Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Bir Admiralti çapa hikayesi..

B

Burak Doneray

Ynt: Bir Admiralti çapa hikayesi..
#60: 24 Eylül 2017, 23:43:07
:) :) :)

Yazılanları ilgiyle izliyorum, dudaklarımda müstehzi bir gülümseme.....
"Sistem" o kadar "uyanık" ki !!!" Ürününün ihtiyacınız olduğu fikrini şırıngalayıp satışı garantiliyor. İkna edilen her birey de gönüllü satış temsilcileri olup ekmeklerine katmerli yağ sürüyor.
Layloncuların cebinden sadece kayığın değil bilumum gerekli/gereksiz aksesuarların, makiyaj malzemelerinin de  "marin değer" üzerinden paracıkları kendi kasalarına oluk oluk akıtmayı mükemmelen beceriyorlar  ;D

Paslanmaz S/S malzemenin hava ile teması kesildiğinde çürüdüğü bilgisini bu durumda kenara mı koyuyoruz?

Canım yılların eskitemediği  Admiralti / balıkçı çapası ve tabii ahşap tekneler.  :)xx :)xx

Cem reis Hava yoksa oksijen yok çürüme nasıl gerçekleşecek ben anlamadım bu dediğinizi.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#61: 24 Eylül 2017, 23:54:36

Salma saplamalarını hem sağlamdır diye paslanmaz kullanıp bir de üstüne mastik ile sıvayıp yerine oturtanların hikayeleri yıllar sonra ders niteliğinde...

Öte yandan Oğuz'un mesajını okuyunca ağzım uzun zaman bir karış açık kaldı metresi 86Törkiş lira = +/- 21 Avro
 :'(
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
#62: 24 Eylül 2017, 23:59:15
Zincirliği büyütmek seçeneği yokzaten.Büyütmek için kamaradan almam lazım, Hem teknenin orjinalliği bozulur hem de kıtıkıtına sığabildğim tek yatak baş kamarada onu da küçültmem.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

B

Burak Doneray

#63: 25 Eylül 2017, 00:02:08
Salma saplamalarında paslanmaz kullanılmasını bende güvenli bulmuyorum sebeb olarak bir darbe anında paslanmaz kırılır esnemez eğilmez.Bu kırılmanın yada çürümenin  hava ile temassızlığından kaynaklanabileceğini hiç duymamıştım .
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#64: 25 Eylül 2017, 00:02:31
Zincir yığılma sorunu olanlara kroma geçmek yerine zincirliği tadil edip derinleştirmelerini tavsiye ederim.

Evet kolay iş değil, ama bence değer.

Motor teklesin ama zincir yığılmasın. Elde kumanda ırgatın yanına eğilmek, aşağı uzanmak, aman aman!

ki genelde usta kaptan dümendeyken daha tecrübesiz olan demir alır. Çok ciddi kaza riski var. Irgat affetmez.

Cavidan (eşim) her boy, tip ve sorunlu tekne-ırgat tecrübesi olmasına rağmen geçen sezon ayak başparmağını kurban vermekten ucuz kurtuldu. (Zinciri uzanıp yayarken ayak kayıp kavaletanın içine girdi!)

Yığılma varsa mutlaka kesin bir çözüm bulun, öyle kullanmayın derim.

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

• *
#65: 25 Eylül 2017, 00:03:23
Zincirliği büyütmek seçeneği yokzaten.Büyütmek için kamaradan almam lazım, Hem teknenin orjinalliği bozulur hem de kıtıkıtına sığabildğim tek yatak baş kamarada onu da küçültmem.

Yatak baş bodoslamaya kadar dayanıyorsa yapacak bir şey yok o zaman hocam  ?0-?
  • IP logged

B

Burak Doneray

#66: 25 Eylül 2017, 00:07:10

Mustafa reisim Benim bulduğum çözüm 6mm ye düşersem yaklaşık 20-30 metre daha fazla zincir sığdırabiliyorum krom da olursa yığılma veya takılma sorunuda ortadan kalkıyor. Zincirlik büyütmek bana anlamlı gelmiyor. Nasıl yapıldığını merak ediyorum Öcal reis paylaşsın sonra kesin kararımı vereceğim. Zinciri beraber alalım 80m bana lazım pazarlık gücümüz artar.
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#67: 25 Eylül 2017, 00:11:49
Yengeç'te 35 kg bir CQR var sadece. Ne zamandır hep aklımda yedek çapa. Bugün bir arkadaşta 16 kg Lewmar Delta gördüm satılık. En azından yedek ve de kıç çapası olarak iş görür mü? Ne dersiniz?
Yengeç 15 metre ve 22 ton kadar. 97 metre 14'lük galvaniz zinciri var.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yedek olarak dişinin kovuğuna yetmez. :)  Kıç çapası olabilir. :-\

La 97 metre zincirin hatırına olur deyyu ikna etmeye çalışıyordum kendimi. :)
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#68: 25 Eylül 2017, 00:14:43
Zincir yığılmasını çözmek için basit bir çözüm.
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

B

Burak Doneray

#69: 25 Eylül 2017, 00:18:52
Zincir yığılma sorunu olanlara kroma geçmek yerine zincirliği tadil edip derinleştirmelerini tavsiye ederim.

