Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: BU KAYIK KLASIK MI?

S

Servet

Ynt: BU KAYIK KLASIK MI?
#30: 24 Ocak 2017, 00:01:27
  • IP logged

• *
#31: 01 Şubat 2017, 12:16:16
Bu klasik ile ilgili son derece keyifli bir tartışmayı okuduğumda yurt dışındaydım.

Bir eşyanın " klasik" olarak tanımlanmasındaki teknik kabuller ve çeşitli örnekler vermiş üstadlar.

Ancak işin içinde şöyle de bir felsefe yok mudur. ?

Bence "klasik " kavramını en iyi betimleyen , eşyadan bağımsız en önemli özellik, farklı  toplumlar ve katmanları her dönemde etkiliyebiliyor olmasıdır.

BU açıdan bakıldığında , eşyanın teknik özelliklerinden çok , insan ruhunun maddeleştiği bir kavram desek çok da yanılmış olurmuyuz. ?

" klasik " diye adlandırdığımız her madde, eşya , kavram , he ne ise insan ruhundan , onun zarafetinden esinlenilerek ortaya konulmuştur. Ya da bu insani yan sonradan bu eşyada şekil bulmuştur.

1974 wolkswagen Big , ilk arabamdı. Milyonlarca satılmış olan bu arabayı " klasik " yapan ile 1950 li yıllardan kalma bir Rolls Royce  arabayı "klasik " kabul eden mantığın temelindeki ortak nokta işte bu insani değerdir.

1970 i yılların kaplumbağası milyonlarca insanın yaşamının, anılarının bir parçası olduğu için bir "klasik " tir.

1950 li yıllardan kalma bri RR ise kullanan kişi kadar el işçiliğinin geldiği mükemmel noktayı göstermek açısından da bir " klasik " tir.

Bu açıdan bakıldığında , günümüzde hiç böyle " klasik " değerler yok mudur. ? Vardır elbette. Bu açıdan bakıldığında ilk çıkmış olan Iphone telefon bir "klasik " tir. Aslında ve belkide sosyolojik olarak çok daha başkaca bir şeydir ama "klasik " bu özelliklerinden biridir.

Emin olunuz ki , bundan 50 yıl sonra ilk çıkmış olan Iphone , kimileri tarafından yeniden kullanılmak istenebilir.

"klasik " bir eşya , ya da bir taşıttan bahsediliyor ise , "klasik " bir araba ya da tekne , insanların yaşanmışlıklarını sakladığı ölçüde " klasik " olarak adlandırılabilir.

Yelken yapmak , bizden önce yaşamış olan denizcilerin, tecrübelerinin sonucu ortaya çıktığı için bizi bu derece büyülemiyor mu sanki.. ?

Bu kutsallık ya da yaşanmışlığı hissetmeden yelken yapmanın bir anlamı olabilir mi ?
  • IP logged
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2017, 13:17:31 Gönderen: Hasan Toparlak »

• *
#32: 01 Şubat 2017, 13:16:59
Bu kutsallık ya da yaşanmışlığı hissetmeden yelken yapmanın bir anlamı olabilir mi ?

Ersin Reis klasiği bir cümle. :D
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#33: 01 Şubat 2017, 13:40:31

Bu açıdan bakıldığında , günümüzde hiç böyle " klasik " değerler yok mudur. ? Vardır elbette. Bu açıdan bakıldığında ilk çıkmış olan Iphone telefon bir "klasik " tir. Aslında ve belkide sosyolojik olarak çok daha başkaca bir şeydir ama "klasik " bu özelliklerinden biridir.

Emin olunuz ki , bundan 50 yıl sonra ilk çıkmış olan Iphone , kimileri tarafından yeniden kullanılmak istenebilir.

"klasik " bir eşya , ya da bir taşıttan bahsediliyor ise , "klasik " bir araba ya da tekne , insanların yaşanmışlıklarını sakladığı ölçüde " klasik " olarak adlandırılabilir.
......

"uzun zaman sonra ilk kez sokakta gerçek bir deliye rastladım, elinde cep telefonu olmadığı halde kendi kendiyle konuşuyordu" demişti Baudrillard bir yerlerde. Bu anlamıyla Iphone ve benzerlerinin deliliğimizin dönüm noktalarından biri olarak klasik olacağından yana kuşkum yok. Tek kusuruyla, bir yaşanmışlığı bahşettiği anları anımsattığı için değil, yaşamlarımızı çalan bir şey olduğu için olacak bu.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

S
  • *
BU KAYIK KLASIK MI?
#34: 28 Haziran 2024, 17:46:39
"BU KAYIK KLASIK MI? 22 Ocak 2017" başlığındaki fotoğrafları 3 Temmuz 2012 tarihinde Blackbery telefon ile ben çektim.
google aramasında burada yayınlandığını gördüm.
Nasıl geldiğini merak etmekteyim :)
Tekne rahmetli Tamay Duran'a ait (fotoğraflardaki pembe tişörtlü kilolu arkadaş).
Yeğeniyle tekneyi arıyoruz.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
BU KAYIK KLASIK MI?
#35: 28 Haziran 2024, 18:47:12
Tekne gibi gizemli oldu iyi mi şimdi bu başlık.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
BU KAYIK KLASIK MI?
#36: 29 Haziran 2024, 15:57:18
"BU KAYIK KLASIK MI? 22 Ocak 2017" başlığındaki fotoğrafları 3 Temmuz 2012 tarihinde Blackbery telefon ile ben çektim.
google aramasında burada yayınlandığını gördüm.
Nasıl geldiğini merak etmekteyim :)
Tekne rahmetli Tamay Duran'a ait (fotoğraflardaki pembe tişörtlü kilolu arkadaş).
Yeğeniyle tekneyi arıyoruz.

Bu başlıktan bir süre sonra Rahmetli Cem Abi ve Ali San Abi Klasik Tekneler Platformunun kuruluşunda yer aldılar ve Klasik tekne tanımını yaptılar. Sonradan Cem Abi'de rahmetli oldu.  Başlığı açan ve resimleri yayınlayan Cenk Kaptan. Muhtemelentekne sahibi ile tanışıyor da olabilirler.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Yukarı git