Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Demir (Çapa) Kurtarma Teknikleri - Infografik

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Kurtarma halkası falan yapmaya ugrasmayin,herhangi bir gırgır teknesinden ağın altını basmaya yarayan telin geçtiği mapalardan bir tane isteyin.tam bu adla isteyin , görünce şaşıracaksınız. Hemde yaylı ve sustalı dir.

Bu mu Ahmet ?

Evet ta kendisi, bilgisayarım olmadığı için resim yukleyemiyorum.bu resimdeki yeni model bunun tam daire olanları var onlar çok kullanışlı olabilir
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

S

Servet

Bir de yatlarda pek kullanılmadığı için görsele koymadığım "anchor ring" var, o da şöyle bişey;

öZgür (tapatalk)

Kopyaladım :)
  • IP logged

• *

Demirin dipte takıldığı bu durum için sanki şamandıranın bağlandığı yer hatalı değil mi? Ya da bu durmda ikinci bir şamandır mı bağlanmalı?
  • IP logged
Köstekçi ---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

A
  • *
Ynt: Demir (Çapa) Kurtarma Teknikleri - Infografik
#33: 17 Ağustos 2018, 17:32:43

Merhaba, bunun satıldığı bir yer var mı acaba nereden sipariş edebilirim?
Tesekkurler
  • IP logged

S

Servet

Ynt: Demir (Çapa) Kurtarma Teknikleri - Infografik
#34: 17 Ağustos 2018, 17:59:04
çapa samandrası diye yaz onlarca sayfa çıkar googlede..
fırdöndü-d kilit,halat,radansa kombinasyonunu kendiniz yapacaksınız..
nalburlarda geniş yuvarlak mapalar var,bir D kilit ile samandıraya baglarsanız halata gerek kalmaz bence.
  • IP logged

• *
Değerli Korsanlar,
bir zamanlar bir kayıkta demir şamandırasının ipini yukarıda (şamandırasının dibinde) kalan otomatik saran bir makarası olan sistem görmüştüm. Yani derinlik kadar ipi serbest bırakıp fazlasını sarıyordu galiba. (fabrika üretim bantlarında ki havalı tornavida balansları gibi) Tavsiye eder misiniz? ve nerede bulabilirim?
Saygılarımla

• IP logged

• *
Buldum bu arada POSEİDON MARİN demir şamanrası diye geçiyor ve yaklaşık 600 tl
pahalı gibi.
İkinci kullanımda sarmaktan vaz geçerse kötü.
Kullanananız var mı acaba?
  • IP logged

e

erdal duran

Ben yukarıdaki gibi bir sistemi kendim yapmıştım. Yaklaşık 150 TL ye malolmuştu. Gece ve gündüz diğer teknelere de çapanın yerini belirttiği gibi, takılması halinde çapanın kurtarılmasını da sağlıyordu. Şamandıranın üstüne monteli çakarlı lamba ışık sensörlü olduğu için, gündüz otomatik sönüyor, hava kararınca da yanıyordu. (Resmin üstüne sağ tıklayıp yeni sekmede açın)
  • IP logged

e

erdal duran

Aferin bakayım bana ;D. Bazıları bir resim bile yükleyemezken, ben iki yöntemle de yüklemişim ;D.
  • IP logged

• *

Ben yukarıdaki gibi bir sistemi kendim yapmıştım. Yaklaşık 150 TL ye malolmuştu. Gece ve gündüz diğer teknelere de çapanın yerini belirttiği gibi, takılması halinde çapanın kurtarılmasını da sağlıyordu. Şamandıranın üstüne monteli çakarlı lamba ışık sensörlü olduğu için, gündüz otomatik sönüyor, hava kararınca da yanıyordu. (Resmin üstüne sağ tıklayıp yeni sekmede açın)

Erdal reisim süper, ağırlık ne kadar olması lazım sürtünmeyi yenip yürütebilmesi için halatı?
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

e

erdal duran

Doğan reisim, yarım kilo, bir kilo yeterli. Tabii şamandıranın büyüklüğüne de bağlı. Şamandırayı batırmayacak kadar hafif, halatı çekecek kadar ağır.  Deneyerek te bulabilirsiniz.
  • IP logged

• *
    Doğan reisim, yarım kilo, bir kilo yeterli. Tabii şamandıranın büyüklüğüne de bağlı. Şamandırayı batırmayacak kadar hafif, halatı çekecek kadar ağır.  Deneyerek te bulabilirsiniz.

Çapayı yukarı asılıp zayıflatır mı diye tereddüd ettim bir an, veya dalga şamandırayı yukarı aşağı oynatınca?
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

e

erdal duran

Resimde görüldüğü gibi, çapayı zincirin ters istikametinde değil yukarı dik olarak çekme etkisi var. O da yarım kilo ağırlıkla (ki bu ağırlığın yarısı makaralar tarafından şamandıraya aktarılıyor) ihmal edilebilir düzeyde kalıyor. Yani etkisi yok denecek kadar az.
  • IP logged

• *
    • instagram
Erdal reisim, Ağırlığın bağlı olduğu kısmın halatın çapaya inen bedeline dolanma riski var mıdır?

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

e

erdal duran

Ağırlık sürekli aşağı çektiği için arada bir dolansa bile hemen açılıyor. Zaten dolansa bile sorun olmaz, bir kez boyunu bulduğu zaman sabitlense bile olur. Demire bağlı yüzer halat demirle birlikte önceden atılıp, daha sonra yüzerek ya da botla gidilip halata şamandıra bağlanabilir, halatın boşu alınıp sabitlenebilir de. Bu sistem sizi bu külfetlerden kurtarıyor. Tembel işi yani :).
  • IP logged

Yukarı git