Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Güneş panelleri hakkında bilmek isteyecekleriniz.

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Herkese tekrar merhaba! :)
Hoşgeldin beşgittin niye geldin niye gittin muhabbetine girmeden hemen teknik konuya girmek isterim.

Öcal abinin paylaştığı bu yazı oldukça sade, anlaşılır ve faydalı bir yazı olmuş.
Yazarı Tezmar'dan Ömer SİLE'yi kutluyorum.

Belki PDF dosyayı açıp okumaya üşenenler olur, zor gelir vb. diye çok önemli gördüğüm bir kısmı buraya yazı olarak aktarmak istedim.
Ne yazık ki çoğu tekne sahibi bu güneş paneli / akü işlerinde doğru hesap kitap yapmadan, biraz göz kararı, biraz imkanlar neticesinde bazı yatırımlar yapıyor ve sonuç bazen memnun edici olmuyor.

Bu işin püf noktası hesap kitap.
"Ne kadar tüketiyorum, bu tüketimi ne araç ile ne sürede yerine koyuyorum" diye ciddi bir hesap yapmadan yapılan akü ve güneş paneli yatırımlarına üzülüyorum.

yazıda aşağıdaki tüketim bilanço tablosu paylaşılmış;

ve altında şöyle anlaşılır bir açıklama yazılmış;
"Altta Üretim toplamı olarak teknenin motorunun üzerinde bulunan alternatörün üretim
değeri (varsayılan 80A)referans alınmıştır. Ancak hesaplanan bu değer akü bankının
büyüklüğü (Ah), motorun çalıştırıldığı anda akülerin voltaj değeri ve birçok diğer faktör
çerçevesinde farklılık gösterecektir. Motor üzerindeki alternatörün ürettiği enerjinin
tamamının aküler de depolanamayacağı ayrıca öngörülmelidir.

Tabloda görüldüğü üzere örnek tekne de günlük ortalama 2 saatlik motor seyri ile üretilen
enerji / tüketilen enerji arasındaki fark - 1.476 Watt/h olarak hesaplanmıştır.
Bu durumda
enerji açığı akülerde depolanmış olan enerji ile karşılanmıştır. Ortalama büyüklükte bir akü
grubu (bankı) ile bu açık 2-3 gün süre ile karşılanabilecek ve sonrasında aküler düşük voltaj
alarmı vermeye başlayacaktır.

Seyir yapılmadığı (motor veya jeneratör çalıştırılmadığı) /sahil elektriği alınmadığı
durumlarda ise aküler çok daha kısa zamanda enerjisiz kalacaktır.

Örnek teknede söz konusu açığın karşılanması için gerekecek olan toplam panel kapasitesi
1,476 / 5 (ortalama günlük şarj saati) = 300 Wp ‘tir
. Yani teknedeki yer durumuna göre, 3
adet 100Wp veya 6 adet 50Wp ya da 4adet 80Wp panel seçilebilir. Bu panellerin üreteceği
elektrik enerjisi teknenin enerji açığını karşılayacağından dolayı enerji açığı problemi
çözülmüş olacaktır.

Ancak günde ortalama 2 saat motor seyri yapılmadığı veya sahil elektriği alınmadığı
hallerde yukarıda hesaplanan panel miktarının yaklaşık iki katı panel kullanımı
gerekecektir
.

Hiçbir elektrik üretim kaynağı veya sahil desteği kullanmadan tüm tüketimi panellerden
karşılamayı planlarsak 3,396 / 5 = 680 Watt(p) toplam gücünde panel montajı yapmamız
gerekmektedir. 7 adet 100Wp veya 8 adet 90Wp panel kullanmamız halinde tekne tüm
enerji gereksinimini güneş panellerinden elde etmiş olacaktır.

Elbette bu hesaplamalar çok daha detaylı yapılmaktadır. Bu tür hesapları etkileyecek
onlarca parametre vardır. Mevsimsel ortalamalar, panel montaj açıları, teknenin değişken
pozisyonları sonucu değişen ışın alma açıları, hava sıcaklıkları, tesisat ve çevirim kayıpları,
kablo kesitleri, akü kapasiteleri ve kondisyonları sonucu değiştirebilecek ciddi etkenlerdir.
Ancak yukarıda açıklanan hesaplamalar yaklaşık bir hesaplama yapmaya imkan verecektir.
"

Bu önemli duruma dikkatinizi çeker ve bu vesile ile herkeslere selam eder, gözlerinizden öperim.. :)
  • IP logged
><(((º>

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ben, giden gitmeyen, kalan kalmayan, yazan yazmayan  alayınızın gözlerinden öperim.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Saç şekli değişmiş. :)
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
Hğşgeldin Özgür , tam zamanında geldin beni kurtardın kendi çapında Abdurrahman Çelebi olmaya çalışmaktan. Birisi elektronikten soru soracak diye korkuyordum. :)
Teşekkürler yazıyı ele aldığın için ,saç stilin de yakışmış bu arada.  8)
  • IP logged

• *
  • YAZDIKLARIMA O KADAR ÖNEM VERMEYİN.İHTİYAR İŞTE !!
Yahu resim kendisinin değil ki. :)
  • IP logged

• *

Abi şahsen tanıyoruz kendisini , şakalaşıyoruz. :)
  • IP logged

• *
Bruce Willis Özgür reisin forum üyeliğini hackleyerek forumumuza girmiş bulunmaktadır.
Üstelik elektronik bilgisini bile hacklediği düşünülmektedir.

Yakın bir gelecekte 1972 Münih olimpiyatları 800 mt. Dünya şampiyonu ŞAPKALI ATLET
Amerikalı Dave Wattle'nin de Can hocanın üyeliğini hacklemesi hasretle beklenmektedir.

Hadi yahu daha fazla bekletmeyin.Özlettiniz gerçekten. :)  8-)  C:-)
Sevgiler
  • IP logged
Her hata bir ders, ne hata biter ne de ders.(Mevlanadan denizcilere)

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Nası değil!? Aynı ben işte yaa.. :)

Şükredin üniversitede omuzlara kadar saçlı foto koymadım.. bu yine benziyo sayılır.. :D
  • IP logged
><(((º>

S

Servet

Benim yaş kusagım iyi bilir..
Ufak naylon top bile zor bulunurdu cocuklugumuz da..
(bulunurdu da,10-15 cocuk alıp maç yapmaya ekonomik gücümüz yetmezdi.)
Her mahallede bir varsıl cocuk olurdu,ve hepsinin de babalarının aldıgı bir meşin topu olur du..
Meşin top deyip gecmeyin,amatör kuluplerde bile olmazdı o dönem,degil mahalle arası veletlerin de :)dikişli ,içten siboplu,şişirmek için garajlara giderdik,nefes,mefes yetmezdi.
İşte bu varsıl cocuklar da genellikle kötü topculardı,toplarının hatırına kadroya alınan..
Ama onlar hep santrafor oynamak isterlerdi,takım maglup durumdayken gözlerinin,toplarının yaşına bakılmaz daha iyi oynayanlarla degiştirirdik..
Ama onlar ne yaparlardı? Toplarını alıp gider,maçı yarı da keserlerdi..
Cocuklugum geldi aklıma,kimse de bunu bir gönderme olarak algılamasın.!
  • IP logged

• *
Bir soru...
Güneş panelinin performansından şüphe ediyordum. Ölçümleri yaptım. Çıktılar şöyle:
Panel çıkışında voltaj: 14 V
İçeride regülatör girişimde voltaj :12. 6 V
Regülatör çıkışında : 12.4 V

Bu veriler normal olamaz.
Sorun galiba panellerde...
Yorumlarınızı rica edebilir miyim?
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
Bir soru...
Güneş panelinin performansından şüphe ediyordum. Ölçümleri yaptım. Çıktılar şöyle:
Panel çıkışında voltaj: 14 V
İçeride regülatör girişimde voltaj :12. 6 V

Regülatör çıkışında : 12.4 V

Bu veriler normal olamaz.
Sorun galiba panellerde...
Yorumlarınızı rica edebilir miyim?
14 volttan neden 12.4 volta iniyor? Ha birde şu var ölçümü nasıl yaptınız yani kablolar yerine takılı ve regülatör çalışırken mi ölçtünüz?
  • IP logged

• *
Regülatöre kadar yaklaşık 10 metre kablo ile gidiyor.
Kablo çapı önemli biliyorum. Ama kablo üzerinde çapı okuyamıyorum. 1.açıktaki yazılar silinmiş, 2. gördüğüm hangi sayı kesiti ifade ediyor onu bilmiyorum.
  • IP logged

• *
Bu ölçüm tespitlerini yaparken akülere kaç amper akım gidiyordu?
  • IP logged

• *
Regülatöre giren akım 0.28, çıkan 0,25
  • IP logged

Yukarı git