Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2021 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
Ynt: 2021 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#30: 26 Ocak 2021, 00:16:18
Mgm uyarıları.
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#31: 26 Ocak 2021, 10:41:53
Sağol Akın kaptan .Bugünkü lodos Göceğe bile giriyordu etkisiz kaldı . Ege’de ne yaptı bilmiyorum Salı ,çarşamba ,perşembede etkisi var gibi gözüküyordu sabah umarım yapmaz daha fazlasını .Kuzeyde Çanakkale baya sertmiş bugün diye haber geldi.Çeşme’de sert diye Serkan bildirdi. Tekrar teşekkürler.

Dün Manal koyunda Ören sitesi karşısı köpük köpüktü. Şimdiye kadar pek görmemiştim.
  • IP logged
DeDe

• *
#32: 26 Ocak 2021, 10:44:01
Değerli kaptanlar,
Mutlaka bilenler vardır ama Marmaris belediyesinin web sitesinde (marmaris.bel.tr) kameralardan ilçenin
Çeşitli yerlerini canlı olarak izlemek mümkün . Örneğin Bozburun, İçmeler, şehir merkezi gibi.
Tekneleri Marmaris’te olanlara en azından anlık yağış ve rüzgar durumu hakkında fikir verebilir.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#33: 26 Ocak 2021, 21:15:08
Ayandon’mu bu gelen Ahmet

Evet Kasım 82 -84 üç gün önce üç gün sonra. Tam da Ayandonun ta kendisi. Hem de her zaman olduğu gibi güneyden şişip kuzeye atlıyor. Ani ısınma ani soğuma ve peşinden yükseklere kar. Uygun ortam olsa her yere kar.

Bu arada bu gün Kasım 80 , bizim yasaklar başladı.
80   de saklan
90   da toplan
100 de yüz
  • IP logged
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2021, 22:52:33 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#34: 26 Ocak 2021, 21:28:14
Ahmet ben bunları bimezdim. Sayende öğrendiklerimle ben de denize çıkmıyorum.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#35: 26 Ocak 2021, 21:47:08
Ahmet ben bunları bimezdim. Sayende öğrendiklerimle ben de denize çıkmıyorum.
Sadece 20 gün abi, güzel bir ritüel. Birlikte geleneği devam ettiriyoruz işte. Teşekkürler.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#36: 26 Ocak 2021, 23:44:22
Ayandon Fırtınası derken; buna dair yöresel bir ezgi de var.

Ayandon’dan ay doğdu
Ben sandım sabah oldu
İstifan’ın önünde
Oğlum Sabri kayboldu

Denizde kum kaynıyor
Sabri’m yelken bağlıyor
Oturmuş güverteye
Gencim diye ağlıyor

Beklerim gelir diye
Dalgalar erir diye
Güneş doğdu gün battı
Nerdesin yavrum yine

Kaynak Kişi:Turan Gökmenoğlu
  • IP logged

• *
#37: 26 Ocak 2021, 23:54:10
Hikayeyi de yaz o zaman.Merak ederiz.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#38: 27 Ocak 2021, 00:09:16
Hikayeyi de yaz o zaman.Merak ederiz.

Hikayesi şöyle nakledilmiş.

"Ayandon'a (Türkeli) bağlı Gündoğdu köyü Kirtoz mahallesinde yaşayan ve evlilik hazırlıkları yapan Sabri adında genç, yelkenli bir gemiye atlayıp, Ayancık ilçesine düğün alışverişine gider. Dönüşte denizde bir fırtına çıkar ve İstefan limanına sığınmaya çalışır. Ancak bir türlü yetişemez ve denizde kaybolup gider. Günlerce Kirtoz kıyılarında oğlu Sabri'yi bekleyen annesi, sonunda bu ağıtı yakar.

Dilden dile dolaşarak bu günlere gelen bu türkü, yerel sanatçılar tarafından değerlendirilerek, okunabilir, Türkeli için dinlenilen ilk türkü unvanı kazanabilir.

