Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: DENİZLE SINIRLI SORUMLU ŞAKALAŞABİLME HAKKI !

• *
Değerli Reisler,
Seneler evvel kursiyerlerimiz için hazırlamıştım. Aslında belki de basıp teknelerimiz de görünür bir köşeye asmakta yarar dahi olabilir diyerek paylaşayım dedim.
Şüphesiz seneler evvel bunu yazarken esinlendiğim kaynaklar olmuş olabilir, bundan emin değilim, tamamını kendim de yazmış olabilirim.
Açıkçası olmuş ise o kaynakların adını bu unutkanlıktan dolayı zikredemediğimi peşinen beyan etmekte isterim.

Ve son bir not; Daha evvelce bir başka forumda yayınlanmış bu yazıyı evvelce okuyanlar affetsinler, amaç aramıza yeni katılmış ve okumamış olanlarla da paylaşabilmek.
Saygı ve Selametle,
Kaan ERDEM
Dimple Y/Y

DENİZLE SINIRLI SORUMLU ŞAKALAŞABİLME HAKKI!

-İlahi inançlara pür sığınmaktansa doğru yorumlayıp " Önce tedbir sonra tevekkül " diyebiliyorsanız
-Sizden büyük ve / veya deneyimliler sizin için bir anlam ifade ediyor ve dinleyebiliyorsanız
-Denizde her zaman bir eliniz kendiniz içinse
-Her şart altında komik olmaktan korkmaksızın can yeleğiniz yanı başınızda yada en iyisi sırtınızda ise
-Acil durum eylem planı yapabiliyor, el altında ulaşılacaklar listesini öncelik sırasına göre bulunduruyorsanız
-Yol ve Eylem planınız evvelce yapılmış ve uygulanabilir karakterde ise ( 2 mil mesafe için dahi )
-Kişisel kontrollerinizi sizden önce yapılan kontroller olsa dahi yapabiliyor, iki göz bir gözden iyidir diyorsanız
-Seyir yardımcısı malzemeleriniz tam ise
-İkmal ve iaşeniz yedekli ise
-Nereye ve ne şartlar altında gideceğiniz hakkında bilgi verdiğiniz bir veya bir kaç artçınız var ise
-Denizde çatışmayı önleme tüzüğünün size tanıdığı her türlü hakka karşın ya " karşımdaki bunu bilmiyor "  diyebiliyorsanız
- " Korkmak " kelimesine doğru anlam yükleyebilecek kadar cesursanız
-Bildiklerinizi defaatle tekrarlamak sizin için zevk olabiliyorsa
-Ben daha öğreniyorum ve bu sürecin sonu yok demek sizin için ayrıcalıksa
-Kontrol listesi bulundurmaya, gerekliliğe göre güncellemeye ve üşenmeksizin her seferinde kontrolleri yapma alışkanlığına önem veriyor, bakım , onarım kelimelerini algılayabiliyor "  Sıfır hata yönetimi " kelimesine doğru anlam yükleyebiliyorsanız
-Alternatif iletişim araçlarının denizde varlığını gerekli buluyor ve kullanımlarına saygı gösterip, genel kabul görmüş esasları uygulayabiliyorsanız
-Yazma alışkanlığı edinebilmiş, okumaktan ve paylaşmaktan haz alıyorsanız
- " Deniz çift ister, yalnızlık ise deniz gezginine mahsus değildir " diyebiliyorsanız
- " Ben beni yaradan tabiat anadan daha güçlü değilim ama uyum içerisinde ve karşılıklı saygı ile yaşayabilirim " diyebiliyorsanız
- " Meteoroloji " kelimesinin anlamını algılayabiliyorsanız
-Yeri geldiğinde yola çıkmaktansa demirde yatmak evladır diyebiliyorsanız
-Yola çıkmışken; " Baktın ki kar havası, eve dön kör olası ! "
diyebiliyorsanız

Denizle sınırlı sorumlu şakalaşabilme hakkını kendinizde bulabilirsiniz.

Sevgiye dayalı her ilişki özen ister, oyunun kurallarına uygun davranmayı ister.
Bunlar yapılırsa deniz adlı o umman sizi sevecek ve bağrında size özel bir yer açacak, tatmadığınız hazları  yineleyerek size tattıracaktır.
Karinanızda bol su, Pruvanız neta, Denizleriniz kolayına olsun...

• IP logged
Saygı, Sevgi ve Selametle. Netsel Marina - Marmaris Dimple Y/Y

T
  • *
Adaşım abim, elinize sağlık.

"......diyebiliyorsanız.", <Denizci olma yolunda bir hayli yol kat etmişsiniz.> diyeceğim, yine denizci tartışması çıkacak diye demiyorum  :P
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
Eline sağlık Kaan.
Sıraladığın 23 "eğer"  handiyse  "Efendi Kaptanın" elinden düşürmediği tespih taneleri.

