Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Mütakabiliyet

O

Oktay Eryılmaz

Mütakabiliyet
OP: 09 Nisan 2018, 13:39:14
Mütakabiliyet nedir.
Ne işe yarar ?
Bir türlü anlayamadım böyle basit yoldan anlatabilecek biri varmı acaba Ruhunu ??
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Ynt: Mütakabiliyet
#1: 09 Nisan 2018, 13:41:27
Karşılık verme anlamına gelir.
Genel olarak devletler arası  ilişkilerde geçer.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

T
  • *
#2: 09 Nisan 2018, 13:48:44
quid pro quo
Kısasa kısas

Eşit değerlerin/davranışların değiş tokuşu denilebilir.
Yada halk arasında ki söylemiyle "Herşey karşılıklı birader"  ;D
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#3: 09 Nisan 2018, 14:07:18
Şu demek olabilir mi ?

Örnek veriyorum .....(yanlış anlaşılmasın )

Siz Heyamola forumunda benim Şirketime ait bir Link verseniz ,Benim şirketimin İnternet sayfasında Heyamola'nın linkinin olmamaması  Karşılıklılık İlkesine uygun olurmu.
Bunun cevabını en iyi  Bülent Reis verir. (Hukukçu Olduğundan)

Reciprocity Principle önemli bir kavram köküde de roma hukukundan Tan reisin dediği gibi (quid pro qua)
Gladyatörler bu ana temelde Arenaya çıkarılırlarmış..

Bildiğimden değil.......

• IP logged
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2018, 14:10:26 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

T
  • *
#4: 09 Nisan 2018, 14:09:52
Dıııııııdd. Tuzak soru  ;D

Cevap veriyorum "olmaz"  ;) Farklı şeyler.
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#5: 09 Nisan 2018, 14:11:30
Dıııııııdd. Tuzak soru  ;D

Cevap veriyorum "olmaz"  ;) Farklı şeyler.

Hiiiiç farkı yok :) :)

Ortada şahıslar söz konusu olsa farklı konu olabilirdi , ancak forumda tüzel kişilik olarak nitelenir çünkü yönetim erki oluşturulmuş ve bunun için yazılı akid var.
Forum hükmi şahıs (GÖZ KIRPMA EMOJİSİ BULAMADIM AMA KIRPIYORUM  ;D ;D)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2018, 14:15:37 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

• *
  • Donatan Temsilcileri
#6: 09 Nisan 2018, 14:15:05

Gladyatörler bu ana temelde Arenaya çıkarılırlarmış..

Hiç tuzak değil ve yukarıdaki satırda yanıt gizli zaten. Tuzaksa da düşmem :)
Mütekabiliyet her yerde olmaz. Zaten eğer hayatın her alanına uygularsanız, etik bir sorun doğurur.
Güç kullanılan yerlerde konuşulur bu iş.
Mesela ben sana yumruk atıyorsam karşılığında en az vurduğum kadar yemeyi de göze almalıyım.
Ama güç kullandığın yerde değil de, destek olduğun, iyilik yaptığın yerde ise, lafı ağza bile alınmaz.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

T
  • *
#7: 09 Nisan 2018, 14:22:20

Mesela ben sana yumruk atıyorsam karşılığında en az vurduğum kadar yemeyi de göze almalıyım.
Ama güç kullandığın yerde değil de, destek olduğun, iyilik yaptığın yerde ise, lafı ağza bile alınmaz.

"Farklı şeyler" in açılımı. Basit ve anlaşılır.
  • IP logged

#8: 09 Nisan 2018, 14:28:30
Canım Can hocam,hiç böyle Bizans işlerini bilmez .Cuup diye... ;D
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#9: 09 Nisan 2018, 14:29:20
Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Epeyi birşey yazmıştım Tam yollayacakken yukarıdaki uyarı geldi....
Öneriyi dinledim
Hepsini sildim.....
 ;D ;D ;D
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#10: 09 Nisan 2018, 14:43:33
Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Epeyi birşey yazmıştım Tam yollayacakken yukarıdaki uyarı geldi....
Tan reisin (cevabı )
Öneriyi dinledim
Hepsini sildim.....
 ;D ;D ;D
  • IP logged

