Gönderen Konu: Çağrı  (Okunma sayısı 1015 defa)

Çevrimdışı Bülent Büyükdağ

  • *
  • İleti: 4155
Çağrı
« : 01 Şubat 2020, 10:14:23 »
Arkadaşlar hepimiz biliyoruz belki ama yine de arada hatırlamamızda yarar var.
Bu platform hepimizin. Yararlanalım ve katkıda bulunalım.
Ticari gelir amacı olmayan İmece Deniz Ansiklopedisi Wikiderya, denizciler için doğrulanabilir ve güncel bilgilerle, sürdürülebilir bir kollektif bilgi kaynağı oluşumunu hedefliyor.

“İmece-kollektif” sözcüğü Wikiderya’nın anayasasını oluşturuyor.

www.wikiderya.org ’un sahibi bir kişi ya da grup değil tüm denizciler olacak.

www.wikiderya.org ’un sayfaları kendi ismiyle ya da anonim katkıda bulunmak isteyen herkese açık kalacak.

www.wikiderya.org bugün ve yarın tüm denizcilerin ortak aklıyla yönetilecek.
İmece Deniz Ansiklopedisi WIKIDERYA tüm denizcileri katkıda bulunmaya davet ediyor.
2017 YILINDA KURULAN WWW.WİKİDERYA.ORG BUGÜN 1230 KONU BAŞLIĞINA ULAŞTI.

İMECE DENİZ ANSİKLOPEDİSİNİN 2020 HEDEFİ: YENİ KATILIMCILARLA 2000 KONUDA AMATÖR DENİZCİLERİN SORULARINA YANIT VEREN BİR KOLLEKTİF BİLGİ KAYNAĞI HALİNE GELMEK.

35 yazarı ve isimsiz (anonim) katkıda bulunan sayısız denizcinin çabaları ile “İmece Deniz Ansiklopedisi WİKİDERYA” şimdiden 240 bin kelimelik bir dijital bilgi kaynağı ve seyir kılavuzu haline geldi. Türkiye Kıyıları ve Ege Adaları için Türkçe yayınlanan en kapsamlı dijital bilgi kaynağı olan Wikiderya’nın bireysel kullanıcı sayısı 2018’den 2019’a 3 kat arttı ve haftada 1000’in üzerinde bireysel ziyaretçi tarafından kullanılmaya başlandı.

Cruiserwiki gibi köklü uluslararası dijital kaynaklara göre çok daha güçlü ve kullanıcı dostu bir teknik altyapı kullanılan Wikiderya’nın ansiklopedi bölümünde 600’ün üstünde konu başlığı var. Bu konular tekne elektriğinden motora, demirlemeden denizde yaşam ve mutfak kültürüne, yelkenden meteorolojiye, navigasyona, deniz kitaplığına, yasal mevzuata kadar deniz ve denizcilikle ilgili her alanı kapsıyor.

Seyir kılavuzu ise doğrudan Navionics haritaları üzerinden takip edebileceğiniz 600’e yakın demirleme ve barınma yerinin dip yapısı, hakim rüzgarlar, tesis ve imkanlar, olası ücretlendirmelere ilişkin güncel bilgileri sunuyor. Seyir kılavuzunda yanaşmayı düşündüğünüz limandaki anlık hava durumu bilgileri ve 2 günlük ayrıntılı hava tahminleri de Windy uygulaması üzerinden ziyaretçiyle paylaşılıyor.
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

Çevrimiçi Serkan Güvenen

  • *
  • İleti: 1060
Ynt: Çağrı
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2020, 09:42:33 »
Ben açıkçası unutmuştum çok iyi oldu

Çevrimdışı Mücahit Karabaş

  • Donatan Temsilcileri
  • *
  • İleti: 1058
Ynt: Çağrı
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2020, 20:14:40 »
Ne zaman Wikiderya sayfalarında gezinsem zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Denizcilikle ilgili bir derya.  Geçen sene ilk defa gittiğimiz koylarla ilgili en güncel bilgileri de oradan öğreniyordum. Ben de elimden geldiğince katkı vermek isterim. Emek veren herkese buradan tekrar teşekkür ederim.