Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: SOSYAL AYLAKLIK

T
  • *
SOSYAL AYLAKLIK
OP: 17 Mayıs 2018, 14:58:38
Şişşşt sen.  Evet, evet sana diyorum.

Duymuşsundur mutlaka bir yerler de, " Herkes benzer düşüncedeyse, kimse fazla düşünmüyor demektir." demiş, Walter Lipmann. Belki özel hayatında, belki iş hayatında mutlaka karşılaşmışsındır. Bize, bizim söyleyeceklerimizden farklı bir şey söyleyemeyecek biriyle nereye kadar ilerleyebiliriz ve bu bize ne katar?

Sosyal aylaklığı, iş dünyasının dışından, günlük yaşantımıza benzer ilkeleri kullarak bize yansımalarını anlatacağım sana. Sana diyorum kusura bakma, ama, nasılsa yazıda anlattığım tanıma uyuyorsan zaten cevap vermeyeceksin. Onun için rahatım.

Neyse efendim,
Basit tanımı ; Sosyal aylaklık, bireylerin grup ile birlikte çalışırken, yalnız başına çalışırkenden daha az üretken olma eğilimi olarak ifade edilir. (Harkum ve Badura 1990:629)

Buna ek bir olgu getirilir, sosyal kaytarma  ; Bireyin tek başına çalışmasının aksine, grup halinde çalışırken oluşmakta ve bireyin kendisini saklama çabası üzerine kuruludur.
Buna "Ringelmann etkisi" denir. ( Schermerhorn   2008 :172 1989 ;147)

En bilinen örneklemesi "halat çekme deneyi"dir. 
Bu deneyde, kişiler halatı 63kg'lık kuvvetle çekerlerken, aynı kişilerden oluşan 3 kişilik bir gruba bölündüklerinde, ortalama kuvvet 53 kg'a, 8 kiişilik bir gruba bölündüklerinde,  31kg düşmüştür.
Aslından deneyden beklenen, en azından gruprakilerin, bireysel olarak çabalarının toplamına eşit olması gerektiği beklenmiş,
Oysa sonuç hayal kırıklığı olmuştur.

Bunun sebepleri, koordinasyon eksikliği ve bireysel çabaların azalması olarak görülebilir ancak, derinlerde ki sosyal aylaklık sebeplerin farklı olduğu ortaya çıkmıştır.

* İnsanlar grup içerisinde çalışırken, harcadıkları çabanın gözden kaybolup gideceğini düşünüyorlar
* Grup üyeleri, kendi çıktılarının tespit edilebilir olduğunu düşünebiliyorlar
* Kişiler, gruptaki diğer kişilerin kaytarma davranışı göstereceklerini düşündükleri için kendi çabalarını azaltarak eşitlik sağladıklarını düşünebilirler.
* Bir çok kişinin bir görev/konu üzerinde çalışması halinde, bazı kişiler kendilerinin ve yapacakları katkıların gerekli ve önemli olmadığını düşünebilirler
* Grup tek bir çıktı üretiyorsa bireyler daha az çaba gösterebilirler.
(Hitt 2009;383-384, Moorhead ve Griffin 2010 ; 235,Robbins ve Coulter 2009;255, Von Glinow 2010;238, Earley 1989; 565-566)

Bir çok nedeni bir araya getirdiğimizde sosyal aylaklık ve kaytarma, motivasyonun azalması ve grup içerisinde peformans kayıplarına ve verimlilikte azalmaya neden olmaktadır.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Motivasyonun azalması ve grupta çok çaba gösteren bireylerin çaba göstermeyen bireylerle eşit şartlarda değerlendirilmesi başarılı bireylerin çalışma azimlerini gölgede bırakmaktadır.

Buraya kadar olan kısım, akademik ve iş dünyasında olanların, günlük hayatımızla temelde aynı olduğunu göstermek içindi.

Gelelim, yansımalarına;
Günlük hayatta kullanılan şekli ile Sosyal aylaklık, başkaların verdiği rahatlık ile kalabalıklar içerisinde kaybolmak yani araya kaynamaktır.

