Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Bağlama Kütüğü Ruhsatname Yenileme

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Bağlama Kütüğü Ruhsatname Yenileme
OP: 22 Şubat 2017, 12:16:02
=
10 gün kadar önce Antalya Liman Başkanlığına gittim; Teknemde 2 yıldır vize yoktu. Sorun değil dediler vizeye ücret veya ceza talep etmediler ama bu seferde Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi 5 yılı geçtiğinden ve/veya vize alanı da olmadığından yeni BKR çıkarılacak ve 1 yıllık vize harcı olan 1600 küsürlü rakamı yatırmalısın dediler... BİMER'e yazdım cevap bekliyorum şimdi...
=

Evet BİMER'den cevap geldi. Sonuç; hiç de Liman Başkanlığının yönlendirdiği gibi boya göre ödeme yapılmayacağı yönünde.

Buyrunuz efenim;

"
Sayın SUAT ZEYBEK,
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1700189398 sayılı başvurunuz 21.02.2017 tarihinde SEYİR EMNİYETİ VE DENİZ GÜVENLİĞİ DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

İlgi başvurunuz incelenmiş olup, Bağlama Kütüğüne kayıtlı teknelerinin Ruhsatnamelerinde vize bilgileri bölümünün dolmasından dolayı ruhsatnamenin yenilenecek olması durumunda, ruhsatname ücretinin (2017 yılı için 101,7 TL) nin ödendiğine dair makbuzun ibrazı gerekmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.
"

Yarın Liman Başkanlığından teyit edeceğim tekrardan cevabı gözlerine sokarak....

Aynı durumda olan Reis'lerin dikkatine.

Selametle.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: Bağlama Kütüğü Ruhsatname Yenileme
#1: 22 Şubat 2017, 13:42:17
Ruhsatta beş satır olduğuna göre beş yılda bir ruhsatname yaprağı yenileyeceğiz anlaşılan. Bilgilendirme için teşekkürler.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
#2: 22 Şubat 2017, 13:55:25
Evet ama onu da yenilerken teknenin boyuna göre harç tutarını istedi benden Antalya, benim de afsalyalar attı tabiki de 😉

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#3: 22 Şubat 2017, 14:24:59
Evet ama onu da yenilerken teknenin boyuna göre harç tutarını istedi benden Antalya, benim de afsalyalar attı tabiki de 😉

Anladım zaten Abi.İyi yapmışsın yazmakla, konuya vakıf olmayan limanlar öğrenene kadar yaşanacak galiba böyle şeyler. Bir de o harcı yatırsan geride alamıyosun.
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#4: 22 Şubat 2017, 14:29:49
Bilgisizlik her yerde  baş boyu ( Diz boyu  deyimi,  artık baş boyu oldu )

Şimdi düşünün beş yıllık pasaport aldınız, Beş yıllık pasaport harcını ödediniz.
Ve Bulgaristan da da oturumunuz var.
İşiniz gereği her gün Kırklareri Burgaz arası gidip geliyorsunuz.
Ve doğal olarak giriş - çıkış bölümüyle vize tatbik edilen sayfalar bir senede doldu.

Pasaport veren idare size yeni bir pasaport ( harç ödediğiniz süreden kalan kısmı kadar süreli )verir ve sizden ancak pasaport defter bedeli denen ücreti alır.

Ancak size yeni pasaport defter bedeli ile beraber kalan süreniz (örneğimizde  dört yıl kalıyor )
için ayrıca bir harç tahakkuk ettiremez.
Ettirirse usulsüz işlem yapmış olur.

Yapan yokmu sürüyle.
Dedim ya bilgisiz, ilgisiz, liyakatsız adamlar iş başında.

Neyse ki size Bimerden aklı selim bir dönüş yapılmış.

Benim başıma gelen olayda Bimer geri dönüşü başka bir bilgisizliğin örneği idi.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
#5: 23 Şubat 2017, 20:21:32
Efendim bugün durum şöyle vasıl oldu;
Antalya Liman Başkanlığına gittim ve durumu tekrardan sordum. Sonuç Ankaradan bana gelen cevapla aynı. Ben de hemen; peki 1 hafta önce neden bana 1.600 küsürü kitlemeye çalıştınız dedim. Cevap; sistemlerine bilgiler yeni giriyormuş da ondanmış. 1 hafta önce vizeyi yapsam 1.600 küsürü bayılacaktım. Sonuç olarak bu yılın vize ücreti yok, yaptırmadığım son 2 yılın vize ve cezası da yok. Sadece Ruhsat bedeli 101.70tl ödedim ve 1 yıllık vizemi aldım.
Ek bilgi olarak bir kaç haftasonra vizelerin 5 yıllık olarak tanzim edilme durumu varmış ama henüz kesin bilgi yokmuş. İstersem beklememi teklif ettiler ama ne olur ne olmaz faturası kabarıvermesin sonra diye ödedim ve 1 yıllık vizemle birlikte Ruhsatımı da aldım...