S

Servet

#11: 09 Nisan 2018, 14:46:47

Güçler dengesiz oldugun da,cogunlukla devletler hukukun da bile, bu terimin karşılıgını uyguluyamıyorsun bile.
Adam sana vize uyguluyor,ihraç ettiğin kalemlere fazla gümrük vergisi yada kışıtlama getiriyor vb.
Ekonomik,siyasi,vs güçün Mütekabiliyet uygulamaya yetmiyor,çünkü sonrasında ugrayacagın zarar daha büyük oluyor..
Zaman,mekan,somut durumlar belirleyici oluyor.
Mesela İsrail,Suriyeyi aklına estikce vuruyor,suriye iç savaşın esiğinde zaten bogulmuş bir ülke, iç sorunlarını çözemeden,refah,ekonomik,bilimsel,askeri olarak güçlenmeden aynı tarz da cevap vermesi sonu olur.

Tabi yukarda açılan konudan bagımsız olarak yazdım,orda gelinmek istenen nokta farklı :).

• IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#12: 09 Nisan 2018, 15:02:49

Güçler dengesiz oldugun da,cogunlukla devletler hukukun da bile, bu terimin karşılıgını uyguluyamıyorsun bile.
Adam sana vize uyguluyor,ihraç ettiğin kalemlere fazla gümrük vergisi yada kışıtlama getiriyor vb.
Ekonomik,siyasi,vs güçün Mütekabiliyet uygulamaya yetmiyor,çünkü sonrasında ugrayacagın zarar daha büyük oluyor..
Zaman,mekan,somut durumlar belirleyici oluyor.
Mesela İsrail,Suriyeyi aklına estikce vuruyor,suriye iç savaşın esiğinde zaten bogulmuş bir ülke, iç sorunlarını çözemeden,refah,ekonomik,bilimsel,askeri olarak güçlenmeden aynı tarz da cevap vermesi sonu olur.

Tabi yukarda açılan konudan bagımsız olarak yazdım,orda gelinmek istenen nokta farklı :).

Servet Reisim
Konu basit burada bir kuruluşun  linki varsa karşılığında da Buranın ki orada olmalı mı ?
Yoksa
Bir tarafın diğer bir taraf ile olan çekişmesi ne benim işim nede Haddim....

Benim açımdan böyle en azından

Yanlış anlaşılma olmasın...

saygılarımla,
  • IP logged

T
  • *
#13: 09 Nisan 2018, 15:24:59
Oktay reisim,

Mütekabiliyet kartı ne zaman masaya konulsa, mutlaka bir gizli ajanda vardır. Bunu uygulayan kişi/kurum hesabını yapmış ve mutlaka karşılığında elde edeceği bir şeyin kaybedebileceğinden değerli olduğuna kanaat getirmiştir.

Bu ulusları arası devlet ilişkilerinde de böyledir, politikada da böyledir, bireysel hareketlerde de böyledir.

Mütekabiliyet yada karşılıklılık ilkesinin diyelim, insan psikolojinde ki yeri yanlış hatırlamıyorsam, ikinci dünya savaşında yapılan çalışmalar kadar gidiyor. Esir kamplarında uygulanan yöntem günümüz Türkiye'sinde uygulanıyor mesela.

Bu günümüzde tüm lobi çalışmaları yapanların en büyük silahlarından biri haline gelmiş durumda.
Özetle, bu, günümüzde neredeyse art niyet olmadan uygulanmayan bir hamle olarak görülüyor.

Bu yüzden iyi niyetle yapılmış bir desteği, mütekabiliyet ilkesi ile değerlendirmemek gerekir diye düşünüyorum

• IP logged
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2018, 15:41:21 Gönderen: Hasan Toparlak »

• *
    • instagram
#14: 09 Nisan 2018, 15:52:07
Mütekabiliyet reel politik terimidir. Bu terimi kullancaksak güç ve denge politikalarını aklımızda tutmamız gerekir...
Diplomaside uluslararası sistem mutekabiliyet kavramını öne çıkarır uluslararası toplumdan bahsettiğimizde mutekabiliyetten bahsedemeyiz..

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

Yukarı git