Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Bir Admiralti çapa hikayesi..

• *
Ynt: Bir Admiralti çapa hikayesi..
#45: 24 Eylül 2017, 23:13:54
Baba-Tunca'da zincir ambarının güverteden kapağı yok.demir atarken sıkışıyor ve hemen baş kamaraya koşup kapağı açıp dolaşıklığı çözüp tekrar güverteye  ırgatın başına gitmek.Üstelik netameli bir yerde demir atıyorsam büyük sıkıntı.Bu işlemi birkaç kere yapıyorsam çileyi düşünün.
 Krom zincir bu kolaylığı sağlıyorsa,harcanan paraya değer.Bir de kullanan arkadaşlar marka ve/veya asgari standart özelliklerini yazarsa satın alma işlemine girişirim.

Zincirliği büyüt Mustafa hocam.
  • IP logged

B

Burak Doneray

#46: 24 Eylül 2017, 23:16:19
Baba-Tunca'da zincir ambarının güverteden kapağı yok.demir atarken sıkışıyor ve hemen baş kamaraya koşup kapağı açıp dolaşıklığı çözüp tekrar güverteye  ırgatın başına gitmek.Üstelik netameli bir yerde demir atıyorsam büyük sıkıntı.Bu işlemi birkaç kere yapıyorsam çileyi düşünün.
 Krom zincir bu kolaylığı sağlıyorsa,harcanan paraya değer.Bir de kullanan arkadaşlar marka ve/veya asgari standart özelliklerini yazarsa satın alma işlemine girişirim.

Büyük küçülürde Küçük nasıl büyür Anlatıver bize Öcal reis.
  • IP logged

T
  • *
#47: 24 Eylül 2017, 23:23:21
35 TL ?

Merak ettim şimdi.
304 olabilir mi ?
  • IP logged

• *
#48: 24 Eylül 2017, 23:24:04
Krom zincirde tercih hesabı neye göre yapılıyor ?
Örneğin ,316L kalibre 8mm zincir, grade 30 mu yoksa grade 60 mı ? (G30=37kN=3,772kg / G60=63kN=6424kg) Ya da önemli mi ?

Ben bu detayları hiç araştırmadım , çok önemli,midir bilmiyorum bana tavsiye edilen alman malı ürünü aldım işimi gördü.

Sakıncası yoksa, hangi marka ve fiyatı neydi?

Marka şu an için aklımda yok,  baklalarda baskı şeklinde vardı garanti belgesi de kayıkta bir ara kayığa gittiğimde not alır sizlerle paylaşırım. Normalde fiyatı döviz kurundan dolayı  değişken olmakla birlikte metresi 35 tl civarlarında dolaşıyor.

Bir iki siteye baktm, metre fiyatları 135 TL civarı gördüm.
Benzer noktaya Kaan da takılmış.
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
#49: 24 Eylül 2017, 23:24:52

Teknenin yanına gidince (Bu hafta nasipse) fotoğraflı anlatacağım. Çok güzel büyüyor. Esaslı oluyor. :)
Bu arada çapa zincire yardımcı olur ama tekneyi zincir tutar derler,zincirini inceltme  Burak reis.
  • IP logged

B

Burak Doneray

#50: 24 Eylül 2017, 23:25:35

Resmen gömmüşler CQR çapayı .Ben hiç katılmıyorum bu teste .Ağırlık tablosu göreceli bir şey çapasına ve malzemesine göre değişir .Demir'in tutma gücü ağırlığı ile değil, yüzölçümü ile orantılıdır .
  • IP logged

• *
#51: 24 Eylül 2017, 23:25:50
Zincirliği büyütmem mümkün değil.Teknenin orjinalliğini de korumak adına üstten kapak açmıyorum.Krom zincir iyi bir çözüm olabilir.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#52: 24 Eylül 2017, 23:26:53
Yengeç'te 35 kg bir CQR var sadece. Ne zamandır hep aklımda yedek çapa. Bugün bir arkadaşta 16 kg Lewmar Delta gördüm satılık. En azından yedek ve de kıç çapası olarak iş görür mü? Ne dersiniz?
Yengeç 15 metre ve 22 ton kadar. 97 metre 14'lük galvaniz zinciri var.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#53: 24 Eylül 2017, 23:31:16
Zincirliği büyütmem mümkün değil.Teknenin orjinalliğini de korumak adına üstten kapak açmıyorum.Krom zincir iyi bir çözüm olabilir.

