Gönderen Konu: Yassı Halat Kullanımı  (Okunma sayısı 424 defa)

Çevrimiçi Mehmet Atay

  • *
  • İleti: 742
Yassı Halat Kullanımı
« : 13 Şubat 2019, 14:42:15 »
Yeni aldığım teknede Ultra’nın yassı halatı da vardı. Forumları ve yorumları okuduğumda memnun olanlar olmakla beraber, çekince beyan edenler de var.

Ben iki nedenden dolayı kullanmaktan çekiniyorum:
1. Esnemediği için ne kadar yük altında olduğunu algılamakta zorlanıyorum. Normal halat yük bindikçe esnediği ve inceldiği için gözle üzerindeki yükü gözlemlemek mümkün geliyor bana.

2. Aksi bir durumda, (demir yenilemek, acil çıkmak vb) ya keseceksiniz, ya da sahilden çözeceksiniz. Kesmek seçeneğinde artık bir daha kullanma imkanınız yok; sahilden çözeceksem de, o zaman zaten “acil durum” ifadesi ile çakışıyor. Hele bir de gece ise. Halbuki halat olsa, çözer suya atarsınız, sonra gelir alırsınız.

Sizlerin gözlemler, tecrübeleri ne diyor?
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

Çevrimdışı İlkay Ersoy

  • *
  • İleti: 100
Ynt: Yassı Halat Kullanımı
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2019, 15:04:26 »
Ben hiç bir zaman asli halat olarak kullanmıyorum. Durgun havalarda ikinci halat olarak, geçici bağlanmalarda ve eğer hızla bağlanmam gerekiyorsa kullanıyorum. Havada en ufak bir şüphem varsa mutlaka başka halatla sağlama alıyorum. Üşengeç anımda sadece ona bağlandığımda da yüke geldiğimi gördüm ama hep ihtiyatlıyım. Bir de rüzgarda zank zank zank xank ses çıkarması da hem rahatsız edici hem moral bozucu.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimiçi Serdar Çırak

  • *
  • İleti: 225
Ynt: Yassı Halat Kullanımı
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2019, 16:20:10 »
Yassı halat da esasında sağlam ve büyük kolaylık..Ses yapmasını,ortalara koyduğunuz ağırlıkla önleyebiliyorsunuz..

Bir keresinde kıçtan karayken gece rüzgar kayalara yaslamaya başlayınca rambo bıçağıyla kesmek zorunda kalıp alargaya geçtim..

Sabah kayalarda kalan 20 mtlik kısmı geri aldım..Döndüğümde kesilen iki bölmü 30 ar cm olacak şekilde  üst üste getirerek uv ye dayanıklı iple iyice ve düzgün bir şekilde makinayla diktiler..

Makaraya toplandığında hafif pot yaptı ama makara içinde belli olmuyordu..yıllarca sorunsuz bir şekilde böyle kullandım.

Çevrimdışı Murat Erciyes

  • *
  • İleti: 162
Ynt: Yassı Halat Kullanımı
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2019, 18:39:38 »
Teknede yer tutmaması açısından büyük kolaylık. Sağlamlığına da diyecek yok. Yıllardır her daim kullanıyorum. Gerçi 2 x 50m 3-kollu halat yedekte duruyor. Tek derdim batması. Şimdi batmayanları da var ama servet doğrusu. Bu sebepten pervaneye dolamışlığım da var. Diktirdik, oldu bitti.
BALIM SY