Selametle.

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#6: 23 Şubat 2017, 21:02:18
Hadi geçmiş olsun, Selametle.
  • IP logged

• *
Suat kaptanım,
Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu Bimer bazen işe yarıyor demek ki.
 Türk bayrağına geçiş konusunda gümrükte yaşadığım sorunlar için
Deniz ve İç sular Genel Müd Yrd. Okay Kılıç bey'i aradım. Çok ilgi gösterdi.
Ardından da BİMER den Gümrük bakanlığına yazacağım.

Selamlar.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Suat kaptanım,
Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu Bimer bazen işe yarıyor demek ki.
 Türk bayrağına geçiş konusunda gümrükte yaşadığım sorunlar için
Deniz ve İç sular Genel Müd Yrd. Okay Kılıç bey'i aradım. Çok ilgi gösterdi.
Ardından da BİMER den Gümrük bakanlığına yazacağım.

Selamlar.

Evet bence de denemekte fayda var. Zira gelen cevaplar resmi kabul gördüğünden sıkışıklık işlenen otoritelerde işe çok yarıyor.

Selamlar,
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#9: 18 Nisan 2022, 22:08:16
Nisan 2022 tarihli güncel yenileme bilgisidir. Azmi Özer Reisin ruhsat vizesi yaptırması sonucu bizimle paylaştığı bilgilendirme notudur.

BAĞLAMA KÜTÜĞÜ RUHSATNAMESİ VİZESİ
Bağlama kütüğü ruhsatnamesine beş yılda bir defa vize yapılması gerekmektedir. Eğer ruhsatta herhangi bir sorun (plastik kaplama veya yasal süreçteki eksiklik veya sorunlar) yoksa herhangi bir liman başkanlığından vize kolayca yapılmaktadır.
Önce internetten Umurbey Vatandaş sitesine (umurbey.uab.gov.tr/Vatandas) e-devlet şifresi ile girilip evraklar yüklenip istenilen liman başkanlığından randevu alınması gerekmektedir.
Giriş sonrasında sol taraftaki menüden Bağlama Kütüğü İşlemleri altındaki Ruhsatname Vize İşlemleri seçilir. İstenilen bilgiler girilip onaylandıktan bir süre sonra SMS ile verilen randevu günü ve saati bize bildirilir. (Aynı siteden de randevu zamanı görülebilir).
Randevu günü ve saatinde Liman başkanlığına gidildiğinde orada basılı Dilekçe doldurulup istenen evraklar verilir. Mevcut ruhsatnamenin arkasına vize işlenip alınır.

Azmi Özer

Eğer ruhsatınızda 4 adet vize yerinin hepsi dolduysa harç ödeyerek yeni ruhsat çıkartıyorsunuz. Onunda 2022 tarifesi şu şekilde.

• IP logged

• *
#10: 22 Nisan 2022, 21:00:11
Ahmet Reisim, kayıtlı olduğumuz liman başkanlığından başka bir bşk. seçebiliyor muyuz ?
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2022, 21:06:13 Gönderen: Hasan Toparlak »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#11: 25 Nisan 2022, 10:23:30
Ahmet Reisim, kayıtlı olduğumuz liman başkanlığından başka bir bşk. seçebiliyor muyuz ?

Evet abi aynı işlemi başka başkanlıklardan da yapabiliyoruz.
  • IP logged

• *
#12: 30 Nisan 2022, 12:46:38
İlgili sayfadan gerekli dökümanları yükleyip randevu aldım. Marmariste 5 dakika sürdü işlem, herhangi bir ödeme yok.  5 yıl sonra görüşürüz dediler.  Teşekkür edip ayrıldım. 
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#13: 01 Mayıs 2024, 00:27:49
Bağlama Kütüğü Vize işlemi 2024

