Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.

n

nuri_kongur

Ynt: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.
#330: 10 Eylül 2017, 22:43:34

Beyrebucak eski yerleşim yeriymiş,

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

n

nuri_kongur

Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.
#331: 10 Eylül 2017, 22:49:35
Zamanınca bir arkadaşım vardı, tarihçi. Şehirlerin tarihine ilgi duyardı. Semt adlarına bakarak bazı yerlerin eskiden halk arasında nasıl tanındığından bahsetmişti bir iki kez. Mesela İzmitte Baç semti var. Osmanlı dönemi Türkçesinde vergi demekmiş baç. Hakikaten eskiden orada vergi dairesi varmış. Ben 20 sene önce geldim , o zamanlar yoktu adı hala var. Çeşmede eskiden yağhane ve kaveler diye herkesin bildiği iki durak vardı. Şimdi kimsenin bildiğini sanmam. Her iki durum o bölgede yaşayan insanlar hakkında kabaca fikir veriyor.

• IP logged
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2017, 22:51:24 Gönderen: Nuri Kongur »

• *
  • Donatan Temsilcileri
#332: 11 Eylül 2017, 09:22:34
Muzkent'in eski adı KICIK mış. Muhtemelen o arkadaşınız, bundan bir şey çıkartır, belki köy hakkında bir ipucu verebilirdi bizlere.
O köyün adı bir 10 sene kadar önce değiştiydi. Hani Ermenice, Rumca filan olsa, asimilasyon amaçlı adı değiştirildi diyeceğim, rasyonel bir yere-doğru bulmasam da- koyacağım. Gerekçe çok muz üretilmesiymiş. Oysa zaten Alanya'dan ta Aydıncık'a belki muzdan başka bir şey üretilmez.

Bu çağın fırtınası derken tam da bunu söylüyorum. Çok değerli bir tartışma yukarıdakiler, köklü bir akıl yürtümeye dayanıyor. Öte yandan bu çağın aklı, bana kalırsa, daha önceki dönemleri yıkacak kadar acımasız. O nedenle pek çoğumuz denizlerde olup bitenleri anlamakta güçlük çekiyoruz. Her bir düşünüşümüz, akıl yürütmemiz, olan biteni açıklamaya yetmiyor. Bizler de ilginç bir şekilde görgü kuralları üzerinden bir şeyler söylemeye çalışıyoruz. Öyle olunca da çuvallıyoruz tabii.

Tiryaki eğer bundan 50 yıl önce sarkan usutrmaçalarla limana girseydi, muhtemel mesela eğer biz kıyıda onu izliyorsak, şakalaşır, güler, 'bu da hep böyle' derdik. Onun yaşam biçimini bir şekilde yermeden kabullenirdik. Bunu onun öznelliği ile rasyonalize ederdik. Çünkü bilirdik ki,  Tiryaki, denize ait her şeyde, denize ve denzcilere, saygılı ve iyi bir denizci.

Ama şimdi, bu durum öyle değil. Çünkü birden bire, bu öznel durum, genel bir durum haline geldi. Usturmaça yalnızca bir örnek. Buraya hapsetmeden söylüyorum, usturmaçaları sarkan bir tekne, artık bize denize, insanlara saygısı olmayan, deniz adabından bîhaber insanları işaret ediyor.

Tıpkı Muzkent gibi; tarihi olmayan, uydurulmuş, benzetilmiş, kendisi olmayan bir yer/insanlar.

Buraya özel olarak bakmamız gerekir diye düşünüyorum.

• IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

n

nuri_kongur

Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.
#333: 11 Eylül 2017, 11:00:24
Valla Bülent reis, modern ne demek belki bi bakmak lazım.
Modern kelime anlamıyla "yeni" demek.  O halde soru şu:
Bir kişi eskiyen ayakkabısının yerine "yeni" bir ayakkabı alır. Bu durumda o kişi modern bir ayakkabı mı almış olur?

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#334: 11 Eylül 2017, 11:01:22
Gol!
Tam burası bence de.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#335: 11 Eylül 2017, 11:04:59
Muzkent'in eski adı KICIK mış. Muhtemelen o arkadaşınız, bundan bir şey çıkartır, belki köy hakkında bir ipucu verebilirdi bizlere.
O köyün adı bir 10 sene kadar önce değiştiydi. Hani Ermenice, Rumca filan olsa, asimilasyon amaçlı adı değiştirildi diyeceğim, rasyonel bir yere-doğru bulmasam da- koyacağım. Gerekçe çok muz üretilmesiymiş. Oysa zaten Alanya'dan ta Aydıncık'a belki muzdan başka bir şey üretilmez.

