyorum. Zamansızlıktan kimi işleri ertelemek ya da hakkı ile yapamamak duygusu. Bu ahşap tekne sahiplerinin çoğunda vardır. Yaptıkları işi hiç bir zaman beğenmezler.

aslında bitmedi dedikleri işler kafalarında olandır. Bütün bir sezon yapılacak işler kafada bir öyle bir böyle defalarca yapılır. Sonra gerçekten yapım aşamasına geldiğinde eğer kafada planlanan ile çelişkiler varsa yapılan iyi işler de hiç beğenilmez.

Tiryaki ye getirilebilecek tek bir eleştiri olsa olsa işleri biriktirip, bir defada yapmak istemesinden kaynaklanıyor birazda.

Ahşap teknede iş hiç bitmez. Bitmesi de istenmez. Ancak sıra ile yavaş yavaş ve sindire sindire zamana yayılarak yapılmalı. Böylece hem çok efor de sarf edilmez.

Buradan bakınca çok güzel görünüyor Tiryaki.. ellerine sağlık.

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#271: 19 Temmuz 2018, 20:50:51
Saat beşe doğru attık suya. Attık dediğim daha liftte. Hemen indim aşağı, makine dairesine bakmaya. Bu kadar açmaya ciddi bir sızıntı bekliyorum ne de olsa. Allah allah, la kupkuru. Soktum elimi dibine kadar, valla da kupkuru. Ulan dedim mucize dedikleri bu olsa gerek.

Çok kısa sürdü be...

Baş taraftan gelen su sesini duyunca irkildim. Lan! Minik minik dereler var baş tarafta. Bildiğin batıyoruz çekek havuzunda.

Devam edecek...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • Classicboats Turkiye
#272: 19 Temmuz 2018, 22:12:34
Olananak varsa lift su hattına kadar indirsin. Kuşaklar üzerinde sabaha kadar kalsın Yengeç o vaziyette. Şişenler şişsin. Sabah kontrol ettiğinde derelerin debizi çok azalmış olabilir.
Yengeç de tıpkı İonia gibi karada, güneşin alnında açacağı kadar açtı. Dolgu macunları yapıldı. Macundan sonra da bı kere macunlar kuruyup çekince açtılar. Suyu görünce şişecekler. Bol armuz görüntüsünde kaplama tahtaları genleşecek.

Dediğim gibi. Olanak varsa sabaha kadar hatta öğlene kadar lift kuşaklarında su hattında askıda tut.

• IP logged
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2018, 22:26:06 Gönderen: Cem Gür »
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#273: 19 Temmuz 2018, 23:24:45
İlk yarım saat tam da Cem'in dediği gibi lift havuzunda askıda kafamda binlerce soru ve senaryo arasında boğularak geçti. Çekek şefi Serdar abi sağolsun, beni sakinleştirmeye çalışıyor ama nerede... o kadar uzağım ki sakin olma durumundan. Direkt aklıma gelen şimdi nereye, nasıl çekeceğim ben bu kayığı sorusu oldu. Kaynaklar çoktan tükendi, bütçe falan yok, işler bekliyor, yazın yarısı geçti bile; ne bok yiyeceğim ben şimdi; kafamda hep aynı sorular.

Serdar abi önce talaş dedi. Ulan bin kerre duydum ama bir kere yapmadım ki o dediğini. Kafam basmıyor. Sonra gres var mı dedi, olmaz mı dedim. Kaldırdık yeniden kayığı, havuzun dışına alıp bastık armuzlara gresi. Yapıyorum ama ilk kez camide saf tutmuş, çevresindekilere ayak uydurmaya çalışan adam gibiyim. Bir şey yapıyorum ama inandığımdan ya da anladığımdan değil; bildiğin ya tutarsa!

On dakika sonra yeniden indirdik. Vay arkadaş ya, derelerin sayısı cidden azaldı, debisi de ama hala oluk oluk su geliyor. Deli olacağım. Aklım kesmiyor bir türlü bu ahşabın şişipte suyu keseceğine.

Tam geceyi askıda geçirsek diye konuşurken bir tekne manevra pervanesi değişimi için geldi, iyi mi. Mecburen çıktım küçük havuzdan, bir manevra yapıp büyük havuza attım kendimi Serhatla beraber. Ne olur, ne olmaz diyerek en sığ yerine kadar soktuk kafamızı. Batarsak da ucundan azıcık batalım hesabı. Lan arkadaş neleri hesaplıyorum...

Yengeç'te 3 adet flatörlü-elektirkli, bir adet de manual pompa var. İlk saatler hemen hepsini çalıştırarak geçti. Bu arada itiraf etmeliyim ki inaılmaz uyum yetim sayesinde kısa bir süre sonra eğlendiğimi bile farkettim :)

Nükhet geldi, Burak geldi, Serdar abi ve Serhat uğradı derken ben iyiden iyiye duruma alıştım. Hatta bir ara yanlız kaldığımda seyir fenerlerini falan taktım.

