Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Irma Kasırgası

• *
Ynt: Irma Kasırgası
#15: 07 Eylül 2017, 17:19:44
Evet,. Çarkçıbaşıların biri seyirde, diğeri uyuyor her halde. 😀
  • IP logged

T
  • *
#16: 07 Eylül 2017, 17:27:35
Aslında tam öyle değil sanki o tarihlerde belli yerlerde olma gibi zorunluluklar var yani mecburiyet.Hayat işte neyapaksın have to her zaman var.

Eh tabii ki uzaktan program yapmak kolay geliyor  ;D

Mesela, 1 ocak 15 mayıs arası karayiplerde gezer, kasırga sezonu başlangıcı olan haziran ayında yukarı yükselmeye başlar ve new scotia sularında ( ki kışı severim teknede) hatta hudson bay'da qubec ontario gibi bir yerlerde takılırdım.

Ne hayal ama  ;D

Bu kardeşin oralardan geliyor tavsiye edermiyim sadece yazın 😀 Oraların yaz mevsimi Akdenizin kışından daha soğuk .Hiç bir mevsim yüzme şansın denize girme şansın yok.

Çarkçıbaşılar bir taşısın konuyu orada devam ederiz. En büyük hayalim yelkenle alaska mesela...
  • IP logged

B

Burak Doneray

#17: 07 Eylül 2017, 17:30:29
Pardon .
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#18: 09 Eylül 2017, 10:37:59
Sanırım doğru iletileri ayıklayıp taşıdık. Kasırga konusu buradan devam , buyrunuz efendim.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#19: 09 Eylül 2017, 23:32:41
Karayipler ve Küba yı halletti , bu gece Floridayı vurmaya başlayacak.  Gücü katagori 3 e düştü ama hala çok tehlikeli , Allah yardımcısı olsun oradaki insanların.
  • IP logged

n

nuri_kongur

#20: 10 Eylül 2017, 02:21:01
Geçen sene yüzyılın en sıcak yazıydı dendi. Kış ise bayağı çetin geçti. İstanbul 1 ay içinde 2-3 afet şiddetinde yağış aldı. Dolular nohut büyüklüğünden elma büyüklüğüne ulaştı.  Amerikada aynı anda ortaya çıkan 2 kasırga!!! Dünyanın çivisi hakikaten çıktı mı? Bütün bu değişimleri sera gazına mı bağlayacağız?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#21: 10 Eylül 2017, 02:45:54
küresel ısınma.! Tek sebebi bu Nuri reisim. Bu gidişle 2050 de kıyılar su altında kalabilir Dünya da. :(

Bu kasırga Karayipleri nerede ise sildi , yarın da meşhur Miami ve Tampa sahilleri ile Key West adalarını silecek.
Binaların rüzgara dayanıklı olması da bir şey ifade etmiyor. Okyanus sularının 5-8 m. Civarında kabararak dalgalar halinde kıyıya vurması bekleniyor , Key west adalarının en yüksek yeri 6 m.

Marinalardaki tekneleri de perişan eden rüzgar ve denizin bu işbirliği. Tekne sahiplerinin tek şansları kaçmak , kaçamayanlarıda sahile taşıyıp , teknelerini salma dahil yarı beline kadar toprağa gömmek ama izliyorum hala bir fazla halat bağlamaya ve demir atmaya çalışanlar var.  :( 
  • IP logged

n

nuri_kongur

#22: 10 Eylül 2017, 03:24:10
Öcal reis evet bir ısınma var ama ısınmanın sebebi salt sera gazı etkisi mi. Bir kaç sene discovery kanalında izlediğim bir belgesel , dünyanın manyetik kutuplarının da bu ısınmada ciddi payı olduğunu söyledi. O zamandan bu zamana üretim araçlarının ıslahı, ve atmosfere salınan gazların azaltılması ile ilgili bir çok konuşma, belgesel izledik. Yazılı basın da keza bol bol bahsetti. Ama nerede ise discoverydeki o program hariç hiç manyetik alan ile ilgili bir şey izlemedim , okumadım