Üstten kapak açılmıyor zaten.

http://heyamolahey.com/bakim/sy-serenity-notlari/msg15708/#msg15708
  • IP logged

B

Burak Doneray

#54: 24 Eylül 2017, 23:31:30

Teknenin yanına gidince (Bu hafta nasipse) fotoğraflı anlatacağım. Çok güzel büyüyor. Esaslı oluyor. :)
Bu arada çapa zincire yardımcı olur ama tekneyi zincir tutar derler,zincirini inceltme  Burak reis.

Sevinirim paylaşırsan Öcal reis.Ben tekneyi zincirin tuttuğu fikrine biraz  katılmakla birlikte 6mm krom zincirin 8mm yada 10 mm galvanizle aynı işi göreceğini düşünüyorum. Bilimsel olarak açıklanmadıktan sonra hata olduğuna ikna olmam gibi gözüküyor.

(7 Ton bir tekne için 6mm krom zincirin yeterli olduğunu düşünüyorum)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2017, 23:38:45 Gönderen: Burak Doneray »

• *
#55: 24 Eylül 2017, 23:31:59
316L kalite 8mm 50mt krom zincir için 4300tl fiyat verdiler 15 gün önce.
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

• *
#56: 24 Eylül 2017, 23:33:28
Yengeç'te 35 kg bir CQR var sadece. Ne zamandır hep aklımda yedek çapa. Bugün bir arkadaşta 16 kg Lewmar Delta gördüm satılık. En azından yedek ve de kıç çapası olarak iş görür mü? Ne dersiniz?
Yengeç 15 metre ve 22 ton kadar. 97 metre 14'lük galvaniz zinciri var.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yedek olarak dişinin kovuğuna yetmez. :)  Kıç çapası olabilir. :-\
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#57: 24 Eylül 2017, 23:34:50
 :) :) :)

Yazılanları ilgiyle izliyorum, dudaklarımda müstehzi bir gülümseme.....
"Sistem" o kadar "uyanık" ki !!!" Ürününün ihtiyacınız olduğu fikrini şırıngalayıp satışı garantiliyor. İkna edilen her birey de gönüllü satış temsilcileri olup ekmeklerine katmerli yağ sürüyor.
Layloncuların cebinden sadece kayığın değil bilumum gerekli/gereksiz aksesuarların, makiyaj malzemelerinin de  "marin değer" üzerinden paracıkları kendi kasalarına oluk oluk akıtmayı mükemmelen beceriyorlar  ;D

Paslanmaz S/S malzemenin hava ile teması kesildiğinde çürüdüğü bilgisini bu durumda kenara mı koyuyoruz?

Canım yılların eskitemediği  Admiralti / balıkçı çapası ve tabii ahşap tekneler.  :)xx :)xx

• IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
#58: 24 Eylül 2017, 23:35:03
Üstten kapak büyütmek için değil,içeriye koşmamak için .Teklif edildi ama uygun gelmedi.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
#59: 24 Eylül 2017, 23:39:54
Üstten kapak büyütmek için değil,içeriye koşmamak için .Teklif edildi ama uygun gelmedi.

Zincirlik alttan büyüyünce daha niçin içeri koşacaksınki Hocam.  ???
  • IP logged
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2017, 23:41:51 Gönderen: Öcal Turan »

Yukarı git