An itibarı ile kıç miçom ortalama 4 dakikada bir devreye girip 1 dakika kadar su basıyor. Diğer pompaları kapatalı bayağı oldu.

Sonuç olarak Mayıs sonlarına kadar kurutmaya çalıştığım ahşabın şimdi bir an evvel yeteri kadar ıslanarak şişmesini beklerken yine aynı soruyu soruyorum kendime:" Ne işim var ulan benim burada!"
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#274: 19 Temmuz 2018, 23:31:02
Ohhhh be!

Artık bu konu kapansın, "yengeç suda" konusunu açma zamanı! :D

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

• *
#275: 19 Temmuz 2018, 23:35:06
Yok Özgür,

Sıra öyle değil, şöyle:

1 Yengeç Karada

2.Su Yengeç’de

3. Yengeç suda
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

e

ersinboke@icrs.com.tr

#276: 20 Temmuz 2018, 08:05:26
Yok Özgür,

Sıra öyle değil, şöyle:

1 Yengeç Karada

2.Su Yengeç’de

3. Yengeç suda

:)
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#277: 20 Temmuz 2018, 12:36:11
Gece acılı geçti. Bir minder bile bırakmamışım kayıkta. Bir de üzerine migrenim tutunca sabaha kadar çekekte mal gibi gezdim :)

Gece 3 dakikada bir çalışan pompa sabah saatlerinde 8 dakikada bir çalışır hale gelmesi tek tesellimdi.

Öğleye doğru kafam bulanmaya başladı yine. Sordum, soruşturdum. Bir çok fikir edindim, dostlar sağolsun. Sonunda bir gün önceki gres uygulaması hem etkisini görmem hem de uygulama kolaylığı açısından tercihim oldu.

Kuşandım scuba'mı daldım gresimle, gördüğüm tüm armuzlara sıvadım. On dakika sonra çıktığım gibi daldım içeri. Sonuç nefis. Tüm dereler kurudu. Ahşabın şişmesi için gereken zamanı basit bir uygulama ile kazanmış oldum. Sağolsun Serdar abi.

Şimdi önce biraz para kazanma zamanı. Bir rekreasyonel dalış, ardından bir bow-truster pervanesi montajı ve ardından Yengeçte pencere mesaisi...

• IP logged

• *
#278: 20 Temmuz 2018, 12:39:51
Hadi geçmiş olsun.... :)
Şimdi mavilikler seni bekler...
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#279: 20 Temmuz 2018, 12:44:19
Çok yakında :)
Hadi geçmiş olsun.... :)
Şimdi mavilikler seni bekler...

• IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#280: 20 Temmuz 2018, 12:57:58
Geçmiş olsun Tiryaki. Hemen bütün sıkıntılarının sonu diyebiliriz.

Nasılsa benim de başıma gelecek. Bu gres ve talaş ikilisini çok duydum. Hiç prim de vermedim. Ama anlaşılan işe yarıyor.

Şimdi. Tlaşı gresle karıştırıp bu macunumsu karışımı mı sıvıyorsun armuzlara? Yoksa sadce gresi mi basıyorsun?
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#281: 20 Temmuz 2018, 13:07:33
Sadece gres Cem. Yetiyor.

• IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#282: 20 Temmuz 2018, 13:15:26
 :)xx :)xx
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#283: 20 Temmuz 2018, 13:36:23
Talaş sayesinde bir guleti batmaktan kurtarmıştık, çok etkili bir yöntem.

Uzun süre karada kalan gulet Demre sahillerinde çakıl plajdan dalgalı bir günde biraz sarsıntılı olarak denize inince her yerinden su gelmeye başladı, lift gibi geri çıkma ihtimali de olmadığından hemen yakındaki sığlıkta kuma oturttuk, oradaki tersane/çekek bozuntusu yerlerden torba torba ince talaş geldi, nefes tutarak dalıp dalıp talaş dolu market poşetlerini karinaya yakın patlattık, içeri olan su akıntısı ile tüm çatlaklar vb doldu, su büyük oranda kesildi.

Sonra baktık teknenin pompaları yetmiyor, bir benzinli motopomp satın alındı, su boşalınca tekne kendi motoru ile oturduğu yerden çıktı, ama biraz hareket edince talaşlar uçtu gitti (şişecek kadar bekleyemedik) yine çılgın su gelmeye başladı, hızlı bir karar ile tekneyi Fethiyede yeniden karaya alıp macun yapmaya karar verdik.

Bidonlarla ekstra benzin geldi, 11 saatlik nonstop (hem motopomp hem ana makine) seyir ile Karagözlere vardık, karaya çıktık.

Hayatımda yaptığım en saçma ikinci seyirdir. :)

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

e

ersinboke@icrs.com.tr

#284: 20 Temmuz 2018, 14:00:05
ben birinciyi merak ettim asıl..
  • IP logged

Yukarı git