Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2021 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
Ynt: 2021 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#120: 02 Ağustos 2021, 22:39:02
Vatanın ciğerleri yanarken ne yazılır ne söylenir.Temennimiz  bunalticı ve sıcak havaların biran önce normallere dönmesi.Uzun vade tahminlerde 7 Agustos itibariyle bu bunalticı sıcaklar son bulacak gibi.insallah bu yağişlardan güney kesimlerde faydalanır ve yangınlara faydası olur. Şu an görünen ve tahmin edilen Avrupa ve Balkanlarda bize inmesi muhtemel ekstrem bir yağış ve hava olayları var gibi. Nereleri ne kadar etkiler kestirmek güç , lakin 7 ağustostan sonra meteorolojik hadiseleri takip edelim derim. Selametle...
  • IP logged
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2021, 09:44:27 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#121: 09 Ağustos 2021, 13:26:40
Sanırım kızılerik fırtınasıydı bu, normalde temmuzun son haftasından itibaren yapıyordu. Çünkü bu mevsimde batılı ve karayelden tek hava olayı. Karadenizi Karayel İstanbul'u batı karayel den etkiledi. ama yağışı içerilere oldu.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#122: 09 Ağustos 2021, 19:50:02
Sistem karadenizi etkiledi özellikle sinop ve dogusu lakin yarin ve carsamba günü batı karadeniz.sistem 16 17 sine kadar etkili olacak gibi biz beya serinledik.
  • IP logged

• *
#123: 09 Ağustos 2021, 19:56:40
Amerikan modeli gfs  13 14 Agustos karadeniz acıklarında tiropikal siklon ön görmüş hic sahit olmadim bakalim gercekleşecekmi karaya cikacakmı enteresan.yönü nereye olacak veya kaybolucakmı.malum karadeniz su sıcaklığı cok yüksek.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#124: 10 Ağustos 2021, 12:47:30
Amerikan modeli gfs  13 14 Agustos karadeniz acıklarında tiropikal siklon ön görmüş hic sahit olmadim bakalim gercekleşecekmi karaya cikacakmı enteresan.yönü nereye olacak veya kaybolucakmı.malum karadeniz su sıcaklığı cok yüksek.

Evet çok enteresan Marmara 'da da su sıcaklığı çok yüksek. Takip edelim bakalım, muhtemelen kaybolacaktır.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#125: 11 Ağustos 2021, 14:57:25
Akın Reis, İnebolu'yu sağlam vurdu bu hava neredeyse  tam üzerinde ve hala dağılmadı.
Üçüncü resimdeki denize yayılan koyu renkli su selin boyutunu birazcık olsun gösteriyor.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#126: 11 Ağustos 2021, 15:09:19
Çok şiddetli gelmiş haberlerde gördüm , ayın 13-14 gelecek olan bakalım nasıl bir etki yapacak
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#127: 11 Ağustos 2021, 16:25:40
Çok şiddetli gelmiş haberlerde gördüm , ayın 13-14 gelecek olan bakalım nasıl bir etki yapacak

Durum gerçekten kötü, yıllar sonra Kızılerik fırtınasını bu kadar şiddetli yapıyor.
  • IP logged

• *
#128: 11 Ağustos 2021, 19:04:45
Ahmet durumlar cok vahim bartın sinop arası iki gündür felaketi yasıyor.bircok ilce ve köyler su altında.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#129: 12 Ağustos 2021, 07:49:19
Herkese çok geçmiş olsun
  • IP logged

• *
#130: 12 Ağustos 2021, 12:35:14
Çok geçmiş olsun, durum gerçekten vahim, umarım yaraları çabuk sarılır.
Nerdeyse dere üzerinden bağlantılı tüm köylere ulaşım yok, köprüler tahrip olmuş durumda, ki maalesef çoğu köyümüz bu şeklide.
  • IP logged

• *
#131: 13 Ağustos 2021, 23:19:54

Dün ve bu gece gördüklerime inanamadım.Gerçekten çok büyük bir afet.Umarım hala kayıp gözüken o 300 kişiden sağ olduklarına dair haber gelir.Yıllar evvel 400 mt. genişliğe sahip dere yatağını ıslah ediyoruz diyip 50 mt. e düşürüp kenarlarına üstelik ıslak zemin olmasına rağmen 8 kat müsaade veren bu belediyecilik zihniyeti  hala değişmeyecek mi.Buraya daire yapan müteahit kadar alanların da suçu yok mu?.İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?Bu ülke hiç adam olmayacak sanırım,umudum kalmadı artık. :(
  • IP logged
Her hata bir ders, ne hata biter ne de ders.(Mevlanadan denizcilere)

• *
  • Selamlar
#132: 14 Ağustos 2021, 00:04:03
Çok üzücü ama yine doğanın doğal giderleri bloke edilmiş ve bu facia yaşanmış. Artık ciddi tepki koymanın zamanı gelmiş ama benim hiç umudum yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#133: 18 Ağustos 2021, 13:06:02
Kuzey ege ve marmara geçişinde olanlar, yarın biraz dikkat etmeliler. Havanın epeyce yükseleceği öngörülüyor.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
2021 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#134: 03 Eylül 2021, 09:15:42
Daha önceki yıllara dair olan başlıklarda bu yorumu yapmıştım ama bir kez daha paylaşayım. Şimdi efendim bahse konu fırtına takvimine göre 31 Ağustos , 01 Eylül, 02 Eylül gibi tarihlere denk gelen kimine göre Mihrican, kimine göre Mercan kimine göre de Bıldırcın geçimi fırtınası adı verilen  bir fırtına var. Bana göre bunların hepsi aynı fırtına . Bu fırtınayı bazı seneler yapmaz örneğin geçen sene yapmadı. Bu fırtınayı yapmadığı zaman sonbahar geç geliyor.
Örneğin benim kerterizim şudur. Bu fırtına dan sonra deniz mevsimi kapanır. Daha sahillerde kimse olmaz daha seyrekleşir , zaten günlerin kısalmaya başlaması da buna etkendir. Tabi ki bu tespitim İstanbul ve Batı Karadeniz içindir. Güneyi saymıyorum çünkü oralara kış pek gelmiyor. Bu sene bu havayı yaptı ve İstanbul'da hava fark edilir derece de serinledi. Artık sabahları erken saatlerde kısa kollu çıktığımızda bir üşüşlenme yaşayacağız.
Gelelim bıldırcın geçimi hikayesine; aslında bıldırcın geçimi , meşhur kuş geçiminde gerçekleşir. Ama bu tarih kuzeyden yani Rusya'dan yavrularını büyüten bıldırcınların  ilk kafilesinin göçe başlama zamanıdır. Bu hava onlara göç etmeleri gerektiğini söyler ve kafileler yavaş yavaş göçmeye başlarlar. Ta ekim ayının sonlarına doğru en son göç eden kara bıldırcına kadar hergün göç gerçekleşir. Bazı seneler erken havalardan etkilenip Ağustosun 20 sinden itibarende göç etmeye başladıkları görülür ben çok şahit olmuştum. Bahsettiğim Trakyada falan olan bıldırcınlar değil, Karadenizi kuzeyden güneye  geçen kafilelerdir.

Neyse efendim, sonuç olarak bu sene bu havayı yaptı sabah güne yağmurla uyandık, son 6 sene de 2 sene yapmadı 4 sene yaptı. Çok şaşma olmadı aslında.
Takip etmekte fayda var, İstanbul'da teknesini tutan denizciler için.
  • IP logged

Yukarı git