Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Demir (Çapa) Kurtarma Teknikleri - Infografik

• *
    • KUTUP YILDIZI
Şamandıra reismde ki;
halkası normal tip şamandıralara göre biraz geniş.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

T
  • *

• *
 Teşekkürler.
 :D
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
Forum şimdi denizcilere yönelik bir foruma benzedi. :)xx :)xx :)xx
Neymiş o bnl gibi kodlamalar falan. :(
Bunca yılın ağzı bozuk dedesini bile bozacaktınız. ;D
  • IP logged
DeDe

• *
Özgür çok güzel olmuş eline sağlık.
İki halat ile kullanılan C halkalarından veya 3 kollu kancalardan da bahsetmek iyi olurdu sanki.
Şurada bahsetmiştik zamanında

Bir de belki diğer bir zincirin altında kalmış çapayı, mesela kıçtankara olmuş iki tekne arasında, zincirleri birbirine paralel edecek şekilde manevra etmek çizimle anlatılabilir mi?

Yabancı literatürde bahsi geçen çapa kurtarma şamandıralarına Alderney Halkası deniyor.
Can Deniz Hoca'nın gösterdiği kırmızı şamandırada sap kısmı plastik gibi algıladım.
Bu tip plastik sap şamandıralara pek güvenmemek lazım.
Halkanın metal olması doğrusudur...

Anchor ring yerine herhangi gibi metal kısa zincir veya tel kullanılabilir.

• IP logged

• *
    • instagram
Bir de yatlarda pek kullanılmadığı için görsele koymadığım "anchor ring" var, o da şöyle bişey;

öZgür (tapatalk)
Bu yöntemi ortasına çapraz şekilde halat bağlanmış can simidi ile kullanıyorum

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Özgür çok güzel olmuş eline sağlık.
İki halat ile kullanılan C halkalarından veya 3 kollu kancalardan da bahsetmek iyi olurdu sanki.
Şurada bahsetmiştik zamanında
Hepsinde bahsetmedim ki herkes gelsin katkı koysun, konuyu zenginleştirsin diye! :)

valla bu döküman uzundur gözüme takılan, eğitim dökümanlarında kullanırım diye bi kenara kayıt ettiğim bu kurtarma görsellerinin artık gözüme batması ve kendime "haydi bunlardan bişey yap!" demekle ortaya çıktı.. elimde hazır biriktirdiğim görselleri bir araya getirip yazıları yazınca böyle bişey çıktı ortaya.. eksikleri var elbet, böyle böyle toparlayağız..

Kurtarma kancaları hakikatten zincirin altından halat geçirip yakalamayı veya yüzeye kadar çekilemeyen ağır zincirlerden kurtulmayı çok kolaylaştırıyor, her teknede olmalı. tamamladığın için teşekkürler..

Bir de belki diğer bir zincirin altında kalmış çapayı, mesela kıçtankara olmuş iki tekne arasında, zincirleri birbirine paralel edecek şekilde manevra etmek çizimle anlatılabilir mi?
Teknik çizim zor değil ama böyle deniz dibinde, manevra hallerini gösteren yumuşak-hareketli şeyleri çizmek kolay değil, illüstratör olmak gerek.. en güzeli aslında sizin yaptığınız gibi video çekmek ama onda da daha çok zaman harcamak, montaj vb. işleriyle uğraşmak gerekiyor.
  • IP logged
><(((º>

• *
Ultranın çapa kurtarma halkasını fuarda inceledim. Çok güzel ama çok akçeydi.
  • IP logged

• *
Ultranın çapa kurtarma halkasını fuarda inceledim. Çok güzel ama çok akçeydi.

Katılıyorum abi, alayım dedim de sonra elim varmadı benim de açıkçası...
  • IP logged

• *
Bu halka krom olmak zorunda mı?
Başka türlü yapılamaz mı?
Topluca yaptırılıp makul fiyata mal edilemez mi?
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Merem'in dediği gibi 50-60cm krom zinciri D kilitle birleştirip çok ucuza mal edilebilir.

Veya aşağıdaki gibi kromdan kalın bir halka büktürmek de iş görür. Yeter ki biraz ağır olsun, bişeylere takılmadan aşağı insin ve çapanın bedenine geçsin..

Biraz fantaziyle büyük boy bir D kilit bile iş görür.. :)

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

• *
Biz kendi uygulamamızda en çok birkaç kat kendi üstüne bükülmüş çelik tel ile çok başarılı netice aldık.
sahilde kayalara bağlanmak için kullandığımız galvaniz telden yapıyoruz .

Zincir ile de oluyor ancak zincir baklaları sebebiyle halka yumuşak ve kendiliğinden bükülen tarzda olduğu için bazen aşağıya inmiyor filan çelik teli daha başarılı buluyoruz...

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Pc başında olmadığım için çizimle gosteremiyorum.
Demir zincirini hırça mapasına bağlamadan
25 mm lik kromdan tam daire bir halka iki kenardan tekneye tutturulsa. Hem demir kurtarma halkası hem demiri tekneye sabitleme sistemi üç otuz paraya halledilmiş olur.
Pc basina gectigimde cizimi hallederim.
Çelik tel bükme ve halat bağlama derdinden ağırlık nedeniyle Aşağıya inmeme sorunlarından kurtulmak mumkun.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Kurtarma halkası falan yapmaya ugrasmayin,herhangi bir gırgır teknesinden ağın altını basmaya yarayan telin geçtiği mapalardan bir tane isteyin.tam bu adla isteyin , görünce şaşıracaksınız. Hemde yaylı ve sustalı dir.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

T
  • *
Kurtarma halkası falan yapmaya ugrasmayin,herhangi bir gırgır teknesinden ağın altını basmaya yarayan telin geçtiği mapalardan bir tane isteyin.tam bu adla isteyin , görünce şaşıracaksınız. Hemde yaylı ve sustalı dir.

Bu mu Ahmet ?

• IP logged

Yukarı git