Aynen bireysel performans değerlendirilmediğinde ortaya çıktığı gibi. Bize kalabalıklar içinde görünmezlik verdiğini düşünürüz. Hani bir konserde herkesle beraber aslında bilmediğimiz bir şarkıyı sırf diğerlerinin arasında kaynamak için, söylüyor-muş gibi yapmak, yada hani aslında namaz bilmemesine rağmen, bir şekilde camiye gitmek zorunda kalanın göz ucuyla diğerlerini taklit ederek göze batmama ama yine de orada olma şeklidir.

Bizlere bahşedildiğini varsaydığın ve kimse görmedi, ben olmasam da olur, bir bakıp çıkacağım zaten diye düşündüğün bu yer var ya. Aslında öyle değil.
Sana kötü bir haberim var.
Aynen internet dünyasına adım attığında olduğu gibi, aslında arada kaynamıyorsun. "Online" olduğun anda, seni hepimiz görüyoruz.
Orada, saklanmıyorsun aslında, seni kimsenin farketmediğini düşünebilirsin ama orada olduğun, okuduğun hatta ve hatta bir yönlendirme sorusunda, "sana" yönelmiş, "senden" cevap beklenirken, hiç bir şey olmamış gibi çıkıp gittiğinde, insanların görmediğini zannediyorsun ya...
Yanılıyorsun.

Bir grup olarak, birşeyler başarmak için, bir ekip olarak hareket etmek için hepimiz buradayız. Senin "online" değil, fikren olmadığın, bakış açını yansıtmadığın, dahil olmadığın her bir konuda, senin adına bir başkası karar veriyor. Ve sırf sen, düşünsel olarak aramızda  eksik olduğun için, verilen kararlar da eksik oluyor.

Sosyal aylaklığın olduğu yer bir şirket değilse evet uzun süreler yaşayabilir ve yüzlerce insan bir kaç kişi ile uzun süreler "iş" görmeye devam edebilir. Hatta birisinin gelip, birisinin gideceği göz önüne alındığında bu süreç devamlı bile olabilir. Lakin sırf sosyal aylaklık yapmak istediğin için, yeterli başarıya ulaşamamış bir ortamda olmaya herkesi mecbur bıraktığını da unutma.

Selamlar, sosyal aylak arkadaşım.

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Ynt: SOSYAL AYLAKLIK
#1: 17 Mayıs 2018, 15:52:32

İşte ben < 0 > noktasından yola çıktığımda,
birinci çeşme başına vardığımda o çeşme başında << Y >>  görürsem,
orada durmadan susuz bile olsam B çeşmesine doğru
yürümeye devam ediyorum.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

e

ersinboke@icrs.com.tr

#2: 17 Mayıs 2018, 18:14:10
Bana demiyosun her halde😀
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#3: 18 Mayıs 2018, 00:28:21
Tan Kaan Reisim

Bu mükemmel bir konu. Tam Ben ne BİLİM köşesine uygunmuş aslinda.

İş dünyası aslında bu sorunu çözmüş. Orta ve büyük ölçekli firmalarda performans değerlendirmesi sistemini kurup çalışanları maddi motivasyonla sosyal aylaklıktan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Küçük firmalarda bu aşılamıyor. Mesela biz küçük bir firmayız ve imalatçı olduğumuz halde sanayi bölgelerinden uzağız. Bu iki nedenden dolayı eleman bulmamız kolay olmuyor. Özellikle işçi aradığımız zaman piyasa ortalamasından yüksek ücret verdiğimiz ve iyi şartlar sunmaya çalıştığımız halde elemanlar ya işi kabul etmiyor ya da bir süre sonra işi bırakıyor. Ben zamanında bu konuyu çok düşünüp üzülüyordum. Bir gün usta başımız bana demişti ki; "Ben çok kalabalık yerde de çalıştım. Deneyimlerime göre insanlar az maaş da alsalar kalabalık iş yerini tercih ediyorlar. Çünkü kalabalıkta kaytarmak ya da arazi olmak daha kolay. Bizim gibi küçük işletmelerde hep göz önündesin." Sizin konuyu okuyunca aklıma bizim bu durum geldi.

