Gönderen Konu: Filizkıran Fırtınası ve Atatürk'ün Samsuna Çıkışı  (Okunma sayısı 279 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5389
Her sene 16/17 Mayıs tarihlerinde İnebolu ve havalisinde "Filizkıran Fırtınası " gerçekleşir. Bu benim hafızamda İneboluya yazı getiren Fırtınadır.  Bu konuyu başka açıdan bakan yerel tarih araştırmacısı, diş hekimi Mustafa Fakazlı güzel bir açıklama getirmiş. Kendisi Şakiroğlu Mehmet Kaptanın torunu ve dedesinin seyir defterlerinde bu tarih hep not tutulmuş ve kayıt altına alınmış.  Bizim İnebolu'da denizci aileden gelenlerin hepsi aslında özünde denizcidir fakat para kazanmak ve geçinmek için başka işler yaparlar. Mustafa Hoca da , bende böyleyiz aslında. Başka işler yapıyoruz ama denizde hep sandal mandal bir şeyler var.
Şimdi ekte bağlantısını gönderdiğim bağlantıdaki video da konuyu Mustafa Hoca anlatmış. İzlenilemez belki diye kısaca özetleyeyim. Atatürk ve beraberindekileri taşıyan Bandırma Vapuru 17 Mayıs 1919 akşamı gelir İnebolu ya demirler . Paşa İnebolu'ya çıkacaktır , hazırlık yapılmıştır. Muhtemelen milli mücadele buradan başlayacaktır. Fakat Filizkıran fırtınası buna müsade etmez. Dolayısıyla Bandırma Vapuru önce Sinop sonra Samsun'a doğru yol alır.

https://www.facebook.com/758484718/videos/10158219001039719/
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Çevrimdışı Mücahit Karabaş

  • Donatan Temsilcileri
  • *
  • İleti: 1058
Ynt: Filizkıran Fırtınası ve Atatürk'ün Samsuna Çıkışı
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2021, 23:36:31 »
2019 Mayısında 100. yıl anısına DADD organizasyonu ile bir çok yelkenci dostumuz bir hafta -on günde  Samsuna gitmişti. Yanlış hatırlamıyorsam Mehmet Cömert Reisimiz komodordu. İkinci bir grup tekne ise 16 mayısta İstanbuldan çıkıp 3-4 gün gibi kısa sürede  Samsuna gitmişlerdi. Bunların içinde Araf teknesiyle Koray Dostumuz da vardı. Şu meşhur Filizkıran  Fırtınasının da etkisiyle mi bilmiyorum çok sarsıcı bir seyir yapmışlardı. Bu tarihlerde, bu rotanın zorluğuyla ilgili net hatırlayamasam da " Normal birisi bu mayıs atmosferinde şu çılgın Karadenize açılmaz. Atatürk'ün buna cesaret edebileceğini o zamanlar kimse tahmin edememiştir" benzeri birşey söylemişti. Gerçekten de  Mustafa Kemal olağanüstü şartları hesap edip kimsenin ön göremeyeceği hamlelerle başladığı kurtuluş yolculuğunun tüm aşamalarında nice zorluklarla mücadele etti. Karadeniz de  biraz naz yapsa da Ona Samsuna çıkması için yardımcı olmuş iyi ki...