Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Tekneye veda etmek .

• *
Tekneye veda etmek .
OP: 13 Mart 2019, 07:36:51
Hızla gelişen durum karşısında bir Mart günü aldığım teknemi yine bir Mart günü sevdiğim bir abime sattım. Biz erkekler sanırım eşyalarla duygusal bağ kuramıyoruz. İçim de hissettiğim daha çok minnettarlık. Binlerce mil gık demeden sırtında taşıdı güvenle bizi. Bir sürü hayal kurdurdu, yaz mevsimi yaklaşırken heyecanımıza heyecan kattı, şimdi yan teknem olacak, sürekli gözümün önünde duracak. Tekneme bu kadar güvenmesem zaten hemen yanı başınızda her gün beraber zaman geçirdiğiniz arkadaşınıza teknenizi satamazsınız.

Algomar güzel ve sağlam bir tekne, temiz ve bakımlısını bulursanız güvenle sizi her yere taşır. Yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan. Şimdi yeni tekneye alışma zamanı...
  • IP logged

• *
    • instagram
Ynt: Tekneye veda etmek .
#1: 13 Mart 2019, 07:59:30
Güzel bir veda yazısı gerçekten.. eskisiyle yenisiyle herkese hayırlı uğurlu olsun..

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
  • Donatan Temsilcileri
#2: 13 Mart 2019, 08:09:36
Hayırlı olsun. Yenisi nedir nasıldır kimlerdendir necidir ?
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Keşke insanyürüyüşünü dünya ile bütünleştirebilsek
    • Kapina
#3: 13 Mart 2019, 08:21:16
Bir "tekne"nin bir otomobilden farkı nedir?

Neden bir tekneye bir ad vermek gereği duyuyorken, otomobile (ve benzeri tekerlekli araca) böyle bir şey aklımızın ucundan dahi geçmiyor?
"Biz erkekler sanırım eşyalarla duygusal bağ kuramıyoruz."

Bu cümle düşündürttü beni. Aslında yazının devamında "eşyalarla" bildiğimizden de fazla duygusal bağlar kurduğumuzun anahtar sözcükleri de var.
Bunlar; "minnettarlık", "sırtında taşımak", "güven", "hayal kurdurma" gibi, pek de eşyalardan, nesnelerden beklemediğimiz şeyler.

Asıl soruma dönüyorum;
Bir "tekne"nin bir otomobilden farkı nedir? Teknenin -istisnalar olabilir- demirine, halatına, güverte tahtasına, dümenin üzerindeki perçine, pervanenin kontra somununa, daha pek çok küçük parçasına değildir bu sevgi. Ama bir tekne hiçbir zaman sahibi için bir nesne değildir. (Hiç teknem olmadı. Sadece öyle sanıyorum.) Bunun pek çok nedeni olmalı. İnsanın bir yerden bir yere taşıması olduğunu sanmıyorum. Çünkü diğer ulaşım araçları da bunu yapıyor. Ona sahip olmak için harcanan para, çekilen zahmetler olduğunu da.

İki şey geliyor aklıma -gerçi bunlar galiba aynı şeyler-, Birincisi, Deniz, denizin insanı soyutlayan, esirgeyen, bilinmeyen, karanlık, engin tarafında insanı ona yakınlaştırmak, ikincisi; Uçsuz bucaksız bir uzamda birbaşına olmanın verdiği karmaşık duygular. Karmaşık diyorum, çünkü bunlar korku, merak, sesszilik, huzur gibi pek çok şeyi de barındırabilir. Tüm bunlara insanı götüren şey "TEKNE". Galiba bu nedenle insan onu bir insandan fazlaymış gibi görüyor.

Bilemiyoum. Böyle sanıyorum.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 08:23:54 Gönderen: Mehmet Sürücü »

• *
#4: 13 Mart 2019, 08:41:25
Bir "tekne"nin bir otomobilden farkı nedir?

Neden bir tekneye bir ad vermek gereği duyuyorken, otomobile (ve benzeri tekerlekli araca) böyle bir şey aklımızın ucundan dahi geçmiyor?
"Biz erkekler sanırım eşyalarla duygusal bağ kuramıyoruz."

Bu cümle düşündürttü beni. Aslında yazının devamında "eşyalarla" bildiğimizden de fazla duygusal bağlar kurduğumuzun anahtar sözcükleri de var.
Bunlar; "minnettarlık", "sırtında taşımak", "güven", "hayal kurdurma" gibi, pek de eşyalardan, nesnelerden beklemediğimiz şeyler.