• IP logged

• *
#23: 10 Eylül 2017, 03:50:21
O da neymiş Nuri reis   ???  İlk kez duydum , ben zaten elektronik ,manyetik filan özürlü bir adamım.  ::)

bilenler anlatır belki.
  • IP logged

n

nuri_kongur

#24: 10 Eylül 2017, 11:04:01
Benimde fazla anladığım yok Öcal reis, sadece gıybet ve husumet programları yerine belgesel ve spor programları izleme gayreti bizimkisi
Bizim pusulaların çalışmasını sağlayan manyetik kutuplardan bahsetti belgesel. O kutuplar ve doğaldır ki bizim pusulalar aslında tam olarak 0 dereceyi göstermiyormuş. Asıl gösterdiği yer bir kaç derece farklıymış. Bilim adamları kayaları incelerken , kaya içindeki demirin farklı çağlara göre farklı yönlerde olduğunu fark etmiş. Lavlar ile akan magmadaki demir parçacıkları soğurken aynen pusuladaki gibi kuzey yönüne göre soğurmuş. İncelemerde yönün bazen Güneyi de gösterdiğini fark etmiş bilim insanları. Sonra bakılmış ki meğer ise yerkürenin kutupları bizim farkedemeyeceğimiz uzun aralıklar ile yer değiştiriyor. Buna kutupların takla atması demişler.  Bu taklanın sonuçlanırken yani 0 dan 180 tam dönüşümü sırasında bir ara dönem var, ve işlerin ters gitmesi o zaman olurmuş.
Pusulaların tam 0'ı göstermediği zaten bilinirmiş ve her hangi bir deniz haritası basıldığında, o yıl kaymanın kaç derece olduğu haritanın altına yazılırmış. Kaptan ona göre hesap yaparmış.
Devam edecek...

• IP logged

n

nuri_kongur

#25: 10 Eylül 2017, 12:02:21
Bu değişimi izlemenin tarihe dayalı yönü binlerce yıllık aralıklar için taşlar iken, yakın zamana yönelik en iyi kaynak Britanya donanmasının seyir defter kayıtlarıymış. Britanya donanması kayıtları çok sağlam tutulurmuş. bizimkinin ne durumda olduğunun  analiz yapacak durumumuz maalesef yok. Geçmişe yönelik talan sırasında elimizden kurtulan bi piri reisin haritası var kamunun bildiği. Nasıl bulunduğunun hikayesini , yanlışım olabilir, İlber Ortaylı'dan okumuştum sanırım çok üzücü. Neyse. Britanya donanmasının kayıtlarına göre bu kutup kayması son yüz yıllarda nerede ise gözle görülecek kadar hızlanmış.
Eee ne yapalım değişsin demeden , kutupların bize faydası ne yokluğunda ne olura bakalım:
• Dünya daki kara ve su canlıların yön bulmada bu manyetik kutupları kullandığı düşünülmekte.
• Ozon tabakasının örtücülüğünü düzenleyen şey de yine manyetik kutuplar. Dünyadaki bu fırtınaların sebebi ozon tabakasındaki incelme ve radyo aktif ışınların yeterince süzülemesi kaynaklı çeşitli hastalıklar çıkmakta insan oğlunda. İklimsel karşılığı ise bazı yerler aşırı ısınmakta, ne kadar ısınırsa ve ısınan yüzey ne kadar geniş ise o kadar sıcak ve soğuk hava değişimi o kadar şiddetli olmakta. Yok elnino, yok irma diye vucut buluyor kendisine bu değişim.
• Yer yüzünde A noktasından B noktasına giden bütün deniz ve hava taşıtlarının pusulaya ihtiyacı var. Gelişen yeni teknolojiler ile dijital pusulalar da var ama onlar da GPS uydularına bağlı. Uydular kimin kontrolünde ise düdüğü o çalıyor. Bugün biz amatör kullanıcılar beleşe kullanıyoruz ama doğalı olduğu için hiç kullanmasak da olur. Doğalı ortadan kalksa ne oluru hepimiz az çok kestirebiliriz.
Devam edecek...

