Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2022 Hava Durumun ve Tahminlerimiz

• *
  • Donatan Temsilcileri
2022 Hava Durumun ve Tahminlerimiz
#45: 28 Mart 2022, 13:53:56
Bu başlık iyi havayı da kötü havayı da haber verse forumda en severek takip ettiğim yerlerden birisi. Sadece tahmin yapmayıp ara ara ders gibi iletiler oluyor. Bugün iş arasında Kadıköy'de beş on dakika vaktim oldu ve bir kitapçıya girdim. Yeni çıkanlar arasında aşağıda fotoğrafını paylaştığım "Deniz Meteorolojisi" kitabını gördüm. Yazarları Profesör Mustafa Sarı ve Profesör Miktad Kadıoğlu. Ayak üstü inceleyince çok hoşuma gitti. En temel meteoroloji bilgilerinden başlayıp denizdeki hava olaylarını ayrıntılı ve akıcı anlatmışlar. Küresel ısınmanın etkilerinden de bahsediyor. Bir sayfasında rüzgarın değişiminin saat yönünün tersine doğru olması durumunda kötü havanın geldiğine işaret ettiği yazıyordu. Bunu ilk Ahmet'ten öğrenmiştim. Kitabı karıştırırken aklıma Suat, Ahmet , Akın Reisler ve bu başlık geldi.  Sağolsunlar bizim profesörlerin meteoroloji bilgilerimize katkıları çok fazla...
Beklediğim telefon gelince kitapçıdan apar topar çıkmak zorunda kaldım. Bu kitabı haftasonu alacağım. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Bende alayım , teşekkürler
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#46: 18 Nisan 2022, 22:29:33
Dostlar bu gün tam Rûmî Takvime göre  05 Nisan 1438  yani Abrulun 5 ini yapıyor,  yok böyle bir soğuk, az daha zorlasa kar yağacak. Bu vesile ile Tan Kaan'ın konuya dair eski iletisini paylaşayım, hatırlatma olsun.

APRIL BEŞİ: 18 NİSAN

Rumi Takvim' in beşine rastlayan bu günde ' Camız Kıran Fırtınası ' olur. Bu sebepten hayvanlar ahırdan dışarı çıkarılmaz. Halk arasında ' Kork aprılın beşinden, camızı ayırır eşinden hele hele on beşinden ' sözleri ile bu günün tehlikesi belirtilir. Bu en önemli sayılı günde kar yağabilir. Keskin poyraz eser, dolu yağarsa yeni uyanmaya başlayan ağaçları soğuk alır. Özellikle kayısı, badem ve kiraz çok etkilenir.

Yine halk arasında;

"Aprıl apışır dudak yere yapışır"' veya "Aprıl beşinde tohum ya elde olmalı yada yerde olmalı" derler. Çünkü önceden ekilmiş ve filizlenmişse muhakkak soğuk alır.

APRIL BEŞİNİN BEŞİ: 18-23 NİSAN

Fırtına olursa da Aprıl beşi kadar zarar vermez. Bir ölçüde soğuk yapabilir. Hatta kar yağabilir.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#47: 24 Ağustos 2022, 23:11:54
Bu gün İstanbul'da çok elektrikli bir hava var, denizde olanlara selamet dilerim, çok dikkatli olmalılar.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#48: 29 Ağustos 2022, 10:58:58
2022 Yılı hava açısından çok enterasan bir oluyor
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#49: 30 Ağustos 2022, 15:15:14
2022 Yılı hava açısından çok enterasan bir oluyor

Gerçekten ilginç bir yıl oluyor .Bakalım kış erken mi gelecek
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#50: 28 Ekim 2022, 21:33:46
Balık fırtınası tam zamanında yapıyor.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#51: 29 Ekim 2022, 09:36:39
Ahmet,
Piri Reis'in böyle bir sözü var değil mi kandırmıyorsun bizi?

"Her ne vakit Balık Fortunayile  ķible cānibine gitdükden soŋra… itimat üle bahire çukula"
  • IP logged
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2022, 09:41:46 Gönderen: Mücahit Karabaş »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#52: 30 Ekim 2022, 21:33:11
Ahmet,
Piri Reis'in böyle bir sözü var değil mi kandırmıyorsun bizi?

"Her ne vakit Balık Fortunayile  ķible cānibine gitdükden soŋra… itimat üle bahire çukula"

Alemsin Mücahit Reis.  Bu sözü bilmiyordum ama benim daha önceki iletilerde yazdığım bir şey. Şöyleki balık fırtınası ile palamut güneye olan göçüne hız verir . Tüm göçmen balıklar birbirlerini kovalayarak Karadenizin bereketli sularından güneye göç etmeye başlarlar. Palamutu da 15 kasımda torik ve çinekop takip eder. Haliylen balık fırtınasından bir hafta on gün kadar sonra Kasım fırtınası ardından pastırma sıcakları gelir. Sonrasında denize çıkmak temkinli olmayı gerektirir. Tabi günümüz şartlarında teknolojisinde ve tahmin sistemlerinde bu kadar önem arz etmese de geçmişte büyük önem arzedermiş.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#53: 31 Ekim 2022, 09:38:25
Alemsin Mücahit Reis.  Bu sözü bilmiyordum ama benim daha önceki iletilerde yazdığım bir şey. Şöyleki balık fırtınası ile palamut güneye olan göçüne hız verir . Tüm göçmen balıklar birbirlerini kovalayarak Karadenizin bereketli sularından güneye göç etmeye başlarlar. Palamutu da 15 kasımda torik ve çinekop takip eder. Haliylen balık fırtınasından bir hafta on gün kadar sonra Kasım fırtınası ardından pastırma sıcakları gelir. Sonrasında denize çıkmak temkinli olmayı gerektirir. Tabi günümüz şartlarında teknolojisinde ve tahmin sistemlerinde bu kadar önem arz etmese de geçmişte büyük önem arzedermiş.

Tamda dediğin gibi oldu , ekim ayının ilk haftası sonrası tam pastırma yazı yaptı .Bu sene kış sert olacak gibi
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#54: 11 Aralık 2022, 20:43:13
Tarihe not düşelim 10/11 Kasım 2022 Ege ve Marmara'da hatırı sayılır bir lodos fırtınası gerçekleşti , şu sıralarda epeyce yavaşladı. Umarım lodosa açık limanlarda olanlar sorun yaşamamışlardır.
  • IP logged

Yukarı git