Asıl soruma dönüyorum;
Bir "tekne"nin bir otomobilden farkı nedir? Teknenin -istisnalar olabilir- demirine, halatına, güverte tahtasına, dümenin üzerindeki perçine, pervanenin kontra somununa, daha pek çok küçük parçasına değildir bu sevgi. Ama bir tekne hiçbir zaman sahibi için bir nesne değildir. (Hiç teknem olmadı. Sadece öyle sanıyorum.) Bunun pek çok nedeni olmalı. İnsanın bir yerden bir yere taşıması olduğunu sanmıyorum. Çünkü diğer ulaşım araçları da bunu yapıyor. Ona sahip olmak için harcanan para, çekilen zahmetler olduğunu da.

İki şey geliyor aklıma -gerçi bunlar galiba aynı şeyler-, Birincisi, Deniz, denizin insanı soyutlayan, esirgeyen, bilinmeyen, karanlık, engin tarafında insanı ona yakınlaştırmak, ikincisi; Uçsuz bucaksız bir uzamda birbaşına olmanın verdiği karmaşık duygular. Karmaşık diyorum, çünkü bunlar korku, merak, sesszilik, huzur gibi pek çok şeyi de barındırabilir. Tüm bunlara insanı götüren şey "TEKNE". Galiba bu nedenle insan onu bir insandan fazlaymış gibi görüyor.

Bilemiyoum. Böyle sanıyorum.

Sanırım araba sadece araç ama tekne yuvamız oluyor. İçinde bir sürü anı biriktiriyoruz, hele sizi sert bir havadan çıkarttığı zaman "sünnet olmuş erkek çocugunuz" gibi gurur duyuyorsunuz. Bekli biraz maço vari ancak böyle hissediyorum ben, aslan kızım güzel atlattık diye konuşuyoruz.Duygusal bagdan kastım bizim hanım her tekne sattıgımızda hüzünlenir, bu iş 4 m bir kayıkla başladı onun için bile hala söylenir arada sırada. Belki kadınlar kadar içten hissedemiyoruz bazı şeyleri hayıflanmak bundandır.
  • IP logged

• *
#5: 13 Mart 2019, 08:44:50
Hayırlı olsun. Yenisi nedir nasıldır kimlerdendir necidir ?

Teşekkürler, bir 331 kendileri, ilk sahibiymiş 80 yaşında bir amcaydı, biraz sorunlu oldu liman başkanlıgında saglık raporu gerekebilir dediler, üstüne amcaya hangi yıldayız diye sorup 1999 cevabını alınca dahada karıştı her şey :) Çözüldü sonunda. Bodrumda tekne ay sonunda getireceğim İstanbula, ondan sonra fotograf falanda koyarız insallah.
  • IP logged

• *
#6: 13 Mart 2019, 08:47:16
Enes hayırlı olsun Perşembe günü satmam diyordun şimdi yenisi geliyor. Herşeyin hayırlısı .  Keyifle gezdirsin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#7: 13 Mart 2019, 08:56:07
Hiç haberimiz olmadı olm, hayırlı olsun...  :)
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
#8: 13 Mart 2019, 09:40:15
Enes hayırlı olsun Perşembe günü satmam diyordun şimdi yenisi geliyor. Herşeyin hayırlısı .  Keyifle gezdirsin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üstat ben bile hala şaşkınım yoktu satış planı, sonra bir anda karıştı ortalık, aksam tekneyi sattıgımın abinin teknesinde otururken onun teknesi satıldı o da benim teknemi aldı. İlginçti.
  • IP logged

• *
#9: 13 Mart 2019, 09:40:59
Hiç haberimiz olmadı olm, hayırlı olsun...  :)

Bende son anda ögrendim :)
  • IP logged

• *
#10: 13 Mart 2019, 09:50:45
 Enes hayırlı olsun. Sağlıkla, huzurla iyi seyirler dilerim.
  • IP logged

• *
#11: 13 Mart 2019, 09:51:20
 1999 yılı iyiymiş bu arada, amca "year 2K" problemi yaşamış  ;D
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#12: 13 Mart 2019, 09:55:02
Her iki tekne de hayırlı olsun, keyifli günler yaşatsın.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#13: 13 Mart 2019, 13:35:08
Hayırlı olsun kararın Enes . Yeni teknenin altından bir kadem su eksilmesin , keyifli seyirler yaşatsın sana .
  • IP logged

• *
#14: 13 Mart 2019, 19:27:26
Her iki tekne de hayırlı olsun, keyifli günler yaşatsın.

Sagılasın abi
  • IP logged

Yukarı git