Bir de takım sporu yapanlarla bireysel sporcular arasındaki farklar da bu konuya referans olabilir. Son zamanlarda Golfçüler, F1 pilotları, tenisçiler futbol ve basketbol yıldızlarını şöhret anlamında da kazanç olarak da geride bırakıyor.

Bu konuda biraz araştırma yapacagım. Teşekkür ederim.

• IP logged
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2018, 00:31:23 Gönderen: Mücahit Karabaş »

• *
#4: 18 Mayıs 2018, 07:37:23
iyi de "ortak akıl" teorisi buna ters. ne olacak şincik? Ehali spekülatif çalışırken maçayı zorluyor maximumlara tırmanıyor ama iş halat çekmeye gelince tırt... Komonizm bundan çöktü ama dalgası spekülatif devam ediyor herhal ...
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#5: 20 Mayıs 2018, 16:11:36
Eeee? Adam isyan ediyor. Duyan yok mu ?
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Classicboats Turkiye
#6: 20 Mayıs 2018, 16:18:25
Eeee? Adam isyan ediyor. Duyan yok mu ?

Almanların Enigma şifrelemesi ile dert amlatırsa bir noktada çözümde bıkılabilir.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

T
  • *
SOSYAL AYLAKLIK
#7: 20 Mayıs 2018, 17:36:40
Amatör denizciliğe övgü başlığında yazmıştım.

Bir köşede hamağımı buldum, üstünde şemsiye olan tropikal içeceğimi aldım, yakın çevrede ki duyabildiğim sohbetlere yattığım yerden ses veriyorum kendimce artık.
Toplaşın toplaşın, bakın ne anlatacağım dönemi, belirsiz süreli tatile girdi.

Yerel hökümette bir şeyler yayınlayacakmış, günlerdir bekleyip duru ahali, hele bir açıklansın, tatile devam mı, iş başımı yoksa emeklilik vakti midir?, göreceğiz.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2018, 18:13:21 Gönderen: Hasan Toparlak »

• *
    • KUTUP YILDIZI
#8: 20 Mayıs 2018, 19:07:56
Ben de sosyal aylaklığın mirengi noktası olan sistemlere zıpladım.
Düşlerimi  resimlerle anlatma yoluna saptım.

Hani  gün içinde yüz paylaş, iki yüz beğeni tuşu, üçyüz beğenilen'i beğen tuşuyla;
Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olmanın dayanılmaz hafifliğini deneyselleyeceğim.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • Classicboats Turkiye
#9: 20 Mayıs 2018, 19:36:19
 :) :) :)

Bi dene bakalım... Belki sen de kapılır gidersin akıntıya
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

e

ersinboke@icrs.com.tr

#10: 20 Mayıs 2018, 23:49:46
Amatör denizciliğe övgü başlığında yazmıştım.

Bir köşede hamağımı buldum, üstünde şemsiye olan tropikal içeceğimi aldım, yakın çevrede ki duyabildiğim sohbetlere yattığım yerden ses veriyorum kendimce artık.
Toplaşın toplaşın, bakın ne anlatacağım dönemi, belirsiz süreli tatile girdi.

Yerel hökümette bir şeyler yayınlayacakmış, günlerdir bekleyip duru ahali, hele bir açıklansın, tatile devam mı, iş başımı yoksa emeklilik vakti midir?, göreceğiz.

Emekli olunca ikramiye vermiyorlar , maaş da 3 gösterge 1 derece şeklinde oluyor. Emekli olmuş pazar da portakal satan öğretmen durumuna düşme de :)

• IP logged

T
  • *
#11: 20 Mayıs 2018, 23:55:42
Onuruyla ayakta duran herkese selam olsun
  • IP logged

Yukarı git