Kaynak: Turan Gökmenoğlu
"

Birde bu ağıtı seslendiren olmuş şu şekilde;

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#39: 27 Ocak 2021, 09:06:40
Ahmet abi teşekkürler ,
  • IP logged

• *
#40: 27 Ocak 2021, 11:18:50
Dün gece marmaris netsel marinadan hortum geçmiş.E ve F pontonlar ve karadaki tekneler hasar görmüş. Anlık 71 knot ölçülmüş. Kaan Erdem kaptanımız teknesinin tentesi hasar görmüş.  Geçmiş olsun Kaan kaptanım. .
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#41: 27 Ocak 2021, 13:11:12
İlginçtir, benin Rüzgar Kaç Esiyor uygulamasındaki meteoroloji istasyonları son 2 gün içinde Marmaris İnceburun istasyonunda 25-30kt üstünde pek bir değer kaydetmemiş, belki çok lokal oluştu rüzarlar (hortum gibi) ya da istasyon doğru çalışmıyor.

Fethiye İblisburnu İstasyonu verileri aşağıda, hayatımda gördüğüm en yüksek değerler kaydedilmiş! :O
  • IP logged
><(((º>

• *
#42: 27 Ocak 2021, 23:05:34
Bence Alanya feneri ölçüm istasyou bozuk. Sıfır hava gösteriyor an itibarı ile :)
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#43: 28 Ocak 2021, 22:46:33
Bence Alanya feneri ölçüm istasyou bozuk. Sıfır hava gösteriyor an itibarı ile :)
Evet, 3dk önceki ölçüm de sıfır görünüyor.

İstasyonlar bazen devredışına çıkıyor veya hatalı ölçüm yayınlıyor ve MGM'de bunu haber verebileceğimiz, ihbar yapacağımız bir iletişim kanalı yok ne yazık ki.

Bu sistemi kuran, altyapısını hazırlayan kişinin email adresini buldum (eski mgm sunum dosyalarını tek tek taradım), mesaj yazdım, tık yok.

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

• *
#44: 29 Ocak 2021, 04:47:58
Dün gece marmaris netsel marinadan hortum geçmiş.E ve F pontonlar ve karadaki tekneler hasar görmüş. Anlık 71 knot ölçülmüş. Kaan Erdem kaptanımız teknesinin tentesi hasar görmüş.  Geçmiş olsun Kaan kaptanım. .

Zafer reisim teşekkürler.Doğrusu denizde 57 knot havayı yaşamış biri olarak böyle bir şey görmedim yaşamadım.Anladım ki doğa karşısında koca bir hiçiz.
Yan komşum Amerikalı 71 knot olçmüş.Marmaris belediyesi 130 km/h rapor etti. Neye uğradığımızı şaşırdık.
Bizde evet bir tente hasarı ve eğilen 2 puntel var.Ama komşu teknelerde bimini sprey hood uçan kopan güneş panelleri gibi hasarlar var.
Enteresan olanı sadece E pontonunda çok F pontonunda 1 tekne etkilendi ki F deki tekne bir yan gövdeleri katlanan bir trimarandı ve yaklaşık denize 70 derece civarı bir açı ile duruyor ve direği de yandaki motor yatın üzerine uzanmıştı.Bizim pontonda iki adet 40 feet  civarı iki teknenin gurcataları birbirine geçmiş idi.
Kısacası tek bir hat üzerinde ilerleyen bir hava akımı: öyleki bizim hattın sonunda çekekte karadaki bir 72 feet teknenin başı zeminde kıçı havada idi.
Tekrarını yaşamayalım diyeceğim ama sanırım ufak ufak kendimizi bu yeni meteorolojik olaylar silsilesine alıştırmamız gerekecek.
  • IP logged
Saygı, Sevgi ve Selametle. Netsel Marina - Marmaris Dimple Y/Y

Yukarı git