Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Façuna Tokmağı Yapımı

• *
  • Donatan Temsilcileri
Façuna Tokmağı Yapımı
OP: 05 Ekim 2018, 09:46:18
Cem Gür reis Teknelerde Tel ve Halatların hazırlanması başlığı altında Façuna tokmağından bahsetmişti . Sonra kendisiyle telefonlaşmamıza istinaden Façuna tokmağını yapmaya karar verdim , karar verdim vermesine de ilk defa böyle bir şey yapacağım ve nasıl yapacağım  :).Tambur yapılırken dışarıdan bir malzeme alınmadı evimdeki malzemeler kullanılarak son derece amatör bir şekilde yapıldı , yapım aşamaları aşağıda.

Ölçüleri bu şekilde olması gerekiyordu
Tambur iç çağı 6cm

Tambur yanak çapı 5cm

Tam boy 19 cm-20 cm

Taban eni 6cm

Taban iç oyuk çapı 10mm

Serving Board

Tam boyu 7,5-8 cm

Taban eni 3,5cm

Taban yüksekliği kabanca eni kadar

Taban oyuğu 10mm

Planımızda bu şekilde

Buradaki benim için en büyük sorun , tokmağın tamburunu nasıl yapacağımdı . Cem abi ile konuştuk çeşitli fikirler oluştu hazır tambur bakalım dedik , hem bulduklarımı beğenmedim hem de içime sinmedi. Bende tamburu kendim yapmaya karar vedim , evde 5 cm kalığında cam ağaçları vardı tamburun yanaklarını onlardan yapmaya kara verdim panc ile onları kestim ve zımparaladım .

Tamburun uzunluğu 10 cm olması gerekiyordu onu da gürgen ağacından keserek yaptım ( Gürgen ağacını nerden buldunuz derseniz hazır satılan vileda sopaları gürgen ağacından yapılıyor  :) )   .

Tamburun kendisi sabit yalnız , bir mil içinde de dönmesi gerekiyordu . Öncelikle yanakların içini oydum ki kestiğim gürgen yuvasına daha iyi otursun , oyma işi bittikten sonra deniz tutkalı ile yapıştırdım . Kurumasının arkasından içinden Gijon denen saplamayı yerleştirdim

Bunlardan sonra artık sıra gövdeyi yapmaya gelmişti , yine gürgen ağacını kullandım . Yalnız resmindeki tambura giden teller gözüme zayıf göründü bende masa köşebendi kullanmaya karar verdim .Bu köşebentlere  önce mengenede şekil verdim , daha sonra ağaca sabitledim sabitlerken de yine vidalar ve ağaca deniz tutkalı sürdüm ( eğer reklama girmeyecekse marka verebilirim uzun süredir kullanıyorum çok memnunum ) .Kuruduktan sonra piyanı yapıldı

Artık son aşamaya gelmiştim alt canağı yapmaya , alt canağın hem kavisli olması gerekiyordu ve tele oturacak kısmının 10 mm olması gerekiyordu. Yalnız elimde ona uygun bir agac yoktu , o sırada gözüm küreklere takılan agaca gitti yani kısaca kürek sapı  :). Ölçülere uygun olarak onuda kestim ,panc ile ufak bir yuva açtım sonra açtığım yuvayı oydum ki ana gövde daha sağlam otursun üstüne.

(Sıra alt kısmına gelmişti 10 mm kanal açmam gerekiyordu , el frezesi ile denemelerim başarılı olmadı herhalde kürek sapının yarısını harcamışımdır  :D. Sonunda el ile oymaya karar verdim el ile oyunca oldu

Yalnız el ile oyunca düzgün bir zemin oluşmadı , onun içinde zımpara yapmam gerekiyordu e. Makina ile zımpara yapmak riskliydi 10 mm ölçüyü bozabilirdim , el ile yapmak gürgen ağacına gerçekten zordu bende 10 mm bir borunun üstüne zımpara sarıp onunla içini zımparaladım

Artık sıra sabitlemeye gelmişti , onu da hem tutkal ve vida ile yaptım . Vidayı çalışmasını engellemeyecek şeklide gömdüm ve artık bitmişti  :).

