Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Mr. Lee Helm and Mr. Weather Helm brothers

• *
Ynt: Mr. Lee Helm and Mr. Weather Helm brothers
#15: 30 Kasım 2020, 23:36:08
Bu konuda çok küçük bir deneyimimi paylaşmak istiyorum. Bir Y.Foça Bademli seyrimizde yaklaşık 3-4 bofor havada tekne tam arma Georgi adası önlerine kadar otoplotu devreye sokmadan  ve dümeni ellemeden gelmişti, ama ben Samos Sakız adası bir solo seyrimde yaklaşık 5-6 arası havada 2 camadan ana yelken tam açık %160m cenoa  ile yine otoplot olmadan dümene dokunmadan seyir yapmıştım. Demek istediğim rüzgar gücüne göre doğru arma trimini yapabilirseniz planı düzgün bir tekne ile rahat seyir yapabilirsiniz.
  • IP logged

• *
#16: 01 Aralık 2020, 10:46:28
Boca mı?
Boci mi?

Yelkenleri küçültmekle sadece döndürme momentleri değişmiyor.
Aynı zamanda teknenin yan yatma potansiyeli de değişiyor.
Orsa ya da bociye kaçmayı en çok belirleyen husus belki de bu...

• IP logged

B

Burak Doneray

#17: 01 Aralık 2020, 13:47:56
İnternette Boci’yi arattım yük arabası çıktı Boca ise sürü yada futbol takımının ismi çıkıyor .İtalyancadan gelme sanırım Anlamını sözlükte internette bulamadığım bir kelimeyi neden kullanayım kimse anlamasın diyemi ?Ben İngiliz ekolüne devam edeyim İtalyanca ,portekizce bilmiyorum benim okuduğum kaynaklar İngilizce ,Fransızca. Lee helm yazarsanız sözlüğe size Türkçe anlamını gayet güzel anlaşılır veriyor..

Forum sayesinde çok fazla Türkçede kullanılan yelken terimi öğrendim bende kafa karışklığından başka bir şeye yaramadı ama mecbur kalıyor insan öğrenmeye bir şeyler karalayabilmek için . Doğrusu nedir bilmiyorum hangisi daha iyi anlaşılır onuda söylemek zor.

Lee helm Leeward kelimesinden gelir rüzgar altı
  • IP logged
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2020, 14:04:25 Gönderen: Burak Doneray »

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#18: 01 Aralık 2020, 14:33:11
Denizcilik gm'nün sözlüğü böyle diyor;

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

B

Burak Doneray

#19: 01 Aralık 2020, 14:44:42
TDK öyle demiyor boci kelimesine İtalyancamı İngilizcemi kullanmak daha doğru ? Sonucta Türkçe değil.

• IP logged
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2020, 14:49:07 Gönderen: Burak Doneray »

B

Burak Doneray

#20: 01 Aralık 2020, 14:54:58
Daha fazla bocalamadan kafam karışmadan ben kitaplarımı okumaya devam edeyim.
  • IP logged

• *
#21: 01 Aralık 2020, 17:58:42
"Bir Y.Foça Bademli seyrimizde yaklaşık 3-4 bofor havada tekne tam arma Georgi adası önlerine kadar otoplotu devreye sokmadan  ve dümeni ellemeden gelmişti,"

Rüzgarı hangi açıdan alıyorsunuz?

SM-A315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
#22: 01 Aralık 2020, 18:35:30
Boca mı?
Boci mi?

Yelkenleri küçültmekle sadece döndürme momentleri değişmiyor.
Aynı zamanda teknenin yan yatma potansiyeli de değişiyor.
Orsa ya da bociye kaçmayı en çok belirleyen husus belki de bu...

Katıldığım tek yarışta  safra olarak kullanılmıştım. Lep tam anlamadığım bir nedenle beni teknenin bayılmış yarafına üstelik uzanacak şekilde geçmemi istemişti. Bunun nedenini sormuştum, anlatmıştı ama şimdi hatırlayamadım.  Bu konu ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.

Yelken küçülttükçe yelken etki merkezi değişiyor   etki merkezi sonuçta pupa pruva hattında ve aşağı yukarı olarak hareket ediyor.  Dahası Cenova ve anayelken arasındaki koridor dikkate alınırsa z yönünde de bir hareketlilik söz konusu.

Sonuçta her durumda tartışılması ve deneyimlerin paylaşılması gereken bir konu. Hepimizin öğreneceği çok şey olabilir çünkü prensipler değişmese de tekneler değiştiğinden her teknede farklı uygulamalar olabilir.