Her teknede en görünür yerde asılı bulunmalı.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

O

Oktay Eryılmaz

Bunu bastırdım.
Lamine ettim Kayımızın en görünen yerine ve Misafir bilgi dosyamıza koyacağım. (öyle bir dosya yaptık bilmesi gerekli olan bilgileri ve bizim kurallarımızı yazdık aslında baştan okurmusun demeye utanıyorduk ama faydasını gördük)
Teşekkür ederiz
Çook Yaşayınnn
  • IP logged
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2018, 18:26:19 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

• *
  • Selamlar
Kaan Kaptanım
Çok teşekkür ediyorum bende

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
Bunu bastırdım.
Lamine ettim Kayımızın en görünen yerine ve Misafir bilgi dosyamıza koyacağım. (öyle bir dosya yaptık bilmesi gerekli olan bilgileri ve bizim kurallarımızı yazdık aslında baştan okurmusun demeye utanıyorduk ama faydasını gördük)
Teşekkür ederiz
Çook Yaşayınnn

E öyle ise de bakem Dosya içinde Sakin Seyir manifestosu / Slow sailing Manifesto var mı?
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
Öncelikle ilginize ve beğeninize teşekkür ederim,
Aklımda olan bir konuyu Sn.Eryılmaz gerçekleştirmiş bile.
Derim ki;
Bu yazının güzel bir çerçevesi ve flu bir zemini olsa,güzel bir karakterle ele alınsa ve " Heyamola Hey " logosu ile basılarak,su geçirilmez hale getirilse ardından da sembolik bir bedel ile üyelerimizin ve/veya tüm deniz severlerin kullanımına sunulsa böylelikle de karınca kararınca siteye bir akar yaratılsa nasıl olur acaba?
Bir diğer düşüncem ise elimde güzel bir log book var, türkçeleştirip bastırtsak ve aynı amaçla hizmete alsak nasıl olur?
Ne  dersiniz?
Not; kendi yazım için bir telif beklentim yoktur.
  • IP logged

• *
Derim ki;
Bu yazının güzel bir çerçevesi ve flu bir zemini olsa,güzel bir karakterle ele alınsa ve " Heyamola Hey " logosu ile basılarak,su geçirilmez hale getirilse ardından da sembolik bir bedel ile üyelerimizin ve/veya tüm deniz severlerin kullanımına sunulsa böylelikle de karınca kararınca siteye bir akar yaratılsa nasıl olur acaba?
Bir diğer düşüncem ise elimde güzel bir log book var, türkçeleştirip bastırtsak ve aynı amaçla hizmete alsak nasıl olur?
Ne  dersiniz?

Paylaştığınız için teşekkür ederim Kaan reisim. Heyamola yayınları konusu altında basımla ilgili ön çalışmalar yapılacağından bahsedilmişti. Bunu da oraya eklemekte fayda var. Ahmet reis topluyordu dokümanları. Kendisi ilgilenirse memnuniyet duyacağız  :)
  • IP logged

• *
Her madde ayrı ayrı güzel ancak ben şu maddeyi forum açısından değerlendirdiğimde çok önemsiyorum..

Yazma alışkanlığı edinebilmiş, okumaktan ve paylaşmaktan haz alıyorsanız
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Derim ki;
Ne  dersiniz?

Paylaştığınız için teşekkür ederim Kaan reisim. Heyamola yayınları konusu altında basımla ilgili ön çalışmalar yapılacağından bahsedilmişti. Bunu da oraya eklemekte fayda var. Ahmet reis topluyordu dokümanları. Kendisi ilgilenirse memnuniyet duyacağız  :)

OğuzHan'cım, ben bir ara önermiştim böyle bir şey yapalım mı diye, yoksa yazı falan toplamadım. O zaman pek ilgi duyulmamıştı zaten.

Ayrıca Kaan Abinin bu yazısı başucu notlarımdandır, seyir sefterimin bir sayfasında yapışık vaziyette, tıpkı sakin seyir manifestosunun da olduğu gibi.

Tekrar teşekkürler Kaan Abi paylaşım için. Önerinizi de dikkate alıp çabucak gerçekleştirmek lazım bence.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

O

Oktay Eryılmaz

Bahsetmiştim benim yaptığım bu
tekrar teşekkürler.

Bir tek değişiklik yaptık affınıza sığınarak "DENİZLE "  yerine "DENİZ İLE " yazdık.

• IP logged
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2018, 15:27:11 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

• *
"Bir tek değişiklik yaptık affınıza sığınarak "DENİZLE "  yerine "DENİZ İLE " yazdık."
 Elinize sağlık.Ben de hemen bendeki asıl üzerinde 2 yerde hemen bu düzeltmeyi yaptım.
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

"Bir tek değişiklik yaptık affınıza sığınarak "DENİZLE "  yerine "DENİZ İLE " yazdık."
 Elinize sağlık.Ben de hemen bendeki asıl üzerinde 2 yerde hemen bu düzeltmeyi yaptım.

Aşağıdakini düzeltmedik ama üsteki
Denizde şakalaşma gibi oluyordu insanlar öyle anlıyordu ,okuyunca aşağıdaki anlamını buluyor diye...aşağıdakine dokunmadık
yazarına sormadan yaptık burdan yayınlayınca mahçup olduk biraz ama affınıza sığındık
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
- " Korkmak " kelimesine doğru anlam yükleyebilecek kadar cesursanız

Bu sihirli formül bana göre.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

Yukarı git