Umarım işini görür Cem abi güle güle kullan  :)
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
Ynt: Façuna Tokmağı Yapımı
#1: 05 Ekim 2018, 10:12:35
Serkan'ın böyle oyuncaklı işlerden hoşlandığını varsayarak façuna tokmağını yapıp yapamayacağını sordum.  Olumlu cevapla birlikte bir kaç telefon konuşması ile sonuç ortaya çıktı.

Ben de bugün pazardan kaplama için kullanılacak 3 cm eninde 10 metre "perde ekstraforu" aldım.  Öncedenyaptığım denemede iyi sonuç verdi.  1 metre ekstrafor 70-75 cm kaplama yapabiliyor. Yani 7 metre bir halatı giydirebileceğim.

• IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Donatan Temsilcileri
#2: 05 Ekim 2018, 10:14:27
Seri üretim ne zaman?
Bence sen sahiden böyle bir atölye açıp, bu nevi ürünleri üretmelisin. Sahiden bir kültürü/geleneği yaşatmaya çok ama çok büyük katkısı olur. Hatta bir web sitesi açmalısın.
Ellerine sağlık, sevgilerimle.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • instagram
#3: 05 Ekim 2018, 10:32:16
Serkan, ciddi emek verdin, ellerine sağlık..Keyifle, tutkuyla yapılan işler hep güzel olur. Senin yaptığın işlerde de bunu görmek çok güzel.
Cem Gür reise de konuyu açıp dağarcığımıza bilmediğimiz veya unutulan uygulamaları kattığı için ayrıca teşeklür etmek lazım.
İleride merak eden, bunu yapmak isteyenler için de önemli bir kayıt oldu..
Viya böyle...

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
#4: 05 Ekim 2018, 10:48:46
Ellerine sağlık.Acaba façuna yapıp videoya da çeksek mi?Belgesel gibi olur.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#5: 05 Ekim 2018, 11:18:03

Eline sağlık Serkan, harika olmuş. Kesinlikle kayıt altına alınmalı, neredeyse yerli kaynaklar da resim bile yok. Cem Abi'ye de ayrıca teşekkürler bu bilgiyi paylaştığı için.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • Classicboats Turkiye
#6: 05 Ekim 2018, 12:25:32

Şüphen olmasın Mustafa, ille fotoğraf & videosunu çekerim.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Donatan Temsilcileri
#7: 05 Ekim 2018, 12:44:16
Seri üretim ne zaman?
Bence sen sahiden böyle bir atölye açıp, bu nevi ürünleri üretmelisin. Sahiden bir kültürü/geleneği yaşatmaya çok ama çok büyük katkısı olur. Hatta bir web sitesi açmalısın.
Ellerine sağlık, sevgilerimle.

Seri üretim değil de Tiryaki reise bir tane yapıyorum  :) . Cem abiye ayrı bir teşekkürler , herkes ayrı ayrı teşekkür ederim.
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#8: 05 Ekim 2018, 13:32:05
Eline sağlık,süper olmuş. :)xx :)xx :)xx
  • IP logged
DeDe

#9: 05 Ekim 2018, 16:32:10
Süper  :)xx :)xx :)xx
  • IP logged

n

nuri_kongur

#10: 05 Ekim 2018, 17:51:17
Elinize sağlık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#11: 05 Ekim 2018, 17:53:39
Eline sağlık Serkan reis,bu tür işleri kendileri yapanların hastayım,tekrar elinize sağlık.tezgaha bağlı mengeneye bakılır ise,siz aşmışınız :)
  • IP logged
“Merhaba denizci, sen de senden sonrakilere anlat…”

• *
  • Selamlar
#12: 05 Ekim 2018, 20:03:04
Elinden iş gelebilmek çok güzel. Tebrik ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#13: 10 Ekim 2018, 08:47:07
Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim , Ali reisim mengene çok elim tutuyor yalnız ben yanlış mengene kullanıyormuşum ağaç işleri için ağaç mengene kullanmak lazımmış onu da öğrenmiş oldum  :).
  • IP logged

• *
#14: 10 Ekim 2018, 09:44:18
Eline sağlık, ne işe yarıyor, nerde kullanılıyor bu alet ?
  • IP logged

Yukarı git