Dil konusuna gelince , ben mümkünse bu coğrafyada kullanılmış olan dili kullanmayı tercih ediyorum. Bana göre kayağı yabancı da olsa bence Türkçeleşmiş sözcükler bunlar.

Burak 'ın yadıklarında haklı gördüğüm bir detay var ki o da maalesef bu sözcüklerinne anlama geldiğini bulmak için denizcilik terimleri gibi bir sözlüğe sahip olmamız gerektiği. Oysa yabancıların böyle bir derdi yok. Çünkü bu konuda yazılmış yüzlerce yazı var internette.

Weather Helm dediniz mi karşınıza yabancı dilde bir sürü kaynak çıkıyor . Türkçe arattığınızda ise doğru sonuçlara ulaşılamıyor.

O yüzden ben yazarken Türkçe ile birlikte eğer biliyorsam yabancı dildeki karşılığını da yazıyorum ki aramak istiyenlar zorlanmasın.

Ancak son tahlide eğer Boci ya da Orsacı yazdığımızda istediğimiz sonuca ulaşamıyorsak bu biraz da bu camianın eksikliği oluyor bana göre.

Elin oğlu yazmadığını bırakmıyor bizler ise yazmaktan çekiniyoruz çoğunlukla. Doğrular ya da ansiklopedik bilgiler zaten var ve istersek bulabiliriz hepimiz. Oysa önemli olan yaşanmışlıklar. Forumlar bu imkanı sağlıyorlar işte. Yeter ki yazalım. Yazanları da ürkütmeyelim derim.

• IP logged

• *
#23: 01 Aralık 2020, 21:49:52

Katıldığım tek yarışta  safra olarak kullanılmıştım. Lep tam anlamadığım bir nedenle beni teknenin bayılmış yarafına üstelik uzanacak şekilde geçmemi istemişti. Bunun nedenini sormuştum, anlatmıştı ama şimdi hatırlayamadım.  Bu konu ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.

Güverteye vardavela civarına yatırdıysa rüzgar kaçırmasın diye kullanmıştır, yelken olarak yani...  ;D ;D
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

B

Burak Doneray

#24: 01 Aralık 2020, 22:49:42

Güverteye vardavela civarına yatırdıysa rüzgar kaçırmasın diye kullanmıştır, yelken olarak yani...  ;D ;D

Yanlış hatırlıyor zaten Clavella yan gelip yatma  yeri değil 😀 vay be 4 sene olmuş.

• IP logged

• *
#25: 01 Aralık 2020, 23:52:18
Clavella'nın marka modeli neydi Burak Reis'im?
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

B

Burak Doneray

#26: 02 Aralık 2020, 00:39:12
H Boat  H26 modeli Avusturya yapımı yarış makinesi değil C kategori bir tekne.
  • IP logged

M
  • *
#27: 04 Aralık 2020, 02:55:21
  • IP logged
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2020, 03:07:38 Gönderen: Murat Güzel »

B

Burak Doneray

#28: 04 Aralık 2020, 03:19:30
Türklerin denizcilik terminolojisine İtalyanca’dan  geçen sözcükler ve bu yüzyılda kullanılan İtalyanca ve İngilizce denizcilik terimleri .PDF olarak ekte .

https://www.icloud.com/iclouddrive/0nwsuSrqHFrpgtV5DLyFyTpJA#vdocuments

https://www.icloud.com/iclouddrive/09VDSNtYprh721kTgEph0o4Gg#English-Italian-Glossary-Nautical-Terms
  • IP logged
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2020, 03:37:17 Gönderen: Burak Doneray »

B

Burak Doneray

#29: 04 Aralık 2020, 04:22:16
Türkçe denizcilik terimleri konusunda çok az bilgim var öğrendiklerim ordan burdan kitaplardan .Benim zorlandığım ve öğrenmekten vazgeçmeme sebeb her kitapta veya yazıda farklı terimler kullanılması kaynak okurken çeviri genelde anlayamama problemi yaşamak . Denizcilik dili bana araya Osmanlıca ,Farsça kelimelerle konuşan insanları tarih profesörlerini anımsatıyor.Benim için İngilizcesini en baştan öğrendiğim için seçimim İngilizce kaynak okumak.Burda terimleri Türkçe yazanlara  okuduğunu (Deniz ,yelken terimleri) anlayanlara saygım büyük.Bu terimleri kullanamadan yazdığım yazıları eminim terminolojiye hakim birisi okuduğunda çok gülünç geliyordur.Affola.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2020, 04:31:44 Gönderen: Burak Doneray »

Yukarı git