Hemen araya sıkıştırmak istedim:

http://www.kitapyurdu.com/kitap/turkiye-de-tarihsel-adlar/7313.html
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

n

nuri_kongur

#336: 11 Eylül 2017, 12:35:02
Valla Bülent reis, modern ne demek belki bi bakmak lazım.
Modern kelime anlamıyla "yeni" demek.  O halde soru şu:
Bir kişi eskiyen ayakkabısının yerine "yeni" bir ayakkabı alır. Bu durumda o kişi modern bir ayakkabı mı almış olur?

Modern kelimesi , aslında daha önce görülmemiş yeni demektir.  Hal böyle iken, Muzkent modern sıfatını layık bir ad.
Sorun Modern de mi , modernin içinde hiç olmadığı halde, kavramın içine katılan "iyi" anlamında mı? Yani bir kişiye" ne kadar modern" dediğimizde dinleyenlerden "hımm çok iyiymiş demekki" diyenler birilerinin zokasını yutmuş durumdadır.

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#337: 11 Eylül 2017, 14:37:13
Ama tabii burada modern sözcüğünün günlük dildeki anlamı ile düşünce tarihindeki anlamını karıştırmamak da gerekli.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#338: 11 Eylül 2017, 18:12:45
Yanlış anlama ihtimaline karşı düzeltme; Sizi teyit etmek, güçlendirmek için yazdıydım. Sonra okuyunca, sanki tersiymiş gibi anlaşılabileceğini gördüm.
  • IP logged

n

nuri_kongur

#339: 11 Eylül 2017, 20:57:47
Ben okumuştum zaten, yanlış anlaşılacak bir durum yoktu aslında. Şöyle bir öneride bulunacaktım belagati korumak için: mekan, kişi ve zaman birliği. Buradaki konuya göre yazıyorum ,mekan olarak Türkiye, kişi -kavramı uygulayan ve veya teorisini geliştirenler, zaman bu çağ. Bir vaka üzerine konuşmayı şöyle örneklendireyim. Çocukluğumda okuduğum bir kitapta, Gazi Mustafa Kemal bir gün bir müzik meclisinde bize çok sesli müzik lazım demiş. Bir sonraki mecliste bir bakmış bir sürü bağlama! Bu ne diye sormuş, oradakiler de paşam çok sesli müzik demiştiniz ya demişler. Vaka üzerinden konuşmak bir çok problemi ortaya çıkmadan çözüyor. 

• IP logged

B

Burak Doneray

#340: 11 Eylül 2017, 21:22:11
Modern bir insan denince aklımıza gelenekçi veya yenilikçi mi gelmesi lazım Benim aklıma öyle gelmiyor Yaşadığı yere değer katan güzelleştiren ve olanaklarına şartlarına iklimine uygun,saygılı ve uyumlu yaşayan anlamı geliyor.

Modern bir yer denincede içinde açık fikirli saygılı insanların yaşadığı tertemiz bir yer aklıma geliyor .

Benim aklıma bunlar geliyor yeni bir ayakkabı alırsanız buna modern demezsiniz Moda diyebilirsiniz oda bana o zamanın zevkine uygun yani çoğu insanın zevkine beğenisine hitap eden bir model olduğunu düşündürür.

Zaten moda insanın üstüne yapışanı değil yakışanı giymesidir.
  • IP logged

• *
    • instagram
#341: 11 Eylül 2017, 21:30:17
Modern Hayat: Sosyal medya, forum
Deniz: Ortak Aşk
Amatör denizcilik: iki farklı hayat, iki farklı karakterde, iki başka adamı iki gün ortak aşkları için aynı dilde konuşturan ve iki gün boyunca 30 m2'de keyifle bir araya getiren şey...

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

n

nuri_kongur

#342: 11 Eylül 2017, 21:31:40
Ben okumuştum zaten, yanlış anlaşılacak bir durum yoktu aslında.

Mini düzeltme , okumamışım

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#343: 11 Eylül 2017, 21:44:54
Amatör denizcilik: iki farklı hayat, iki farklı karakterde, iki başka adamı iki gün ortak aşkları için aynı dilde konuşturan ve iki gün boyunca 30 m2'de keyifle bir araya getiren şey...

Birde 18m2 de üç kişi bir araya gelenler var. :)
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • instagram
#344: 11 Eylül 2017, 23:36:13

Birde 18m2 de üç kişi bir araya gelenler var. :)
Seven 3'e 5'e bakmıyor Ahmet reisim..

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

Yukarı git