• IP logged

• *
#26: 10 Eylül 2017, 12:11:30
Ben de sadece belgesel ve militan parti komserlerini seyredip ibret almak için tartışma programlarını izliyorum artık.

Manyetik ya da Doğal sapma (Variation) biliyoruz  , uzun mesafelerde hesaba alırız pusula seyrinde.
  • IP logged

n

nuri_kongur

Irma Kasırgası
#27: 10 Eylül 2017, 12:16:44
Milyarlarca yıl yaşındaki gezegenimizde bu manyetik takla daha önce olmuş şimdi olsa ne olur diye bir soru aklımıza gelebilir. Bilimadamları da sormuş ve şöyle bir tahminde bulunmuşlar. Dünyanın daha önce bir kaç kez girdiği buzul çağının bir sebebi de bu manyetik taklanın gerçekleşmesi için gereken ara dönemdir. Yani 0 derecesi ile 180 derece arasındaki taklayı atma sırasında ozon tabakası kararsızlaştığı için dünyanın değişik yerlerinde devasa iklim değişiklikleri görülür ve ortaya çıkan kaostan buzul çağı meydana gelir. Bu buzul çağı hayvanları bir yerde toplar, bitki tohumlarını dondurur ve bir şekilde yaşamın devamı için tedbir alınmış olur. Daha sonra kutuplar yerine oturur ve dünya kaldığı yerden yaşama devam eder. Bu bir teori ama son derece makul bir teori. Doğrusunu Allah bilir.
Peki bize, bu coğrafyanın insanına yansıması ve etkisi ne bunun?
Konu bütünlüğü için onu bir sonraki gönderide yazayım.

• IP logged
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2017, 12:18:44 Gönderen: Nuri Kongur »

n

nuri_kongur

Irma Kasırgası
#28: 10 Eylül 2017, 12:36:25
Ozon tabakasındaki kararsızlığın sonucunda olağan dışı iklim olayları görülür. Kimi yerler çöle dönüşür, kimi yerler denize. Bu coğrafi değişiklikleri zaten biliyoruz bulunan fosillerden. Anadolu coğrafyası bu kararsızlıktan en az etkilenen coğrafyalardan birisi. Yani bizdeki yıkıcı etkisi diğer yerler kadar şiddetli değil. Evet işler kötüye gidecek ama yaşam en azından devam edecek gibi görünüyor. Bu bizim için bir artı. Yani yaşam tehlikesi diğer coğrafyalar kadar büyük değil. Bu kesintiye uğramamanın faydası sadece bizim canımızı kurtarması değil.
İzlediğim bir başka programda prof. İbrahim Adnan Saraçoğlu bitkilerin ve hayvanların zaman içinde tekamüle uğradığını ve bu değişim sırasında o bölgedeki bitkilerin ve hayvanların da insan yaşantısına uygun hale geldiğini söyledi. Anadolu coğrafyasına ait bitki ve hayvanlarının, buzul çağlarına girmediği için insan için daha uygun olduğunu söyledi. Bitkilerin ilaçların ham maddesi olduğunu hatırlamak işin önemini belirginleştirecektir. Hayvanlar için de öyle. Saraçoğluna göre diğer coğrafyalardaki insan yaşamına zararlı tehlikeli hayvan ve bitki sayısının bize göre fazla olmasının sebebi, o coğrafyaların girdikleri buzul çağları sebebi ile Anadolu coğrafyasından geri olmasıdır. Anadolu coğrafyasının iklim ve çevre sistemi görece diğer coğrafyalardan iyidir.
Konu bütünlüğünü sağlamak için biz Türklere etkisini başka bir yazıya saklıyorum. "Türkler" kavramını gen birliği olan kavmiyetçilik şeklinde değil, aynı düşünce iklimini paylaşan millet olarak kullandım.

• IP logged
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2017, 12:40:10 Gönderen: Nuri Kongur »

T
  • *
#29: 10 Eylül 2017, 12:39:41
  • IP logged

Yukarı git