Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Irma Kasırgası

T
  • *
Ynt: Irma Kasırgası
#30: 10 Eylül 2017, 12:52:05
Saraçoğluna göre diğer coğrafyalardaki insan yaşamına zararlı tehlikeli hayvan ve bitki sayısının bize göre fazla olmasının sebebi, o coğrafyaların girdikleri buzul çağları sebebi ile Anadolu coğrafyasından geri olmasıdır. Anadolu coğrafyasının iklim ve çevre sistemi görece diğer coğrafyalardan iyidir.

Buzul çağında yaşamın sürdüğü ve en az etkilenen alanın Bolu dağları ve çevresi olduğunu okumuştum bir yerlerde. O alanlarda kamp yaparken, dolaşırken hep bu düşünceler geçmişti aklımdan
  • IP logged

n

nuri_kongur

#31: 10 Eylül 2017, 13:00:16
http://heyamolahey.com/meteoroloji/kuzey-kutbu-sonun-baslangici/

Ben demiştim  ;D

Daha neler olacak neler  :(
Kaan reisim , yazıyı okudum. Sonuçlar kaçınılmaz olarak aynı, Anadolu coğrafyasının dünya için önemini sadece biz değil , geleceğini düşünen bütün milletler biliyor. Boşuna değil, elin Japonundan tut , Amerikanına kadar bilim adamları ülkemizde fink atıp, numuneler toplayıp duruyor.
Burada benim işaret ettiğim şey , iklim değişiminde olası sebepler arasında manyetik kutupların taklasına neredeyse hiç değinilmiyor. Evet beşeriyetin atmosfere saldığı gazlar buna bir etkendir, ama daha önceki buzul çağlarına beşeriyetin etkisi nedir? Bu tip çevrecilik anlayışı green peace gibi bir şey. Green Peace dünyada Amerika hariç her yerde boy gösterir. Ama Protestoları ve çıkardıkları gürültü, Amerikanın çıkardığı pisliği örtmek için kullanılan bir araç gibi. Diğer devletler KYTO'da Amerikadan bunun öcünü alır gibiler. Benim açımdan 40 katır mı 40 satır mı dayatması. Yanıtım ikiside değil.
Bu kadar hay huy arasında kaçınılmaz olan konuşulmuyor ama sanki dünyadaki askeri hareketlilik devletlerin bu tehlike karşısında geleceğe yönelik tedbirleri gibi.
Kişisel tedbirim, denize sıfır ev almam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

T
  • *
#32: 10 Eylül 2017, 13:14:13
Haklısınız.
Jeomanyetizma ve Paloemanyetizma ölçümleri, okyanus tabanı ve lav akıntıların yönleri takip edilerek yüzyıllar öncesinden oluşmuş manyetik kutupların değişimleri biliniyor.
Yine bir yerlerde okumuştum, son 5-600 yıldır bu alanın hızla değiştiği ve zayıfladığı anlatılıyordu. Malum bu dünyamızın etrafınısaran bir kalkan gibi. Şiddetinin azalması, bu kalkanın zayıflaması demek. Ki Atlantik okyanusunun güneyinde bir yerlerde bu etki tehlike arzedecek kadar belirginmiş. Bu çok kutupluluğa yol açacak ve şimdilerde yavaş yavaş etkilerini göremeye başlasakta orta-uzun vadede yok oluşa neden olabileceği konusunda hem fikirler. Dediğiniz gibi manyetik kutup hızla yer değiştiriyor ve "takla" atmasıda kaçınılmaz olacaktır.

Kişisel tedbirim, evim ya deniz üzerinde ve açıkta ya da bir dağın tepelerinde olmak.  :D
  • IP logged

• *
#33: 10 Eylül 2017, 13:18:17
Elimizi çabuk tutmaz isek ufak bir yelkenli ile dünya turu yalan olacak anladığım.  :'(
  • IP logged

T
  • *
#34: 10 Eylül 2017, 13:21:15
Elimizi çabuk tutmaz isek ufak bir yelkenli ile dünya turu yalan olacak anladığım.  :'(

Abi, manyetizmayı boşver, elini çabuk tutmazsan Kim Jong Un yatağın ters tarafından kalkacak, pasifik ve atlantik havai fişek gösterilerine sahne olacak, her şey yalan olacak.  ;D
  • IP logged

• *
#35: 10 Eylül 2017, 13:26:27

Abi, manyetizmayı boşver, elini çabuk tutmazsan Kim Jong Un yatağın ters tarafından kalkacak, pasifik ve atlantik havai fişek gösterilerine sahne olacak, her şey yalan olacak.  ;D

Ben ondan değil de ,diğer sarı saçlıdan daha çok korkuyorum.
Sanki Çin i çevirmek için , kontrollü bir yol verme politikası uyguluyor kolayca ezeceği bir adama.  ::)
  • IP logged

T
  • *
#36: 10 Eylül 2017, 13:32:07
Elbet altında bir sürü farklı politika var ama nereye gideceği belli olmaz, kediyi bile köşeye sıkıştırırsan aslan kesileceğini onlarda biliyordur.

Sözün özü, ilk fırsatta yola revan olmak gerek, ne sabaha çıkmaya senedimiz var, ne garantimiz.
  • IP logged

n

nuri_kongur

#37: 11 Eylül 2017, 01:38:28
Bu linkte yazar çeşitli grafikler ile konuyu anlatmış. Okurken dikkatimi çekti en çok Türkiye ve Amerika etkileniyor diye bir gafiğe bakarak akıl yürütmüş, ama İngilizce açıklamada kutupların kaç derece kaycağı ile ilgili malumat var, hava raporu haritası gibi görünen. Kırmızı çizgiler kuzeye doğru değişim kırmızı çizgiler ile, güneye doğru değişim mavi renkler ile bildirilmiş. Hiç değişim olmayacak yer ise yeşil ile belirtilmiş. Görüldüğü gibi Anadolunun neredeyse tamamı yeşil hat üzerinde. Bir diğer konu da değişim 1970 yılından bu yana çok hızlanmış.
O yıllardaki Nükleer bomba testleri yapan ülkelere bakmak lazım. Muhtemelen başımıza bu belaları o ülkeler sardı.
http://www.bluebox.bbs.tr/kutup-kaymasi-degisimi-son-durum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#38: 11 Eylül 2017, 03:17:19
Karayiplerde çok yer mahvoldu. :(

Florida ise;  İrma nın süratinin azalarak Küba civarında çok vakit kaybetmesi ve katagorisinin önce 3 e sonra 2 ye düşmesi ,ve yine şanslarına biraz batıya kayması sonucu direk bu kadar şiddetli darbe yemedi ama yine de tahmin edilenin % 40 ı kadar bir hasar alacak.

Kasırganın İngiliz Virjin adalarında ,korunaklı Nancy koyunda verdiği hasar  :'(

• IP logged

Yukarı git