Evet kolay iş değil, ama bence değer.

Motor teklesin ama zincir yığılmasın. Elde kumanda ırgatın yanına eğilmek, aşağı uzanmak, aman aman!

ki genelde usta kaptan dümendeyken daha tecrübesiz olan demir alır. Çok ciddi kaza riski var. Irgat affetmez.

Cavidan (eşim) her boy, tip ve sorunlu tekne-ırgat tecrübesi olmasına rağmen geçen sezon ayak başparmağını kurban vermekten ucuz kurtuldu. (Zinciri uzanıp yayarken ayak kayıp kavaletanın içine girdi!)

Yığılma varsa mutlaka kesin bir çözüm bulun, öyle kullanmayın derim.

öZgür (mobil)

Özgür reis benim tekne deki yığılma sorunu tamamen galvaniz zincirin zamanla galvanize gönderildikçe baklaların incelmesi bazılarının kalınlaşması üzerine zincirdeki bazı baklalar  kilitleniyor ve yığılma ve takılma yapıyor .Yeni zincir alabilirim bu sorunu çözmek için fakat 8mm de en fazla 50 m sığdırabiliyorum galvaniz 6mm alırsam yığılma ve takılma çok daha büyük bir sorun olur baklaların küçüklüğünden dolayı .Benim durumum ve çözümüm o yüzden böyle. Krom 6mm benim sorunumu çözecek gibi gözüküyor.
  • IP logged

B

Burak Doneray

#70: 25 Eylül 2017, 00:56:48
Uzman sorusu ben işin içinden çıkamadım.

Krom çapa + Galvaniz zincir Hangisi korozyona ugrar ?

Galvaniz Çapa + Krom zincir Hangisi korozyona uğrar ?
  • IP logged

• *
Bir Admiralti çapa hikayesi..
#71: 25 Eylül 2017, 01:05:12
Uzman sorusu ben işin içinden çıkamadım.

Krom çapa + Galvaniz zincir Hangisi korozyona ugrar ?

Galvaniz Çapa + Krom zincir Hangisi korozyona uğrar ?
Paslanmaz karbon çeliğe (isterse galvanizli olsun) temas ederse korozyona uğrar. Cem reisin bahsettiği paslanmaz saplamaları mastiklemelerinin sebebi salmaya (döküm malzemeye) paslanmazın temas etmemesi. Yoksa her 10 senede 1 saplamaları değiştirmek gerekir.

İzole etmek çok basit aslında. Zincirin Demir'e veya paslanmaz fırdöndüye bağlandığı baklasını teflon kaplamak işi çözer. Onunla uğraşmak zor gelirse de siyah yalıtım süngeri gibi bir malzeme ile kaplayarak halledilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2017, 01:10:26 Gönderen: Oğuzhan Oğuz »

B

Burak Doneray

#72: 25 Eylül 2017, 01:11:45
Krom zincir Galvanizli çapada Çapayı suda bırakma riski doğdu o zaman .Zincir baklası kopar diyorsun doğrumu anlıyorum Oğuzhan reis ?

Diğer opsiyonda da Krom çapamız paslanıyor Krom çapa +krom zincir  almakmı gerekiyor  yok ben almayayım ozaman.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2017, 01:16:30 Gönderen: Burak Doneray »

• *
Bir Admiralti çapa hikayesi..
#73: 25 Eylül 2017, 01:14:43
Krom zincir Galvanizli çapada Çapayı suda bırakma riski doğdu ozaman .Zincir baklası kopar diyorsun doğrumu anlıyorum Oğuzhan reis ?
Paslanmaz karbon çeliğe temasta korozyona uğrar doğru evet. Ama Teması engellersen, izole edersen ömürlük olur Burak reis.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#74: 25 Eylül 2017, 02:29:18
Arkadaşlar zincirden bahsediyosunuz ip değil bu korozyona uğrasa bile kopması yıl alır. Zincir kopuncaya kadar zaten inceldiğini görürsünüz ve değiştirirsiniz. Zincirin bizi mezara götürmesine gerek yok bırakın eskisin değiştiririz. 12mm galvaniz zincir kullanıyorum 5 senedir daha bir 5 sene daha dayanır bukadar ince düşünürsek vay halimize.
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

Yukarı git