Bağlama kütüğü vize işlemi için yapılması gerekenlerin güncel halini ve başıma gelenleri paylaşayım da başkaları da mağdur olmasın. Öncelikle 2024 yılında vize harcı diye saçma bir şekilde tekne boyuna göre ödenen bir harç var. Bunu zaman içinde düzeltip tekne bedeline göre daha adaletli hale getireceklerine inanıyorum.  İşlem sırası şu şekilde;
Öncelikle "Umurbey Vatandaş Portalı " diye bir çalışıp bir çalışmayan bir portal var ve e devlet şifrenizle buraya girip randevu talebinde bulunuyorsunuz. Bunu yaparken vizesi bitenler , süre ile ilgili başlığı seçmeliler. Örneğin ruhsatı kaybedenler içinde başlık var, alım satım içinde , isim ve liman değişikliği içinde.
Eğer bu aşamayı geçip randevu talebinde bulunduysanız, tanımladığınız telefona iki gün sonra randevu oluşturabilirsiniz diye cevap geliyor.
Hemen bunun ardından aynı portala girip açık olan tarihlerden birine randevu oluşturuyorsunuz.
Randevu oluştuktan sonra kayıtlı olduğunuz liman dışında bir yerden işlem yapıyorsanız "teknenin dört taraftan çekilmiş fotoğrafı, yine gövde ve motor seri numarasının fotoğrafını da çekip basımlarını alıyorsunuz" Bunları a4 kağıdına siyah beyaz bile alabilirsiniz.
Yine ilgili liman başkanlığına gitmeden tanımlı vergi dairelerinden birine tekne boyuna göre bağlama kütüğü ruhsat harcını yatırıyorsunuz ve fiziki makbuzu liman başkanlığına teslim etmek üzere hazır bulunduruyorsunuz.
Ardından liman başkanlığında doldurup imzalamanız gereken bir dilekçe var. Onu imzalayıp ruhsat aslı, dekont , kimlik fotokopisi ve fotoğraflarla birlikte ilgiliye teslim ediyorsunuz. Bir süre sonra süresi uzatılmış yeni ruhsatınızı size veriyorlar.
Sırasıyla evrakları tekrar yazacak olursak:
- ruhsat aslı
- dilekçe
- vergi dairesi harç ödeme makbuzu aslı
- ruhsat sahibi kimlik fotokopisi
- tekne , makine seri ve gövde numarasına dair fotoğraflar
-  elbette gidilecek limandan alınmış randevu

Şimdi gelelim benim hikayeme;
Hayatı boyunca tüm kurallara uyan , kimsenin harç ödemediği yıllarda bile 2017 yılına kadar her sene gidip harç ödeyen bendeniz 25 nisanda vizesi biten ruhsatımı güncellemek üzere İstanbul'a vize tarihinden 3 gün önce geldim. Tüm evraklarım hazır, mevzuatı biliyorum, konuya vakıfım. Ne sorun olabilir ki? Hemen konuyu bilen biri olarak girdim portala randevu oluşturmaya çalışıyorum. Ama o ne ? portal çalışmıyor. Neyse gündüz , gece, sabaha karşı, kuşluk vakti, keraat vakti derken yakaladım ve randevu talebini oluşturdum. Başarmanın verdiği huzurla bana dönüş gelmesini bekliyorum. Oda ne? iki gün sonra mesaj geldi randevu oluşturabilirsiniz diye. Hemen sevinçle sisteme girdim. Bir kerede açıldı ama süpriz ! Benim vize bitiş günüme değil bir gün sonrasına saat 16:00 ya randevu var. Hemen aldım, ceza falan oluşmaz diye düşünüyorum,  neticede başvurum 3 gün önce, kayıttan da geçmiş , hem devlet vatandaşına tuzak kurar mı ? olmaz öyle şey . Birde benim gibi bu işleri takip için çırpınan adama. Randevu alabilmenin verdiği huzurla uyudum.
Ertesi gün randevuma tam tekmil hazır olarak gittim, eksik hiç bir şey yok, ne istedilerse çat çat çat masanın üstünde . Ama o ne orada görev yapan benimde çok sevdiğim memur abimiz üzücü haberi veriyor. Buna ceza kesmemiz lazım bir gün geçmiş diyor. Bende ne kadarki ? buraya kadar geldik yapacak bir şey yok, ödeyelim diyorum. Oda 750 lira diyor ben de çok muş falan diyorum. Meğer 10 metreden büyük tekneler için metresi 750 liraymış. Yani benim 10,50 tekne 7500 lira cezaya muhatap. Hemen kabahatler kanununa dair cezayı düzenletiyorum, indirimde yaptırıyorum. Bu arada bu cezada harç gibi, yani her yere yatmıyor, ziraat bankasının özel bir şubesine yatıyor. Ama merak etmeyin oradan size hesap numarasını veriyorlar , küçük küçük not kağıtları  şeklinde hazırlayıp koymuşlar masaya. Neyse efendim bütün bunları ödeyince yenilenmiş vizesi yapılmış ruhsatımızı verdiler. İşin ilginci yeni vize 1 yıllık yani her sene bu harcı yatıracağız.
Siz siz olun kendinize fazla güvenip işinizi son günlere bırakmayın , en az bir ay önceden bu işler için hazırlık yapın gerekirse erken randevu oluşturun. Çünkü sistem ödemek için uğraşanı üzüyor, ödemeyen zaten ödemiyor bir şekilde aftan falan onların borçları siliniyor gidiyor. 2017-2018 de örneğini yaşadık işte. Herkese kolay gelsin. Bağlama kütüğü vizesini, telsiz ruhsat yenilemesini( oda 5 yıllık oluyor) ve yangın söndürücü sertifikalarını güncelletmeyi unutmayın. Selametle
  • IP logged
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2024, 00:33:47 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
  • Selamlar
#14: 01 Mayıs 2024, 06:36:55
Geçmiş oksun kardeşim. İnşallah bu işlerin düzeldiği günü görmeye ömrümüz yeter

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged